Shu kunlarda O‘zbekiston Respublikasi hukumat delegatsiyasi Buyuk Britaniyada bo‘lib turibdi. O‘zbekiston delegatsiyasining Buyuk Britaniyaga tashrifi xalqaro hamkorlikni mustahkamlash va ikki mamlakat tajribasini almashish yo‘lidagi muhim qadamdir.
O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan islohotlar natijalarini yetkazish va ikki tomonlama hamkorlikni mustahkamlash maqsadida Britaniya Qirollik xalqaro munosabatlar institutida “Chatham House”da xalqaro davra suhbati tashkil etildi.
Tadbir O‘zbekiston Respublikasining Buyuk Britaniya va Shimoliy Irlandiya Birlashgan Qirolligidagi elchixonasi ko‘magida tashkil etildi.
Tadbirda “Chatham House” instituti Yevroosiyo dasturi direktori J.Niksi, Markaziy Osiyo masalalari bo‘yicha institut ilmiy xodimlari Annet Bor va Keyt Mallinson., shuningdek, Buyuk Britaniya rasmiy va ekspert doiralari vakillari ishtirok etishdi.
O‘zbekistonning Buyuk Britaniyadagi elchisi Ravshan Usmonov ishtirokchilarni respublikada amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar, shuningdek, mamlakatimiz va Buyuk Britaniya o‘rtasidagi hamkorlikning bugungi holati va istiqbollari bilan tanishtirdi.
Markaziy Osiyo mamlakatlarining, shu jumladan O‘zbekistonning iqtisodiy ko‘rsatkichlari, savdo, investitsion muhiti, qazilma boyliklari, energiya resurslaridan foydalanish istiqbolli loyihalari taqdimotini taqdim etdi.
Bir nechta muhim fikrlar ta’kidlandi: mintaqaning amalga oshirilmagan salohiyati va hamkorlikning yangi imkoniyatlari, shu jumladan Yevropa Ittifoqi mamlakatlari bilan.
Xususan, Markaziy Osiyo va Yevropani bog‘lab turuvchi savdo yo‘llari – “Transkaspiy xalqaro trasport yo‘nalishi” va “Janubiy koridor” marshrutlarining iqtisodiy, texnik xususiyatlari yoritib berildi.
Mintaqa mamlakatlarining sanoat tarmoqlarini global qo‘shilgan qiymat zanjiriga integratsiya qilish uchun mintaqa davlatlari tomonidan olib borilayotgan sa’y-harakatlar va islohotlar bo‘yicha fikr almashildi.
Bundan tashqari, O‘zbekistonda ijtimoiy-iqtisodiy barqarorlikka erishish yo‘lida qo‘llanilayotgan milliy model va ijtimoiy himoya tizimi dasturlarining natijadorligiga baho berildi.
Tadbir ishtirokchilari O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan islohotlarga katta qiziqish bildirdilar, bu esa O‘zbekiston tajribasining Britaniya siyosiy va iqtisodiy doiralari uchun muhimligini ta’kidlaydi.
Tadbir yakunida "Chatham House" tahlil markazi vakillari tomonidan O‘zbekiston tahlil markazlari bilan hamkorlikni rivojlantirishga qiziqish bildirildi.
Ma’lumot uchun: Chatham House xalqaro munosabatlar sohasidagi yetakchi tahlil markazlaridan biridir. Institut dunyoda sodir bo‘layotgan jarayonlar bo‘yicha amaliy tadqiqotlar olib boradi. 2016 yilda Chatham House yilning eng yaxshi tahlil markazi deb topildi. U International Affairs va World Review jurnallarni nashr etadi hamda har yili dunyoning yetakchi tahlilchilari ishtirokida 300 dan ortiq konferensiyalar, seminarlar va davra suhbatlari o‘tkazadi.

В эти дни правительственная делегация Республики Узбекистан с визитом посещает Великобританию. Визит узбекской делегации в Великобританию представляет собой важный шаг в укреплении международного сотрудничества и обмена опытом двух стран.
С целью донесения результатов реформ, проводимых в Узбекистане и укрепления двустороннего сотрудничества, в Британском Королевском институте международных отношений Chatham House организован международный «круглый стол».
Мероприятие организовано при поддержке Посольства Республики Узбекистан в Соединённом Королевстве Великобритании и Северной Ирландии.
В мероприятии приняли участие директор евразийской программы института Chatham House Джеймс Никси, научные сотрудники по странам Центральной Азии Аннет Бор и Кейт Маллинсон, а также представители официальных и экспертных кругов Великобритании.
Посол Узбекистана в Великобритании Равшан Усманов ознакомил участников с реализуемыми в республике широкомасштабными реформами, а также с текущим состоянием и перспективами сотрудничества между нашей страной и Великобританией.
Директор Центра экономических исследований и реформ Обид Хакимов представил анализ социально-экономического развития стран Центральной Азии, в том числе Узбекистана, включая торговый и инвестиционный климат, новые транспортно-логистические коридоры, а также перспективы использования энергетических ресурсов.
Были выделены несколько ключевых моментов: нереализованный потенциал региона и новые возможности сотрудничества, в том числе со странами ЕС.
В частности, обсуждались экономические и технические особенности торговых путей, соединяющих Центральную Азию и Европу, маршруты «Транскаспийский международный транспортный маршрут» и «Южный коридор».
Состоялся обмен мнениями о реформах, проводимых странами региона для интеграции промышленных секторов стран региона в глобальную цепочку добавленной стоимости.
Кроме того, были представлены оценки эффективности национальной модели и программ социальной защиты, используемых в Узбекистане для достижения социально-экономической стабильности.
Участники мероприятия, выразили значительный интерес к реформам, проводимым в Узбекистане, что подчеркивает важность узбекского опыта для британских политико-экономических кругов.
В завершение мероприятия представители аналитического института Chatham House выразили заинтересованность в развитии дальнейшего сотрудничества с аналитическими центрами Узбекистана.
Справочно: Chatham House является одним из ведущих аналитических центров в области международных отношений. Институт проводит практические исследования процессов, происходящих в мире. В 2016 году Chatham House признан лучшим аналитическим центром года. Он публикует журналы International Affairs и World Review и ежегодно проводит более 300 конференций, семинаров и круглых столов с участием ведущих аналитиков со всего мира.