15 apreldan «Uzbekistan Airports» AJ havo kemalariga xizmat ko‘rsatish uchun yig‘im va tariflarni pasaytirish to‘g‘risida qaror qabul qildi. Bu haqda Transport vazirligi axborot xizmati xabar bermoqda.
Unga ko‘ra, asosiy yig‘im va tariflar o‘rtacha 27 foizga pasaytirilib, O‘zbekiston aeroportlariga muntazam yo‘lovchi reyslarini bajaradigan xorijiy aviakompaniyalar uchun qo‘llaniladi.
Pasaytirilgan yig‘im va tariflar xalqaro aviatsiya ma’lumotnomalarida e’lon qilindi. Bu bilan IKAOga a’zo bo‘lgan 190 dan ortiq mamlakat va AIPdan foydalanuvchi barcha aviakompaniyalar O‘zbekiston aeroportlarida qo‘llaniladigan tariflar haqidagi ma’lumotlarga ega bo‘lishi uchun imkoniyat yaratildi, deyiladi xabarda.
«Qabul qilingan qaror O‘zbekiston aeroportlarining raqobatbardoshligini ta’minlash, turizmni rivojlantirish va ishlar samaradorligini rag‘batlantirish, aholi uchun havo transportidagi tashishlarni yanada arzon qilish uchun zamin yaratadi», — deydi Uzbekistan Airports AJ boshqaruvi raisi Ra’no Jo‘rayeva.

Uzbekistan Airports снижает основные сборы и тарифы на обслуживание воздушных судов для иностранных авиакомпаний.
Компания Uzbekistan Airports приняла решение о снижении сборов и тарифов на обслуживание воздушных судов c 15 апреля.
Основные сборы и тарифы снижены в среднем на 27% и применяются для иностранных авиакомпаний, совершающих регулярные пассажирские рейсы в аэропорты Узбекистана.
Как отметили в Минтрансе, сниженные сборы и тарифы опубликованы в международных авиационных справочниках, что позволит уведомить о них более 190 стран-членов Международной организации гражданской авиации (ИКАО).
«Принятое решение обеспечит конкурентоспособность аэропортов Узбекистана, стимулирует развитие туризма и деловую активность, сделает более доступными авиаперевозки для населения», — сказала председатель правления Uzbekistan Airports Рано Джураева.