2020 yilning aprel oyida Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi (Markaz) Myunxendagi IFO instituti tomonidan ishlab chiqilgan Germaniyaning "Ishbilarmonlik muhiti indeksi" metodologiyasi asosida O‘zbekistondagi ishbilarmonlar kayfiyatini baholashning yangi vositasini joriy qildi.
O‘tgan yil davomida Markaz har oyda iqtisodiyotning turli tarmoqlaridagi 1000 ta korxona o‘rtasida so‘rov o‘tkazib kelmoqda (2020 yil iyul oyida qishloq xo‘jaligi, sanoat, qurilish va xizmat ko‘rsatish sohasi tarmoqlari bo‘yicha bo‘linish joriy etildi). So‘rovda biznesning hozirgi holati, tovar/xizmatlarga bo‘lgan talabning o‘zgarishi, xodimlar sonining dinamikasi, shuningdek, tadbirkorlarning o‘z biznesining umumiy holatidagi o‘zgarishlar va kelajakda narxlarning o‘zgarishlari haqida taxminlar o‘rganildi.
Metodologiya
Ishbilarmonlik muhitini baholash uchta asosiy ko‘rsatkichlarni baholashni o‘z ichiga oladi. Birinchi ko‘rsatkich-bu "yaxshi" va "yomon" javoblar o‘rtasidagi farq sifatida hisoblangan biznesning hozirgi holatini tanlangan aholi sonining ulushi sifatida hisoblanadi. Joriy holatning qiymati -100 punktdan (barcha respondentlar hozirgi holatni yomon deb baholaydilar) 100 punktgacha (barcha respondentlar joriy holatni yaxshi deb baholaydilar) o‘zgaradi. Ikkinchi ko‘rsatkich-keyingi 2-3 oy davomida biznesni rivojlantirish istiqbollarini kutish. Xuddi birinchi holatda bo‘lgani kabi, javoblar orasidagi farq "yaxshilanadi" va "yomonlashadi" namuna aholi sonining ulushi sifatida hisoblanadi. Kutish qiymati ham -100 punktdan (barcha respondentlar o‘z biznes yanada yomonlashishini kutish) 100 punktgacha (barcha respondentlar o‘z biznesini yanada takomillashtirish kutish) o‘zgaradi.
Ishbilarmonlik muhitining umumiy ko‘rsatkichi joriy holatning o‘rtacha balans qiymatlari va biznes taxminlari asosida hisoblanadi. Ishbilarmonlik muhitining qiymati - 100 punktgacha o‘zgarishi mumkin (barcha respondentlar hozirgi holatni yomon deb baholaydilar va o‘z biznesining yanada yomonlashishini kutadilar) va 100 punkt (barcha respondentlar hozirgi holatni yaxshi deb baholaydilar va o‘z biznesining yanada yaxshilanishini kutadilar). Joriy holatning balans qiymatlari va kutishlari o‘rtasidagi munosabatlar keyingi 3 oy davomida mamlakatda iqtisodiy rivojlanish istiqbollarini aniqlashga yordam beradi.
Ishbilarmonlik muhitini baholash dinamikasi
Ko‘rsatkichlarning yillik dinamikasini hisobga olib, koronavirus pandemiyasi O‘zbekistondagi ishbilarmonlik muhiti holatiga qanday ta’sir ko‘rsatganini ko‘rish mumkin (1-rasm).
1-rasm. 2020-2021 yillar uchun ishbilarmonlik muhiti ko‘rsatkichlari dinamikasi
O‘tgan yilning aprel oyida mamlakatda pandemiya cho‘qqisida uchta ko‘rsatkich ham past darajada bo‘lgan. Bundan tashqari, 2020 yil may oyida ishbilarmonlik muhitining ko‘rsatkichi va kutish ko‘rsatkichi mos ravishda 22 punkt va 30 punkt bilan minimal darajaga yetdi. Joriy holat ko‘rsatkichining minimal qiymati 2020 yil iyul oyida – 12 punkt bilan qayd etildi. Ko‘rsatkichlarning minimal qiymatlari 2020 yil aprel oyida birinchi respublika lokdaunining joriy etilishiga to‘g‘ri keldi va bu oyning oxirigacha davom etdi.
