Iqtisodiy o‘sish birinchi navbatda raqobatbardosh ishlab chiqarish zanjirlarini yaratish va ushbu maqsadlar uchun investitsiyalarni ko‘paytirish hisobiga ta’minlanadi.
Garvard universiteti tadqiqotlariga ko‘ra, bizning mamlakatimizda 50 dan ortiq sanoat mahsulotlarini ishlab chiqarishda barcha imkoniyatlar va nisbiy afzalliklar mavjud.
Xususan, neft-kimyo, metallurgiya, mashinasozlik, elektrotexnika, farmatsevtika, qurilish, to‘qimachilik, charm va poyabzal, oziq-ovqat sanoati, shuningdek, "yashil iqtisodiyot" bilan bog‘liq sohalar milliy iqtisodiyotning "harakatlantiruvchi kuchiga" aylanishi uchun barcha sharoitlar yaratilgan.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020 yil 29 dekabrda Oliy Majlisga yo‘llagan Murojaatnomasidan
To‘qimachilik sanoati, koronavirus pandemiyasi bilan bog‘liq vaziyatga qaramay, O‘zbekiston iqtisodiyotining eng jadal rivojlanayotgan sohalaridan biri bo‘lib, yuqori o‘sish sur’atlarini namoyish etishda davom etmoqda.
So‘nggi to‘rt yil ichida sohada tub o‘zgarishlar yuz berdi. Masalan, O‘zbekiston uchun tajriba tariqasida ishlab chiqarish zanjirini xom ashyodan tayyor mahsulotgacha tashkil etishning yangi shakli sifatida paxta-to‘qimachilik klasterlarini eksperimental ravishda yaratish, respublikada to‘liq qayta ishlash uchun paxta eksportini qisqartirish, to‘qimachilik va tikuvchilik mahsulotlarini ishlab chiqarish bo‘yicha ilg‘or tajribani jalb qilish, to‘qimachilik va kiyim-kechak mahsulotlarining xalqaro boykotini O‘zbekistondan olib tashlash va tashqi bozorda ishtirokini kengaytirish choralari.
Bularning barchasi tarmoqlar barqarorligining mustahkam zaxirasini yaratishga va mamlakat iqtisodiyotiga tushgan qiyinchiliklarni minimal yo‘qotish bilan yengishga imkon berdi.
Davlat statistika qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, o‘tgan yilning 11 oyida to‘qimachilik mahsulotlari ishlab chiqarish 14,4 foizga o‘sdi va 2020 yil oxirida ikki raqamli o‘sish sur’atlari saqlanib qoldi, bu o‘tgan yillarda kuzatilmagan edi. Taqqoslash uchun: 2016 yilda to‘qimachilik mahsulotlari 9 foizga o‘sdi.
Pandemiya tikuvchilik sanoatida o‘sishning pasayishi ko‘rinishida aks etdi, ammo u ham ijobiy bo‘lib, 2,9 foizni tashkil etdi. To‘g‘ri, avvalgi yillarda tikuvchilik mahsuloti har yili o‘rtacha 7 foizga oshgan. Ayni paytda to‘qimachilik va tikuvchilik sanoati umumiy sanoat mahsulotining 12 foizini tashkil etadi. "O‘ztekstilprom" uyushmasining ma’lumotlariga ko‘ra, 2017-2020 yillarda paxta iplari ishlab chiqarish 1,7 baravar, matolar - 2, trikotaj mato - 1,9, trikotaj buyumlar - 1,8, paypoq ishlab chiqarish - 5,6 marta o‘sdi.
Mamlakat rahbariyati tomonidan to‘qimachilik va kiyim-kechak ishlab chiqarishni rivojlantirishga e’tiborni kuchayishi, soliq imtiyozlari, imtiyozli kreditlar, subsidiyalar ko‘rinishidagi ko‘magi tufayli ushbu soha investitsiyalar uchun yanada jozibador bo‘ldi. Shunday qilib, assotsiatsiya ma’lumotlariga ko‘ra, agar 2016 yilda 190 million dollarlik sarmoyalar sarflangan bo‘lsa, 2019 yil oxiriga kelib ularning hajmi 2,5 baravar oshib, 473,9 million dollarga yetdi. Pandemiya to‘qimachilik va tikuvchilik sanoatidagi sarmoyaviy faollikni pasaytirdi, ammo sarmoyalar oqimi to‘xtamadi.
