Xorijiy davlatlar, xalqaro ekspertlar Markaziy Osiyo davlatlarining tashqi siyosatdagi ustuvor yo‘nalishlari faollashganini Shavkat Mirziyoyev O‘zbekiston Prezidenti sifatida ish boshlagan davr bilan bog‘lashadi. Bu jarayonda O‘zbekiston yetakchisining amaliy harakatlari va tashabbuslari muhim ahamiyat kasb etayotgani e’tirof etiladi.
Darhaqiqat, davlatimiz rahbarining qo‘shni mamlakatlar bilan do‘stona munosabatlarni mustahkamlash yo‘lida yuritayotgan tashqi siyosati, avvalo, mintaqada barqarorlik va xavfsizlikni ta’minladi. Bu, o‘z navbatida, O‘zbekiston, shuningdek, mintaqamizning investitsion jozibadorligiga yo‘l ochdi.
Prezidentimizning Oliy Majlisga so‘nggi Murojaatnomasining tashqi siyosat bo‘limida Markaziy Osiyo davlatlari bilan hamkorlik masalasiga alohida e’tibor qaratildi. Davlat yetakchisi tashqi siyosatimizning ustuvor yo‘nalishi bo‘lgan Markaziy Osiyo davlatlari bilan ko‘p asrlik do‘stlik va yaxshi qo‘shnichilik, strategik sheriklik va o‘zaro ishonch ruhidagi aloqalarimizni yanada mustahkamlash alohida e’tiborda bo‘lishini ta’kidladi.
Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan o‘tgan yili Toshkentda Markaziy Osiyo xalqaro instituti tashkil etilib, joriy yil 15-16 iyul kunlari poytaxtimizda “Markaziy va Janubiy Osiyo: mintaqaviy o‘zaro bog‘liqlik. Tahdidlar va imkoniyatlar” mavzuida yuqori darajadagi xalqaro konferensiya o‘tkazilishi rejalashtirilgan.
O‘zbekiston Prezidentining Markaziy Osiyo mamlakatlari davlat rahbarlarining yillik maslahat uchrashuvlarini tashkil etish tashabbusi ham mintaqaviy hamkorlikni mustahkamlashga xizmat qildi. Birinchi shunday uchrashuv 2018 yili Nursultonda, ikkinchisi 2019 yili Toshkentda o‘tkazilgan bo‘lsa, uchinchisi pandemiya sabab 2021 yilga qoldirilgan.
Shunisi ahamiyatliki, davlatimiz rahbari ilk xorijiy tashriflarini 2017 yilning mart oyida Markaziy Osiyo davlatlaridan boshladi: avval Turkmaniston va Qozog‘iston, so‘ng Qirg‘iziston va Tojikistonga tashriflar amalga oshirildi. Ushbu tashriflar chog‘ida biznes forumlar o‘tkazilib, savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlik bo‘yicha hukumatlararo bitimlarning salmoqli paketlari imzolandi. Bu esa O‘zbekiston va Markaziy Osiyo davlatlari o‘rtasidagi o‘zaro savdo-sotiq, kooperatsion aloqalarni rivojlantirishga xizmat qildi. Bundan tashqari, qo‘shni davlatlarning O‘zbekiston bilan chegaradosh hududlari o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri aloqalar o‘rnatish va mintaqaviy iqtisodiy forumlar o‘tkazish amaliyoti yo‘lga qo‘yildi.
Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining O‘zbekistonga javob tashriflari esa ko‘p tomonlama hamkorlik poydevorini yanada mustahkamladi hamda iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlik yo‘nalishlarini kengaytirdi.
Birgina 2021 yilning mart oyida Qirg‘iziston rahbari O‘zbekistonga, shu yil iyun oyida esa mamlakatimiz rahbari Tojikistonga tashrif buyurdi. Ushbu tashriflar chog‘ida sanoat kooperatsiyasi yo‘li bilan hamkorlikni yanada chuqurlashtirish, yirik investitsiya loyihalarini birgalikda amalga oshirish va qo‘shma ishlab chiqarish ob’yektlarini yaratish bo‘yicha kelishuvlarga erishildi.
