Hukumat tomonidan iqtisodiyotni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha olib borilayotgan keng ko‘lamli chora-tadbirlar, shu jumladan, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021 yil 20 avgust kuni tadbirkorlar bilan ochiq muloqot formatida bo‘lib o‘tgan uchrashuvidan so‘ng amalga oshirilgan qator chora-tadbirlar 2021 yilda iqtisodiy o‘sishning ijobiy sur’atlarini saqlab qolishga imkon berdi.
Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi (Markaz) o‘tgan yil davomida 1000 dan ortiq korxonalar bilan har oy ikki yo‘nalishda so‘rov o‘tkazdi: biznesning hozirgi holatini sifatli baholash va tadbirkorlarning kelgusi uch oy davomida o‘z biznesini rivojlantirish istiqbollariga bo‘lgan umidlari.
2021 yilda ishbilarmonlik muhitining barcha ko‘rsatkichlari yuqori darajada saqlanib qoldi. 2021 yilda o‘rtacha yillik yig‘ma indikatori 60 punktni tashkil etdi, bu esa 2020 yilga nisbatan 18 punktga ko‘pdir.
2021 yilda ishbilarmonlik muhiti ko‘rsatkichlarining o‘zgarishi
Ishbilarmonlik muhiti yig‘ma indikatorining maksimal qiymati yanvar oyida 69 punkt va minimal qiymati esa may oyida (53 punkt) qayd etildi.
Ishbilarmonlik muhiti indikatorining dinamikasi
2021 yilning may oyida sanoat sektori vakillari tovarlarga bo‘lgan talab (55%), xom ashyo bilan ta’minlanish (13%) pasayganidan xavotirda edi. Qishloq xo‘jaligi sohasi vakillari ahvolning yomonligini suv ta’minotidagi qiyinchiliklar bilan bog‘lashdi.
FAO ma’lumotlariga ko‘ra, 2020 yilning iyun oyidan 2021 yilning aprel oyigacha bo‘lgan davrda mamlakatning barcha hududlarida yog‘ingarchilikning kamayishi kuzatilgan. Bundan tashqari, 2021 yil fevral oyi oxirida havo haroratining -12 darajagacha keskin pasayishi (Qoraqalpog‘istonda -22 daraja) aholi o‘rtasida talabning yomonlashishiga, qurilish ishlarining vaqtincha to‘xtab qolishi, shuningdek, qishloq xo‘jaligida ishlab chiqarishning sekinlashishiga (meva va rezavorlar yig‘im-terimida taxmin qilingan zarar 30% dan 80% gacha baholandi) olib keldi.
43% tadbirkorlarning fikricha, 2021 yilning har oy o‘rtacha ishbilarmonlik muhitining holati yaxshi ekani kuzatilgan, 46%ining aytishicha, tovar va xizmatlarga talab yaxshilangan, 26%ining ta’kidlashicha, ishchilar soni ko‘paygan.
Ta’kidlash joizki, 2021 yil kichik va o‘rta biznes vakillari juda yuqori optimizm bilan ajralib turdi. Qisqa muddatda ishbilarmonlik umumiy holatining yaxshilanishi o‘rtacha 77% respondentlarda kuzatildi.
2021 yil dekabr oyida ishbilarmonlik muhitidagi o‘zgarishlar
O‘tgan yilning dekabr oyida ishbilarmonlik muhitining yig‘ma indeksi 2020 yilning shu davriga nisbatan 10 punktga oshdi va 62 punktni tashkil etdi. Bu esa O‘zbekistondagi ishbilarmonlik muhitining holatini ijobiy (2020 yilning dekabr oyida – 52 p.) deb baholaydi.
Ishbilarmonlikning joriy holat indikatori 50 punktni (noyabrda – 44 p.) tashkil etdi, bu tadbirkorlarning hozirgi holatga nisbatan ijobiy kayfiyatini tavsiflaydi (2020 y. dekabrda – 33 p.).
Joriy holat indikatorining o‘sishi sanoatda – 47 punkt (noyabr – 38 p.), xizmatlarda – 51 punkt (noyabr – 45 p.), qishloq xo‘jaligida – 52 (noyabr – 47 p.) va qurilishda – 51 punkt (noyabr - 49 p.), bu korxonalar o‘rtasida tadbirkorlar kayfiyatining yaxshilanishi bilan bog‘liq.
Biznesni rivojlantirish istiqbollari kutilmalari indikatori 75 punktni (noyabr - 67 punkt) tashkil etdi. Bu esa tarbirkorlarning kelgusi 3 oy ichida o‘z biznes istiqbollari haqidagi qarashlarini optimistik (2020 yil dekabr – 73 punkt) aks ettiradi.
