2020 yilda O‘zbekistonning barcha hududlarida biznesning rivojlanish darajasi "Biznes-ko‘rsatkich" axborot tizimi orqali o‘rganildi, deb xabar berdi Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi matbuot xizmati.
Baholash natijalariga ko‘ra, tarbirkorlikni rivojlantirishning eng yuqori darajasi Toshkent shahrida qayd etildi. Eng past ko‘rsatkichlar Qashqadaryo, Surxondaryo va Samarqand viloyatlarida qayd etildi.
Bektemir, Mo‘ynoq, Qo‘rg‘ontepa, Yakkasaroy va Karmana tumanlari yetakchi bo‘ldi. Baxmal, Buvayda, Tuproqqal’a, Uchko‘prik, Samarqand, Bekobod va Yangiyo‘l tumanlari reytingda so‘nggi o‘rinlarni egalladi.
Ekspertlarning ta’kidlashicha, so‘nggi yillarda mamlakatda biznes yuritish uchun shart-sharoit sezilarli darajada yaxshilandi. Shu bilan birga, koronavirus epidemiyasi tufayli tadbirkorlar qator muammolarga duch keldi – masalan, yil davomida muddati o‘tgan kreditlar miqdori 63% ga oshdi.

Уровень развития бизнеса во всех регионах Узбекистана в 2020 году изучен через информационную систему «Бизнес-индикатор», сообщили в пресс-службе Центра экономических исследований и реформ.
Опросы предпринимателей показали, что лучше всего предпринимательство развито в Ташкенте. При этом самые низкие показатели – у Кашкадарьинской, Сурхандарьинской и Самаркандской областей.
В разрезе райнов республики наблюдается следующая ситуация: в лидеры вырвались, в том числе административные единицы Каракалпакстана, Андижанской, Навоийской и Кашкадарьинской областей.
Эксперты отметили, что в последние годы условия для ведения бизнеса в стране значительно улучшились. В то же время из-за эпидемии коронавируса предприниматели столкнулись с рядом проблем – так, сумма просроченных кредитов за год выросла на 63%.