Monitoring natijalari shuni ko‘rsatdiki, joriy yilning 1 yanvaridan 30 noyabrigacha bo‘lgan davrda respublika soliq tushumlari hajmi o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 17,2%ga oshgan.
Jumladan, Farg‘ona (34,2%), Samarqand (34,0%), Buxoro (32,6%), Jizzax (31,7%), Sirdaryo (29,6%) viloyatlarida, Qoraqalpog‘iston Respublikasida (31,9%) va Toshkent shahrida (42,7%) soliq tushumlarining sezilarli o‘sishi qayd etildi.
Byudjetga soliq tushumlarining o‘sishi barqaror tendensiyani saqlab kelmoqda.
Tahlilarga ko‘ra, joriy yilning 11 oyi davomida soliq tushumlarining o‘sishiga: qo‘shilgan qiymat solig‘i (32,6%) va aylanmada olinadigan soliq (44,4%) katta ta’sir ko‘rsatdi. Shuningdek, yil boshidan buyon tashkilotlar tomonidan to‘langan daromad solig‘i 53,8%ga ko‘paydi.
Shu bilan birga, soliq tushumlarining o‘sishiga yangi tadbirkorlik sub’yektlarining 2021 yilning shu davriga nisbatan 14,4%ga ko‘payishi ta’sir ko‘rsatdi.
Shunday qilib, yil boshidan buyon 82 mingdan ortiq yangi xo‘jalik yurituvchi sub’yektlari tashkil etildi, ularning eng ko‘pi Samarqand (9 332), Farg‘ona (7 951), Qashqadaryo (7 470), Toshkent (6 325), Xorazm (5 240) viloyatlarida va Toshkent (14 408) shahrida ro‘yxatga olingan.
Tahlil qilinayotgan davrda bojxona to‘lovlari bo‘yicha tushumlar 2021 yilning shu davriga nisbatan 38,6%ga oshdi. Bojxona tushumlarining eng katta o‘sishi Andijon (60,7%), Jizzax (55,1%), Sirdaryo (46,7%), Farg‘ona (41,0%) viloyatlarida, Qoraqalpog‘iston Respublikasi (41,3%) va Toshkent shahrida (42,9%) kuzatildi.
Umuman olganda, bojxona to‘lovlaridan tushadigan daromadlarning oshishiga 2022 yil yanvar-noyabr oylarida import hajmining o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 19,7%ga o‘sishi ta’sir ko‘rsatgan asosiy omil bo‘ldi.
Davlat bojxona qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, joriy yil boshidan 30 noyabrga qadar tovarlar eksporti hajmi o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 20,4%ga oshgan. Eksportning sezilarli o‘sishi Sirdaryo (40,4%), Andijon (38,5%), Navoiy (27,1%), Namangan (25,9%), Samarqand (25,6%) viloyatlarida va Toshkent (40,5%) shahrida kuzatildi.
O‘zbekistonda tovarlar eksportining o‘sishi sanoat mahsulotlari, oziq-ovqat mahsulotlari, kimyoviy moddalar va qishloq xo‘jaligi mahsulotlari eksportining o‘sish sur’atlari oshgani bilan izohlanadi.
Eksportning kamayishi Surxondaryo (-21,0%), Buxoro (-3,4%), Jizzax (-2,9%) viloyatlarida va Qoraqalpog‘iston Respublikasida (-12,0%) kuzatildi.
Tijorat banklari tomonidan berilgan kreditlar hajmi yil boshidan buyon o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 8,7%ga oshdi.
Kreditlar berish hajmi Farg‘ona (28,9%), Samarqand (23,6%), Toshkent (22,4%), Andijon (10,0%) viloyatlarida, Qoraqalpog‘iston Respublikasi (20,7%) va Toshkent (12,7%) shaharida sezilarli darajada oshgani qayd etildi.
Tahlil qilinayotgan davrda O‘zbekiston Respublikasi tovar-xomashyo birjasida amalga oshirilgan bitimlar hajmi 37,8%ga o‘sdi. Birja faoliyatining sezilarli o‘sishi Xorazm (56,4%), Jizzax (49,3%), Samarqand (46,2%), Navoiy (43,6%) viloyatlarida va Toshkent (46,9%) shahrida kuzatildi.
