Soliq qo‘mitasi 2021 yil 1 apreldan soliq qonunchiligida qanday o‘zgarishlar bo‘lishini ko‘rib chiqdi.
1. Prezidentning 2007 yil 14 martdagi PF-3860-sonli «Ishlab chiqarishni modernizatsiyalash, texnik va texnologik qayta jihozlashni rag‘batlantirishga oid qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida» gi Farmoni o‘z kuchini yo‘qotadi. Ushbu farmon bilan:
- xo‘jalik yurituvchi sub’yektlarga besh yil mobaynida ishlab chiqarishni modernizatsiyalash, texnik va texnologik qayta jihozlashga, yangi texnologik uskunalar xarid qilish, yangi qurilish shaklida ishlab chiqarishni kengaytirish, ishlab chiqarish ehtiyojlari uchun foydalaniladigan binolar va inshootlarni rekonstruksiya qilishga, shuningdek, ushbu maqsadlar uchun berilgan kreditlarni qaytarishga, lizing ob’yekti qiymatini to‘lashga yo‘naltirilgan mablag‘lar miqdorida, tegishli soliq davrida amortizatsiya ajratmalarini chiqarib tashlagan holda, ammo soliqqa tortiladigan daromadning 30 foizidan oshmaydigan miqdorda foydadan olinadigan soliq bazasini kamaytirish huquqi;
- soliqqa tortishning soddalashtirilgan tartibi qo‘llaniladigan yuridik shaxslar uchun besh yil davomida yagona soliq to‘lovi to‘lashda soliqqa tortiladigan bazani xarid qilingan yangi texnologik jihozlar qiymatiga teng, ammo soliqqa tortish bazasining 25 foizidan ko‘p bo‘lmagan miqdorda kamaytirgan holda soliq imtiyozlari berilgan edi.
(«O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Ayrim farmonlarini o‘z kuchini yo‘qotgan deb hisoblash to‘g‘risida» PF-6112-son farmoni 2020 yil 17 noyabr.)
2. 2021 yil 1 apreldan 2024 yil 1 yanvarga qadar muddatga hisobot davri yakunlari bo‘yicha elektrotexnika mahsulotlarini sotishdan tushgan tushumi miqdori umumiy tushumining 80 foizidan kam bo‘lmagan elektrotexnika tarmog‘i korxonalariga foyda solig‘i va mol-mulk solig‘i bo‘yicha stavkalarni 50 foizga kamaytirish tarzida soliq imtiyozlari beriladi.
(Prezidentimizning «Elektrotexnika sanoatini yanada rivojlantirish va mahalliy mahsulotlarning raqobatbardoshligini oshirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida»gi PQ-5011-son qarori. 2021 yil 2 mart.)

Какие изменения в налоговом законодательстве вступят в силу с 1 апреля 2021 года
Налоговый комитет подготовил обзор основных изменений в налоговом законодательстве, которые вступают в силу с 1 апреля 2021 года в Узбекистане.
Утрачивает силу Указ Президента «О дополнительных мерах по стимулированию модернизации, технического и технологического перевооружения производства» от 14 марта 2007 года № УП-3860, согласно которому:
- хозяйствующим субъектам было представлено право уменьшать в течение пяти лет налогооблагаемую прибыль по налогу на прибыль на сумму средств, направляемых на модернизацию, техническое и технологическое перевооружение производства, приобретение нового технологического оборудования, расширение производства в форме нового строительства, реконструкцию зданий и сооружений, используемых для производственных нужд, а также на погашение кредитов, выданных на указанные цели, и возмещение стоимости объекта лизинга, за вычетом начисленной в соответствующем налоговом периоде амортизации, но не более 30 процентов налогооблагаемой прибыли;
- для юридических лиц, применяющих упрощенный порядок налогообложения, в виде уменьшения, в течение пяти лет, налогооблагаемой базы по единому налоговому платежу на стоимость приобретенного нового технологического оборудования, но не более 25 процентов от налогооблагаемой базы.
(УП-6112 «О признании утратившими силу некоторых Указов Президента Республики Узбекистан» от 17 ноября 2020 года)
2. Для предприятий электротехнической отрасли предоставляются налоговые льготы на период с 1 апреля 2021 года до 1 января 2024 года в виде снижения ставок налога на прибыль и налога на имущество на 50 процентов предприятиям электротехнической отрасли, размер поступлений от реализации электротехнической продукции которых по итогам отчетного периода составляет не менее 80 процентов от общих поступлений.
(ПП-5011 «О дополнительных мерах по дальнейшему развитию электротехнической промышленности и повышению конкурентоспособности отечественной продукции» от 2 марта 2021 года)