DPO (Taraqqiyot siyosati dasturi) – bu – mamlakatning inklyuziv va raqobatbardosh bozor iqtisodiyotiga o‘tishini tezlashtiradigan muhim iqtisodiy va ijtimoiy islohotlarni amalga oshirishini qo‘llab-quvvatlash uchun Jahon banki tomonidan beriladigan past foizli imtiyozli kredit hisoblanadi.
Uchrashuvdan maqsad iqtisodiy rivojlanish dasturining navbatdagi bosqichini muhokama qilish edi. Uchrashuvda Markaz direktori O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar, shuningdek, islohotlarni baholash va ularning mamlakatdagi iqtisodiy vaziyatga ta’siri bo‘yicha Markaz tadqiqotlari natijalari bilan tanishtirdi.
Jahon banki ekspertlari O‘zbekistonda Prezident Shavkat Mirziyoyev rahnamoligida amalga oshirilayotgan islohotlar samaralarini yuqori baholab, ularning mamlakat iqtisodiyoti rivojiga katta ta’sirini qayd etdi.
So‘ngra ishtirokchilar islohotlarni amalga oshirishda, jumladan, iqtisodiy islohotlarni baholash modellari va simulyasiyalarini ishlab chiqish, O‘zbekistonning Jahon savdo tashkilotiga (JST) qo‘shilishi tahlili va uning iqtisodiyot tarmoqlariga ta’siri kabi muhim yo‘nalishlarda birgalikdagi sa’y-harakatlarning muhimligiga e’tibor qaratdilar.
Ekspertlar eksport subsidiyalarini bekor qilish samarasini o‘rganish zarurligini ta’kidladilar.
Tomonlar islohotlar kun tartibini, jumladan, davlat moliya siyosati va dasturiy byudjetlashtirish sohasidagi hamkorlikni ham muhokama qildilar. Mutaxassislar davlat moliya tizimi va soliq siyosati masalalari bo‘yicha tahliliy ishlarni olib borish muhimligini ta’kidladilar.
Muhokamaning muhim jihati O‘zbekiston iqtisodiyoti uchun barqaror o‘sish va salmoqli salohiyatni namoyish etayotgan IT-sohasi bo‘ldi. Xususan, ushbu sohadagi xizmatlar eksporti 1 milliard dollarga yetishi mumkinligi taxmin qilinmoqda.
Bundan tashqari, ekspertlar mintaqaviy rivojlanish strategiyalari, qishloq xo‘jaligini isloh qilish va norasmiy iqtisodiyot muammolarini muhokama qildilar.
Uchrashuv yakunlari bo‘yicha tomonlar rejalashtirilgan tashabbuslarni amalga oshirish bo‘yicha hamkorlikni yanada rivojlantirishga ishonch bildirdilar, bu esa dolzarb iqtisodiy muammolarni yanada samarali hal etish imkonini beradi va O‘zbekistonning barqaror rivojlanishiga ko‘maklashadi.

ЦЭИР и Всемирный банк обсудили сотрудничество в области экономического развития
Программа Всемирного банка по вопросам экономического развития (DPO) направлена на поддержку стран в проведении структурных реформ, улучшение инвестиционного климата и повышение уровня жизни населения.
DPO (Операция политики развития) – это льготный кредит под низкие проценты, предоставляемый Всемирным банком для поддержки реализации важных экономических и социальных реформ, которые ускоряют переход страны к инклюзивной и конкурентоспособной рыночной экономике.
Целью встречи стало обсуждение следующего этапа программы экономического развития. В ходе встречи директор ЦЭИР представил масштабные реформы, проводимые в Узбекистане, а также результаты исследований ЦЭИР по оценке реформ и их воздействию на экономическую ситуацию в стране.
Эксперты Всемирного банка высоко оценили проводимые в Узбекистане под руководством Президента Шавката Мирзиёева результаты реформ, отметив их значительное влияние на экономическое развитие страны.
Далее участники, акцентировали внимание на важности совместных усилий в реализации реформ, в том числе по таким ключевым направлениям как разработка моделей и симуляций по оценке экономических реформ, анализ вступления Узбекистана во Всемирную торговую организацию (ВТО) и его воздействие на отрасли экономики.
Эксперты отметили необходимость исследования эффекта устранения экспортных субсидий.
Стороны также обсудили повестку дня реформ, включая сотрудничество в области государственной финансовой политики и программного бюджетирования. Эксперты подчеркнули важность проведения аналитической работы по вопросам государственной финансовой системы и налоговой политики.
Важным аспектом обсуждения стал ИТ-сектор, который демонстрирует уверенный рост и значительный потенциал для экономики Узбекистана. В частности, по оценкам, экспорт услуг в этом секторе может достичь 1 миллиарда долларов.
Кроме того, экспертами были обсуждены стратегии регионального развития, сельскохозяйственные реформы и проблемы неформальной экономики.
По итогам встречи стороны выразили уверенность по дальнейшему сотрудничестве в реализации намеченных инициатив, что позволит более эффективно решать актуальные экономические задачи и способствовать устойчивому развитию Узбекистана.