Tadbirkorlik faoliyati tahlili har oyda O‘zbekiston Respublikasining barcha hududlari bo‘yicha kompleks monitoringning tezkor ma’lumotlari asosida hisoblanadi. Ma’lumotlar Bojxona va Coliq qo‘mitalari, Markaziy bank va O‘zbekiston Respublika tovar-xom ashyo birjasi tomonidan taqdim etiladi.
Umuman olganda, respublika bo‘yicha soliq tushumlari hajmi o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 12,5%ga o‘sdi, bu esa iqtisodiy faoliyatning kengayishini ko‘rsatmoqda.
Soliq tushumlarining eng yuqori o‘sish sur’atlari Qoraqalpog‘iston Respublikasi (18,3%), Surxondaryo (13,6%) va Xorazm (6,6%) viloyatlarida qayd etildi.
Daromad solig‘i - 18%, mulk solig‘i - 38% va yer solig‘i - 31% kabi asosiy soliq manbalarida sezilarli o‘sish kuzatilmoqda.
Bojxona tushumlari 14,5%ga oshdi, bu tashqi iqtisodiy faoliyat faollashayotganidan dalolat beradi.
Taqdim etilgan ma’lumotlarga ko‘ra, bojxona tushumlarining eng ko‘p o‘sishi Qashqadaryo va Jizzax viloyatlarida mos ravishda 2,7 va 2,2 barobar, Buxoro viloyatida esa 65%ga qayd etilgan.
Ushbu o‘sish transport uskunalari va butlovchi qismlari, texnik jihozlar, metall va metall buyumlar, elektrotexnika va butlovchi qismlari kabi bir qator asosiy tovarlar uchun import qilinadigan mahsulotlar hajmining oshishi bilan bog‘liq.
Joriy yil boshidan buyon mahsulot eksporti hajmi o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 8,8%ga oshdi. Eksportning eng yuqori o‘sishi quyidagi hududlarda kuzatildi: Surxondaryoda – 58,8%ga, Navoiyda – 55,1%ga, Qashqadaryoda – 38,1%ga va Qoraqalpog‘iston Respublikasida (31,3%ga).
Yil boshidan buyon tijorat banklari tomonidan ajratilgan kreditlar hajmi 9,5%ga oshdi.
Kredit berishning eng katta o‘sishi Navoiy - 18,6%, Toshkent - 14,5% viloyatlarida va Toshkent - 19,5% shahrida qayd etildi.
Tahlil qilinayotgan davrda O‘zbekiston Respublika tovar-xom ashyo birjasida tuzilgan bitimlar hajmi 32,4%ga o‘sdi. Birja faolligining eng ko‘p o‘sishi quyidagi hududlarda, mos ravishda Qoraqalpog‘iston Respublikasida 2,2 barobar, Sirdaryo va Jizzax viloyatlarida 2 baravarga kuzatildi.
Ushbu hududlarda bitimlar hajmining o‘sishi paxta tolasi, texnik chigit, qurilish va maishiy materiallar, dizel yoqilg‘isi, benzin, bug‘doy, mineral o‘g‘itlar va boshqa mahsulotlarni sotish hajmining oshishi hisobiga ta’minlanmoqda.
O‘zbekistonda tashkil etilgan yangi tadbirkorlik sub’yektlari soni 41,4 mingtani tashkil etdi.
Eng ko‘p yangi korxona va tashkilotlar Toshkent shahrida – 8,2 mingta, keyin Samarqand – 4 mingga yaqin, Xorazm – 3,5 mingta viloyatlarida ro‘yxatga olingan.
Shunday qilib, kompleks monitoring ma’lumotlari soliq va bojxona tushumlari, eksport va kreditlash hajmlari, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi tovar-xomashyo birjasidagi faollik sezilarli darajada oshganini ko‘rsatadi, bu esa mamlakat hududlarida ishbilarmonlik faolligining o‘sishini ko‘rsatadi.

ЦЭИР представил комплексный мониторинг бизнес-активности регионов Узбекистана
Анализ бизнес-активности ежемесячно рассчитывается на основе оперативных данных комплексного мониторинга по всем регионам Республики Узбекистан. Данные предоставляются Таможенным и Налоговым комитетами, Центральным банком и Узбекской республиканской товарно-сырьевой биржей.
Объем налоговых поступлений в целом по республике вырос на 12,5% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, что указывает на расширение экономической деятельности.
Наибольшие темпы роста налоговых поступлений отмечены в Республике Каракалпакстан (18,3%), Сурхандарьинской (13,6%), и Хорезмской (6,6%) областях.
Значительный рост наблюдается по таким ключевым налоговым источникам, как подоходный налог - на 18%, налог на имущество - на 38% и земельный налог - на 31%.
Таможенные поступления увеличились на 14,5%, что говорит об активизации внешнеэкономической деятельности.
Согласно предоставленной информации, наибольший рост таможенных поступлений был отмечен в Кашкадарьинской и Джизакской областях в 2,7 и в 2,2 раза соответственно, а также в Бухарской области – на 65%.
Этот рост был обусловлен увеличением объемов ввезенной продукции по ряду ключевых товарных позиций, таких как транспортное оборудование и компоненты, техническое оборудование, металл и металлические изделия, электротехника и компоненты.
Объем экспорта товаров с начала текущего года вырос на 8,8% по сравнению с аналогичном периодом прошлого года. Наибольший рост экспорта наблюдался в следующих областях, в Сурхандарьинской - на 58,8%, Навоийской - на 55,1%, Кашкадарьинской - на 38,1% и в Республике Каракалпакстан (на 31,3%).
Объем выданных кредитов коммерческими банками с начала года вырос на 9,5%.
Наибольший рост выдачи кредитов отмечен в Навоийской - на 18,6%, Ташкентской - на 14,5% и в г.Ташкенте - на 19,5%.
Объем сделок на Узбекской республиканской товарно-сырьевой бирже за анализируемый период вырос на 32,4%. Наибольший рост биржевой активности наблюдался в следующих регионах, Республике Каракалпакстан в 2,2 раза, Сырдарьинской и Джизакской областях в 2 раза соответственно.
Рост объемов сделок в этих регионах обеспечен за счет увеличения продажи таких товаров, как хлопковое волокно, технические семена, строительные и хозяйственные материалы, дизельное топливо, бензин автомобильный, пшеница, минеральные удобрения и другая продукция.
Количество новых хозяйствующих субъектов, созданных в Узбекистане, составило 41,4 тыс.
Наибольшее количество новых предприятий и организаций зарегистрировано в г. Ташкент – 8,2 тыс., далее в Самаркандской – около 4 тыс., Хорезмской областях – 3,5 тыс.
Таким образом, данные комплексного мониторинга, свидетельствуют о значительном увеличении налоговых и таможенных поступлений, объемов экспорта и кредитования, а также активности на Узбекской республиканской товарно-сырьевой бирже, что в целом указывает на рост деловой активности в регионах страны.