– Kasb faoliyatingiz haqida qisqacha gapirib bersangiz? Oldin nima ish bilan shug‘ullangansiz? O‘z vazifangizni qanday tushunasiz?
– Ish faoliyatimni 2012 yilda mahallada xotin-qizlar faoli sifatida boshlaganman. 2018-2020 yillarda “Mahalla” jamg‘armasida o‘rinbosar lavozimida ishladim. Keyinchalik faoliyatimni “Shodiyona” MFYda xotin-qizlar faoli lavozimida davom ettirdim. “Mahalla – besh tashabbus beshigi” respublika ko‘rik-tanlovi g‘olibi bo‘ldim. Yurtboshimiz bilan ko‘rishish baxti nasib etdi, tanlov g‘olibi sifatida menga Prezidentimiz tashabbuslari bilan “Damas” rusumli avtoulov sovg‘a qilindi. Shundan so‘ng menga katta ishonch bildirilib, “Mash’al” mahallasiga hokim yordamchisi sifatida ishga tayinlandim.
Albatta, qiyinchiliklar ham bo‘lgan. Xonadonma-xonadon yurib, aholi bilan tanishib chiqishga to‘g‘ri kelgan. Yanvar oyida ishga kelganmiz, qish kunlari izg‘irin sovuq bo‘lishiga qaramasdan, ko‘chalarda tadbirlar tashkillashtirib, mahallalarda mikrofon orqali aholi bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri muloqotlar qildik. Ammo bu vaqtinchalik qiyinchiliklar bizning shijoatimizni susaytira olmadi.
– Hokim yordamchisi etib tayinlangandan keyin ishni nimadan boshladingiz? O‘tkazilgan o‘rganishlar davomida nimalar aniqlandi? O‘tgan vaqt davomida qanday natijalarga erishildi?
– Bu lavozimga 2022 yilning yanvar oyida tayinlanganman. Yangi vazifani bajarishga kirishganimdan so‘ng ishni dastlab mahalladagi aholini xatlovdan o‘tkazishdan boshlaganman. Xatlov o‘tkazish jarayonida aholi yashash punktidagi barcha xonadonlar, ishsizlar, tadbirkorlikka ishtiyoqi bo‘lgan fuqarolar va kambag‘al oilalar soni – hamma-hammasi o‘rganilib, toifalarga ajratib chiqilgan. Shu bilan birga aholining bandligiga alohida e’tibor qaratildi.
Ishsiz aholini bandlikka yo‘naltirish yo‘llari o‘rganib chiqildi. “Yoshlar daftari”ga kiritilgan fuqarolarni kasb-hunarga yo‘naltirish maqsadida Monomarkazlar bilan hamkorlik o‘rnatildi. Ushbu markazlarda yoshlarni bepul o‘qitish va hududda talabgir kasblarni o‘rgatish chora-tadbirlari ishlab chiqildi.
Bugungi kunda mahallamiz aholisi qariyb 8000 nafarni tashkil qiladi. 2022 yilning yanvar oyi holatiga ko‘ra, ular orasida 540 kishi ishsiz bo‘lib, orasida oliy ta’lim muassasalarini tamomlagan yoshlarimiz ham yo‘q emas edi. Ijtimoiy ko‘makka muhtoj, har bir ishsiz fuqaroning muammosi o‘rganilib, tegishli korxona va tashkilotlarda ish bilan ta’minlandi.
Ish faoliyatimizda asosiy e’tiborni mamlakatimizdagi og‘riqli nuqtalardan biri hisoblangan ishsizlik darajasini kamaytirishga qaratamiz. Shu maqsadni amalga oshirish uchun hozirgi kunda eng ommaviy usullardan biri bo‘lgan yoshlarga subsidiya, imtiyozli kreditlar ajratilishidan ham foydalandik. 2022 yilda 12 ta, 2023 yilda 7 ta, 2024 yilda 6 ta tadbirkorlik sub’yektiga imtiyozlar ajratildi. Bu imtiyozlar, asosan, uyda o‘tirgan, uyidan deyarli chiqa olmaydigan, og‘ir toifadagi aholi uchun tikuv mashinalari olib berishga mo‘ljallangan.
