O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2026 yilga mo‘ljallangan Murojaatnomasining lingvistik tahlili
2025 yil 26 dekabr kuni Prezident Shavkat Mirziyoyev Oliy Majlisga va O‘zbekiston xalqiga murojaatnoma bilan chiqish qildi. Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi ekspertlari tomonidan davlat rahbarining chiqishini lingvistik kontent-tahlili amalga oshirildi.
Tahlil zamonaviy lingvistik usullar qo‘llanilgan holda amalga oshirilib, ma’noviy aksentlar, asosiy tushunchalar va ularning o‘zaro bog‘liqliklarini aniqlashga qaratilgan. Shuningdek, davlat siyosatining ustuvor yo‘nalishlarini yaqqol aks ettiradigan “so‘zlar buluti” va diagrammalar tayyorlandi.
Tahlil (asliy tildan)
Prezident o‘z Murojaatnomasida jami 9 135 ta so‘zdan foydalangan. So‘zlar bulutini yaratish eng muhim mavzularni vizuallashtirish hamda mamlakatning ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanish ustuvor yo‘nalishlarini chuqurroq anglash imkonini berdi.
1-rasm. Prezident Murojaatnomasida eng ko‘p qo‘llanilgan so‘zlar (26.12.2025)
Lingvistik tahlil shuni ko‘rsatdiki, asosiy kalit so‘zlar sifatida quyidagilardan eng ko‘p foydalanildi: «mahalla» so‘zi – 49 marta, «aholi» – 35 marta, «iqtisodiyot» – 28 marta, «bozor» – 26 marta, «loyiha» – 25 marta, «texnologiya» – 22 marta (1-rasm).
Shuningdek, «ta’lim», «natija» va «daromad» so‘zlari 20 martadan, «tadbirkor» va «sanoat» – 19 martadan, «suv» – 18 marta, «elektr» va «hudud» – 17 martadan, «yoshlar», «infratuzilma» va «qurilish» – 16 marta ishlatilgan.
Ikki so‘zli birikmalardan «Markaziy Osiyo» iborasi 8 marta, «aholi daromadi», «qishloq xo‘jaligi» va «yangi bosqich» 7 martadan, «yangi texnologiyalar» va «Toshkent shahri» 6 martadan qo‘llanilgan. «Davlat xizmatlari», «xorijiy investitsiya» va «yangi tizim» iboralari 5 martadan ishlatilgan, shuningdek «dual ta’lim», «ish o‘rni», «viloyat markazlari» va «tuman byudjeti» iboralari esa 4 martadan qo‘llanilgan.
Uch so‘zli birikmalar orasida «kelgusi besh yil» (9 marta), «dual ta’lim asosida» (4 marta), «suvni tejaydigan texnologiyalar», «suv, elektr energiyasi» (3 martadan) birikmalari eng ko‘p foydalanildi.
Shu tariqa, tahlil shuni ko‘rsatadiki, davlat siyosatining markazida kelgusi besh yil uchun aniq strategik vazifalar bilan birga mahalla, aholi farovonligi hamda iqtisodiy va texnologik o‘zgarishlar asosida rivojlanishning yangi bosqichiga o‘tishi turibdi.
Nutqning tematik tuzilmasi
Quyida nutq leksikasining asosiy yo‘nalishlar bo‘yicha taqsimlanishini aks ettiruvchi diagramma keltirilgan bo‘lib, nutq mazmuni 9 ta asosiy tematik blokka guruhlangan.
Diagramma yaqqol ko‘rsatadiki, davlat siyosatining markazida mahalla darajasida amalga oshiriladigan texnologik rivojlanish va inson manfaatlari turibdi. Barcha islohotlarning yakuniy maqsadi barqaror iqtisodiy o‘sish orqali aholi farovonligini ta’minlashdan iborat (2-rasm).
2-rasm. Nutq tarkibidagi so‘zlarning yo‘nalishlar bo‘yicha taqsimlanishi
Rivojlanish yo‘nalishlarining o‘zaro bog‘liqligi
Taqdim etilgan tahlilda O‘zbekistonning yaqin yillardagi davlat siyosatining turli yo‘nalishlari o‘rtasidagi o‘zaro bog‘liqlikni ko‘rsatuvchi asosiy so‘zlar ajratib ko‘rsatilgan.