Xususan, keyingi yillarda Qirg‘iziston va Tojikiston bilan o‘zaro tovar aylanmani ikki baravar ko‘paytirish maqsadlari qo‘yilib, O‘zbekistonda suv ta’minotini sezilarli darajada yaxshilaydigan gidroenergetika loyihalarini birgalikda amalga oshirish bo‘yicha kelishuvlarga erishildi. Mahsulotlarimizni Markaziy Osiyo bozorlarida targ‘ib qilish maqsadida qo‘shni davlatlarda O‘zbekiston savdo uylari ochila boshladi.
Shu tariqa O‘zbekistonning qo‘shni davlatlar bilan yaxshi qo‘shnilik, do‘stona, o‘zaro manfaatli munosabatlarni mustahkamlash siyosati savdo-iqtisodiy, kooperatsiya, investitsiyaviy hamkorlikni, shuningdek, mintaqa mamlakatlari o‘rtasida transport logistikasi sohasidagi aloqalarni kengaytirish uchun ishonchli zamin yaratdi.
Pirovardida O‘zbekistonning Markaziy Osiyo davlatlari bilan 2016 yildan 2019 yilgacha bo‘lgan savdo aylanmasi 2 barobardan ziyod oshib, 2,5 milliard dollardan 5,2 milliard dollargacha o‘sdi.
O‘sish ko‘rsatkichi Qozog‘iston bilan – 1,8, Qirg‘iziston bilan – 5, Turkmaniston bilan – 2,7 va Tojikiston bilan – 2,4 barobarni tashkil etdi.
O‘zbekistonning Markaziy Osiyo mamlakatlari bilan umumiy savdo aylanmasidagi ulushi hajmi ham 10,2 dan 12,4 foizga oshdi.
Koronavirus pandemiyasi tufayli iqtisodiy faollikning umumiy susayishi sabab 2020 yil yakunlariga ko‘ra Markaziy Osiyo mamlakatlari bilan tovar aylanmasi qisman, ya’ni 2019 yildagiga nisbatan 5,4 foiz pasaydi, biroq O‘zbekistonning umumiy tovar aylanmasida Markaziy Osiyo davlatlari ulushi 12,4 foizdan 13,6 foizga oshdi.
2021 yil yanvar-aprel oylarida O‘zbekistonning Markaziy Osiyo mamlakatlari bilan tovar aylanmasi o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 24 foiz o‘sdi. Shu bilan birga, O‘zbekistonning umumiy tovar aylanmasida Markaziy Osiyo mamlakatlari ulushi 17,2 foiz ortdi. Bu mamlakatimizda ichki mintaqaviy savdo-sotiqning kengayganidan dalolat beradi.
Markaziy Osiyo davlatlari orasida Qozog‘iston ulushi O‘zbekiston tovar aylanmasining eng katta hajmiga ega. 2020 yilda O‘zbekiston bilan mintaqaviy tovar aylanmasida Qozog‘istonning ulushi 61, Qirg‘izistonniki 18,2, Turkmaniston ulushi 10,6, Tojikiston ulushi esa 10,1 foizni tashkil etdi.
Ta’kidlash joizki, O‘zbekiston tashqi savdo aylanmasing eng asosiy ko‘rsatkichi eksport hajmi bo‘lib, bunda eksport qilinayotgan tovarlarning chet el bozorlarida kirib borish imkoniyatlarni hamda ularning raqobatbardoshlik darajasini ko‘rsatadi.
2016 yildan 2019 yilgacha O‘zbekistonning Markaziy Osiyo mamlakatlariga eksporti qariyb 2 barobardan yoki 1,3 milliard dollardan 2,5 milliard dollargacha va O‘zbekiston umumiy eksportida Markaziy Osiyo davlatlari ulushi 10,8 dan 14,5 foizga o‘sdi. Shuningdek, eksport hajmi Qozog‘istonga – 1,5, Qirg‘izistonga – 5,5, Tojikistonga – 2, Turkmanistonga 1,8 baravar oshdi. Koronavirus pandemiyasiga qaramay, 2020 yilda Qirg‘iziston va Tojikistonga eksport mos ravishda 13 hamda 23,5 foiz ko‘paydi.
2021 yilning yanvar-aprel oylari yakunlariga ko‘ra, Markaziy Osiyo mamlakatlariga eksport hajmi o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 21 foiz oshdi. Shuningdek, O‘zbekistonning umumiy eksportida Markaziy Osiyo davlatlari ulushi sezilarli – 19,9 foiz oshdi, ya’ni eksportning deyarli beshdan bir qismi mintaqa mamlakatlariga to‘g‘ri keldi.
