Jorj Vashington universitetining Yevropa, Rossiya va Yevroosiyo tadqiqotlari instituti (IERES) taklifiga binoan Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi (Markaz) direktorining o‘rinbosari Nozimjon Ortiqov Vashington shahrida o‘tkazilgan Central Asia Program (CAP) «O‘zbekiston: islohotlar va taraqqiyot yo‘llari» dasturida ishtirok etdi hamda O‘zbekistonda oliy ta’lim tizimi kengayishining turli ijtimoiy qatlamlar va hududlardagi yoshlar uchun imkoniyatlar tengligiga ta’siriga bag‘ishlangan tadqiqotni taqdim etdi.
Tadqiqotda O‘zbekistonda oliy ta’lim tizimining jadal kengayishi turli ijtimoiy qatlamlar va hududlardagi yoshlar uchun ta’lim imkoniyatlarining haqiqatan ham tenglashishiga olib kelgan-kelmagani tahlil qilingan.
Tadqiqotning asosiy xulosasiga ko‘ra, oliy ta’lim muassasalari va talabalar sonining keskin oshishi ta’limdan foydalanish imkoniyatlarini sezilarli darajada kengaytirgan bo‘lsa-da, oilaviy kelib chiqish, daromad darajasi va yashash joyi bilan bog‘liq tafovutlarni avtomatik ravishda qisqartirmagan.
2019/20 o‘quv yilidan 2024/25 o‘quv yiligacha O‘zbekistonda oliy ta’lim muassasalari soni 119 tadan 222 taga yetdi. Shu davrda talabalar umumiy soni taxminan 441 ming nafardan 1,4 mln nafardan ziyod ko‘paydi. Mamlakat bo‘yicha 20–24 yoshdagi har ming nafar yoshga to‘g‘ri keladigan talabalar soni 73 nafardan 180 nafargacha, ya’ni ikki baravardan ko‘proq oshdi.
Shu bilan birga, tizimning kengayishi hududlar kesimida bir xil kechmadi. Toshkent shahridan tashqari hech bir hudud hozircha poytaxt 2020/21 o‘quv yilida erishgan oliy ta’lim qamrovi darajasiga yetmagan.
Markaz ekspertining ta’kidlashicha, yangi o‘quv o‘rinlarining yaratilishi o‘z-o‘zidan imkoniyatlar tengligini ta’minlamaydi. Oliy ta’limga real kirish imkoniyati nafaqat universitetlar mavjudligiga, balki maktab ta’limining sifati, abituriyentlarning xabardorligi, kirish imtihonlariga tayyorgarligi, transport imkoniyatlari, ta’lim narxi, ko‘chib o‘tish va yashash xarajatlariga ham bog‘liq.
Tadqiqot natijalari oilaviy kelib chiqish hali ham ta’lim natijalari bilan yaqin bog‘liqligini ko‘rsatadi.
Life in Transition Survey tadqiqotining uch to‘lqini ma’lumotlariga ko‘ra, 2022–2023 yillarda ota-onasi oliy ma’lumotli bo‘lgan respondentlarning 87%i ham oliy ma’lumot olgan.
Ma’lumot uchun: Life in Transition Survey (LiTS) — Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki (YeBRR) hamda Jahon banki tomonidan o‘tkaziladigan xalqaro uy xo‘jaliklari va aholi so‘rovidir. Tadqiqot iqtisodiy va ijtimoiy o‘zgarishlarning aholi farovonligi, ta’lim, bandlik va imkoniyatlarga ta’sirini baholaydi. Uning asosiy bosqichlari 2006, 2010, 2016 va 2022–2023 yillarda o‘tkazilgan.
Ota-onasi to‘liq o‘rta ma’lumotli bo‘lgan respondentlar orasida esa natijalar shu ta’lim darajasini saqlab qolish hamda undan yuqori bosqichga ko‘tarilish o‘rtasida taqsimlangan.
Bolalarning ta’lim darajasi qay darajada ota-onalarining ta’lim darajasiga bog‘liqligini ifodalovchi ta’limiy vorislik ko‘rsatkichi 2010–2016 yillarda oshgan va 2022–2023 yillarda ham yuqori darajada saqlanib qolgan.
Hatto yashash hududi, jins, yosh hamda shahar yoki qishloqda istiqomat qilish omillari hisobga olinganda ham, ota-onaning ta’lim darajasi ta’lim natijalariga eng kuchli ta’sir qiluvchi omil bo‘lib qolmoqda.
Tadqiqotning barcha uch to‘lqinida shahar aholisi qishloq aholisiga nisbatan ta’lim sohasida yuqori o‘suvchi mobillikni namoyon etgan.
