“Qishloq xo‘jaligi mashinasozligi tarmog‘ida sog‘lom raqobat muhitini yaratishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Prezident qarori qabul qilindi.
Qarorga ko‘ra, qishloq xo‘jaligi mashinasozligi tarmog‘ida faoliyat yurituvchi mahalliy qishloq xo‘jaligi texnikasini ishlab chiqaruvchilar:
- O‘zbekistonda ishlab chiqarilmaydigan ehtiyot qismlari va butlovchi buyumlarni import qilishda belgilangan tartibda shakllantiriladigan ro‘yxatlar bo‘yicha 2022 yil 1 yanvargacha bojxona to‘lovlaridan (QQS va bojxona yig‘imidan tashqari) ozod qilinadi;
- qishloq xo‘jaligi texnikasini ishlab chiqarish va unga servis xizmatini ko‘rsatish uchun butlovchi buyumlar, xomashyo va materiallarni import qilishda tovarlar erkin muomalaga (importga) chiqarishning bojxona rejimiga joylashtirilgan sanadan boshlab QQSni 270 kun kechiktirib to‘lashi mumkin.
Shuningdek, qarorga ko‘ra import qilinadigan ehtiyot qismlari va butlovchi buyumlar ro‘yxatlari va ularga tuzatishlar imtiyoz berilgan tashkilot tomonidan shakllantiriladi hamda ular yuzasidan “Loyihalar va import kontraktlarini kompleks ekspertiza qilish markazi” DUKning ijobiy xulosasi olingan taqdirda, import qiluvchi har qanday tashkilotlar ro‘yxatda ko‘rsatilgan tovarlarni belgilangan tartibda import qilish huquqiga ega bo‘ladi.
Eslatib o‘tamiz, avvalroq 2021 yil 1 yanvardan boshlab import qilinadigan hamda mahalliy korxonalar tomonidan ishlab chiqariladigan barcha turdagi qishloq xo‘jaligi va melioratsiya texnikalari hamda ularning agregatlari va butlovchi qismlari majburiy tartibda sinovdan o‘tkazilishi haqida xabar qildi.

С 1 февраля в Узбекистане вступило в силу постановление президента, создающее дополнительные меры по созданию здоровой конкурентной среды в отрасли сельскохозяйственного машиностроения, сообщает пресс-служба Министерства юстиции.
Согласно постановлению, отечественные производители сельскохозяйственной техники, осуществляющие деятельность в отрасли сельскохозяйственного машиностроения:
до 1 января 2022 года освобождаются от таможенных платежей (за исключением НДС и таможенных сборов) при импорте не производимых в Узбекистане запасных частей и комплектующих по перечням, формируемым в установленном порядке;
могут иметь отсрочку уплаты НДС на срок до 270 дней, начиная со дня помещения в таможенный режим «выпуск для свободного обращения» (импорта) товаров при импорте комплектующих, сырья и материалов для производства и сервисного обслуживания сельскохозяйственной техники.
Также, перечни запасных частей и комплектующих, подлежащих импорту, а также корректировки к ним формируются привилегированной организацией, в случае получения по ним положительного заключения ГУП «Центр комплексной экспертизы проектов и импортных контрактов» любая организация-импортер получает право на импорт товаров, указанных в перечнях, в установленном порядке.