Biroq ijtimoiy yordamning bu shaklidan ko‘p foydalanmaslikka harakat qildik. Chunki mening fikrimcha, yoshlarga subsidiyalar ajratilishi, qaysidir ma’noda, ularning o‘z ustida ishlashiga to‘sqinlik qiladi.
– Mahallangiz rivojining asosiy iqtisodiy o‘sish drayveri nima? Nega ushbu yo‘nalishlar tanlab olindi? Tanlangan yo‘nalishlarni tezkor rivojlantirish uchun nima ishlar qilinmoqda?
– “Mash’al” MFY markaz joy bo‘lganligi sababli, xizmat ko‘rsatish sohasiga ixtisoslashgan. Mahallaning asosiy iqtisodiy drayveri ham xizmat ko‘rsatish sohasi.
Bizning mahallada ham hamma joyda bo‘lganidek, norasmiy ishlab kelayotgan, xufiyona tadbirkorlik bilan shug‘ullanayotgan hamda boshqa hududlardan kelib, nolegal ishlayotgan fuqarolar aniqlandi. Ular bilan tushuntirish ishlari olib borildi, ijtimoiy soliqlar to‘lansa, ish staji ketishi haqida tushuncha berildi. Nolegal tadbirkorlik sub’yektlari shu tarzda legallashtirildi.
Hozirgi kunga kelib, mahallamiz ishsizlikdan xoli hududga aylandi, deb bemalol ayta olaman. 2022 yil boshida 176 ta tadbirkorlik sub’yekti faoliyat yuritgan bo‘lsa, 2024 yilning oktyabr oyiga kelib, 292 ta yangi tadbirkorlik sub’yekti tashkil qilindi. Faoliyati batamom to‘xtab qolgan 28 ta tadbirkorlik sub’yektiga imtiyozlar berilib, ish faoliyati tiklandi.
“Mash’al” MFYga yangi iqtisodiy rivojlanish drayverlari jalb qilindi. Masalan, ko‘p qavatli uylarning yerto‘la qismlarida mikroorganik o‘simliklarini yetishtirish kooperatsiyasi tashkil qilindi. Bunda asosan “Yoshlar”, “Ayollar” daftariga kiritilgan xotin-qizlar kasanachilik bilan shug‘ullanishga jalb qilindi.
Mikroko‘kat yetishtirishda urug‘lar bir martalik idishlarda ekiladi, mehnati unchalik og‘ir emas. Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Namangan viloyatidan mazkur jarayonni o‘rganish uchun mutaxassislar tashrif buyurishdi. Ularga ham o‘z tajribamizdan kelib chiqib, kooperatsiya tashkil qilib berdik, faoliyatini davom ettirish uchun bilim va ko‘nikmalarimiz bilan bo‘lishdik.
– Mahallangizning joylashuvi, iqtisodiy holati haqida to‘liqroq gapirib bersangiz. Hududda hozirgi paytda qanday dolzarb muammolar mavjud? Sizda ushbu masalalarni hal qilish bo‘yicha konkret reja bormi? Bo‘lsa, unda nima ishlar belgilangan?
– Mahallaning ijtimoiy-iqtisodiy jabhalariga ham e’tibor qaratildi. 2022 yilga qadar hududimizda mahalla idorasining alohida binosi bo‘lmagan. Mahalla faollari ijaradagi binoda ishlab kelishgan. Mahalla uchun davlat-xususiy sheriklik asosida yangi bino barpo etildi. Ushbu binoning birinchi qavati tadbirkorlar faoliyati uchun, ikkinchi qavati esa mahalla fuqarolar yig‘ini faoliyati uchun ajratilgan. Moddiy texnik bazasi esa tadbirkorlar va homiylik mablag‘lari hisobidan shakllantirildi. Natijada, mahallamiz bag‘oyat chiroyli maskanga, namunali mahallaga aylandi, desam mubolag‘a bo‘lmaydi. Hududimiz to‘liq obodonlashtirildi. Mahalla yettiligi tashkil etildi. Ko‘p qavatli uylarning atroflariga raisimiz boshchiligida eko-bog‘lar tashkil qilindi.