Markaz ekspertining fikricha, mavjud tafovutlarni bartaraf etish uchun faqat o‘quv o‘rinlari sonini ko‘paytirish yetarli emas. Universitetga kirish imkoniyati hujjat topshirishdan ancha oldin shakllanadi.
Moliyaviy jihatdan ta’minlangan oilalar farzandlari, odatda, sifatliroq maktab ta’limi, repetitorlar, qabul jarayoni va ta’lim yo‘nalishlari haqida kengroq ma’lumot, shuningdek imtihonlarga tayyorgarlik, transport, ko‘chib o‘tish, kontrakt to‘lovi va yashash xarajatlarini qoplash imkoniyatiga ega.
Oilaning moliyaviy imkoniyatlari oliy ta’lim tizimining kengayishidan kim qay darajada foydalana olishini ko‘p jihatdan belgilaydi.
Oliy ta’lim muassasalari soni eng tez o‘sgan hududlarda pul o‘tkazmalarini qabul qiluvchi uy xo‘jaliklarining 26%i ushbu mablag‘larning bir qismini ta’limga sarflaydi. Tizim sekinroq kengaygan hududlarda esa bu ko‘rsatkich 16%ni tashkil etadi.
Uy xo‘jaliklarining taxminan 63%i ta’lim uchun xarajat qilayotganini, 14%i esa repetitor xizmatlariga haq to‘layotganini ma’lum qilgan.
Oliy ta’limdan foydalanish imkoniyatiga ta’sir qiluvchi xarajatlarga faqat kontrakt to‘lovi emas, balki internet, raqamli qurilmalar, kirish imtihonlariga tayyorgarlik, imtihon markazlariga borish, hujjat topshirish, boshqa shaharga ko‘chish, uy-joy ijarasi va yotoqxonadan tashqari yashash bilan bog‘liq sarflar ham kiradi.
Tadqiqotda qayd etilishicha, yangi universitetlar va o‘quv o‘rinlari talabalarda zarur tayyorgarlik, ma’lumot va moliyaviy qo‘llab-quvvatlash mavjud bo‘lgan taqdirdagina eng katta samara beradi.
Tahlil asosida Markaz eksperti islohotlarning keyingi bosqichi uchun uchta ustuvor yo‘nalishni taklif etgan.
Birinchi yo‘nalish — qo‘llab-quvvatlashni universitetga kirishdan oldin boshlash. Hujjat topshirish paytiga kelib, oilaviy kelib chiqish abituriyentlarning bilimi, xabardorligi va o‘z kuchiga ishonchiga ta’sir ko‘rsatib bo‘ladi.
Shu munosabat bilan asosiy e’tiborni 9 va 11-sinf o‘quvchilariga qaratish taklif etilmoqda. Ayniqsa, qishloq hududlari va an’anaviy ravishda oliy ta’lim muassasalariga qabul ko‘rsatkichlari past bo‘lgan maktablarda maqsadli tayyorlov dasturlari, subsidiyalangan imtihonga tayyorgarlik mashg‘ulotlari, diagnostik testlar va bilimdagi bo‘shliqlarni bartaraf etishga qaratilgan qo‘shimcha darslar tashkil etilishi mumkin.
Shuningdek, universitetlarga maktablar bilan hamkorlikda mentorlik dasturlarini yo‘lga qo‘yish, talabalar va professor-o‘qituvchilarni o‘z oilasida birinchi bo‘lib oliy ta’limga kirishi mumkin bo‘lgan abituriyentlarni qo‘llab-quvvatlashga jalb etish taklif qilinmoqda.
Ikkinchi yo‘nalish — oliy ta’lim tizimi kengayishini kim o‘qishga kirgani, o‘qishni davom ettirayotgani va diplom olgani orqali baholash. Yangi universitetlar va filiallar samaradorligi faqat yaratilgan o‘quv o‘rinlari soni bilan emas, talabalarning qabuldan diplom olishgacha bo‘lgan natijalari bilan ham baholanishi lozim.
Tez sur’atlarda rivojlanayotgan hududlardagi universitetlarga maktablar bilan bevosita ishlab, akademik salohiyati yuqori, ammo moliyaviy imkoniyatlari yoki axborotdan foydalanish imkoniyati cheklangan o‘quvchilarni aniqlash tavsiya etiladi.
Moliyaviy qiyinchilikka duch kelayotgan talabalar uchun maqsadli grantlar, yotoqxonalar, transport yordami va tayyorlov kurslarini kengaytirish taklif qilinmoqda.
Birinchi kursdan keyin talabalarni saqlab qolish ko‘rsatkichi universitetlar samaradorligining majburiy mezoniga aylanishi kerak.