Iqtisodiyotning texnologik va innovatsion o‘sish modeliga o‘tishi davlat siyosatining markaziy elementi hisoblanadi va xomashyo modeliga tayanishdan voz kechib, yuqori texnologiyali sanoatga o‘tishni nazarda tutadi. Ushbu yo‘nalish «investitsiyalar», «texnologiyalar», «bozor» va «mahsulot» kabi tushunchalar bilan chambarchas bog‘liq.
Iqtisodiy o‘sish va farovonlik blokida islohotlarning asosiy natijalari aks ettirilgan bo‘lib, so‘nggi uch yilda iqtisodiyot hajmining 145 milliard dollargacha o‘sishi va kambag‘allik darajasining ikki barobarga qisqarishi shular jumlasidandir hamda u bevosita «aholi», «iqtisodiyot», «mahalla» va «xizmatlar» tushunchalari bilan bog‘liq.
Islohotlarning ijtimoiy poydevori mahalla va ijtimoiy hamjihatlikni rivojlantirish orqali shakllantiriladi. Bu yo‘nalish «mahalla», «yoshlar», «jamiyat» va «qadriyatlar» tushunchalari bilan bog‘liq.
Leksikani yo‘nalishlar bo‘yicha strukturalash natijalariga ko‘ra, nutq markazida iqtisodiyotni texnologik modernizatsiya qilish hamda «mahallabay» tizimiga asoslangan insonga yo‘naltirilgan boshqaruv modeli turgani aniqlandi.
Iqtisodiy o‘sishning aholi farovonligini oshirish va mahalliy infratuzilmani rivojlantirish bilan o‘zaro bog‘liqligi, shuningdek inson kapitaliga e’tiborni kuchaytirish, bandlikni kengaytirish va davlat boshqaruvi samaradorligini oshirish ustuvor yo‘nalishlari ta’kidlanadi.
3-rasm. Rivojlanish yo‘nalishlarining o‘zaro bog‘liqligi
Ma’nosiga ko‘ra ajratilgan bloklar qatorida ichki talabni rag‘batlantirish, uy-joy va turizm yo‘nalishini rivojlantirish, transport tizimini modernizatsiya qilish, qishloq xo‘jaligida ishlab chiqarish samaradorligini oshirish hamda suv tejovchi texnologiyalarni joriy etish vazifalari ham belgilab berilgan.
Alohida e’tibor «yashil» kun tartibiga qaratilgan bo‘lib, qayta tiklanuvchi energetikani rivojlantirish, «yashil makon» tashabbusini kengaytirish, shuningdek iqlim xatarlariga bardoshlilikni oshirish masalalari qamrab olingan.
Tashqi siyosat blokida O‘zbekistonning ochiqligi, yaxshi qo‘shnichilik munosabatlarini mustahkamlash va global iqtisodiy tizimga integratsiyalashuvi ta’kidlangan.
Lingvistik tahlil davlat rahbarining ushbu chiqishining asosi islohotlar maqsadi barqaror o‘sish, aholi hayot sifatini oshirish va O‘zbekiston pozitsiyalarini yanada mustahkamlash sifatida «inson qadri – mahalla – farovonlikning oshishi» bog‘lanmasi atrofida shakllanganini tasdiqlaydi.

Лингвистический анализ Послания Президента Республики Узбекистан на 2026 год
Президент Шавкат Мирзиёев выступил с посланием Олий Мажлису и народу Узбекистана. Эксперты Центра экономических исследований и реформ (ЦЭИР) провели лингвистический контент-анализ выступления главы государства.
Анализ выполнен с применением современных лингвистических методов и направлен на выявление смысловых акцентов, ключевых понятий и их взаимосвязей. Также подготовлены облако слов и диаграммы, которые наглядно отражают приоритетные направления государственной политики.
Анализ (с языка оригинала)
Президент в своем Послании использовал в общей сложности 9135 слов. Создание облака слов позволило визуализировать наиболее значимые темы и глубже понять приоритеты и направления социально-экономического развития страны.