Boshqa yo‘nalishlarda ham bir qator ishlar amalga oshirildi. Afsuski, bir paytlar mahalla hududida jinoyatchilik darajasi yuqori bo‘lgani sababli, “qizil hudud” sifatida tanilgan. Chunki mahalla shaharning qoq markazida joylashgan bo‘lib, ko‘ngilxushlik maskanlari, jumladan, diskoteka va barlar ko‘p bo‘lgan. Natijada, boshqa joylardan dam olishga kelganlar tomonidan qator huquqbuzarliklar sodir etish holatlari ko‘p uchragan.
Bu holatni bartaraf etish maqsadida Xitoy tajribasiga suyangan holda, “aqlli kamera”lar o‘rnatish ishlari olib borildi. 25 ta joyga kamera o‘rnatildi. Bu kameralar mahallaga kirgan-chiqqan begona fuqarolarni uzoqdan taniy oladi. Mahalla hududi to‘liq kuzatilib, nazorat qilib turiladi. Buning natijasida huquqbuzarlik sodir etish holatlari keskin kamaydi. Hozirgi kunga kelib, mahallamiz jinoyatdan xoli hududga aylangan.
Mahallamiz 130 ta ko‘p qavatli uydan iborat. Xamma uyning birinchi qavati tadbirkorlik sub’yektlariga ajratilgan. Ko‘chalar, yo‘llar, jami 4 km yo‘l asfalt qilindi.
Bir nechta ko‘p qavatli uyning liftlari eskirganligi sababli yangi liftlar qo‘yildi.
Mahallamiz hududida 4 ta ta’mirtalab maktabgacha ta’lim muassasasi bo‘lgan, ular ta’mirlanib foydalanishga topshirildi.
– Xorijda mehnat qilayotgan fuqarolarni qo‘llab-quvvatlash, ularni Vatanga qaytishga undash borasida mahallangizda qanday ishlar amalga oshirilmoqda? Misollar keltiring.
– Migratsiya bo‘yicha ham tizimli ishlab kelinmoqda. Har bitta migrantning hayoti bilan qiziqib, ular bilan onlayn muloqotda bo‘ldik. Mahalla yettiligi rais boshchiligida har bitta ko‘chaga biriktirilib, chetga ketgan yoki ketmoqchi bo‘lgan fuqarolar bilan shug‘ullandi. Yo‘l xaritasi tuzilib, xarita bo‘yicha faoliyat olib bordik. Xorijga ketgan 86 nafar fuqaroning 70-80 foizi qamrab olindi. Ularni qaytarishga doir chora-tadbirlar ko‘rib chiqildi. Hozirgi kunga kelib, faqat o‘qiyotgan fuqarolar va 12 nafar ishchi chet davlati hududida. Ishchi guruhlar tashkil qilinib, 86 nafar fuqarodan 42 nafarini vatanga qaytardik va bandligini ta’minladik. Shundan 16 nafarini hududimizdagi korxonalarga ishga joyladik, 6 ta ayolni kooperatsiya asosida “Global tekstil” korxonasi, Beshbola hududidagi sexlarda kasanachilik yo‘nalishida ish bilan band qildik. Endilikda chetda ishlab yurib topgan daromadlarini shu yerda, oila a’zolari bag‘rida bo‘lib turib, topishmoqda.
Boshqa fuqarolarning oylik maoshlari ancha yaxshi bo‘lganligi sababli ularni qaytarishga urinmadik. Ayni paytda ular bilan bevosita aloqada bo‘lib, qaytishlari uchun nimalarga ahamiyat qaratish kerakligini o‘rganyapmiz.
Kishilarda oilasi davrasida bo‘lib turib ishlash, chetda qiynalib topayotgan daromadini ozgina harakat qilsa, o‘z yurtida ham topishi mumkinligiga ishonch uyg‘ondi.