Markaziy Osiyo mamlakatlariga asosan qayta ishlash sanoatining tayyor mahsulotlari eksport qilinishini hisobga olsak, yetkazib beriladigan xomashyo eksportini hisobga olmagan taqdirda ham mintaqa davlatlarining umumiy eksport hajmidagi ulushi ancha yuqori bo‘ladi.
2020 yil yakunlariga ko‘ra, Markaziy Osiyo mamlakatlariga 454 million dollarlik qishloq xo‘jaligi mahsulotlari yoki sohadagi umumiy eksportning 45 foizi, 365 million dollarlik to‘qimachilik tovarlari yoki ushbu mahsulotlar umumiy eksportining 20 foizi yetkazib berildi.
Bundan tashqari, Markaziy Osiyo mamlakatlariga qariyb 150 million dollarlik yengil avtomobillar eksport qilingan, bu esa barcha avtomobillar eksportning 85 foizidan ortiqdir. Shu jumladan, Markaziy Osiyo davlatlar ichida yengil avtomobillar eksport ulushining asosiy qismi Qozog‘istonga to‘g‘ri keldi.
Shuningdek, eksport qilinayotgan elektrotexnika mahsulotlarining 20 foizga yaqini Markaziy Osiyo mamlakatlariga yetkazib berilmoqda va mintaqa bozorlari ayrim tovar pozitsiyalari, xususan, maishiy texnika uchun “qaynoq manzil” hisoblanadi. Masalan, 2020 yilda mahalliy “Artyel” kompaniyasi mahsulotlarining Qozog‘iston va Qirg‘izistondagi yarim avtomatik kir yuvish mashinalari bozoridagi ulushi 50, Tojikistonda 70 foizga, oshxona plitalari uchun: Qozog‘istondagi ulushi 65, Qirg‘izistondagi ulushi 20 foizga, suv isitgichlar uchun: Tojikistondagi ulushi 58, Qozog‘istondagi ulushi 37 foizga yetdi.
O‘zbekistonning Markaziy Osiyo mamlakatlari bozorlariga eksport qilish hajmini yanada oshirish istiqbollari ulkan. Ta’kidlash joizki, 2020 yilda mintaqa davlatlarining umumiy tashqi savdo aylanmasi 142,6 milliard dollarni tashkil etdi, shundan 12,7 milliard dollari yoki 8,9 foizi ichki mintaqaviy savdo ulushidir.
Shu bilan birga, Markaziy Osiyo mamlakatlarining xomashyo eksportini hisobga olmagan taqdirda ham foydali qazilma hisoblanmaydigan tovarlar uchun mintaqa davlatlari o‘rtasidagi o‘zaro savdo ulushi ancha yuqori bo‘ladi.
Shuningdek, ichki mintaqaviy savdo hajmini, ayniqsa, tayyor mahsulotlar hisobiga oshirish ulkan istiqbolga ega, deb hisoblanmoqda. Xalqaro savdo markazi metodologiyasi bo‘yicha qilingan hisob-kitoblar Markaziy Osiyo mamlakatlarining o‘zaro savdoda 1,1 milliard dollar, xususan, oziq-ovqat mahsulotlari borasida 530 million, kimyo sanoatida 180 million, metallurgiya sanoatida 120 million, yengil sanoat tovarlari borasida 110 million dollarlik amalga oshirilmagan eksport salohiyati mavjudligini ko‘rsatdi.
O‘zbekiston ham Markaziy Osiyo mamlakatlariga 600 million dollardan ko‘proq, shu jumladan, oziq-ovqat mahsulotlari bo‘yicha 350 million, yengil sanoat mahsulotlari bo‘yicha 90 million, kimyoviy mahsulotlar bo‘yicha 80 million dollarlik hamda metallurgiya mahsulotlari bo‘yicha 48 million dollarlik amalga oshirilmagan eksport salohiyatiga ega.
Markaziy Osiyo mamlakatlarining ichki bozorlarga o‘zaro kirishining kengaytirilishi, asosan, tayyor mahsulot eksportini oshirish bo‘yicha ko‘p jihatdan ular tomonidan qo‘yilgan vazifalarni hal qilishga yordam beradi. Chunki xomashyo bo‘lmagan ko‘pgina tovarlar o‘zaro savdosida ular raqobatchi emas, balki sheriklar bo‘lishi mumkin.
