Davlat statistika qo‘mitasining dastlabki ma’lumotlariga ko‘ra, yalpi ichki mahsulot yanvar-dekabr oylarida 1,6 foizga o‘sdi va 580,2 trln. so‘mni tashkil etdi.
Joriy yil dastlabki 3 chorak yakunlari bo‘yicha iqtisodiyot mo‘’tadil darajada o‘sishda (0,4%) davom etgan bo‘lsada, 4-chorakda iqtisodiyotning aksariyat tarmoqlari normal faoliyatiga qaytish ishlab chiqarish faolligini oshirishga imkon berdi.
Pandemiya qo‘shni mamlakatlar va asosiy savdo hamkor davlatlarda iqtisodiy rivojlanishga ham katta ta’sir ko‘rsatdi. Yil yakunlari bo‘yicha Qozog‘iston YaIM o‘sishi 2019 yildagi 4,5 foiz o‘sish bilan taqqoslaganda, 2,6 foizga kamaydi. Rossiyada yillik YaIMning pasayishi 3,8 foizga baholandi. Qirg‘iziston YaIM 2020 yil yanvar-dekabrda 8,6 foizga kamaydi. Shu bilan birga, Xitoy iqtisodiyoti 2,3 foizga o‘sdi. Biroq, ushbu o‘sish darajasi so‘nggi 45 yildagi eng kichik ko‘rsatkich hisoblanadi.
O‘zbekistonda inflyasiya darajasi pasayishda davom etmoqda. Iste’mol narxlarining yillik o‘sish sur’ati 2019 yil dekabrga nisbatan 11,1%ni tashkil etdi. 2019 yilda ushbu ko‘rsatkich 15,2% bo‘lgan. O‘tgan yil bilan taqqoslaganda narxlar o‘sishining sekinlashishi oziq-ovqat, nooziq-ovqat tovarlar va xizmatlarda qayd etildi. Bunda, inflyasiyaning asosiy drayveri hali ham oziq-ovqat narxlari oshishi (15,3%) bo‘lib qolmoqda (2019 yilda ushbu ko‘rsatkich 18,6% bo‘lgan).
Pandemiyaning sezilarli oqibatlaridan biri investitsiya faolligining pasayib ketishi bo‘ldi. Asosiy kapitalga qo‘yilgan investitsiyalar hajmi 8,2%ga kamaydi. Shu bilan birga, ta’kidlash lozimki, pasayish markazlashgan investitsiyalarning deyarli 35%ga, xususan, byudjet mablag‘laridan investitsiyalarning 33,6%ga va hukumat tomonidan kafolatlangan xorijiy investitsiyalar va kreditlarning 28%ga kamayishi hisobiga qayd etildi. Markazlashmagan manbalardan investitsiyalar hajmi, aksincha, joriy yil yakuni bo‘yicha 2%ga o‘sdi. Ushbu o‘sish asosan korxonalar mablag‘laridan qilingan investitsiyalarning 11,2%ga o‘sishi hisobiga to‘g‘ri keldi.
Iqtisodiyotning barcha tarmoqlarida ishlab chiqarish o‘sishini saqlab qolishga erishildi.
Qishloq, o‘rmon va baliq xo‘jaligida ishlab chiqarish 3%ga o‘sdi. Bunda, so‘nggi yillarda davlat tomonidan baliqchilik sohasini rivojlanishiga katta e’tibor qaratilayotganligi natijasida sohaning ikki raqamli o‘sish sur’atiga, ya’ni 19,8 foizga oshganligini qayd etish lozim.
Yil yakunlari bo‘yicha sanoat tarmog‘ida aprel-oktyabr oylarida kuzatilgan iqtisodiy pasayishni yengib o‘tib, 0,7% darajada mo‘’tadil o‘sishga erishildi. Asosiy drayveri qayta ishlash sanoati bo‘ldi. Mazkur sanoat tarmog‘ida ishlab chiqarish hajmi 7,1%ga oshdi va ushbu ko‘rsatkich 2019 yildagi o‘sish (6,6%)dan ham yuqori hisoblanadi. 2020 yilda qayta ishlash sanoati tarmoqlari orasida ishlab chiqarish hajmining eng katta o‘sishi elektron va optik mahsulotlari, kompyuterlar ishlab chiqarishida (o‘sish – 70,6%) kuzatildi (biroq uning sanoat ishlab chiqarishi umumiy hajmidagi ulushi nisbatan past darajada saqlanib qolmoqda – 0,9%). Shu bilan birga, to‘qimachilik mahsulotlarini ishlab chiqarish 15,4%ga, tayyor metall buyumlar 14,8%ga, farmatsevtika mahsulotlari 13,4%ga, oziq-ovqat mahsulotlari 8,7%ga o‘sish kuzatildi. Tog‘-kon sanoatida, aksincha, jiddiy pasayish kuzatilmoqda va ushbu pasayish deyarli 22% bo‘lib, xususan, tabiiy gaz, shag‘al, maydalangan toshlarni qazib olish hajmi kamayishi bilan bog‘liq. Shuningdek, elektr, gaz, bug‘ bilan ta’minlash va havoni konditsiyalash 12,5%ga o‘sganini ta’kidlash joiz.
