Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi (Markaz) tomonidan joriy yil 9 oylik Makroiqtisodiy sharhi tayyorlandi. Mazkur hisobotda mamlakatning joriy makroiqtisodiy holati tahlil etilib, 2023-2024 yil uchun prognozlar berilgan.
Makroiqtisodiy sharh Markazning muntazam nashri hisoblanadi. Unda O‘zbekistondagi makroiqtisodiy vaziyatning tezkor tahlili taqdim etilib, qisqa muddatli istiqboldagi rivojlanishi bo‘yicha baholashlar keltiriladi.
Nashrda yalpi ichki mahsulot, sanoat, investitsiyalar, iste’mol xarajatlari, inflyasiya, foiz stavkalari, kreditlash, ichki va tashqi savdo, davlat byudjeti xarajatlari va daromadlari, siklik moslashtirilgan byudjet balansi kabi ko‘rsatkichlar tahlil qilingan.
Sharh milliy iqtisodiyot rivojlanishining holati va asosiy tendensiyalarining monitoringi, shu jumladan, qisqa muddatli iqtisodiy istiqbollarini shakllantiruvchi pul-kredit va fiskal sohalardagi davlat siyosati masalalarini qamrab oladi.
Sharhning maqsadi makroiqtisodiy barqarorlikni saqlash va milliy iqtisodiyotning barqaror ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishiga ko‘maklashish shartlarini ta’minlash bo‘yicha iqtisodiy siyosat sohasidagi rivojlanish istiqbollarini baholashdan iborat.
O‘zbekiston iqtisodiyoti 2023 yilning yanvar-sentyabr oylarida o‘zining o‘rta muddatli trendidan yuqori o‘sib, o‘sish sur’ati 5,8%ni tashkil qildi. Joriy yilning III choragida almashuv kursining to‘g‘rilanishi fonida tashqi savdo aylanmasi 22,1%ga o‘sib, 44,7 mlrd dollarni tashkil etdi.
Markaz hisob-kitoblariga ko‘ra, 2023 yilda O‘zbekistonda yillik iqtisodiy o‘sish 5,4-5,6% atrofida bo‘lishi prognoz qilinmoqda. Bunda aholi ist’yemoli va investitsiyalarning o‘sishi mos ravishda 4,8% va 7,6%ni tashkil etadi.
Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazining 2023 yil yanvar-sentyabr bo‘yicha Makroiqtisodiy sharhining asosiy xulosalariga quyidagilar kiradi:
- 2023 yil yanvar-sentyabr oylarida O‘zbekiston iqtisodiyoti 5,8%ga o‘sdi. Joriy yil yakuni bilan ijobiy ishlab chiqarish tafovuti saqlanib qolishi kutilmoqda;
- Xizmatlar va sanoat sohasi yalpi taklif tarafidan iqtisodiy o‘sishning asosiy drayverlari bo‘ldi - xizmatlar 6,5%ga va sanoat 5,7%ga o‘sdi.
- O‘tgan yillardagi tendensiya shuni ko‘rsatmoqdaki, foyda va daromad solig‘i hamda resurs to‘lovlari va mol-mulk solig‘idan tushumlarning YaIMga nisbatan ulushi 2021 yilgacha ortib borgan bo‘lsa, oxirgi yillarda byudjetdan tashqari jamg‘armalar va hisoblar hamda boshqa daromadlarning ulushi ortmoqda;
- Hisob-kitoblariga ko‘ra, 2020-2023 yillarda real va neytral foiz stavkalarida o‘sish tendensiyasi kuzatildi. Joriy yilning sentyabr holatiga ko‘ra, real foiz stavka 4,4%ni, neytral foiz stavka 3,9%ni tashkil qildi;
- Global monetar sharoitlarning qattiqlashtirilishi fonida asosiy savdo hamkor davlatlar Rossiya, Qozog‘iston va Turkiyada Markaziy banklari tomonidan ham qattiq monetar siyosatni ushlab turish siyosati davom ettirilmoqda;
- 2023 yil oktyabr boshiga keng ma’nodagi pul massasi o‘tgan yil mos davriga nisbatan 12%ga ko‘paygan. Pul massasi tarkibida milliy valyuta 77%, xorijiy valyutadagi depozitlar ulushi 23%ni tashkil qildi;
- Tahlillarga ko‘ra, aholiga ajratilgan kreditlar kesimida iste’mol va avtokreditlash ulushi yuqoriligicha qolmoqda (44% va 40%).