Markaziy Osiyo iqtisodiyoti va aholisining o‘sishi bilan ichki hududiy bozorning umumiy salohiyati ham yuksaladi, mamlakatlararo kooperatsion aloqalar va o‘zaro savdo-sotiq kengayishi esa uning investitsion jozibadorligini oshiradi.
BCG xalqaro konsalting kompaniyasi hisobotiga ko‘ra, keyingi 10 yil davomida Markaziy Osiyoning to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalarni jalb qilish salohiyati 170 milliard dollarni tashkil etadi.
Markaziy Osiyo mamlakatlarining investitsion jozibadorligi oshishi bilan O‘zbekistonning mintaqa mamlakatlari bilan investitsion hamkorligi ham kengayib bormoqda. Masalan, so‘nggi yillarda Qozog‘iston kapitali ishtirokida O‘zbekistonda ro‘yxatga olingan korxonalar soni 856 tadan 999 taga, Qirg‘iziston korxonalari 169 tadan 217 taga, Tojikistonniki 171 tadan 205 taga, Turkmaniston korxonalari esa 155 tadan 159 taga ko‘paydi.
O‘zbekiston sarmoyalari ham Markaziy Osiyo davlatlarida faol ishtirok eta boshladi. Masalan, Tojikistonda maishiy elektronika ishlab chiqarish bo‘yicha “Artel Avesto Elektroniks” qo‘shma korxonasi muvaffaqiyatli faoliyat yuritmoqda. Transformator ishlab chiqarish va qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini qayta ishlash bo‘yicha qo‘shma korxonalar tuzish rejalashtirilmoqda. Qirg‘izistonning O‘sh viloyatida plastik eshik va deraza romlari, maishiy texnika ishlab chiqarish qo‘shma korxonalari ishlamoqda, hamkorlikda qishloq xo‘jaligi texnikasi va avtotransport ishlab chiqarish rejalashtirilgan.
Qozog‘istonda avtomobillarni yig‘ish qo‘shma korxonasi, to‘qimachilik fabrikasi faoliyat yuritmoqda, maishiy texnika ishlab chiqarish zavodi ochilishi ko‘zlanmoqda. Bundan tashqari, ishlov berish sanoati, qurilish, avtomobillar savdosi va servis xizmati sohalarida o‘zbek kapitali ishtirokidagi 1200 dan oshiq kichik biznes korxonasi ishlamoqda.
Oliy darajadagi tashriflar doirasida imzolangan kelishuvlar asosida tashkil etiladigan O‘zbek-qirg‘iz investitsion jamg‘armasi va O‘zbek-tojik investitsion kompaniyasi mablag‘lari investitsion hamkorlikning yangi shakli sifatida hamkorlikdagi investitsion loyihalarni amalga oshirishga yo‘naltiriladi.
O‘zbekiston-Qozog‘iston chegarasidagi “G‘ishtko‘prik” chegara bojxona posti hududida Markaziy Osiyo xalqaro savdo-iqtisodiy hamkorlik markazi qurilishi boshlanib, u ikki davlatning hamkorlikdagi investitsion loyihalarini amalga oshirish uchun yirik sanoat va savdo-logistika maydoniga aylanadi. Markaz 400 gektar maydonni egallaydi va u bir kecha-kunduzda ikkala yo‘nalishda 35 ming odam va 5 mingta yuk avtomobilini o‘tkazish qobiliyatiga ega bo‘ladi.
Markaziy Osiyo mamlakatlari hamkorligi rivoji transport sohasida ham o‘z aksini topdi. Jumladan, mintaqada xalqaro transport yo‘lagi va infratuzilmasini shakllantirish mintaqa davlatlarining eksport mahsulotlarini jahon bozorlariga yetkazishda transport xarajatlari pasayishiga imkoniyat yaratadi.
Ta’kidlash joizki, O‘zbekiston uchun ishonchli va xavfsiz transport yo‘nalishlarini yo‘lga qo‘yish o‘ta muhim masala. Chunki mahsulotlarni ochiq dengiz portlariga yetkazib berish uchun yuk tashuvchilarimiz istalgan yo‘nalishda kamida ikkita mamlakat hududini kesib o‘tishi kerak bo‘ladi.