Shu bilan birga, hozirgi kunda eng dolzarb tadbirkorlik yo‘nalishlaridan biri bo‘lgan logistika bo‘yicha o‘quv markazi tashkil qilinib, u yerda yoshlar o‘qitildi. So‘ng ularni ish bilan ta’minlash choralari ko‘rildi. Mahalla hududida aynan AQSh yuk tashish kompaniyalari bilan hamkorlik qiladigan logistika markazi tashkil etildi. Bu yerda 40 ta yangi ish o‘rni yaratildi. Xususan, migrantlarning 4 nafari shu yo‘nalish bo‘yicha band qilindi. Yangi kasbni egallagan yoshlarimiz oyiga 6 mln so‘mgacha daromad qilishmoqda.
– O‘tgan vaqt davomida mahallada aholini kambag‘allik holatidan chiqarish borasida nima ishlar qilindi? Bu yo‘nalishdagi ishlar samaradorligini oshirish uchun yana nimalar qilish kerak? Qanaqa moliyaviy yordamlar ajratilishi kerak, qanaqa takliflar kirita olasiz?
– Aholining ijtimoiy ko‘makka muhtoj qatlamlarini qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha tizimli ishlar amalga oshirib kelinmoqda. Bunda ularga tadbirkorlikni boshlashlari uchun subsidiya va imtiyozli kreditlar ajratilmoqda. 2024 yilda ajratilgan 5 ta subsidiyaga ko‘p qavatli uylarning yerto‘la qismida chevarxonalar, tadbirkorlik sub’yektlari tashkil qilindi. Subsidiyalar “Yoshlar” daftariga kiritilgan 6 nafar fuqaroga ajratildi.
To‘g‘ri, subsidiya – bu yaxshi imtiyoz. Lekin asosiy e’tiborni ko‘plab ish o‘rinlari yaratgan tadbirkorlarga qaratilishi samaraliroq bo‘ladi, deb o‘ylayman. Shundan kelib chiqib, samarali ishlayotgan tadbirkorlik sub’yektlari sonini ko‘paytirish zarur.
Hozirgi kunda kambag‘allik mezoni masalasi ham juda dolzarb bo‘lib turibdi. Tajribamdan kelib chiqib, shu fikrga keldimki, ko‘pchilik, aslida kambag‘al bo‘lmagan fuqarolar ham kambag‘al sifatida ro‘yxatga kirib ketyapti.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2013 yildagi 44-sonli qarori, “Kam ta’minlangan oilalarga ijtimoiy nafaqalar va moddiy yordam tayinlash va to‘lash tartibi to‘g‘risida”gi Nizomi asosida komissiya tuzilib, 6-bandga binoan, aholining yashash sharoitini o‘rganishga alohida e’tibor qaratilgan. Hozirda bu qaror o‘z kuchini yo‘qotgan.
Biroq oxirgi paytlarda, aholining yashash tarzi inobatga olinmasin, 328-sonli mezonga to‘g‘ri kelsa, u kambag‘al aholi qatlamiga kiritiladi, degan qarash ilgari surilyapti va yuqoridagi mezon asosida Ijtimoiy reyestrga kiritilmoqda.
Ijtimoiy xodimlarning o‘rganishlari natijasida, Ijtimoiy reyestr va kambag‘al oilalar ro‘yxati 2 xil bo‘lib qolyapti. Shuning uchun bu mezonga qandaydir o‘zgartirishlar kiritilsa, yaxshi bo‘lardi. Kuchini yo‘qotgan yuqoridagi qarorga ko‘ra, fuqaro tomonidan onlayn ariza berilgach, yashash sharoiti va olayotgan daromadlari o‘rganilib chiqilsa, maqsadga muvofiq bo‘lardi. Mezon talablariga javob beradigan bo‘lsa, avtomatik ravishda ko‘rib chiqilishi kerak, deb o‘ylayman. Aks holda, aslida kambag‘al bo‘lmagan oilalar ham kambag‘allar toifasiga kirib qolishi mumkin.