Рисунок 1. Наиболее часто употребляемые слова в Послании Президента (26.12.2025)
Лингвистический анализ показал, что в качестве ключевых слов наиболее часто были использованы такие слова как «махалля» - 49 раз, «аҳоли» (население) - 35 раз, « иқтисодиёт» (экономика) - 28 раз, « бозор» (рынок) - 26 раз, «лойиҳа» (проект) - 25 раз, «технология» - 22 раза . (Рис.1)
Такие слова как «таълим» (образование), «натижа» (результат) и «даромад» (доход) употреблялись по 20 раз, «тадбиркор» (предприниматель) и «саноат» (промышленность) по 19 раз, «сув» (вода) - 18 раз, «электр» (электроэнергия) и «ҳудуд» (территория) по 17 раз, «ёшлар» (молодёжь), «инфратузилма» (инфраструктура) и « қурилиш» (строительство) - по 16 раз.
Анализ двусловных выражений показал, что словосочетание «Марказий Осиё» (Центральная Азия) использовалось 8 раз, «аҳоли даромади» (доходы населения), «қишлоқ хўжалиги» (сельское хозяйство) и «янги босқич» (новый этап) - по 7 раз, «янги технологиялар» (новые технологии) и «Тошкент шаҳри» (город Ташкент) - по 6 раз. Выражения «Давлат хизматлари» (государственные услуги), «хорижий инвестиция» (иностранные инвестиции) «янги тизим» (новая система) употреблялись по 5 раз, «дуал таълим» (дуальное образование), «иш ўрни» (рабочие места), «вилоят марказлари» (областные центры) и « туман бюджети» (районный бюджеты) по 4 раза.
Среди трёхсловных конструкций наиболее часто использовались формулировки как «предстоящие пять лет» - 9 раз, «на основе дуального образования» - 4 раза, «водосберегающие технологии», «вода, электроэнергия» - по 3 раза.
Таким образом, анализ показывает, что в центре государственной политики находятся махалля, благосостояние населения и переход к новому этапу развития на основе экономических и технологических преобразований, с чётко обозначенными стратегическими задачами на предстоящие пять лет.
Тематическая структура речи
Ниже представлена диаграмма распределения лексики выступления по основным направлениям, где содержание речи сгруппировано по 9 основням тематическим блокам.
Диаграмма наглядно демонстрирует, что в центре государственной политики находятся технологическое развитие и интересы человека, реализуемые на уровне махалли. Конечной целью всех реформ является обеспечение благосостояния населения за счёт устойчивого экономического роста (Рис.2)
Рисунок 2. Распределение слов по направлениям в структуре речи
Взаимосвязь направлений развития
В представленном анализе выделяются ключевые слова, которые показывают взаимосвязь между различными направлениями государственной политики Узбекистана в ближайшие годы.
Переход экономики к технологической и инновационной модели роста является центральным элементом государственной политики и предполагает отказ от сырьевой модели в пользу высокотехнологичной промышленности. Это направление тесно связано с такими понятиями, как «инвестиции», «технологии», «рынок» и «продукт».
В блоке экономического роста и благосостояния отражены ключевые результаты реформ, включая рост экономики до 145 млрд долларов и двукратное сокращение уровня бедности за последние три года и напрямую связан с «населением», «экономикой», «махаллей» и «услугами».
Социальный фундамент реформ формируется через развитие махалли и социальной солидарности. Это направление связано с понятиями «махалля», «молодёжь», «общество» и «ценности».
Структурирование лексики по направлениям показало, что в центре выступления находятся технологическая модернизация экономики и ориентированная на человека модель управления на основе системы «маҳаллабай».
Подчёркивается взаимосвязь экономического роста с улучшением благосостояния населения и развитием местной инфраструктуры, а также приоритеты по усилению человеческого капитала, расширению занятости и повышению эффективности государственного управления.
Рисунок 3. Взаимосвязь направлений развития
В числе выделенных смысловых блоков также обозначены задачи стимулирования внутреннего спроса, развития жилищного и туристического направления, модернизации транспортной системы, повышения производительности в сельском хозяйстве и внедрения водосберегающих технологий.
Отдельный акцент сделан на «зелёной» повестке, включая развитие возобновляемой энергетики, расширение инициативы «яшил макон», а также повышение устойчивости к климатическим рискам.
Во внешнеполитическом блоке подчёркнуты открытость Узбекистана, укрепление добрососедских отношений и интеграция в глобальную экономическую систему.
Лингвистический анализ подтверждает, что основа выступления главы государства формируется вокруг связки «инсон қадри маҳалла фаровонлик» (человеческое достоинство махалля рост благосостояния), где цель реформ обозначена как устойчивый рост, повышение качества жизни населения и дальнейшее укрепление позиций Узбекистана.