Koronavirus infeksiyasining tarqalishi oqibatlari mamlakatdagi ishbilarmonlik muhitiga, ayniqsa, kichik va o‘rta biznesga salbiy ta’sir ko‘rsatdi. Biznes va jamoatchilikni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha tezkor choralar ko‘rildi. Ular orasida tadbirkorlik faoliyatini qo‘llab-quvvatlash davlat jamg‘armasining kapitallashuvini 500 mlrd. so‘mga oshirish va kreditlar bo‘yicha foizlarni qoplash uchun 400 mlrd so‘m ajratish ko‘zda tutilgan. Shuningdek, bir qator soliq va yig‘imlari, jumladan yakka tartibdagi tadbirkorlar uchun ijtimoiy soliq, turistik yig‘imlar, mol-mulk va yer soliqlari darhol to‘xtatildi. O‘sha paytda qabul qilingan inqirozga qarshi choralar paketlari pandemiyaning birinchi to‘lqini oqibatlarini yumshatdi, bu iyun oyidagi so‘rov natijalarida aniq aks etdi. Xususan, ishbilarmonlik muhiti indeksi 29 punktga ko‘tarilib, 51 punktni tashkil etdi, kutish va joriy holat ko‘rsatkichlari esa mos ravishda 74 punkt va 30 punktga oshdi.
Davlat ta’sir etuvchi omil
2020 yilda O‘zbekiston kichik biznes sub’yektlariga 120 trln. so‘mlik kreditlar va moliyaviy yordam ajratdi. Natijada pandemiyadan zarar ko‘rgan 104 mingdan ortiq kompaniya o‘z faoliyatini qayta tikladi va xususiy korxonalarning aylanma mablag‘lari o‘tgan yilga nisbatan 33% ga oshdi. Yuridik shaxslarga berilgan mikrokreditlar hajmi 21,7% ga oshdi va 2021 yil aprel oyi boshida 11,2 trln. so‘mga yetdi.
Yozda kasalliklarning keskin ko‘payishi 2020 yilning 10 iyulidan 1 avgustiga qadar respublika bo‘ylab muntazam karantin tadbirlarini joriy etishga olib keldi.
Mamlakatda ishbilarmonlik muhitini baholashning iyul oyi natijalarini ikkinchi lokdaun natijasi sifatida talqin qilinishi mumkin - jamlama ko‘rsatkichning 37 punktgacha pasayishi oqibati sifatida talqin qilinishi mumkin. Keyingi uch oyda mo‘tadil iqtisodiy tiklanish bosqichi belgilangan. Bu davrda ishbilarmonlik muhiti ko‘rsatkichi 49 punkt atrofida qoladi va noyabr oyida 38 punktga tushadi. 2021 yil aprelgacha jamlama ko‘rsatkich 50 punktdan yuqori bo‘lib qoladi va yanvar oyida u maksimal 69 punktga yetadi, bu asosan tadbirkorlarning biznes istiqbollari haqidagi optimistik taxminlari bilan izohlanadi.
So‘rovda tadbirkorlarning bugungi holati va istiqbollarini baholash bilan bir qatorda boshqa sohalardagi savollar ham kiritilgan. Ular orasida o‘tgan 3 oy mobaynida tovar va xizmatlarga bo‘lgan talabni baholash ham bor.
2-rasmga ko‘ra, talabning minimal "yaxshilanishi" 2020 yil may oyida (15%) qayd etildi va kelgusi oyda 35% ga ko‘tarildi. Ushbu ko‘rsatkich boshqa davrlarda 32 dan 42% gacha bo‘lgan darajada saqlanib qoldi.
2-rasm. Oxirgi 3 oy davomida tovar/xizmatlarga bo‘lgan talab smetalari dinamikasi
3-rasm. Oxirgi 3 oy davomida xodimlar soni dinamikasi
Xodimlar sonining eng kam o‘sishi 2020 yil may oyida (9%) va eng katta o‘sish 2021 yil mart oyida (28%) qayd etilgan (3 -rasm). 4 -rasmda hozirgi holat va kutish qiymatlari haqida tushuncha berilgan. Umuman olganda, 2021 yil aprelidagi mavjud vaziyat va taxminlar o‘rtasidagi bog‘liqlik shuni ko‘rsatadiki, tadbirkorlik sub’yektlarining hisob-kitoblariga ko‘ra, kelgusi 3 oy ichida iqtisodiy rivojlanishning ijobiy tendensiyasi davom etadi.