2020 yil yakunlari bo‘yicha qurilish sohasida o‘sish sur’atlari 2019 yildagi 22,9%dan 9,1%gacha pasaygan bo‘lsa-da, hali ham yuqori dinamika darajasiga ega.
Xizmat ko‘rsatish sohasi, pandemiyaning yashash va ovqatlanish, yo‘lovchi tashish xizmatlari, chakana va ulgurji savdo sohalariga jiddiy salbiy ta’siriga qaramay, yil yakunlari bo‘yicha 2,3% darajasida ijobiy o‘sishni saqlab qolishga erishdi. 2019 yilda ushbu sohada o‘sish sur’ati 13,2%ni tashkil etgan edi. 2020 yilda chakana savdo aylanmasi hajmi 3,2%ga o‘sdi. Transport sohasida asosiy ko‘rsatkichlarning pasayishi kuzatilmoqda. Jumladan, yuk tashish aylanmasi 4,8%ga, yo‘lovchi tashish aylanmasi 16,7%ga kamaydi. Bu esa mamlakatda ikki marta qat’iy cheklov choralari, shuningdek tashqi bozorlarda eksport mahsulotlariga bo‘lgan talabning pasayishi bilan bevosita bog‘liq.
Pandemiya respublikaning tashqi savdosiga salbiy ta’sir ko‘rsatdi. Yil yakunlari bo‘yicha tashqi savdo aylanmasi 13,1%ga kamayib, 36,3 mlrd. doll.ni tashkil etdi. Eksport hajmi 15,1 mlrd. doll.ga teng bo‘ldi. Bu o‘tgan yilga nisbatan 13,4%ga kam hisoblanadi. Import hajmi ham 12,8%ga kamayib, 21,2 mlrd. doll.ni tashkil etdi. Tashqi savdo saldosi salbiy 6 mlrd. doll.ga teng bo‘ldi.
Eksport tarkibida asosiy pasayish – xizmatlar eksporti (41,7%) hamda energiya va neft mahsulotlari eksporti (73,9%) hissasiga to‘g‘ri keladi. Shuningdek, meva-sabzavot mahsulotlari eksporti qiymati 16,5%ga kamaydi. Shu bilan birga, to‘qimachilik mahsulotlari va kiyim-kechak eksporti 18,1%ga o‘sib, 1,9 mlrd. doll.ga teng bo‘ldi. Oltin 18%ga, mashinalar va uskunalar 9,4%ga, qora metallar va ulardan tayyorlangan mahsulotlar 4%ga o‘sdi. Import tarkibidagi asosiy pasayish, xizmatlarning qariyb 50 foizga, qora metallar va ulardan tayyorlangan mahsulotlarning 20%ga, mashinalar va uskunalarning 16,2%ga kamayganligi bilan bog‘liq.
Pandemiya va uning oqibatida boshqa mamlakatlar iqtisodiyotida yuzaga kelgan tanazzul sharoitida O‘zbekiston, iqtisodiy o‘sishida ijobiy dinamikani saqlab qoldi. Epidemiologik vaziyatdan kelib chiqib, maqsadli cheklov choralarini qo‘llash natijasida ko‘pchilik korxonalar faoliyatini to‘liq to‘xtashiga yo‘l qo‘ymaslik va ishbilarmonlik faoliyatini tiklashga imkon yaratdi. To‘rtinchi chorak, iqtisodiyot uchun nisbatan barqaror bo‘lib, bu korxonalarning odatiy hayot ritmiga qaytishi va ishlab chiqarish hajmining ko‘payishi uchun zarur shart-sharoitlarni yaratdi. Shunday qilib, barcha qiyinchiliklarga, iqtisodiy o‘sishning pasayishiga qaramay, O‘zbekiston iqtisodiyoti turli xil ta’sirlarga barqarorligini namoyish etdi.

По данным Госкомстата валовый внутренний продукт за январь-декабрь увеличился на 1,6% и составил 580,2 трлн. сумов.
Возврат большинства секторов экономики к нормальному функционированию в четвертом квартале позволил нарастить производственную активность, тогда как еще по итогам трех-кварталов в экономике сохранялся слабый рост на уровне 0,4%.
В странах-соседях и основных торговых партнерах пандемия также оказала значительное влияние на экономическое развитие. ВВП Казахстана по итогам года сократился на 2,6% против роста на 4,5% в 2019 г. В России в конце года падение годового ВВП оценивалось на уровне 3,8%. ВВП Кыргызстана в январе-декабре 2020 г. сократилось на 8,6%. В тоже время китайская экономика за 2020 г. выросла на 2,3%, однако это минимальный показатель роста за последние 45 лет.
