Bu mamlakatdagi yetakchi tahlil markazlaridan birining yigirma yillik tarixidagi yana bir muhim voqea bo‘ldi. Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazining vazifalari kengaydi, amalga oshirilayotgan islohotlar va O‘zbekistonni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish masalalarini shakllantirish va amalga oshirishda, mintaqaviy rivojlanish dasturlarini ishlab chiqishda uning o‘rni va mas’uliyati ortdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 13.08.2021y. №PP-5223 "Ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishda iqtisodiy tadqiqotlar sifati va rolini oshirishning qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida"gi qarori bilan Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi (Markaz) zimmasiga qo‘shimcha vazifalar yuklatildi.
Qaror ijtimoiy-iqtisodiy sohani isloh qilish bo‘yicha ishlab chiqilayotgan tashabbuslar sifatini, olib borilayotgan islohotlar natijadorligini tubdan oshirish, shuningdek, 2022-2026 yillarda hududlar, tarmoqlar va sohalarni rivojlantirish bo‘yicha dasturlarni ilmiy asoslangan innovatsion yondashuvlar asosida ishlab chiqish maqsadida qabul qilindi.
Qo‘shimcha vazifalar qatorida Prezident Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markaziga hududlarda ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanish jarayonlarini jadallashtirishga qaratilgan dasturlarni ishlab chiqishda mahalliy davlat hokimiyati organlarining ilmiy asoslangan taklif va tavsiyalarini doimiy ravishda ta’minlab borishni topshirdi.
Markaz tadqiqotlari joylarda mavjud resurs bazasini o‘rganish orqali iqtisodiyot tarmoqlarida yangi ishlab chiqarish zanjirlarini yaratish bo‘yicha takliflar ishlab chiqishga qaratiladi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari bilan birgalikda har chorakda tumanlar kesimida aholi orasida so‘rovlar o‘tkaziladi.
Markaz O‘zbekistonning jahon iqtisodiyotiga qo‘shilishi jarayonlarining milliy iqtisodiyotga ta’sirini o‘rganib borish hamda mazkur yo‘nalishlarda ilmiy asoslangan taklif va tavsiyalarni vakolatli idoralarga taqdim etadi;
Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi sanoatda klasterlar faoliyatini rivojlantirib borish bo‘yicha ilg‘or xalqaro tajribini chuqur tahlil qilish orqali ilmiy asoslangan takliflarni ishlab chiqib, vakolatli idoralarga taqdim etadi.
Zamonaviy axborot texnologiyalari va idoralararo integratsiyalashgan ma’lumotlar bazasidan foydalangan holda mahalliy davlat hokimiyati organlariga dolzarb muammolarni bartaraf etishga qaratilgan Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi biznes tahlillarini taqdim etilishi kutilmoqda.
Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi tuzilmasida tashkil etishga rozilik berildi:
- Sanoat klasterlari faoliyatini rivojlantirish sho‘’basi;
- IT-texnologiyalarini joriy etish va ma’lumotlar bazasini integratsiyalash sho‘’basi;
- Jamoatchilik bilan aloqalar va marketing sho‘’basi;
- Markazning Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Jizzax, Namangan, Samarqand va Qashqadaryo viloyatlaridagi hududiy filiallari.
Qarorda, shuningdek, Markazning yangi tarkibi, umumiy soni 75 ta, shu jumladan ilmiy xodim soni 61 tani tashkil etdi.
Hozirgi kunda Markaz faoliyati mamlakatda ham, xorijda ham ijobiy baholanmoqda. Shunday qilib, 2020 yilda Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi Markaziy Osiyo va Kavkazdagi 10 ta eng yaxshi tahlil markazlari ro‘yxatiga kirdi va 2016 yildagi ko‘rsatkichlarini ko‘rsatkichlarini uch pog‘onaga yaxshiladi (o‘sha vaqtda markaz 13-o‘rinda edi).
