Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi (CERR) joriy yilning iyul oyida o‘z biznesini rivojlantirish istiqbollarini qanday baholashlarini bilish uchun respublika bo‘ylab 1000 dan ortiq korxonalar bilan suhbat o‘tkazdi.
So‘rov har oyda ikki yo‘nalishda o‘tkaziladi: biznesning bugungi holatini sifatli baholash va tadbirkorlarning kelgusi uch oy davomida o‘z biznesini rivojlantirish istiqbollariga bo‘lgan umidlari.
Iyul oyida ishbilarmonlik muhitining umumiy ko‘rsatkichi o‘tgan oyga nisbatan 3 punktga kamaydi va 55 punktni (-100 dan +100 gacha bo‘lgan shkala bo‘yicha) mamlakatdagi ishbilarmonlik muhiti holatini ijobiy deb baholadi.
Tarmoq bo‘yicha ishbilarmonlik muhiti ko‘rsatkichi qishloq xo‘jaligida 3 punktga oshib - 65 punktni, xizmatlar 6 punktga kamayib - 53 punktni tashkil etdi, qurilish 6 punktga (iyul oyida 69 punkt) ortdi va sanoat 7 punktga (iyul oyida 44 punkt) mo‘’tadil pasayishni qayd etdi.
Ishbilarmonlik muhiti ko‘rsatkichlarining pasayishi respublikadagi noqulay epidemiologik vaziyat bilan izohlanadi. Xususan, kichik va o‘rta biznes vakillarining 17% i pandemiyaning tovar/xizmatlarga bo‘lgan talabga salbiy ta’sirini qayd etdi.
Ishbilarmonlik muhiti ko‘rsatkichining pasayishi indikatorning quyidagi tarkibiy qismlaridagi o‘zgarishlari bilan bog‘liq:
Xususan, biznesning bugungi holati ko‘rsatkichi 38 punktni (7 punktga pasayishi) tashkil etib, tadbirkorlarning biznesning bugungi holatiga nisbatan ijobiy kayfiyatini tavsiflaydi.
Biznesining hozirgi holatini yaxshi deb qayd etgan respondentlarning ulushi 41% ni tashkil etdi. O‘tgan 3 oy mobaynida biznesning holati qanday o‘zgarganini so‘rashganda, tadbirkorlarning 39% yaxshilanishni qayd etdi.
47% korxonalarda tovar/xizmatlarga bo‘lgan talab yaxshilandi, xodimlar soni esa 25% korxonalarda ko‘paydi.
Biznesning hozirgi holati ko‘rsatkichining pasayishi sanoat, qishloq xo‘jaligi va xizmat ko‘rsatish sohasidagi tadbirkorlar o‘rtasidagi kayfiyatning o‘zgarishi bilan bog‘liq bo‘lib, bu asosan kengaytirilgan karantin cheklovlari bilan bog‘liq.
Shu bilan birga, qurilish sohasida biznesning hozirgi holati sezilarli darajada yaxshilanmoqda.
Ko‘rib chiqilayotgan yana bir ko‘rsatkich, biznesni rivojlantirish istiqbollari kutish ko‘rsatkichi, bir pog‘onaga kamayib, 72 punktni tashkil etdi, bu esa o‘z navbatida tadbirkorlarning keyingi 3 oy davomida o‘z biznesini rivojlantirish istiqbollari haqidagi umidlarini optimistik tarzda aks ettiradi.
76% tadbirkorlar o‘z biznes istiqbollari yaxshilanishiga ishonadi. korxonalarning 67% tovar va xizmatlarga bo‘lgan talabning yaxshilanishini kutmoqda. Respondentlarning 62% xodimlari soni keyingi uch oy ichida oshirishi mumkinligini aytgan.
Sanoat kutish indikatori quyidagi o‘zgarishlarni ko‘rsatdi: qishloq xo‘jaligi - 83 punkt (o‘sish 9 p.), sanoat – 73 punkt (o‘sish 11 p.), qurilish – 73 punkt (pasayish 9 p.), xizmatlar – 64 punkt (pasayish 12 p.).
