So‘nggi yetti yil ichida viloyatning yalpi hududiy mahsuloti 2,2 barobarga o‘sgan. Ilgari iqtisodiy rivojlanish darajasi past bo‘lgan Xorazm, bugungi kunda mamlakatdagi eng tez o‘sib borayotgan hududlardan biriga aylangan.
2025 yil boshida viloyatda kambag‘allik darajasi 11 foiz atrofida bo‘lgan bo‘lsa, bugungi kunda ushbu ko‘rsatkich 6,8 foizgacha pasaygan. Ilgarilari Xorazm yiliga 500 million dollar miqdorida ham investitsiya jalb qila olmagan bo‘lsa, bugun viloyat bir yilda 1,5 milliard dollar sarmoyani o‘zlashtirish imkoniyatiga ega bo‘ldi.
Shuningdek, “Islohotlar shtabi” so‘nggi uch oyda qiymati 2,4 milliard dollarga teng yangi investitsion loyihalarni amalga oshirdi. Bu jarayonda mahallalar kesimida kompleks tahlillar o‘tkazilib, tadbirkorlar bilan individual tarzda ishlash bo‘yicha aniq rejalar ishlab chiqildi va ular bosqichma-bosqich joriy etilayapti.
Har bir tuman kesimida mavjud iqtisodiy imkoniyatlar, tabiiy resurslar va iloviy rezervlar qayta baholandi. Natijada har bir hudud uchun mos ravishda rivojlantirish dasturlari ishlab chiqilmoqda.
Xorazm viloyatini 2026 yilga tayyorlash bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan aniq topshiriqlar berildi hamda tegishli takliflar ilgari surildi. Ushbu vazifalar ijrosini ta’minlash maqsadida “Islohotlar shtabi” o‘z faoliyatini izchil davom ettiradi.

По словам директора ЦЭИР, в июле 2024 года начал работу «Штаб реформ», в рамках которого был подготовлен отчёт о выполненной работе в Хорезмской области. О.Хакимов подчеркнул, что с 2017 года только в Хорезмскую область удалось привлечь свыше $2 млрд прямых инвестиций.
За последние 7 лет валовой региональный продукт области вырос в 2,2 раза. Хорезм, который ранее считался регионом с низким уровнем экономического развития, сегодня превратился в один из самых динамично растущих регионов страны.
В начале 2025 года уровень бедности в области составлял около 11%, а к настоящему времени снизился до 6,8%. Если раньше Хорезм не мог привлечь и $500 млн инвестиций в год, то сегодня регион способен осваивать до $1,5 млрд в год.
Кроме того, за последние три месяца «Штаб реформ» реализовал новые инвестиционные проекты на сумму $2,4 млрд. В ходе этой работы проводился комплексный анализ на уровне махаллей, разрабатывались точные планы по индивидуальной поддержке предпринимателей, которые поэтапно внедряются.
В каждом районе были заново оценены имеющиеся экономические возможности, природные ресурсы и дополнительные резервы. На основе этого разрабатываются программы развития, соответствующие специфике каждой территории.
Для подготовки Хорезмской области к 2026 году Президентом Республики Узбекистан даны конкретные поручения и выдвинуты предложения. Для их исполнения «Штаб реформ» продолжит последовательную работу.