– Mahalladagi eng asosiy bo‘g‘in bu – hokim yordamchisi. Raisning vazifalari ko‘proq tashqi masalalar bilan shug‘ullanishni taqozo qiladi. Boshqa xodimlar ham hokim yordamchisi bilan chambarchas bog‘liq. Ijtimoiy reyestrga kiritilgan aholi, xotin-qizlar va yoshlar bilan birga doimiy aloqada, muloqotda bo‘lish lozim. Shu masalalar bilan shug‘ullanadigan barcha xodimlar bir yoqadan bosh chiqarib, birga ishlashi kerak. Ijtimoiy agentlik xodimlarining ishlari yengilroq bo‘lgani uchun ular ko‘proq mahalla hayotiga kirib ishlashi kerak. Hokim yordamchisining vazifasi ularni bog‘lab turib, ishlarni to‘g‘ri olib borishdir.
– Joriy yilda mahallangizni rivojlantirish bo‘yicha qanday ustuvor vazifalar belgilandi? Bu yo‘nalishda yana qanday rejalaringiz bor?
– Yil boshida mahalla hududidagi ba’zi joylarni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishga qaratilgan savollar qo‘yilgan edi, hozirda ular o‘z yechimini topdi. Bundan tashqari, migratsiya masalasiga katta e’tibor qaratildi. Mahalla hududida yangi tadbirkorlik sub’yektlari va mikroloyihalarni yo‘lga qo‘yishni rejalashtirganmiz. 30 ta mikroloyiha tashkil etish rejaga kiritilgandi, bugungi kunga kelib, bu ko‘rsatkichni 40 tagacha yetkaza oldik.
Bu mikroloyihalardan, masalan, mahalla hududiga xizmat ko‘rsatadigan 4 ta o‘quv markazi, 2 ta yangi maktabgacha ta’lim muassasasi tashkil qilindi. Tikuvchilik sexlari sonini ko‘paytirdik, hozirgi kunda 25 ta tikuv sexi mavjud. Ularda 5 tadan 20 tagacha ish o‘rni mavjud. “Har bir oila – tadbirkor” dasturi bo‘yicha 4 nafar tadbirkorlikka qiziqishi bo‘lgan ishsiz fuqaroga xizmat ko‘rsatish, ya’ni oziq-ovqat do‘konlari va avtoulov yuvishga o‘xshash kichik tadbirkorlik sub’yektlari tashkil qilib berildi. Imtiyozli kreditlar ajratildi.
Shuningdek, xotin-qizlarimiz uchun xizmat ko‘rsatadigan yana bir tadbirkorlik sub’yekti – kosmetologiya xizmatini yo‘lga qo‘yish rejamiz bor.
Mikroorganik o‘simliklar yetishtirish, qadoqlash bo‘yicha yo‘nalishni kengaytiryapmiz. Uni sanoatga aylantirishni niyat qilganmiz. Respublika bo‘yicha yetkazib berishni yo‘lga qo‘yganmiz. Qo‘shni davlatlar Qirg‘iziston, Tojikiston va Qozog‘iston davlatlariga ham yetkazib berish xizmatini tashkil qildik.
Muhtaram Prezidentimizning Farg‘ona viloyati hududini qo‘ziqorinchilikka ixtisoslashtirishga qaratilgan tashabbuslari bilan, Sayxunobod tajribasi asosida tadbirkorlarimiz tomonidan shahardagi yetishtirilgan qo‘ziqorinlarni quritib, qo‘ziqorin unini ishlab chiqarish, ularni eksportga chiqarish yo‘lga qo‘yildi. Buning uchun maxsus uskunalar olib kelindi.
Shuni ishonch bilan ayta olamanki, xalqimiz orasida tushuntirish ishlari to‘g‘ri olib borilsa, islohotlarning mohiyati kishilar ongiga yetib borsa, mahallalarda, albatta, rivojlanish bo‘ladi. Bunga “Mash’al” mahallasini misol qilib keltira olaman.
