Monitoring natijalari shuni ko‘rsatdiki, joriy yilning aprel oyida respublika soliq tushumlari hajmi o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 9,0%ga oshgan.
Jumladan, Jizzax (40,4%), Sirdaryo (34,5%), Toshkent (28,5%), Samarqand (25,8%) va Navoiy (24,6%) viloyatlarida, Qoraqalpog‘iston Respublikasida (15,6%) va Toshkent (19,5% ga) shahrida soliq tushumlarining sezilarli o‘sishi qayd etildi.
Soliq tushumlarining o‘sishiga asosan faoliyat ko‘rsatayotgan korxonalar sonining ko‘payishi ta’sir ko‘rsatdi, ularning soni o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 20%ga oshdi. Soliq tushumlari manbalari bo‘yicha daromad solig‘i 29,9%ga, mol - mulk solig‘i - 35,4%ga va yer solig‘i-24,9%ga oshdi va bu esa oy oxirigacha o‘sishni saqlab qoldi.
Tahlil qilinayotgan davrda bojxona to‘lovlari bo‘yicha tushumlar o‘tgan yilning aprel oyiga nisbatan 21,4%ga oshdi. Bojxona tushumlarining eng katta o‘sishi Surxondaryo (59,7%), Jizzax (34,7%), Samarqand (29,3%), Toshkent (25,2%), Farg‘ona (16,7%) viloyatlarida, shuningdek, Qoraqalpog‘iston Respublikasida (29,5%) va Toshkent (38,9%) shahrida kuzatildi.
Bojxona tushumlarining o‘sishi asosan mahsulot turlari, shu jumladan metallar va ulardan tayyorlangan mahsulotlar, transport uskunalari va butlovchi qismlari, texnik jihozlar, elektr jihozlari va butlovchi qismlar, shuningdek, oziq-ovqat mahsulotlari bo‘yicha o‘tgan yilning shu davriga nisbatan importning qariyb 19,7%ga o‘sishi bilan bog‘liq.
Joriy yil boshidan buyon tovarlar eksporti hajmi 1,2%ga kamaydi. Eksportning eng katta pasayishi Farg‘ona (26,2%), Jizzax (13,4%), Toshkent (10,1%) viloyatlarida, shuningdek, Qoraqalpog‘iston Respublikasida (23,8%) qayd etildi.
Eksport hajmining pasayishi asosan ip-kalava va to‘qimachilik mahsulotlari, meva-sabzavot mahsulotlari va oziq-ovqat mahsulotlari, metallar va ulardan tayyorlangan buyumlar eksportining kamayishi, Qoraqalpog‘iston Respublikasida esa plastmassa va ulardan tayyorlangan buyumlar, shuningdek, ip-kalava eksportining kamayishi bilan bog‘liq.
Eksport hajmining eng katta o‘sishi Sirdaryo (34,5%), Xorazm (29,2%) va Andijon (12,4%) viloyatlarida qayd etildi.
Eksport hajmining o‘sishi oziq-ovqat, sanoat mahsulotlari, kimyoviy moddalar va qishloq xo‘jaligi mahsulotlari eksportining o‘sish sur’atlari bilan izohlanadi.
Tijorat banklari tomonidan berilgan kreditlar hajmi yil boshidan buyon o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 17,3%ga o‘sdi.
Kreditlar berishda Jizzax (74,7%), Navoiy (38,1%), Sirdaryo (35,5%), Qashqadaryo (29,6%), Xorazm (28,4%) viloyatlarida va Toshkent shahrida (21,8%) sezilarli o‘sish qayd etildi.
Tahlil qilinayotgan davrda O‘zbekiston Respublika tovar-xomashyo birjasida tuzilgan bitimlar hajmi 12,1%ga o‘sdi. Birja faolligining sezilarli o‘sishi Sirdaryo (57,9%), Qashqadaryo (49,7%), Samarqand (27,0%) va Andijon (21,7%) viloyatlarida, Qoraqalpog‘iston Respublikasida (33,0%) va Toshkent (10,8%) shahrida kuzatildi.
Ushbu hududlarda bitimlar hajmining o‘sishi bug‘doy uni, bug‘doy, dizel yoqilg‘isi, paxta tolasi, mineral o‘g‘itlar, texnik chigitlar, avtomobil benzini, suyultirilgan gaz, qurilish va xo‘jalik materiallari, shakar, qora va rangli metallarni prokatlash, polietilen va boshqalar kabi tovarlarni sotishni ko‘paytirish orqali ta’minlanadi.