Hozirgi holat ko‘rsatkichlari va kutishlar o‘rtasidagi siklik bog‘liqlikni to‘rt chorakli diagrammada ko‘rsatish mumkin, unda iqtisodiy faoliyatning 4 bosqichi ajratilgan: sekinlashuv, turg‘unlik, tiklanish va jadal rivojlanish. Agar mavjud vaziyat va taxminlar bahosi noldan past bo‘lsa, iqtisodiy faollik "retsessiya" kvadrantida aks etadi. Iqtisodiy tiklanish soat yo‘nalishi bo‘yicha harakat bilan tavsiflanadi: "retsessiya" bosqichidan keyin iqtisodiy faollik "tiklanish" kvadrantiga, so‘ngra "jadal rivojlanish" kvadrantiga o‘tadi. Ta’kidlash joizki, ko‘rib chiqilayotgan butun davr mobaynida O‘zbekiston aholisining hozirgi holati va tadbirkorlarning kutganlari o‘rtasidagi munosabatlar jadal rivojlanish bosqichida qoldi.
Risunok 4. Vzaimootnosheniye znacheniy tekushego sostoyaniya i ojidaniya
O‘zbekistonda ishbilarmonlik muhitining yetakchi ko‘rsatkichi pandemiya davrida iqtisodiyotning rivojlanish istiqbollarini baholash va salbiy tendensiyalarga o‘z vaqtida javob berish imkonini berdi. Mamlakat uchun qiyin bo‘lgan davrga qaramay, hukumatning tezkor reaksiyasi koronavirus infeksiyasining biznes uchun tarqalishi oqibatlarini yengillashtirdi, bu esa, aslida, O‘zbekistondagi ishbilarmonlik muhiti ko‘rsatkichlaridan dalolat beradi. Kelajakda turli xil turdagi boshqa shunga o‘xshash ko‘rsatkichlarni joriy etish vaziyatni o‘z vaqtida baholash, ustuvor yo‘nalishlarni belgilash, kelajakdagi muammolarni bartaraf etish, vaqt va resurslardan maksimal darajada foydalanish imkonini beradi.

В апреле 2020 года Центром экономических исследований и реформ (ЦЭИР) был внедрен новый инструмент оценки настроений бизнес-сообщества в Узбекистане, основанный на методологии «Индекса бизнес-климата» Германии, разработанной институтом ИФО (IFO) в Мюнхене.
Вот уже на протяжении года ЦЭИР ежемесячно проводит опрос среди 1000 предприятий различных отраслей экономики (разбивка по отраслям сельского хозяйства, промышленности, строительства и сектора услуг была внедрена в июле 2020 года). В ходе опроса выясняются вопросы текущего состояния бизнеса, изменения спроса на товары/услуги, динамики количества работников, а также ожидания предпринимателей об изменении общего состояния их бизнеса и возможном изменении цен в будущем.
Методология
Оценка бизнес-климата включает оценку трех основных индикаторов. Первый индикатор – оценка текущего состояния бизнеса, которая рассчитывается как разница ответов «хорошо» и «плохо» в процентном выражении от совокупности выборки. Значение текущего состояния варьируется от -100 пунктов (все респонденты оценивают текущее состояние как плохое) до 100 пунктов (все респонденты оценивают текущее состояние как хорошее). Второй индикатор – ожидание перспектив развития бизнеса на ближайшие 2-3 месяца. Так же, как и в первом случае рассчитывается как разница ответов «улучшится» и «ухудшится» в процентном выражении от совокупности выборки. Значение ожидания также варьируется от -100 пунктов (все респонденты ожидают дальнейшего ухудшения их бизнеса) до 100 пунктов (все респонденты ожидают дальнейшего улучшения их бизнеса).
И, наконец, сводный индикатор бизнес-климата, который рассчитывается на основе средних балансовых значений текущего состояния и ожиданий бизнеса. Значение бизнес-климата может колебаться между значениями -100 пунктов (все респонденты оценивают текущее состояние как плохое и будут ожидать дальнейшего ухудшения их бизнеса) и 100 пунктов (все респонденты оценивают текущее состояние как хорошее и ожидают дальнейшего улучшения их бизнеса). Взаимоотношение балансовых значений текущего состояния и ожидания помогает определить перспективы экономического развития в стране на ближайшие 3 месяца.
Динамика оценок бизнес-климата
Рассматривая годовую динамику индикаторов, можно заметить, как пандемия коронавирусной инфекции сказывалась на состоянии бизнес-климата в Узбекистане (рис. 1).
Рисунок 1. Динамика индикаторов бизнес-климата за 2020-2021 гг.
Во время пика пандемии в стране в апреле прошлого года все три индикатора находились на низком уровне. Далее, в мае 2020 года, индикатор бизнес-климата и индикатор ожидания достигли своего минимума за весь период, составив 22 пункта и 30 пунктов, соответственно. Минимальное значение индикатора текущего состояния было зафиксировано в июле 2020 года – 12 пунктов. Минимальные значения индикаторов совпали с введением первого общереспубликанского локдауна в апреле 2020 года, который продлился до конца месяца.