Ushbu hududlarda tuzilgan bitimlar hajmining o‘sishi mineral o‘g‘itlar, texnik chigit, avtomobil benzini, dizel yoqilg‘isi, qurilish va xo‘jalik materiallari, o‘simlik yog‘i, bug‘doy uni, bug‘doy, shakar, paxta tolasi, qora va rangli metallar, polietilen, polipropilen, etil spirti va boshqa mahsulotlar savdosining ko‘payishi hisobidan erishilgan.

Для оценки экономической ситуации в стране Центр экономических исследований и реформ (ЦЭИР) проводит ежемесячную оценку состояния деловой активности на региональном и районном уровнях. Анализ проводится на основе оперативных данных ГТК, ГНК, ЦБ и УзРТСБ.
Результаты мониторинга за ноябрь показали, что объем налоговых поступлений за 11 месяцев т.г. вырос на 17,2% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Значительный рост налоговых поступлений отмечен в Ферганской (34,2%), Самаркандской (34,0%), Бухарской (32,6%), Джизакской (31,7%), Сырдарьинской (на 29,6%) областях, Республике Каракалпакстан (на 31,9%) и в г. Ташкенте (на 42,7%).
Рост поступлений налогов в бюджет сохраняет устойчивую тенденцию.
Анализ поступлений по отдельным группам налогов показывает, что на увеличение поступлений налогов, наибольшее воздействие оказали рост налога на добавленную стоимость (32,6%) и налога с оборота (44,4%). Также, существенно выросли поступления от налога на прибыль, уплачиваемого учреждениями с начала года, они увеличились на 53,8%.
Наибольшее влияние на поступления налоговых доходов оказало увеличение числа новых хозяйствующих субъектов на 14,4% по сравнению с аналогичным периодом 2021 г.
Так, с начала года создано свыше 82 тыс. новых хозяйствующих субъектов, наибольшее количество которых зарегистрировано в Самаркандской (9 332), Ферганской (7 951), Кашкадарьинской (7 470), Ташкентской (6 325), Хорезмской (5 240) областях и в г. Ташкент (14 408).
Поступления по таможенным платежам за анализируемый период увеличились на 38,6% по сравнению с аналогичным периодом 2021 года. В разрезе регионов, наибольший рост поступлений отмечен в Андижанской (60,7%), Джизакской (55,1%), Сырдарьинской (46,7%), Ферганской (41,0%) областях, в Республике Каракалпакстан (на 41,3%) и г.Ташкенте (на 42,9%).
В целом, одним из основных факторов, оказавших влияние на увеличение поступлений от таможенных сборов, стал рост объема импорта в январе-ноябре 2022 года на 19,7% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
По данным Государственного таможенного комитета объем экспорта товаров с начала текущего года по 30 ноября увеличился на 20,4% по отношению к данному периоду прошлого года. Значительный рост экспорта товаров наблюдался в Сырдарьинской (40,4%), Андижанской (38,5%), Навоийской (27,1%), Наманганской (25,9%), Самаркандской (25,6%) областях и в г.Ташкенте (40,5%).
Повышение объема экспорта товаров Узбекистана объясняется растущими темпами роста экспорта пищевых продуктов, промышленных товаров, химических веществ и агропродовольственных товаров.
Сокращение экспорта товаров отмечено в Сурхандарьинской (-21,0%), Бухарской (-3,4%), Джизакской (-2,9%) областях и в Республике Каракалпакстан (-12,0%).
Объем выданных кредитов коммерческими банками с начала года вырос на 8,7% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Значительный рост выдачи кредитов отмечен в Ферганской (28,9%), Самаркандской (23,6%), Ташкентской (22,4%), Андижанской (10,0%) областях, в Республике Каракалпакстан (20,7%) и г.Ташкенте (12,7%).
Объем сделок на Узбекской республиканской товарно-сырьевой бирже вырос на 37,8%. Рост биржевой активности наблюдается в Хорезмской (56,4%), Джизакской (49,3%), Самаркандской (46,2%), Навоийской (43,6%) областях и в г.Ташкенте (46,9%).