Tarmoqning jadal rivojlanishi ish o‘rinlari yaratilishi va bandlikning ko‘payishi bilan birga kechdi. "O‘ztekstilprom" assotsiatsiyasining ma’lumotlariga ko‘ra, to‘rt yil davomida to‘qimachilik va tikuvchilik sanoatida band bo‘lganlar soni qariyb 19 foizga o‘sib, 366,9 ming kishiga yetdi. Ishlab chiqarish zanjirining klasterli boshqaruviga o‘tish ushbu modelning samaradorligini ko‘rsatdi, bu esa paxta-to‘qimachilik klasterlarining jadal o‘sishiga olib keldi. Agar 2017 yilda faqat bitta klaster ishlagan bo‘lsa, 2020 yilda ularning soni 95 taga etdi.
Ko‘rib chiqilayotgan tarmoqlarni rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlari eksport salohiyatini yanada oshirish va ochish, eksport hajmini oshirish, ichki to‘qimachilik va tikuvchilik mahsulotlarining tashqi bozorlarini diversifikatsiya qilishdir.
Davlat statistika qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, to‘qimachilik va kiyim-kechak va trikotaj mahsulotlari eksporti 2020 yilning 11 oyida 15,4 foizga (1,7 milliard dollarga) o‘sdi. 2016 yilga nisbatan eksport hajmi 2020 yilda 1,8 baravar oshdi. Yuqori qo‘shimcha qiymatga ega tayyor mahsulotlar eksportini ko‘paytirish siyosati ham o‘z samarasini bermoqda. Masalan, tayyor trikotaj va tikuvchilik buyumlari eksporti ko‘rib chiqilayotgan davrda 2,1 baravar oshdi. Ayni paytda dunyoning 69 mamlakatiga 563 turdan ortiq to‘qimachilik mahsulotlari eksport qilinayotgan bo‘lsa, 2018 yilda 348 turdagi 57 mamlakatga eksport qilinmoqda.
Mamlakatlar sharoitida an’anaviy savdo bozorlariga ham, yangilariga ham eksportning dinamik o‘sishi kuzatilmoqda. Xususan, 2020 yilning 11 oyida Rossiyaga eksport 2016 yilga nisbatan 37 foizga, qo‘shni mamlakatlarga esa 3,2 baravarga oshdi. MDHdan tashqari mamlakatlarga eksport hajmi ham o‘sib bormoqda. Masalan, Xitoyga to‘qimachilik va kiyim-kechak eksporti 2 baravar, Turkiya - 3,3, Polsha - 3,5, Italiya - 3 baravar oshdi. Evropa mamlakatlari haqida gapirganda, shuni ta’kidlash kerakki, o‘tgan yili Yevrokomissiya O‘zbekistonga «GSP+» Umumlashtirilgan imtiyozlar tizimidan foyda oluvchi maqomini muddatidan oldin berish to‘g‘risida qaror qabul qildi. Bu Yevropa Ittifoqi mamlakatlari bozoriga to‘qimachilik mahsulotlarini, shu jumladan, bojsiz yetkazib berishga imkon beradi, bu esa O‘zbekistondan Yevropa bozoriga to‘qimachilik va kiyim-kechak yetkazib berish hajmining ko‘payishiga olib keladi. "O‘ztekstilprom" assotsiatsiyasi ekspertlarining hisob-kitoblariga asoslanib xabar berishicha «GSP+» rejimi mahsulot eksportini yiliga qariyb 300 million dollarga, 2025 yilga kelib esa 1,2 milliard dollarga oshirish imkonini beradi.
Shunday qilib, so‘nggi to‘rt yilda O‘zbekistonning to‘qimachilik va tikuvchilik trikotaj sanoati 2020 yilda pandemiya paytida to‘plangan salohiyatni saqlab, barqaror dinamik rivojlanishni namoyish etdi.
Ruslan Abaturov
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi huzuridagi Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazining bosh ilmiy xodimi.

Не взирая на пандемию узбекский текстиль демонстрирует рост
Экономический рост будет обеспечиваться в первую очередь за счет создания конкурентоспособных производственных цепочек и наращивания инвестиций на эти цели.
Согласно исследованиям Гарвардского университета, наша страна имеет все возможности и относительные преимущества в производстве промышленных товаров более 50 наименований.
В частности, имеются все условия для того, чтобы нефтехимическая, металлургическая, машиностроительная, электротехническая, фармацевтическая, строительная, текстильная, кожевенно-обувная, пищевая отрасли, а также сферы, связанные с «зеленой экономикой», стали «драйверами» национальной экономики.
Из Послания Президента Республики Узбекистан Олий Мажлису, 29 декабря 2020 года.
Текстильная отрасль, несмотря на ситуацию с коронавирусной пандемией, продолжает демонстрировать высокие темпы роста, оставаясь одной из наиболее динамично развивающихся отраслей экономики Узбекистана.
