Infografika: Innovatsion «Icraft» loyihasi va mintaqaviy hamkorlik
Energetika siyosatining muhim yo‘nalishlaridan biri — xalqaro iqlim bo‘yicha qabul qilingan majburiyatlarni bajarishdir.
Braziliyada o‘tayotgan SOR30 konferensiyasida O‘zbekiston yangi milliy maqsadni e’lon qildi: 2035 yilgacha issiqxona gazlari chiqarilishini 50 foizga kamaytirish.
Bu ko‘rsatkich avval belgilangan 2030 yilgacha 35 foizga qisqartirish majburiyatidan ancha yuqoridir. Shu bilan birga, mamlakat hozirning o‘zidayoq 29 foizlik qisqarishga erishgani qayd etildi.
O‘zbekiston Jahon banki bilan birgalikda dunyodagi birinchi innovatsion ekologiya loyihasi — iCRAFTni amalga oshirishni boshladi. Loyiha doirasida 23 million tonna issiqxona gazlari qisqargani hisobga olindi.
Shuningdek, mamlakatda milliy uglerod kreditlari tizimi joriy etildi va xalqaro savdo maydonida uglerod birliklari ayirboshlash boshlandi.
Sanoatning tezkor transformatsiyasi ham davom etmoqda: 17 ta yirik korxona xalqaro «yashil energiya» sertifikatlash tizimiga o‘tdi va ishlab chiqarish jarayonlarining 30 foizini toza energiya manbalariga moslashtirdi. Ta’kidlanishicha, ikki yil ichida bunday korxonalar soni 100 taga yetadi.
Generatsiya quvvatlarining kengayishi va qayta tiklanadigan energiya manbalarining joriy etilishi xalqaro hamkorlik uchun yangi imkoniyatlar yaratmoqda.
Qo‘shni davlatlar bilan energetik hamkorlik mustahkamlanib, yagona mintaqaviy energetika bozorini shakllantirish bo‘yicha qadamlar ko‘rilmoqda. Masalan, kelgusi yili Qirg‘iziston va Qozog‘iston bilan birgalikda «Kambar-Ota GES-1» loyihasini moliyalashtirish boshlanadi. Bu mintaqaning gidroenergetika salohiyatidan samarali foydalanish imkonini yaratadi.
Shu bilan birga, Yevropaga elektr energiyasi eksport qilish uchun «yashil koridor» barpo etish bo‘yicha ishlar izchil davom etmoqda. Bu jarayonda Ozarbayjon va Qozog‘istonning faol harakatlari muhim ahamiyat kasb etmoqda.

Одним из ключевых элементов энергетической политики становится выполнение международных климатических обязательств.
На конференции COP30 в Бразилии Узбекистан объявил о новом национальном целевом показателе – сокращении выбросов парниковых газов на 50% к 2035 году. Эта цель значительно превышает первоначальный уровень в 35% к 2030 году, при том, что страна уже достигла сокращения на 29%.
Кроме того, вместе с Всемирным банком страна приступила к реализации первого в мире инновационного проекта «iCRAFT», позволившего учесть сокращение 23 млн тонн парниковых газов.
Введена национальная система углеродных кредитов, благодаря которой началась международная торговля углеродными единицами.
При этом, ведется ускоренная трансформация промышленности – уже 17 крупных предприятий перешли на международную систему сертификации «зеленой» энергии, обеспечив перевод 30% своих производственных процессов на чистые источники. Отмечается, что ближайшие 2 года число таких предприятий достигнет 100.
Стоит подчеркнуть, что наращивание генерации и внедрение возобновляемых источников создают новые возможности для международного сотрудничества.
Происходит укрепление энергетического партнерства с соседними странами с целью формирования единого регионального рынка. Так, в следующем году начнется финансирование проекта «Камбар-Ата ГЭС-1» совместно с Кыргызстаном и Казахстаном, что позволит эффективно использовать общий гидропотенциал региона.
Вместе с тем продолжается работа над созданием «зеленого коридора» для экспорта электроэнергии в Европу, чему способствуют активные усилия Азербайджана и Казахстана.