Hududlar kesimida Xorazm viloyati eng yuqori o‘sish sur’atini ko‘rsatdi, bank operatsiyalari sonining ko‘payishi respublikaning barcha hududlarida qayd etildi. Shu bilan birga, yirik korxonalar soni 286 taga ko‘paydi va 3353 tani tashkil etdi.
Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi tomonidan baholangan Ishbilarmonlik faolligi indeksi (IFI) 2022 yil fevral oyida 1085 birlikni tashkil etib, yanvar oyiga nisbatan 8,5 foizga oshdi. Shuningdek, ishbilarmonlik faolligi indeksi o‘tgan yilning mos davriga nisbatan esa 33 foizlik o‘sish qayd etildi.
2022 yilning fevral oyida Ishbilarmonlik faolligi indeksi o‘tgan oyga nisbatan 8,5 foizga oshib, 1085 birlikni tashkil etishi, quyidagi komponentlar darajasidagi o‘zgarishlarga bog‘liq bo‘lgan:
- xo‘jalik yurituvchi sub’yektlarning bank hisobvaraqalaridagi operatsiyalar soni 16,5 foizga oshgan;
- faoliyat ko‘rsatayotgan xo‘jalik yurituvchi sub’yektlar bo‘yicha komponent 2,9 foizga oshgan;
- tovar-xomashyo birjasida xomashyo sotib olish jadalligi 6,0 foizga oshgan;
- tovar belgilari bo‘yicha komponent 9,6 foizga kamaygan.
Hududlar kesimida Xorazm viloyatida eng yuqori o‘sish sur’ati qayd etilgan.
2022 yil fevral oyida Ishbilarmonlik faolligi indeksi 12 ta hududda o‘tgan oyga (2022 yil yanvar) nisbatan o‘sish kuzatilgan. Xorazm (70,4%), Namangan (46,9%), Surxondaryo (46,0%) va Jizzax (23,7%) viloyatlarida sezilarli darajada o‘sish kuzatilgan (2-rasm).
Shu bilan birga, ushbu indeks 2 ta hududda kamaygan. Xususan, Toshkent (- 1,9%) va Andijon (- 0,7%) viloyatlarida o‘tgan oyga nisbatan pasayish kuzatilgan.
2022 yil fevral oyida banklararo to‘lov operatsiyalari soni 4 964,6 ming tani tashkil etdi va 2022 yilning yanvar oyiga nisbatan 703,6 ming tranzaksiyaga (16,5%) oshgan.
2022 yil fevralda respublikaning barcha hududlarida yuridik shaxslar o‘rtasidagi bank operatsiyalari soni o‘tgan oyga nisbatan oshgan. Xususan, sezilarli darajadagi o‘sish Navoiy (23,1%), Qashqadaryo (19,5%), Samarqand (19,3%) viloyatlarida va Toshkent shahrida (18,7%) kuzatilgan.
2022 yilning fevral oyida IFIning birja komponenti 1 0599 birlikni tashkil etdi. Bu esa ushbu komponentning o‘tgan oyga nisbatan 6,0 foizga o‘sganligini anglatib, bitimlar sonining (9,6%) oshganligi bilan izohlanadi.
Respublika tovar-xom ashyo birjasida tovarlar savdosi umumiy aylanmasi hajmi 2022 yil fevral oyida 6 273,6 mlrd. so‘mni tashkil etib, ushbu ko‘rsatkich o‘tgan oyga nisbatan 14,4 foizga oshgan.
Faoliyat yuritayotgan xo‘jalik sub’yektlari bo‘yicha komponent 2022 yil fevral oyida 1 0291 birlikni tashkil etib, o‘tgan oyga nisbatan 2,9 foizga oshganligini ko‘rsatadi. Ushbu ko‘rsatkich o‘tgan yilning mos davriga nisbatan ijobiy o‘zgarib, 9,6 foizga oshgan.
2022 yil fevral oyida barcha turdagi faoliyat yuritayotgan xo‘jalik yurituvchi sub’yektlar soni 2022 yilning yanvar oyiga (577 914 birlik) nisbatan 3 861 taga ko‘payib, 581 775 birlikni tashkil etgan.
Yirik tadbirkorlik bilan shug‘ullanuvchi korxonalar soni 286 taga oshgan.