Ishlagan sari tajriba oshaveradi. Buni o‘zim misolimda ko‘rdim. Hozirga qadar qo‘yilgan maqsadlarga bosqichma-bosqich erishib kelyapmiz. Xalq bizni tanidi, tashkilotlar rahbarlari bizga ishonch bildirmoqda Aholini muammolariga qo‘ldan kelgancha yechim topyapmiz. Eng muhimi, xalq – mamnun!

Помощники хокима — среди народа (махалля "Маъшал")
– Свою деятельность я начала в 2012 году как женская активистка в махалле. В 2018-2020 годах я занимала должность заместителя в фонде «Махалла». Позже продолжила свою работу в качестве женской активистки в МСГ «Шодиёна». Я стала победителем республиканского конкурса «Махалла — беш ташаббус бешиги». Мне посчастливилось встретиться с нашим Президентом, и как победителю конкурса, по его инициативе был подарен автомобиль «Дамас». После этого мне оказали большое доверие и назначили помощником хокима в махалле «Машъал».
Конечно, были трудности. Изначально нам пришлось обходить дома и знакомиться с жителями. Мы начали работу в январе, и, несмотря на зимние холода, организовывали мероприятия на улицах и напрямую общались с жителями в махаллях. Однако эти временные трудности не охладили нашего энтузиазма.
С чего Вы начали работу после назначения помощником хокима? Каких результатов удалось достичь за прошедший период?
– На эту должность меня назначили в январе 2022 года. После того, как я приступила к выполнению нового задания, первым делом начала работу с описи населения махалли. В ходе описи были изучены и разделены на категории все домохозяйства в населённом пункте, количество безработных, малообеспеченных семей и тех граждан, кто хотел заняться предпринимательством. Были изучены пути стимулирования безработного населения к занятости. Налажено сотрудничество с Моноцентрами с целью обучения востребованным в регионе профессиям граждан, включённых в «Молодежную тетрадь». При этом особое внимание уделялось занятости населения.
Сегодня население нашей махалли составляет около 8000 человек. По состоянию на январь 2022 года из них 540 были безработными, включая и молодёжь, окончившую вузы. Изучили проблемы каждого безработного гражданина, нуждающегося в социальной помощи, после чего они были обеспечены работой на предприятиях и в организациях.
В своей деятельности мы уделяем особое внимание снижению уровня безработицы среди молодёжи, которая считается одной из болевых точек в нашей стране. Для достижения этой цели предоставлялись субсидии и льготные кредиты. В 2022 году субсидии и кредиты были предоставлены 12 субъектам, в 2023 году — 7, в 2024 году — 6, которые в основном предназначались для обеспечения швейными машинками жителей, которые сидят дома и с трудом могут выйти из дома. Однако мы старались не слишком часто использовать эту форму социальной помощи. Потому что, на мой взгляд, выделение субсидий молодым людям в каком-то смысле препятствует им работать над собой.
Что является основным драйвером экономического роста в Вашей махалле? Почему были выбраны именно эти направления, что делается для их развития?
– МСГ «Машъал» находится в центре города, в связи с этим основным экономическим драйвером махалли является сфера услуг.
В нашей махалле, как и везде, были обнаружены граждане, работающие неформально. С ними была проведена разъяснительная работа, им объяснили, что стаж будет учтён в случае уплаты социальных налогов. Таким образом легализовались нелегальные субъекты предпринимательства.
Теперь я могу с уверенностью сказать, что наша махалля стала зоной, лишённой безработицы. Если в начале 2022 года действовало 176 субъектов предпринимательства, то к октябрю 2024 года было создано 292 новых субъекта предпринимательства. При этом 28 субъектам предпринимательства, деятельность которых которых была ранее остановлена, были предоставлены льготы, после чего их работа возобновилась.
Кроме того были задействорваны новые драйверы экономического развития. Например, в подвалах многоэтажных домов создана кооперация по организации микротеплиц. В эту работу на основе надомничества в основном были привлечены женщины, включённые в «Молодежную тетрадь» и «Женскую тетрадь».