Umuman olganda, mavjud vaziyat va istiqboldagi kutilmalar o‘rtasidagi bog‘liqlik shuni anglatadiki, biznes sub’yektlarining taxminlariga ko‘ra, iqtisodiyotni ijobiy rivojlantirish tendensiyasi keyingi 3 oy ichida davom etadi.
O‘tkazilgan so‘rov natijalari shuni ko‘rsatadiki, salbiy tabiiy hodisalarga qaramay, joriy yilda iqtisodiy tiklanishning barqaror xususiyatidan darak beradi, bu esa so‘nggi to‘rt yil davomida amalga oshirilgan islohotlar samaradorligiga bog‘liq bo‘lib, biznes uchun qulay ishbilarmonlik muhiti va iqtisodiyotning barqarorligini ta’minlaydi.
*Tadqiqot haqida batafsil tahlil va to‘liq ma’lumot olish uchun Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markaziga murojaat qiling. Tel.: (+998) 78 150-02-02

Центр экономических исследований и реформ (ЦЭИР) в июле т.г. опросил свыше 1000 предприятий по всей республике с целью выяснить, как они оценивают перспективы развития их бизнеса.
В июле сводный индикатор бизнес-климата снизился на 3 пункта по сравнению с прошлым месяцем и составил 55 пунктов (по шкале от -100 до +100), что оценивает состояние бизнес-климата как положительное.
В отраслевом разрезе, индикатор бизнес-климата в сфере сельского хозяйства вырос на 3 пункта и составил 65 пункта, услуги показали снижение на 6 пунктов, опустившись до 53 пунктов, в строительстве отмечен рост на 6 пунктов (69 пункта в июле) и в промышленности зафиксировано умеренное снижение на 7 пунктов (44 пункта в июле).
Падение индикаторов бизнес климата объясняются неблагоприятной эпидемиологической обстановкой по республике. В частности, 17% представителей малого и среднего бизнеса отметили негативное влияние пандемии на спрос на товары/услуги.
Снижение сводного индикатора бизнес-климата связано с изменениями следующих компонентов индикатора:
В частности, индикатор текущего состояния бизнеса составил 38 пунктов (снижение на 7 п.), что характеризует положительные настроения предпринимателей касательно текущего состояния бизнеса.
Доля респондентов, отметивших текущее состояние их бизнеса как хорошее составила 41%. На вопрос как изменилось состояние бизнеса за последние 3 месяца, 39% предпринимателей отметили улучшение.
Спрос на товары/услуги улучшился у 47% предприятий, в то время как количество работников увеличилось у 25% предприятий.
Снижение индикатора текущего состояния бизнеса связано с изменениями настроений среди предпринимателей в сфере промышленности, сельского хозяйства и услуг, что в немалой степени связано с продленными карантинными ограничениями.
При этом, в сфере строительства наблюдается значительное улучшение текущего состояния бизнеса.
Еще один рассматриваемый индикатор, индикатор ожидания перспектив развития бизнеса, снизившись на один пункт, составил 72 пункта, что в свою очередь отражает ожидания предпринимателей о перспективах развития их бизнеса на ближайшие 3 месяца как оптимистичные.
76% предпринимателей считают, что перспективы их бизнеса улучшатся. Ожидают улучшения спроса на товары и услуги 67% предприятий. О том, что количество работников может увеличиться в ближайшие три месяца, сообщили 62% респондентов.
Индикатор ожидания по отраслям показал следующие изменения: сельское хозяйство – 83 пункта (рост 9 п.), промышленность – 73 пункта (рост 11 п.), строительство – 73 пункта (снижение 9 п.), услуги – 64 пункта (снижение 12 п.).
В целом, взаимоотношение значений текущей ситуации и ожидания означает, что по оценкам предпринимателей положительная тенденция в развитии экономики сохранится в ближайшие 3 месяца.
Результаты опроса говорят об умеренном характере восстановления экономики, несмотря на неблагоприятные явления, неблагоприятную эпидемиологическую обстановку и карантинные ограничения, что обусловлено результативностью проводимых реформ, обеспечивающих благоприятный бизнес климат и устойчивость экономики.
*Получить детальный анализ и полную информацию об исследовании можно по запросу в Центр экономических исследований и реформ. Тел.: (+998) 78 150-02-02