Hisobot davrida, kichik korxonalar soni 467 096 tadan 470 712 tagacha oshgan (o‘sish 3 616 ta). Fermer xo‘jaliklari soni 107 751 tadan 107 710 tagacha (pasayish 41 ta) kamaygan. Yirik tadbirkorlik bilan shug‘ullanayotgan sub’yektlar soni 3 353 tani tashkil etib, 2022 yilning yanvar oyiga nisbatan 286 taga oshgan.
2022 yil fevral oyida savdo belgilari muhofazasi bo‘yicha biznes faolligi indeksi 0,9043 birlikni tashkil etib, ushbu ko‘rsatkich 2022 yilning yanvar oyiga nisbatan 9,6 foizga kamaygan. Joriy yilning fevral oyida yuridik shaxslar tomonidan 312 ta tovar belgilari va tovar nomlari ro‘yxatga olingan.

В региональном разрезе Хорезмская область показала самый высокий рост, увеличение количества банковских операций зафиксировано во всех регионах страны. При этом число крупных предприятий выросло на 286 единиц и составило 3 353.
В феврале 2022 года Индекс деловой активности (ИДА), рассчитанный Центром экономических исследований и реформ, составил 1085 пунктов, и, по сравнению с предыдущим месяцем, увеличился на 8,5%. Также отмечается более 33-процентный рост ИДА по отношению к аналогичному периоду прошлого года.
Индекс деловой активности в феврале 2022 года увеличился на 8,5% по сравнению с предыдущим месяцем и составил 1085 пунктов, что объясняется изменениями нижеследующих компонентов:
- количество операций по банковским счетам хозяйствущих субъектов увеличилось на 16,5%;
- компонент действующих хозяйствующих субъектов увеличился на 2,9%;
- интенсивность закупки сырья на товарно-сырьевой бирже увеличилась на 6,0%;
- компонент торговых марок снизился на 9,6%.
В феврале 2022 года Индекс деловой активности по 12 регионам увеличился по сравнению с предыдущим месяцем (январь 2022 года). В Хорезмской (70,4%), Наманганской (46,9%), Сурхандарьинской (46,0%) и Джизакской (23,7%) областях наблюдался значительный рост (рис. 2).
Вместе с тем, данный индекс по 2 регионам снизился. В частности, в Ташкентской (- 1,9%) и Андижанской (- 0,7%) областях наблюдался спад по отношению к прошлому месяцу.
Количество межбанковских платежных операций в феврале 2022 года составило 4 964,6 тыс. и увеличилось на 703,6 тыс. транзакций (16,5%), по сравнению с январем 2022 года.
В феврале 2022 года количество банковских операций между юридическими лицами, по сравнению с предыдущим месяцем, во всех регионах увеличилось. В частности, наиболее значительный рост наблюдался в Навоийской (23,1%), Кашкадарьинской (19,5%), Самаркандской (19,3%) областях и в г.Ташкенте (18,7%).
В феврале 2022 года биржевой компонент ИДА составил 1,0599. Это означает рост уровня компонента на 6,0%, по сравнению с предыдущим месяцем, что связано с увеличением среднего физического объема товаров, приобретенных для каждой сделки, на 9,6%.
На Республиканской товарно-сырьевой бирже общий оборот в феврале 2022 года составил 6 273,6 млрд. сумов, что на 14,4% больше, по сравнению с предыдущим месяцем.
Компонент действующих хозяйствующих субъектов в феврале 2022 года составил 1,0291, что означает рост компонента на 2,9% к уровню предыдущего месяца. Данный показатель имеет положительное значение по отношению к аналогичному периоду прошлого года с ростом 9,6%.
Количество действующих хозяйствующих субъектов за февраль 2022 года увеличилось на 3 861 единиц по отношению к январю 2022 года (577 914 ед.) и составило 581 775 единиц.
За отчетный период число малых предприятий увеличилось с 467 096 до 470 712 единиц (рост на 3 616 ед.). При этом количество фермерских хозяйств снизилось с 107 751 до 107 710 единиц (спад на 41 ед.). Число действующих крупных предприятий составило 3 353 единиц, что выше на 286 единиц по сравнению с январем 2022 года.
В феврале 2022 года индекс охраняемых торговых знаков составил 0,9043, что означает снижение на 9,6% к предыдущему месяцу. В феврале текущего года юридическими лицами зарегистрировано 312 товарных знаков и торговых наименований.