Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi Markaziy va Janubiy Osiyo davlatlari o‘rtasidagi o‘zaro savdo-sotiqning amalga oshirilmagan salohiyatini baholadi
Bugun O‘zbekiston Respublikasining Belgiyadagi elchixonasi tomonidan «EURACTIV» media portali bilan birgalikda tashkil etilgan "Markaziy va Janubiy Osiyoning o‘zaro hamkorligi: nima uchun mintaqada va undan tashqarida muhim" mavzudagi virtual konferensiyasi bo‘lib o‘tdi.
Ushbu tadbir O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning tashabbusi bilan 15-16 iyul kunlari Toshkentda bo‘lib o‘tadigan “Markaziy va Janubiy Osiyo: mintaqaviy o‘zaro bog‘liqlik. Tahdidlar va imkoniyatlar” mavzusida o‘tkaziladigan xalqaro konferensiyasiga bag‘ishlangan.
Videokonferensiyadan ko‘zlangan maqsad Yevropa siyosiy-diplomatik, ekspert-tahliliy, ishbilarmon doiralari va ommaviy axborot vositalari e’tiboriga O‘zbekiston tomonidan Markaziy va Janubiy Osiyo o‘rtasidagi hamkorlikni rivojlantirish va o‘zaro hamkorlikni mustahkamlash borasida ilgari surilgan tashabbusni havola etishdan iborat.
Tadbirda Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi direktori O. Hakimov ishtirok etdi va u Markaziy va Janubiy Osiyo mamlakatlari o‘rtasidagi o‘zaro savdo-sotiqning amalga oshirilmagan salohiyatini baholash uchun sammit ishtirokchilariga Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi tahlilining natijalarini taqdim etdi.
Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi rahbari o‘zining nutqida mintaqa mamlakatlari o‘rtasida amalga oshirilmagan savdo-sotiq salohiyatini rivojlantirish imkoniyatlariga to‘xtalgan.
2020 yil yakunlariga ko‘ra Markaziy Osiyo va Janubiy Osiyo mamlakatlari o‘rtasidagi umumiy savdo aylanmasi 4,4 mlrd. dollarni yoki ularning umumiy tashqi savdo aylanmasining (142,6 mlrd. dollar) 3,2% ni tashkil etdi.
Markaziy Osiyo mamlakatlarining va Janubiy Osiyo mamlakatlari bilan savdo aylanmasidagi eng katta ulushni Qozog‘iston (52,8%), O‘zbekiston (31,2%) va Turkmaniston (10,4%) egallaydi.
BCG xalqaro konsalting kampaniyasi «Markaziy Osiyo investitsiyasi: bitta mintaqa, ko‘p imkoniyatlar» («Investing in Central Asia: one region, many opportunities») nomlangan hisobotiga ko‘ra, 2018 yildan keyingi 10 yil davomida to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalarni jalb qilish bo‘yicha Markaziy Osiyo salohiyati 170 milliard dollargacha, shu jumladan, qayta ishlash sanoatiga 40-70 milliard dollarga qadar baholanmoqda.
Shu bilan birga, Markaziy Osiyo mamlakatlari eksportining tarkibi va Janubiy Osiyo mamlakatlari importining tarkibini qiyosiy tahlil qilish shuni ko‘rsatdiki, bir-biriga mos keladigan tovar buyumlariga ko‘ra, Janubiy Osiyo mamlakatlari importi qariyb 560 mlrd. dollarni tashkil qiladi.
"Albatta, bu Markaziy Osiyo davlatlari Janubiy Osiyo mamlakatlari importining belgilangan hajmini almashtirishi mumkin degani emas, lekin bu o‘zaro savdoda foydalanilmagan salohiyat mavjudligini ko‘rsatadi", - dedi Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi direktori.
Masalan, 2019 yilda Janubiy Osiyo mamlakatlari 8,6 mlrd. dollarlik kimyoviy o‘g‘itlar import qilgan, shu jumladan, Hindistonni 7,2 mlrd. dollarga, Bangladeshni 749,2 mln. dollarga, Pokistonni esa 606,0 mln.dollarga.