За последние четыре года в сфере произошли кардинальные изменения. К примеру, экспериментальное для Узбекистана создание хлопково-­текстильных кластеров как новой формы организации цепочки производства от сырья до готовой продукции, сокращение экспорта хлопка с целью его полной переработки в республике, привлечение передового опыта производства текстильной и швейной продукции, шаги по отмене международного бойкота в отношении текстиля и одежды из Узбекистана и расширение присутствия на внешних рынках. Все это позволило создать прочный запас устойчивости отраслей и с минимальными потерями пройти трудности, выпавшие на долю экономики страны.
По данным Госкомстата, за 11 месяцев прошлого года производство текстиля выросло на 14,4 процента и по итогам 2020-го сохранило двузначные темпы роста, чего не наблюдалось в предыдущие годы. Для сравнения: в 2016-м текстильное производство увеличилось на 9 процентов.
На швейном производстве пандемия отразилась в виде замедления роста, однако здесь также сохраняются положительные значения на уровне 2,9 процента. Правда, в предыдущие годы швейное производство ежегодно в среднем увеличивалось почти на 7 процентов. В настоящее время на отрасли производства текстиля и одежды приходится 12 процентов всего объема промышленного производства. По данным Ассоциации «Узтекстильпром», за период 2017-2020 годов производство хлопчатобумажной пряжи увеличилось в 1,7 раза, тканей - в 2, трикотажного полотна - в 1,9, трикотажных изделий - в 1,8, чулочно-носочных изделий - в 5,6 раза.
За счет повышенного внимания к развитию текстильного и швейного производства со стороны руководства страны, оказания поддержки в виде налоговых преференций, льготного кредитования, субсидирования отрасль стала более привлекательной для инвестирования. Так, по данным ассоциации, если в 2016-м было освоено 190 млн долларов инвестиций, то по итогам 2019-го их объем увеличился в 2,5 раза и достиг 473,9 млн долларов. Пандемия замедлила инвестиционную активность в текстильной и швейной отраслях, однако поток инвестиций не прекратился.
Бурное развитие отрасли сопровождали создание рабочих мест и увеличение занятости населения. По данным Ассоциации «Узтекстильпром», количество занятых в текстильной и швейной отраслях за четыре года увеличилось почти на 19 процентов и достигло 366,9 тысячи человек. Переход к кластерному управлению цепочкой производства показал эффективность этой модели, что привело к ускоренному росту хлопково-­текстильных кластеров. Если в 2017 году действовал только один кластер, то в 2020-м их количество достигло уже 95.
Приоритетными направлениями развития рассматриваемых отраслей являются дальнейшие наращивание и раскрытие экспортного потенциала, увеличение объемов экспорта, диверсификация внешних рынков сбыта отечественного текстиля и одежды. По данным Госкомстата, экспорт текстильной и швейно-трикотажной продукции по итогам 11 месяцев 2020-го увеличился на 15,4 процента (до 1,7 млрд долларов). Относительно 2016 года объем экспорта в 2020-м вырос в 1,8 раза. Политика по наращиванию экспорта готовой продукции с высокой добавленной стоимостью также дает свои плоды. К примеру, экспорт готовых трикотажных и швейных изделий за рассматриваемый период увеличился в 2,1 раза. В настоящее время более 563 видов текстильной продукции экспортируется в 69 стран мира, тогда как в 2018-м - 348 видов в 57 стран.
В разрезе стран наблюдается динамичный рост экспорта как на традиционные рынки сбыта, так и на новые. В частности, за 11 месяцев 2020-го экспорт в Россию относительно объемов 2016-го увеличился на 37 процентов, в сопредельные страны - в 3,2 раза. Растут и объемы экспорта в страны дальнего зарубежья. К примеру, экспорт текстиля и одежды в Китай увеличился в 2 раза, Турцию - в 3,3, Польшу - в 3,5, Италию - в 3 раза. Говоря о странах Европы, необходимо отметить, что в прошлом году Европейской комиссией было принято решение в досрочном порядке предоставить Узбекистану статус бенефициара Всеобщей системы преференций «GSP+». Это позволит поставлять на рынок стран ЕС среди прочего и текстильную продукцию беспошлинно, что, как ожидается, приведет к увеличению поставок текстиля и одежды Узбекистана на европейский рынок. По сообщениям Ассоциации «Узтекстильпром» со ссылкой на экспертные оценки, режим «GSP+» даст возможность увеличить экспорт продукции почти на 300 млн долларов в год, а к 2025-му - до 1,2 млрд.
Таким образом, текстильная и швейно-­трикотажная отрасли Узбекистана за последние четыре года продемонстрировали устойчивое динамичное развитие, сохранив накопленный потенциал в период пандемии в 2020 году.
Руслан Абатуров
Главный научный сотрудник Центра экономических исследований и реформ при Администрации Президента Республики Узбекистан.