Инфляция в Узбекистане продолжает снижаться. Годовой уровень индекса потребительских цен к декабрю 2019 г. составил 11,1%, в сравнении с 15,2% за 2019 год. Замедление роста цен в сравнении с предыдущим годом отмечается по продовольственным, непродовольственным товарам и услугам. При этом основным драйвером инфляции по-прежнему остается рост цен на продовольственные товары на 15,3% (за 2019 г. на 18,6%).
Одним из ощутимых последствий пандемии стало снижение инвестиционной активности. Объем инвестиций в основной капитал снизился на 8,2%. При этом, нужно заметить, что спад отмечается в централизованных инвестициях почти на 35% главным образом за счет сокращения инвестиций из бюджета на 33,6% и иностранных инвестиций и кредитов под гарантию правительства на 28%. Объем инвестиций из нецентрализованных источников, напротив, по итогам года подрос на 2%, в основном из-за увеличения инвестиций за счет средств предприятий на 11,2%.
Во всех секторах экономики удалось сохранить рост производства.
Объем выпуска сельского лесного и рыбного хозяйства увеличился на 3%. При этом необходимо отметить двузначную динамику роста в рыбном хозяйстве на уровне 19,8%, развитие которого в последние годы пользуется повышенным вниманием со стороны государства.
В промышленности по итогам года удалось преодолеть наблюдаемую в течение апреля-октября рецессию и выйти на скромный рост на уровне 0,7%. Основным драйвером стала обрабатывающая промышленность, нарастившая объемы производства на 7,1%, что даже выше роста в 2019 г. на 6,6%. Среди отраслей обрабатывающей промышленности в 2020 году наибольшее увеличение производства наблюдается в производстве электронной, оптической и компьютерной продукции на 70,6% (но его доля в общем объеме промышленного производства остается относительно низкой – 0,9%), производстве текстиля на 15,4%, готовых металлических изделий на 14,8%, фармацевтической продукции на 13,4%, продуктов питания на 8,7% и др. В добывающей промышленности, напротив, отмечается достаточно серьезный спад – почти на 22%, в том числе за счет спада добычи природного газа, гравия, щебня. Также необходимо отметить рост на 12,5% в сфере электроснабжения, подачи газа, пара и кондиционирования воздуха.
В секторе строительства темпы роста хотя и замедлились с 22,9% в 2019 г. до 9,1% по итогам 2020 г., но все так имеют высокий уровень динамики.
Сектор услуг, несмотря на серьезное негативное влияние пандемии на сферы проживания и питания, пассажирских перевозок, розничной и оптовой торговли, также смог по итогам года сохранить положительную динамику на уровне 2,3%, тогда как в 2019 г. рост составлял 13,2%. Объем розничного товарооборота в 2020 г. увеличился на 3,2%. В сфере транспорта отмечается спад по основным показателям. Так грузооборот снизился на 4,8%, пассажирооборот на 16,7%, что неудивительно, учитывая два периода жестких ограничительных мер на перевозки в стране, а также спад спроса на экспортируемую продукцию на внешних рынках.
Отрицательно пандемия сказалась на внешней торговле республики. По итогам года внешнеторговый оборот сократился на 13,1% до 36,3 млрд. долл. Объем экспорта составил 15,1 млрд. долл., снизившись на 13,4% в сравнении с аналогичным периодом предыдущего года. Сократился и объем импорта на 12,8% до 21,2 млрд. долл. Внешнеторговое сальдо сложилось отрицательным -6 млрд. долл.
В структуре экспорта основной спад пришелся на услуги – на 41,7% и экспорт энергоносителей и нефтепродуктов - на 73,9%. Также снизились и стоимостные объемы экспорта плодоовощной продукции на 16,5%. В то же время увеличился экспорт текстиля и одежды на 18,1% до 1,9 млрд. долл. золота – на 18%, машин и оборудования – на 9,4%, черных металлов и изделий из них – на 4%. В структуре импорте в основном снижение отмечалось по услугам почти на 50%, черным металлам и изделиям их них – на 20%, машин и оборудования – на 16,2%.
Узбекистан, в условиях пандемии и вызванной ею рецессии в экономиках других стран, смог сохранить положительную динамику экономического роста. Использование точечных ограничительных мер, исходя из эпидемиологической обстановки позволило избежать полного прекращения работы большинства предприятий и перейти к восстановлению деловой активности. Четвертый квартал прошел для экономики относительно спокойно, что создало необходимые условия для возврата к привычному ритму жизнедеятельности предприятий и наращиванию производства. Таким образом, несмотря на все трудности, замедление экономического роста, узбекская экономика продемонстрировала устойчивость к шокам.