Shu bilan birga, Markaziy Osiyo mamlakatlari tashqi bozorga 384,3 mln. dollarlik kimyoviy o‘g‘itlar eksport qildi, shundan atigi 32,3 mln.dollari Janubiy Osiyo mamlakatlariga. Shu jumladan, O‘zbekiston 2019 yilda 135,9 mln. dollarlik mineral o‘g‘itlar eksport qilgan bo‘lsa, shundan faqat 24,9 mln.dollari Janubiy Osiyo mamlakatlariga, asosan Afg‘onistonga 24,1 mln., Hindistonga 0,4 mln. va Shri Lankaga 0,3 mln. to‘g‘ri keldi
Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi tahlillari shuni ko‘rsatdiki, Markaziy Osiyo davlatlari uchun oziq-ovqat mahsulotlari, xususan, bug‘doy, meva, sabzavot, dukkakli ekinlar hamda yong‘oqlar eksportini ko‘paytirish uchun hali amalga oshmagan imkoniyatlar mavjud.
"Markaziy Osiyoning barcha mamlakatlari Janubiy Osiyo mamlakatlari bilan, ayniqsa, Afg‘oniston, Hindiston va Pokiston bilan iqtisodiy hamkorlikni kengaytirishdan manfaatdor", - deydi Obid Hakimov.
Hisob-kitoblarga ko‘ra, Markaziy Osiyo davlatlari eksportining eng katta hajmlari uning geografik yaqinligi, shuningdek, O‘zbekiston va xalqaro moliya tashkilotlari ishtirokida so‘nggi yillarda yaratilgan transport infratuzilmasining mavjudligi tufayli Afg‘onistonga to‘g‘ri keladi.
Shuningdek, O‘zbekiston 2023 yilga qadar Afg‘oniston bilan o‘zaro tovar aylanmasining yillik hajmini 2 milliard dollarga yetkazishni rejalashtirmoqda, shuningdek, u bilan "Imtiyozli savdo shartnomasi"ni imzolanishini rejalashtirmoqda.
O‘z navbatida, Yevropa tomoni Yevropa Ittifoqining o‘zaro aloqa va kommunikatsiyalarni qurish bo‘yicha tajribasi Markaziy va Janubiy Osiyo davlatlari uchun alohida qiziqish uyg‘otishi mumkinligini ta’kidladi. Mutaxassislar tomonidan 5 ta asosiy bosqich, xususan, globallashuv, o‘z-o‘zini izolyasiyadan chiqarish yo‘li, xalqaro savdo, barqarorlik va hamkorlikni rivojlantirish belgilab olindi.
Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi rahbari Markaziy va Janubiy Osiyo mamlakatlari o‘rtasidagi hamkorlik istiqbollari haqida gapirib, asosiy yo‘nalishlarni sanab o‘tdi. Jumladan, Markaziy Osiyo davlatlarining janubiy dengiz portlariga chiqishni ta’minlovchi yangi transport yo‘laklarini ko‘rish, energetika sohasidagi hamkorlik (elektr energiyasi, tabiiy gaz, neft mahsulotlarini eksport qilish), o‘zaro investitsiyalarni rag‘batlantirish, shuningdek tashqi savdoni kengaytirish va diversifikatsiya qilish.
Shu bilan birga, Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi direktori Markaziy va Janubiy Osiyo Afg‘oniston bilan chegarada bog‘langanligini, bu ikki mintaqa o‘rtasida o‘ziga xos ko‘prik vazifasini bajarishini ta’kidladi.
Shu munosabat bilan Obid Hakimov "Afg‘onistondagi vaziyatning barqarorlashishi savdo-iqtisodiy va sarmoyaviy aloqalarni o‘rnatish, Markaziy va Janubiy Osiyo mamlakatlari o‘rtasida transport-kommunikatsion o‘zaro aloqalarni mustahkamlash imkoniyatlarini kengaytiradi" deb ta’kidladi.

Сегодня состоялась виртуальная конференция «Взаимодействие Центральной и Южной Азии: почему это важно в регионе и за его пределами», организованный Посольством Республики Узбекистан в Бельгии совместно с медиа-порталом «EURACTIV».
Мероприятие посвящено предстоящей международной конференции «Центральная и Южная Азия: региональная взаимосвязанность. Вызовы и возможности», которая пройдет по инициативе Президента Узбекистана Шавката Мирзиеева15-16 июля в Ташкенте.
Целью мероприятия стало доведение до европейских политико-дипломатических, экспертно-аналитических, деловых кругов и СМИ продвигаемой Узбекистаном инициативы по вопросам развития сотрудничества и укрепления взаимодействия Центральной и Южной Азии.