Tahlil qilingan davrda 30 497 ta yangi xo‘jalik yurituvchi sub’yekt tashkil etildi, ularning eng ko‘p soni Samarqand (2 831), Farg‘ona (2 816), Qashqadaryo (2597), Toshkent (2508), Buxoro (2019) viloyatlar va Toshkent shahrida (5750) ro‘yxatga olingan.

Результаты мониторинга показали, что объем налоговых поступлений республики в апреле т.г. вырос на 9,0% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
При этом, значительный рост налоговых поступлений отмечен в Джизакской (+40,4%), Сырдарьинской (+34,5%), Ташкентской (+28,5%), Самаркандской (+25,8%) и Навоийской (+24,6%) областях, в Республике Каракалпакстан (+15,6%) и г. Ташкенте (+19,5%).
На рост поступлений налогов в основном повляло увеличение количества действующих предприятий, их чило выросло на 20% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. В разрезе источников поступления налогов, подоходный налог вырос на 29,9%, налог на имущество - на 35,4% и земельный налог - на 24,9%, сохраняя рост до конца месяца.
Поступления по таможенным платежам выросли на 21,4% по сравнению с апрелем прошлого года. Наибольший рост таможенных поступлений наблюдался в Сурхандарьинской (+59,7%), Джизакской (+34,7%), Самаркандской (+29,3%), Ташкентской (+25,2%), Ферганской (+16,7%) областях, в Республике Каракалпакстан (+29,5%) и г. Ташкенте (+38,9%).
Рост таможенных поступлений в основном был обусловлен увеличением импорта почти на 19,7% по сравнению с тем же периодом прошлого года по видам продукции, включая металлы и изделия из них, транспортное оборудование и его компоненты, техническое оборудование, электрооборудование и его компоненты, и продукты питания.
Объем экспорта товаров с начала текущего года сократился на 1,2%. Наибольшее снижение экспорта отмечено в Ферганской (на 26,2%), Джизакской (на 13,4%), Ташкентской (на 10,1%) областях, а также в Республике Каракалпакстан (на 23,8%).
Снижение объема экспорта в основном связано с сокращением экспорта пряжи и текстильной продукции, фруктовых и овощных продуктов и продуктов питания, металлов и изделий из них, в Республике Каракалпакстан — сокращением экспорта пластмасс и изделий из них, а также пряжи.
Наибольший рост экспорта отмечен в Сырдарьинской (на 34,5%), Хорезмской (на 29,2%), Андижанской (на 12,4%) областях.
Повышение объема экспорта объясняется растущими темпами роста экспорта пищевых продуктов, промышленных товаров, химических веществ и агропродовольственных товаров.
Объем выданных кредитов коммерческими банками с начала года вырос на 17,3% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Значительный рост выдачи кредитов отмечен в Джизакской (+74,7%), Навоийской (+38,1%), Сырдарьинской (+35,5%), Кашкадарьинской (+29,6%), Хорезмской (+28,4%) областях, и в г.Ташкенте (+21,8%).
Объем сделок на Узбекской республиканской товарно-сырьевой бирже за анализируемый период вырос на 12,1%. Значительный рост биржевой активности наблюдался в Сырдарьинской (+57,9%), Кашкадарьинской (+49,7%), Самаркандской (+27,0%) и Андижанской (+21,7%) областях, в Республике Каракалпакстан (+33,0%) и г.Ташкенте (+10,8%).
Рост объемов сделок в этих регионах обеспечен за счет увеличения продажи таких товаров, как пшеничная мука, пшеница, дизельное топливо, хлопковое волокно, минеральные удобрения, технические семена, бензин автомобильный, сжиженный газ, строительные и хозяйственные материаллы, сахар, прокат черных и цветных металлов, полиэтилен и т.п.
В течение анализируемого периода создано 30 497 новых хозяйствующих субъектов, наибольшее количество которых зарегистрировано в Самаркандской (2 831), Ферганской (2 816), Кашкадарьинской (2 597), Ташкентской (2 508), Бухарской (2 019), областях и в г. Ташкент (5 750).