- 2023 yilning yanvar-sentyabrida mashina va asbob-uskunalar importi 11,4 mlrd, kimyoviy mahsulotlar 4,2 mlrd, oziq-ovqat mahsulotlari 3 mlrd va xizmatlar 1,8 mlrd dollarni tashkil qilgan. Mazkur kategoriyalarning importdagi ulushida sezilarli o‘zgarish kuzatilmagan;
- Markaz hisob-kitoblariga ko‘ra, mamlakatning savdo shartlarida pasayish davom etmoqda. Xususan, ushbu ko‘rsatkich o‘tgan yil 9 oyiga nisbatan 0,5%ga yomonlashgan bo‘lsa, 2018 yildan beri 11,2%ga pasaygan;
- Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi tomonidan Xalqaro hisob-kitoblar banki metodologiyasi asosida so‘m real samarali almashuv kursi dinamikasi tahlil qilindi. Natijalar ko‘rsatishicha, so‘mning real almashuv kursi 2019 yil yanvaridan 2023 yil sentyabriga qadar 13,9%ga mustahkamlangan.

Центром экономических исследований и реформ подготовлен Макроэкономический анализ за 9 месяцев текущего года. В данном отчете проанализирована текущая макроэкономическая ситуация страны и представлен прогноз на 2023-2024 годы.
Макроэкономический обзор является регулярной публикацией ЦЭИР. В нем представлен оперативный срез макроэкономической ситуации в Узбекистане, даны оценки ее развития в краткосрочной перспективе.
В публикации анализируется такие экономические показатели как ВВП, промышленность, инвестиции, потребительские расходы, инфляция, процентные ставки, кредитование, внутренняя и внешняя торговля, доходы и расходы государственного бюджета, циклически скорректированный фискальный баланс.
Обзор охватывает состояние экономического развития и мониторинг основных тенденций, в том числе вопросы государственной политики денежно-кредитной и фискальных сфер, формирующих краткосрочные экономические перспективы.
Целью обзора является оценка перспектив развития в области экономической политики для сохранения макроэкономической стабильности и содействия стабильному социально-экономическому развитию.
В январе-сентябре 2023 года экономика Узбекистана росла выше своих трендов в среднесрочной перспективе и темпы роста составили 5,8%. В III квартале торговый оборот на фоне корректировки обменного курса вырос на 22,1% и составил 44,7 млрд долларов.
По подсчетам ЦЭИР, в 2023 году годовой рост экономики в Узбекистане прогнозируется в пределах 5,4-5,6%. При этом рост объема потребления населения и инвестиций составит 4,8% и 7,6% соответственно.
К ключевым выводам Макроэкономического обзора ЦЭИР за январь-сентябрь 2023 года можно отнести следующие оценки:
- В январе-сентябре 2023 года экономика Узбекистана выросла на 5,8%. По итогам текущего года ожидается сохранение положительного производственного разрыва;
- Услуги и сфера промышленности стали основными драйверами экономического развития со стороны общего спроса: данные сферы выросли на 6,5% и 5,7% соответственно;
- Как показывает тенденции прошлых лет, если до 2021 года доля поступлений по налогу на прибыл и доходы, а также платы за ресурсы и поступления с налога на недвижимость к ВВП неуклонно росли, в последние годы растет доля внебюджетных фондов и счетов и других доходов;
- По подсчетам, в 2020-2023 годах наблюдалась тенденция роста реальных и нейтральных процентных ставок. По состоянию на сентябрь текущего года, реальная процентная ставка составила 4,4%, а нейтральная процентная ставка – 3,9%;
- На фоне ужесточения глобальной денежно-кредитной конъюнктуры центральные банки основных торговых партнеров России, Казахстана и Турции продолжают политику поддержания жесткой денежно-кредитной политики;
- К началу октября 2023 года общая денежная масса увеличилась на 12% по сравнению с соответствующим периодом предыдущего года. Доля национальной валюты в составе денежной массы составила 77%, а доля депозитов в иностранной валюте — 23%;
- Согласно анализу, доля потребительских кредитов и автокредитования в разрезе кредитов населению остается высокой (44% и 40%).
- В январе-сентябре 2023 года объем импорта машин и оборудования составил 11,4 млрд долл., химической продукции – 4,2 млрд долл., продуктов питания – 3 млрд долл., услуг – 1,8 млрд долл. Существенных изменений в доле этих категорий в импорте не произошло;
- По подсчетам ЦЭИР, в условиях торговли страны продолжается снижение. В частности, этот показатель ухудшился на 0,5% по сравнению с 9 месяцами прошлого года, а с 2018 года снизился на 11,2%;
- ЦЭИР проанализирована динамика реального эффективного обменного курса сума на основе методологии Банка международных расчетов. Результаты показывают, что реальный обменный курс сума с января 2019 года по сентябрь 2023 года укрепился на 13,9%.