В мероприятии приняли участие Дилёр Хакимов, Посол Узбекистана в Бельгии, директор Центра экономических исследований и реформ (ЦЭИР) Обид Хакимов, Филипп ван Амерсфорт, заместитель начальника отдела Центральной Азии института EEAS, Роман Влахутин, посол по особым поручениям EEAS, Рышард Чарнецки, депутат Европарламента, Стефания Беналья, научный сотрудник интитута CEPS, Штефан Фюле, бывший комиссар ЕС по вопросам расширения и европейского соседства, консультант, а также представители зарубежных СМИ.
Директор ЦЭИР Обид Хакимов представил участникам конференции анализ по оценке нереализованного потенциала взаимной торговли между странами Центральной и Южной Азии.
В своем выступлении директор ЦЭИР остановился на возможностях реализации неиспользованного торгового потенциала между странами двух регионов.
По итогам 2020 года суммарный товарооборот стран ЦА с странами Южной Азии составил 4,4 млрд.долл. или 3,2% от их общего внешнеторгового оборота (142,6 млрд.долл.).
Наибольшие доли в товарообороте стран Центральной Азии с странами Южной Азии занимают Казахстан (52,8%), Узбекистан (31,2%) и Туркменистан (10,4%).
Согласно докладу международной консалтинговой кампании BCG «Investing in Central Asia: one region, many opportunities» («Инвестиции в Центральную Азию: один регион-множество возможностей») от 2018 г., потенциал ЦА по привлечению прямых иностранных инвестиций в течение следующих 10 лет оценивается в объеме до 170 млрд.долл., в том числе 40-70 млрд.долл. в несырьевые отрасли.
В то же время, сопоставительный анализ структуры экспорта стран ЦА и структуры импорта стран Южной Азии показал, что по совпадающим товарным позициям импорт стран Южной Азии составляет почти 560 млрд.долл.
“Конечно, это не означает, что страны Центральной Азии могут заменить указанный объем импорта стран Южной Азии, но это показывает наличие большого неиспользованного потенциала во взаимной торговле”, - отметил директор ЦЭИР.
Он привел пример стран Южной Азии, которые в 2019 году импортировали химических удобрений на 8,6 млрд.долл., в том числе Индия на 7,2 млрд.долл., Бангладеш на 749,2 млн.долл., Пакистан на 606,0 млн.долл.
При этом страны ЦА экспортировали химических удобрений на внешний рынок на 384,3 млн.долл., из них в страны Южной Азии только на 32,3 млн.долл. В том числе Узбекистан в 2019 году экспортировал минеральных удобрений на 135,9 млн.долл., из них в страны Южной Азии только на 24,9 млн. долл., в основном в Афганистан на 24,1 млн.долл., в Индию на 0,4 млн. и Шри-Ланку на 0,3 млн.
Анализ ЦЭИР показал, что имеется также нереализованный потенциал по наращиванию странами ЦА экспорта пищевой продукции, в частности пшеницы, фруктов, овощей, в основном бобовых, а также орехов.
“Все страны Центральной Азии заинтересованы в расширении экономического сотрудничества с странами Южной Азии, особенно с Афганистаном, Индией и Пакистаном”, - отметил Обид Хакимов.
По расчетам, наибольшие объемы экспорта стран ЦА приходятся на Афганистан, в связи с его географической близостью, а также наличием транспортной инфрастуктуры, созданной в последние годы при участии Узбекистана и международных финансовых организаций.
Он также сообщил, что Узбекистан планирует довести к 2023 году годовой объем взаимной торговли с Афганистаном до 2 млрд.долл., а также заключить с ним «Соглашение о преференциальной торговле».
В свою очередь, европейской стороной отмечено, что опыт Европейского союза по взаимосвязи и выстраиванию коммуникаций может представлять особый интерес для стран Центральной и Южной Азии. Эксперты выделили 5 основных этапов, в частности, глобализацию, выход из самоизоляции, развитие требует торговли, стабильность и кооперацию.
Говоря о перспективах сотрудничества стран Центральной и Южной Азии, директор ЦЭИР перечислил основные направления, среди них: прокладка новых транспортных коридоров, обеспечивающих выход стран ЦА к южным морским портам, сотрудничество в энергетической сфере (экспорт электроэнергии, природного газа, нефтепродуктов), поощрение взаимных инвестиций, а также расширение и диверсификация внешней торговли.
При этом, он отметил, что Центральная и Южная Азия соединяются на границе с Афганистаном, который играет роль своеобразного моста между двумя регионами.
В связи с этим, Обид Хакимов подчеркнул, что “стабилизация ситуации в Афганистане расширит возможности для наращивания торгово-экономических и инвестиционных связей, усиления транспортно-коммуникационного взаимодействия между странами Центральной и Южной Азии”.