В миркотеплицах семена высевают в одноразовые контейнеры, труд не тяжелый. Изучить этот процесс приезжали специалисты из Республики Каракалпакстан и Наманганской области. На основе своего опыта мы организовали для них кооперацию, поделились знаниями и навыками для продолжения их деятельности.
Расскажите подробнее о своей махалле. Какие актуальные проблемы имеются и как они решаются?
– До 2022 года отдельного здания конторы махалли на нашей территории не было. Активисты махалли работали в арендованном здании. Новое здание для махалли построено на основе государственно-частного партнёрства. Первый этаж отведён для деятельности предпринимателей, а второй — для деятельности махаллинского схода граждан. Материально-техническая база формировалась за счёт средств предпринимателей и спонсоров. Не будет преувеличением сказать, что наша махалля благодаря этому стала очень красивым местом, образцовой махаллёй. Наш участок полностью благоустроен. Была организована «семёрка» махалли. Под руководством нашего председателя вокруг жилых домов были разбиты экосады.
Ряд работ проводился и в других направлениях. К сожалению, территорию махалли когда-то называли «красной зоной» из-за высокого уровня преступности. Поскольку махалля расположена в самом центре города, здесь множество развлекательных заведений, включая дискотеки и бары, в результате имело место множество случаев правонарушений.
Чтобы устранить эту ситуацию, исходя из китайского опыта, была проведена работа по установке «умных камер», которые установлены в 25 местах. Эти камеры могут распознавать посторонних граждан, въезжающих и покидающих махаллю. Территория махалли полностью контролируется и находится под наблюдением. Благодаря этому случаи совершения правонарушений резко снизились.
В махалле расположены 130 многоэтажных домов. Первый этаж всех домов отведён под субъекты предпринимателства. 4 киломентра улиц и дорог были заасфальтированы. В нескольких многоэтажных домах были установлены новые лифты, отремонтированы 4 дошкольных образовательных учреждения на территории махалли.
Какая работа ведётся в махалле для поддержки граждан, работающих за рубежом, и стимулирования их возвращения на родину? Приведите примеры.
– «Семёрка» махалли во главе с председателем занималась гражданами, которые уехали или хотели уехать за границу. Мы поинтересовались жизнью каждого мигранта и общались с ними онлайн. Охвачено 70-80 процентов из 86 граждан, выехавших за границу, рассмотрены меры по их возвращению, организованы рабочие группы. Мы вернули 42 гражданина из 86 и обеспечили их занятость. Из них 16 человек мы трудоустроили на предприятиях нашего региона, 6 женщин — на предприятие «Глобал Текстиль» на основе кооперации и в цеха региона Бешбола по направлению надомничества. Теперь доход, которые они зарабатывали во время работы за границей, они получают здесь, не отлучаясь от родных.
Также на территории махалли создан логистический центр, сотрудничающий с судоходными компаниями США. Здесь создано 40 новых рабочих мест. В частности, по этому направлению обеспечена занятость 4 мигрантов. Наша молодёжь, освоившая новую профессию, зарабатывает здесь до 6 миллионов сумов в месяц.
На сегодняшний день за рубежом находятся только обучающиеся граждане и 12 работающих, чья заработная плата там намного выше. На данный момент мы находимся с ними в прямом контакте. Люди стали верить, что приложив немного усилий они могут работать в своей стране и быть рядом со своими семьями, а также получать доход, который они пытались заработать за границей.
Какая работа проведена за прошедший период для выведения населения махалли из бедности? Что ещё необходимо сделать для повышения эффективности работы в этом направлении?
– Ведётся системная работа по поддержке нуждающихся в социальной помощи слоёв населения. При этом им предоставляются субсидии и льготные кредиты для начала предпринимательской деятельности. 5 субсидий, выделенных в 2024 году, были направлены на создание субъектов предпринимательства и швейного ателье в подвалах многоэтажных домов. Субсидии были выделены 6 гражданам, включённым в «Молодежную тетрадь». Да, субсидия — это хорошая льгота. Но я думаю, эффективнее будет сосредоточиться на предпринимателях, создающих рабочие места. Исходя из этого, необходимо увеличить количество эффективно работающих субъектов предпринимательства.