1998 yildan boshlab Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazining «Ekonomicheskoye obozreniye» jurnali nashr qilina boshlandi, Review.uz (https://review.uz/) jurnalning elektron versiyasi.
Eslatib o‘tamiz, Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi 2019 yil 3 oktyabrdagi Prezident Farmoni bilan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi huzuridagi Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markaziga aylantirildi.
Hujjatda davlat organlari va tashkilotlari resurslarini safarbar qilish bilan ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanish sohasidagi o‘tkir muammolarni samarali hal etish maqsadida.birinchi hukumat Akseleratorining faoliyati tashkil etildi (https://review.uz/tag/akselerator)

Это стало еще одним важным событием в двадцатилетней истории одного из ведущих мозговых центров страны. Задачи ЦЭИР расширены, возросла его роль и ответственность в формировании и реализации проводимых реформ и вопросах социально-экономического развития Узбекистана, разработке программ развития регионов.
Постановлением Президента Республики Узбекистан от 13.08.2021г. №ПП-5223 «О дополнительных мерах по повышению качества и роли экономических исследований в социально-экономическом развитии» на Центр экономических исследований и реформ (ЦЭИР) возложены дополнительные задачи.
Решение принято в целях кардинального повышения качества разрабатываемых инициатив по реформированию социально-экономической сферы, результативности проводимых реформ в стране, а также разработки программ развития регионов, отраслей и сфер в 2022-2026 годах на основе научно обоснованных инновационных подходов.
Среди дополнительных задач Президент поручил возложить на ЦЭИР обеспечение на постоянной основе научно обоснованными предложениями и рекомендациями органов государственной власти на местах при разработке программ, направленных на ускорение процессов социально-экономического развития в регионах.
Исследования Центра будут направлены на разработку предложений по созданию новых производственных цепочек в отраслях экономики путем изучения существующей ресурсной базы на местах.
Совместно с Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и города Ташкента ежеквартально будут проводиться опросы среди населения в разрезе района.
Центр продолжит изучение влияния на национальную экономику процессов интеграции Узбекистана в мировую экономику, а также представление компетентным органам научно обоснованных предложений и рекомендаций в данном направлении;
ЦЭИР займется разработкой и предоставлением компетентным органам научно обоснованных предложений путем глубокого анализа передового международного опыта по развитию деятельности кластеров в промышленности.
Ожидается, представление бизнес-аналитики ЦЭИР, направленной на решение актуальных проблем с применением современных информационных технологий и межведомственной интегрированной базы данных, органам государственной власти на местах.
Дано согласие на создание в структуре ЦЭИР:
- Сектора по развитию деятельности промышленных кластеров;
- Сектора по внедрению IT-технологий и интеграции баз данных;
- Сектора по связям с общественностью и маркетингу;
- региональных филиалов Центра в Республике Каракалпакстан, Джизакской, Наманганской, Самаркандской и Кашкадарьинской областях.
Постановлением также утверждена новая структура ЦЭИР, общей численностью — 75 ед., в том числе научных сотрудников — 61 ед.
В настоящее время деятельность Центра положительно оценивается как в стране, так и за рубежом. Так, в 2020 г. ЦЭИР вошел в ТОП 10 лучших мозговых центров Центральной Азии и Кавказа и на три позиции улучшил показатели 2016-го (тогда Центр занимал 13 место).
ЦЭИР укрепил свою рейтинговую позицию в номинации лучших мозговых центров Центральной Азии и Кавказа
С 1998 года ЦЭИР выпускает журнал «Экономическое обозрение», а портал Review.uz является электронной версией данного журнала.
Напомним, Центр экономических исследований преобразован в Центр экономических исследований и реформ при Администрации Президента РУз Постановлением Президента от 3 октября 2019г.
Документом была организована деятельность Первого правительственного Акселератора в целях эффективного решения острых проблем в сфере социально-экономического развития с мобилизацией ресурсов государственных органов и организаций.