Uchinchi yo‘nalish — imkoniyatlar tengligi ko‘rsatkichlarini har yili e’lon qilib borish. Hozircha O‘zbekistonda oliy ta’limning qay darajada teng imkoniyatlar yaratayotganini muntazam baholash imkonini beruvchi yagona ochiq tizim mavjud emas.
Birinchi bosqichda hududlar va jins kesimida qabul va ta’limni tugallash ko‘rsatkichlarini ma’muriy ma’lumotlar asosida har yili e’lon qilish taklif etilmoqda.
Keyinchalik unga kirish imtihonlarida ishtirok etish, birinchi kursdan keyin talabalarni saqlab qolish, shahar va qishloq o‘rtasidagi farqlar hamda uy xo‘jaliklarining ijtimoiy-iqtisodiy xususiyatlariga oid ko‘rsatkichlarni ham kiritish maqsadga muvofiq.
Amaliy yechim sifatida oliy ta’limda imkoniyatlar tengligi bo‘yicha yillik monitoring paneli yaratish taklif etilmoqda. Uning dastlabki bosqichida qabul, birinchi kursdan keyin talabalarni saqlab qolish, ta’limni tugallash va stipendiyalar bilan qamrov ko‘rsatkichlari hududlar, jins va yashash joyi bo‘yicha aks ettirilishi lozim.
Ekspertning baholashicha, keyingi besh yilda islohotlar samarasi oliy ta’limga o‘z oilasida birinchi bo‘lib qabul qilingan talabalar sonining ko‘payishi, shahar va qishloq o‘rtasida ta’limni tugallash bo‘yicha tafovutlarning qisqarishi, ta’lim natijalarining ota-onalar ma’lumotiga bog‘liqligi pasayishi hamda imkoniyatlar tengligi ko‘rsatkichlarining har yili ochiq e’lon qilinishi bilan baholanishi kerak.
Tadqiqot O‘zbekiston oliy ta’lim tizimini kengaytirishda katta natijalarga erishganini ko‘rsatadi. Biroq universitetlar va talabalar sonining ortishi o‘z-o‘zidan teng imkoniyatlar ta’minlanganini anglatmaydi.

ЦЭИР оценил влияние расширения системы высшего образования на равенство возможностей
По приглашению Института европейских, российских и евразийских исследований (IERES) Университета Джорджа Вашингтона заместитель директора Центра экономических исследований и реформ (ЦЭИР) Нозимжон Ортиков принял участие в программе Central Asia Program (CAP) «Узбекистан: пути реформ и развития» (г.Вашингтон) и подготовил исследование о влиянии расширения системы высшего образования в Узбекистане на равенство возможностей для молодежи из разных социальных групп и регионов.
В исследовании анализируется, сопровождалось ли быстрое расширение системы высшего образования в Узбекистане реальным выравниванием возможностей для молодежи из различных социальных групп и регионов.
Главный вывод исследования заключается в том, что масштабное увеличение числа высших учебных заведений и студентов существенно расширило общий доступ к образованию, однако пока не привело к автоматическому сокращению различий, связанных с семейным происхождением, уровнем доходов и местом проживания.
С 2019/20 по 2024/25 учебный год количество высших учебных заведений в Узбекистане увеличилось со 119 до 222. За тот же период общая численность студентов выросла примерно с 441 тыс. до более чем 1,4 млн человек. В среднем по стране число студентов на тысячу молодых людей в возрасте 20–24 лет увеличилось более чем в 2 раза с 73 до 180 человек.
Вместе с тем расширение системы происходило неравномерно. Ни один регион за пределами города Ташкента пока не достиг уровня охвата высшим образованием, который столица имела уже в 2020/21 учебном году.
По оценке эксперта ЦЭИР, новые учебные места сами по себе не обеспечивают равенства возможностей. Реальный доступ зависит не только от наличия университетов, но и от качества школьной подготовки, информированности абитуриентов, готовности к вступительным экзаменам, транспортной доступности, стоимости обучения, расходов на переезд и проживание.
Исследование показывает, что семейное происхождение по-прежнему тесно связано с образовательными результатами.
Согласно данным трех волн исследования Life in Transition Survey, в 2022–2023 годах 87% респондентов, родители которых имели высшее образование, также получили университетский диплом.
Справочно: Life in Transition Survey (LiTS) — международное обследование домохозяйств и населения, проводимое ЕБРР совместно со Всемирным банком. Исследование оценивает влияние экономических и социальных преобразований на благосостояние, образование, занятость и возможности населения. Основные волны обследования проводились в 2006, 2010, 2016 и 2022–2023 годах.
Среди респондентов, родители которых имели полное среднее образование, результаты распределились между сохранением того же образовательного уровня и переходом на более высокий уровень.
Показатель образовательной преемственности, отражающий степень зависимости образования детей от уровня образования родителей, увеличился в период с 2010 по 2016 год и сохранился на высоком уровне в 2022–2023 годах.