В настоящее время вопрос критериев бедности также весьма актуален. Исходя из своего опыта, могу сказать, что в список нуждающихся попадают и граждане, которые на самом деле не являются бедными. На основании Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан № 44 от 2013 года, Положения «О порядке назначения и выплаты социальных пособий и материальной помощи малообеспеченным семьям» создана комиссия, и согласно пункту 6 особое внимание уделялось изучению условий жизни населения. Сейчас это постановление утратило силу. Однако в последнее время высказывается мнение, что население должно быть отнесено к бедному слою независимо от образа жизни, если оно соответствует критерию № 328 данного положения и вносится в Социальный реестр на основании этого критерия.
В результате изучений социальных работников, Социальный реестр и Список малоимущих семей, составляемый на снове обследований социальных работников, не совпадают. Было бы хорошо, если бы в этот критерий были внесены некоторые изменения. Согласно вышеуказанному постановлению, утратившему силу, было бы целесообразным, чтобы после подачи онлайн-заявления гражданина на пособие были изучены его условия жизни и доходы, которое следует рассматривать, если он соответствует критериям. В противном случае в категорию бедных могут попасть семьи, которые на самом деле не являются бедными.
Исходя из Вашего практического опыта работы помощником хокима, какие предложения вы можете дать по дальнейшему совершенствованию деятельности помощников хокима в Узбекистане и повышению эффективности их работы?
– Помощник хокима является самым главным звеном в махалле. Обязанности председателя в основном состоят из решения внешних вопросов. Деятельность других сотрудников также тесно связана с помощником хокима. Необходимо находиться в постоянном контакте и диалоге с населением, женщинами и молодежью, внесёнными в Социальный реестр. Все сотрудники, занимающиеся этими вопросами, должны работать вместе и в согласии. Работникам социальных агентств следует больше работать внутри махалли. Задача помощника хокима — объединить их и вести дела правильно.
Каковы приоритетные задачи по развитию махалли в этом году? Какие ещё планы есть в этом направлении?
– В начале года имелись вопросы, направленные на решение пробем на территории махалли, сегодня они уже нашли своё решение. Кроме того, большое внимание уделяется вопросу миграции. Планируем наладить на территории махалли деятельность новых субъектов предпринимательства и микропроектов. Планировалось организовать 30 микропроектов, к сегодняшнему дню нам удалось довести этот показатель до 40.
Благодаря этим микропроектам были созданы 4 учебных центра и 2 новых дошкольных образовательных учреждения. Мы увеличили количество швейных цехов, теперь их 25. Они имеют от 5 до 20 рабочих мест. По программе «Каждая семья — предприниматель» для 4 безработных граждан, заинтересованных в предпринимательстве, организованы субъекты малого предпринимательства по оказанию услуг, такие как продуктовые магазины и автомойки. Были выделены льготные кредиты. Также мы планируем открыть ещё один субъект предпринимательства, которое будет оказывать косметологические услуги.
Мы расширяем направление микротеплиц, намерены превратить это в индустрию и уже начали их доставку по республике, а также в соседние страны — Кыргызстан, Таджикистан и Казахстан.
Благодаря инициативам нашего Президента, направленным на специализацию территории Ферганской области для выращивания грибов, на основе опыта Сайхунабада, наши предприниматели уже начали сушить выращённые в городе грибы, производить грибную муку и экспортировать эту продукцию, для чего было приобретено специальное оборудование.
Могу с уверенностью сказать, что если среди нашего народа правильно провести разъяснительную работу, если истинная суть реформ дойдёт до сознания людей, то развитие в махаллях обязательно будет динамичным.
Опыт будет увеличиваться по мере работы. Я видела это на своём примере. Мы постепенно достигаем поставленных целей. Нас знают люди, нам доверяют руководители организаций. Самое главное, что люди довольны!