O‘zbekiston Prezidenti o‘zining Turkmanistonga qilgan ilk tashrifi chog‘ida Amudaryo orqali o‘tgan Turkmanobod – Farob avtomobil va temir yo‘l ko‘priklarining ochilish marosimida ishtirok etdi. Ushbu ko‘priklar yuk tashish hajmini 2,5 baravar oshirish imkonini beradi va O‘zbekiston-Turkmaniston-Eron-O‘mon transport yo‘lagining muhim qismi hisoblanadi.
Xitoy va Qirg‘iziston bilan hamkorlikda qurilgan Xitoy – Qirg‘iziston – O‘zbekiston temir yo‘li ham O‘zbekiston uchun muhim loyiha hisoblanadi. U amaldagi yo‘nalishlarga nisbatan masofani 900 kilometrga, yuklarni yetkazib berish vaqtini esa 7-8 kunga qisqartirish imkonini beradi.
Qozog‘iston bilan shimol-janub va teskari yo‘nalishda to‘g‘ri, multimodal transport yo‘nalishlarini yagona tarif siyosatida shakllantirish transport sohasidagi hamkorlikning istiqbolli yo‘nalishi hisoblanadi va u ikki mamlakatning tranzit salohiyatini oshiradi.
O‘zbekistonning geografik jihatdan Markaziy Osiyo markazida joylashuvi mintaqadagi savdo-sotiq doirasida tovarlarni qo‘shni mamlakatlar bozorlariga qisqa yo‘nalishlar bilan yetkazib berish va transport xarajatlarini minimallashtirishga yo‘l ochadi. Bu esa mahalliy mahsulotlarning raqobatbardoshligini oshiradi va eksport hajmini ko‘paytirish uchun qulay imkoniyatlarni taqdim etadi.
Xulosa o‘rnida qayd etish mumkinki, O‘zbekiston yuritayotgan ochiq va o‘zaro manfaatli hamkorlik siyosati Markaziy Osiyo mamlakatlarida qo‘llab-quvvatlanmoqda. Qo‘shni davlatlar O‘zbekistonning ishonch va yaqin qo‘shnilik muhitini yaratishga qaratilgan sa’y-harakatlarini yuqori baholamoqda, Markaziy Osiyo davlatlari mintaqani barqaror, xavfsiz, hamkorlikda gullab-yashnagan makonga aylantirishga tayyorliklarini izhor qilmoqda. Bu esa mintaqa davlatlari iqtisodiyotlarning tezkor taraqqiyotiga yordam beradi.

Приоритетное значение стран Центральной Азии во внешней политике было обозначено Президентом Узбекистана сразу после его избрания и впоследствии подтверждено практическими действиями и инициативами главы нашего государства.
Такая политика, направленная на укрепление дружественных отношений Узбекистана с соседними странами, обеспечила стабильность и безопасность на его внешних границах, что является одним из важных условий для инвестиционной привлекательности страны.
В Послании Президента Олий Мажлису на 2021 год в разделе внешней политики особое внимание также было уделено вопросу сотрудничества со странами Центральной Азии. Приоритетом этой политики Президент назвал «дальнейшее укрепление многовековой дружбы, отношений добрососедства, стратегического партнерства и взаимного доверия с государствами региона».
По инициативе Президента в прошлом году в Ташкенте был создан Международный институт Центральной Азии, а 15-16 июля текущего года в столице планируется проведение международной конференции высокого уровня «Центральная и Южная Азия: региональная взаимосвязанность. Вызовы и возможности».
Укреплению регионального сотрудничества способствовала и инициатива Президента Узбекистана по созданию формата ежегодных консультативных встреч глав государств стран региона. Первая такая встреча была проведена в Астане в 2018 году, вторая в 2019 году в Ташкенте, третья в связи с пандемией перенесена на текущий год.