Yuqorida aytilganlarning barchasi tiklanish sur’atlarining tezlashishiga olib keladi. Shuningdek, ko‘rishimiz mumkinki 82% kompaniyalar 2022 yil boshida o‘z bizneslarining yaxshilanishini (noyabr – 74%, 2020y. dekabr – 73%) kutishmoqda.
Tovar va xizmatlarga bo‘lgan talab korxonalarning 67%da (noyabr – 65%, 2020y. dekabr – 60%) yaxshilanishi, ishchilar soni 68%dan (noyabr – 61%, 2020y. dekabr – 59%) oshishi kutilmoqda.

Ослабление карантинных ограничений и принимаемые со стороны правительства масштабные меры поддержки экономики, в том числе ряд мер, принятых Президентом Республики Узбекистан после его встречи с предпринимателями в формате открытого диалога 20 августа 2021 года, позволили сохранить положительные темпы экономического роста в 2021 году.
Центр экономических исследований и реформ (ЦЭИР) в течении прошлого года ежемесячно проводил опрос более 1000 компаний по двум направлениям: качественной оценки текущего состояния бизнеса и ожидания предпринимателей касательно перспектив развития их бизнеса на ближайшие три месяца.
В 2021 году все индикаторы бизнес климата оставались на высоком уровне. Среднегодовой сводный индикатор в 2021 году составил 60 пунктов, что на 18 пунктов больше по сравнению с 2020 годом.
Изменения в индикаторах бизнес климата в 2021 году
Максимальное значение сводного индикатора бизнес климата было зафиксировано в январе месяце и составило 69 пунктов, а минимальное – в мае месяце (53 пункта).
В мае 2021 года, представители промышленного сектора были обеспокоены падением спроса на товары (55%), обеспечением сырья (13%). Представители сферы сельского хозяйства связывали плохое состояние со сложностями водоснабжения.
В период с июня 2020 года до апреля 2021 года, согласно данным ФАО во всех регионах страны наблюдались снижение объемов осадков. Далее резкое похолодание до -12 градусов в конце февраля 2021 года (в Каракалпакстане до -22 градусов) привело к ухудшению спроса среди населения, временной остановке строительных работ, а также замедлению в секторе сельского хозяйства (возможная потеря урожая фруктов и ягод оценивалась от 30% до 80%).
Ежемесячно, в среднем за 2021 год, по мнению 43% предпринимателей наблюдалось хорошее текущее состояние бизнес климата, у 46% –улучшался спрос на товары и услуги, а у 26% – увеличивалось количество работников.
Стоит отметить, что 2021 год отметился очень высоким оптимизмом среди представителей малого и среднего бизнеса. Улучшение общего состояния бизнеса в ближайшей перспективе наблюдался в среднем у 77% респондентов.
Изменения бизнес климата в декабре 2021 года
В декабре прошлого года сводный индикатор бизнес-климата, увеличился на 10 пунктов по сравнению к аналогичному периоду 2020 года и с составил 62 пункта, что оценивает состояние бизнес-климата в Узбекистане как положительное (в декабре 2020 г. – 52 п.).
Индикатор текущего состояния бизнеса составил 50 пунктов (ноябрь – 44 п.), что характеризует положительные настроения предпринимателей касательно текущего состояния бизнеса (в декабре 2020 г. – 33 п.).
Рост индикатора текущего состояния связан с улучшением настроений среди предпринимателей в сфере промышленности – 47 пунктов (ноябрь – 38 п.), услуг – 51 пункт (ноябрь – 45 п.), сельского хозяйства – 52 пунктов (ноябрь – 47 п.) и строительства – 51 пунктов (ноябрь – 49 п.),
Индикатор ожидания перспектив развития бизнеса составил 75 пунктов (ноябрь – 67 п.), что отражает ожидания предпринимателей о перспективах развития их бизнеса на ближайшие 3 месяца как оптимистичные (в декабре 2020 г. – 73 п.).
Все перечисленное обуславливает ускорение темпов восстановления. Также, мы видим, что 82% компаний ожидают улучшения их бизнеса на начало 2022 года (ноябрь – 74%, декабрь 2020 г. – 73%).
Ожидается, что спрос на товары и услуги улучшится у 67% предприятий (ноябрь – 65%, декабрь 2020 г. – 60%), количество работников увеличится у 68% (ноябрь – 61%, декабрь 2020 г. – 59%).