Последствия распространения коронавирусной инфекции оказали негативное влияние на бизнес-климат в стране, особенно на малый и средний бизнес. Незамедлительно были приняты меры поддержки бизнеса и населения. Среди них – увеличение капитализации Государственного фонда поддержки предпринимательской деятельности до 500 млрд. сумов и выделение 400 млрд. сумов на покрытие процентов по кредитам. Также незамедлительно было приостановлено начисление ряда налогов и сборов, включая социальный налог для индивидуальных предпринимателей, туристические сборы, налог на имущество и землю. Принятые в то время пакеты антикризисных мер смягчили последствия первой волны пандемии, что четко отразилось в июньских результатах опроса. В частности, сводный индекс бизнес-климата поднялся на 29 пунктов и составил 51 пункт, в то время как индикаторы ожидания и текущего состояния возросли до 74 пунктов и 30 пунктов, соответственно.
Фактор влияния государства
В 2020 году Узбекистан выделил малому бизнесу кредитов и финансовой помощи на 120 трлн. сумов. В результате более 104 тыс. компаний, пострадавших от пандемии, восстановили деятельность, а оборотные средства частных предприятий увеличились на 33%, по сравнению с прошлым годом. Объем микрокредитов юридическим лицам вырос на 21,7% и на начало апреля 2021 года составил 11,2 трлн. сумов.
Резкий рост заболеваний летом привел к введению очередных карантинных мер по всей республике с 10 июля до 1 августа 2020 года.
Июльские результаты оценки бизнес-климата в стране можно интерпретировать как следствие второго локдауна – снижение сводного индикатора до 37 пунктов. Последующие три месяца знаменуются фазой умеренного восстановления экономики. В этот период индикатор бизнес-климата держится в районе 49 пунктов и в ноябре снижается до 38 пунктов. Вплоть до апреля 2021 года сводный индикатор держится на уровне выше 50 пунктов, а в январе достигает своего максимума и составляет 69 пунктов, что, в основном, объясняется оптимистичными ожиданиями среди предпринимателей о перспективах их бизнеса.
Помимо оценки текущего состояния и ожиданий предпринимателей, опрос также включает в себя вопросы по другим направлениям. Среди них – оценка спроса на товары и услуги за последние 3 месяца.
Согласно рисунку 2, минимальное «улучшение» спроса было зафиксировано в мае 2020 года (15%), и он вырос до 35% в следующем месяце. Данный показатель сохранялся на уровне от 32 до 42% в остальные периоды.
Рисунок 2. Динамика оценок спроса на товары/услуги за последние 3 месяца
Рисунок 3. Динамика количества работников за последние 3 месяца
Самый минимальный рост числа работников был также отмечен в мае 2020 года (9%), а самый максимальный – в марте 2021 года (28%) (рис. 3). Рисунок 4 дает представление о значениях текущего состояния и ожидания. В целом, взаимоотношение значений текущей ситуации и ожидания за апрель 2021 года означает, что, по оценкам субъектов предпринимательства, положительная тенденция в развитии экономики сохранится в ближайшие 3 месяца.
Циклическую взаимосвязь между индикаторами текущего состояния и ожидания можно продемонстрировать на четырехквадрантной диаграмме, на которой выделены 4 фазы экономической активности, а именно: замедление, рецессия, подъем и форсированное развитие. Если оценки текущей ситуации и ожидания ниже нуля, то экономическая активность отображается в квадранте «Рецессии». Восстановление экономики характеризуется движением по часовой стрелке: после фазы «рецессии» экономическая активность переходит в квадрант «подъема» и далее в квадрант «форсированного развития». Следует отметить, что за весь рассматриваемый период взаимоотношения текущего состояния и ожиданий предпринимателей в Узбекистане оставались в фазе форсированного развития.
Рисунок 4. Взаимоотношение значений текущего состояния и ожидания
Опережающий индикатор бизнес-климата в Узбекистане позволил оценить перспективы развития экономики в период пандемии и своевременно среагировать на неблагоприятные тенденции. Несмотря на непростой для страны период, оперативная реакция правительства облегчила последствия распространения коронавирусной инфекции для бизнеса, о чем, собственно, и свидетельствуют индикаторы бизнес-климата в Узбекистане. Внедрение в будущем других подобных индикаторов различного характера поможет своевременно оценивать ситуацию, расставляя приоритеты, для предотвращения будущих проблем, что позволит максимально эффективно использовать время и ресурсы.