Показательно, что и свои первые зарубежные визиты в марте 2017-го Президент также начал со стран Центральной Азии - Туркменистана и Казахстана, затем последовали поездки в Кыргызстан и Таджикистан. В рамках этих визитов проведены бизнес-форумы и подписаны солидные пакеты двусторонних межправительственных соглашений по торгово-экономическому и инвестиционному сотрудничеству, которые способствовали наращиванию объемов взаимной торговли и развитию кооперационных связей Узбекистана с партнерами по Центральной Азии. Кроме этого, была ведена практика установления прямых контактов между приграничными регионами Узбекистана и соседних стран, а также проведения региональных экономических форумов. Последующие ответные визиты лидеров стран Центральной Азии в Узбекистан закрепили фундамент многостороннего сотрудничества и расширили сферы экономического и инвестиционного взаимодействия.
Только в 2021 году в марте в Узбекистане с визитом находился глава Кыргызстана, а в июне лидер нашей страны посетил Таджикистан. В ходе этих визитов достигнуты договоренности по дальнейшему углублению сотрудничества путем промышленной кооперации, совместной реализации крупных инвестиционных проектов и создания совместных производств.
В частности, были поставлены цели увеличить в ближайшие годы взаимный товарооборот с Кыргызстаном и Таджикистаном в два раза, а также достигнуты договоренности о совместной реализации гидроэнергетических проектов «Строительство Камбаратинской ГЭС-1» в Кыргызстане и строительства ГЭС на реке Зарафшан в Таджикистане, что предполагает возможность значительно улучшить водоснабжение на территории Узбекистана.
В соседних странах в целях содействия продвижению отечественной продукции на их рынки стали открываться торговые дома Узбекистана. Например, в июне текущего года в Душанбе открылся Национальный выставочный зал (шоурум) «Made in Uzbekistan».
Таким образом, реализация Узбекистаном курса на сближение и укрепление добрососедских, дружественных и взаимовыгодных отношений с соседними государствами, создает надежный фундамент для расширения торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества, кооперационных связей, а также взаимодействия в транспортной сфере со странами региона.
В результате товарооборот Узбекистана со странами Центральной Азии с 2016-го по 2019-й вырос более чем в 2 раза - с 2,5 до 5,2 млрд долларов. При этом с Казахстаном этот рост увеличился в 1,8 раза, Кыргызстаном - в 5 раз, Туркменистаном в 2,7 и Таджикистаном в 2,4 раза. Выросла и доля товарооборота Узбекистана с странами региона от общего объема товарооборота с 10,2 до 12,4 процента.
По итогам 2020 года товарооборот Узбекистана со странами Центральной Азии снизился незначительно - на 5,4 процента по сравнению с 2019 годом, что связано с общим замедлением экономической активности, в связи с пандемией коронавируса, однако доля стран ЦА в общем объеме товарооборота Узбекистана выросла с 12,4 до 13,6 процента.
Однако за период январь-апрель 2021-го товарооборот Узбекистана с странами региона вырос на 24 процента по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. При этом, доля стран Центральной Азии в общем товарообороте Узбекистана выросла до 17,2 процента, что свидетельствует о расширении внутрирегиональной торговли.
При этом наибольший объем товарооборота Узбекистана приходится на Казахстан. В 2020 году доля Казахстана в региональном товарообороте составила 61,0 процента, Кыргызстана – 18,2, Туркменистан – 10,6, Таджикистана – 10,1 процента.
Следует отметить, что более важным показателем во внешней торговле считается объем экспорта Узбекистана, который характеризует степень доступности внешних рынков для экспортных товаров и их конкурентоспособность.
Так, с 2016 года по 2019 год показатели экспорта Узбекистана в страны Центральной Азии выросли почти в 2 раза с 1,3 до 2,5 млрд долларов, а доля стран региона в общем экспорте Узбекистана выросла с 10,8 до 14,5 процента. При этом экспорт в Казахстан вырос в 1,5 раза, в Кыргызстан - в 5,5, в Таджикистан в 2 и в Туркменистан в 1,8 раза.
В 2020-го, несмотря на пандемию коронавируса, показатели экспорта в Кыргызстан и Таджикистан выросли на 13 и 23,5 процента соответственно.
По итогам января-апреля 2021-го объем экспорта в страны Центральной Азии вырос на 21 процент по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, при этом доля этих стран в общем экспорте Узбекистана значительно увеличилась: 19,9 процента, то есть почти пятая часть экспорта пришлась на страны региона.
Учитывая, что в страны Центральной Азии экспортируется в основном готовая продукция обрабатывающей промышленности, то доля этих стран в общем объеме экспорта будет значительно выше, без учета экспорта сырьевых товаров, которые в основном поставляются в третьи страны.