Даже после учета региона проживания, пола, возраста, городской или сельской местности образование родителей остается наиболее сильным фактором, связанным с образовательными достижениями.
Во всех трех волнах исследования жители городов демонстрировали более высокую восходящую образовательную мобильность, чем жители сельской местности.
По мнению эксперта ЦЭИР, одного увеличения количества учебных мест недостаточно для устранения существующих различий. Возможности поступления в университет формируются задолго до подачи документов.
Молодые люди из более обеспеченных семей чаще имеют более качественную школьную подготовку, доступ к репетиторам, больше информации о процедуре поступления и направлениях обучения, а также возможность оплачивать подготовку к экзаменам, транспорт, переезд, контрактное обучение и проживание.
Финансовые возможности семьи во многом определяют, кто сможет воспользоваться расширением системы высшего образования.
В регионах с наиболее быстрым ростом числа вузов 26% домохозяйств, получающих денежные переводы, направляют часть этих средств на образование. В регионах с менее активным расширением системы этот показатель составляет 16%.
Около 63% домохозяйств сообщают о расходах на образование, а 14% оплачивают услуги репетиторов.
К затратам, влияющим на доступ к высшему образованию, относятся не только контрактная плата, но и расходы на интернет, цифровые устройства, подготовку к вступительным экзаменам, поездки в экзаменационные центры, подачу документов, переезд в другой город, аренду жилья и проживание вне общежития.
Как отмечается в исследовании, новые университеты и учебные места приносят наибольшую пользу только в том случае, если у студентов есть необходимая подготовка, информация и финансовая поддержка.
На основе проведенного анализа эксперт ЦЭИР предлагает три приоритетных направления следующего этапа реформ.
Первое направление – начинать поддержку до поступления в университет. К моменту подачи документов семейное происхождение уже влияет на знания, информированность и уверенность будущих абитуриентов.
Предлагается сосредоточить поддержку на учащихся 9-х и 11-х классов, когда школьники принимают ключевые решения о дальнейшем обучении.
В сельских районах и школах с традиционно низкими показателями поступления в вузы могут быть организованы целевые подготовительные программы, субсидируемые занятия по подготовке к экзаменам, диагностическое тестирование и дополнительные занятия для устранения пробелов в знаниях.
Университетам предлагается развивать программы наставничества совместно со школами, привлекая студентов и преподавателей к сопровождению будущих абитуриентов, которые могут стать первыми в своих семьях, поступившими в вуз.
Второе направление – оценивать расширение системы по тому, кто поступает, продолжает обучение и получает диплом. Новые университеты и филиалы не должны оцениваться только по количеству созданных учебных мест.
По мнению автора, важно оценивать не только число учебных мест, но и результаты обучения студентов – от поступления до получения диплома.
Вузы в регионах с быстрым расширением должны напрямую взаимодействовать со школами, чтобы выявлять способных учащихся, которые имеют достаточную академическую подготовку, но ограничены в финансовых возможностях или доступе к информации.
Для студентов, испытывающих финансовые трудности, предлагается расширять адресные гранты, доступ к общежитиям, транспортную поддержку и подготовительные курсы.
Сохранение студентов после первого курса должно стать обязательным показателем эффективности, а не только внутренней статистикой вузов.
Третье направление – ежегодно публиковать показатели равенства возможностей. В Узбекистане пока нет единой публичной системы, позволяющей регулярно оценивать, становится ли высшее образование более равнодоступным.
Первым шагом должна стать ежегодная публикация показателей поступления и завершения обучения по регионам и полу на основе административных данных.
В дальнейшем следует включить показатели участия во вступительных экзаменах, сохранения студентов после первого курса, различий между городской и сельской местностью, а также социально-экономические характеристики домохозяйств.
Практическим решением может стать ежегодная панель мониторинга равенства возможностей в высшем образовании.
На начальном этапе она должна включать данные о поступлении, сохранении студентов после первого года, завершении обучения и охвате стипендиями с разбивкой по регионам, полу и месту проживания.
По оценке эксперта, в течение ближайших пяти лет успех реформ должен выражаться в росте числа студентов, которые первыми в своих семьях поступают в университет, сокращении различий между городской и сельской местностью по уровню завершения обучения, ослаблении зависимости образовательных результатов от уровня образования родителей и ежегодной публикации открытых показателей равенства возможностей.
Исследование показывает, что Узбекистан уже добился значительных результатов в расширении системы высшего образования. Однако само по себе увеличение числа вузов и студентов еще не является доказательством равного доступа.
Следующий этап реформ должен быть направлен на то, чтобы созданными возможностями могли воспользоваться молодые люди независимо от места проживания, доходов семьи и образовательного уровня родителей.