О важности для Узбекистана рынка стран Центральной Азии для экспорта готовой продукции свидетельствуют, в частности, следующие данные.
По итогам 2020 года в страны региона было поставлено сельхозпродукции на 454 млн долларов или 45 процентов от общего экспорта, текстильной продукции - на 365 млн долларов или 20 процентов от общего экспорта этого вида продукции. Кроме этого, в страны Центральной Азии, преимущественно в Казахстан, экспортировано легковых автомобилей почти на 150 млн долларов или более 85 процентов от всего экспорта.
В эти страны поставляется также около 20 поцентов экспортируемой электротехнической продукции, а по отдельным товарным позициям, в частности, бытовой техники, рынки стран региона являются основными. Например, в 2020 году доля продукции отечественной компании «Artel» на рынке стиральных полуавтоматических машин в Казахстане и Кыргызстане достигла 50 процентов, в Таджикистане – 70 процентов, по кухонным плитам доля в Казахстане - 65, в Кыргызстане – 20 процентов, по водонагревателям доля в Таджикистане - 58, в Казахстане – 37 процентов.
Для дальнейшего наращивания экспорта Узбекистана на рынки стран Центральной Азии имеются большие перспективы. В 2020 году суммарный внешнеторговый оборот стран региона составил 142,6 млрд долларов, из них 12,7 млрд или 8,9 процента - доля внутрирегиональной торговли. В то же время, без учета сырьевого экспорта, по товарам, не являющимися полезными ископаемыми, доля взаимной торговли будет намного выше.
При этом существуют большие перспективы по наращиванию объемов внутрирегиональной торговли, особенно готовой продукцией. Проведенные по методологии Международного торгового центра (ITC) расчеты показывают о наличии нереализованного экспортного потенциала стран Центральной Азии во взаимной торговле в размере 1,1 млрд долларов, в частности, по продовольственным товарам на 530 млн, продукции химической промышленности на 180 млн, металлургической на 120 млн, легкой на 110 млн долларов.
При этом Узбекистан имеет нереализованный экспортный потенциал в страны региона более чем на 600 млн долларов, в том числе, по продовольственным товарам на 350 млн, продукции легкой промышленности на 90 млн, химической на 80 млн и металлургической продукции на 48 млн долларов
Расширение странами региона взаимного доступа на свои внутренние рынки, во многом будет содействовать решению поставленных ими задач по наращиванию экспорта готовой продукции, так как во взаимной торговле по многим несырьевым товарным позициям они могут быть не конкурентами, а партнерами.
С ростом экономик и населения стран будет увеличиваться суммарный потенциал внутреннего регионального рынка, а расширение кооперационных связей и взаимной торговли повышать его инвестиционную привлекательность.
Согласно докладу международной консалтинговой кампании BCG, потенциал Центральной Азии по привлечению прямых иностранных инвестиций в течение следующих 10 лет оценивается в объеме до 170 млрд долларов, в том числе 40-70 млрд в несырьевые отрасли.
С ростом инвестиционной привлекательности, растет также инвестиционное сотрудничество Узбекистана со странами региона. Так, только за последний год число зарегистрированных в Узбекистане предприятий с капиталом Казахстана выросло с 856 до 999, Кыргызстана с 169 до 217, Таджикистана с 171 до 205 и Туркменистана с 155 до 159 единиц.
Узбекский капитал также стал активно присутствовать в соседних странах, например, в Таджикистане успешно работает совместное предприятие по выпуску бытовой электроники «Артель Авесто Электроникс», намечаются создание СП по производству трансформаторной и переработке сельхозпродукции. В Кыргызстане в Ошской области созданы совместные производства пластиковых окон и дверей, а также бытовой техники, в дальнейшем планируется создание совместных производств сельхозтехники и автотранспорта.
В Казахстане открыто совместное предприятие по сборке автомобилей, текстильная фабрика, намечается открытие завода по производству бытовой техники. Кроме этого, в Казахстане действуют более 1200 малых предприятий с узбекским капиталом в сфере обрабатывающей промышленности, строительства, торговли и ремонта автомобилей.
Новой формой инвестиционного сотрудничества являются подписанные в рамках визитов на высшем уровне соглашения о создании «Узбекско-кыргызского Инвестиционного фонда» и «Узбекско-таджикской инвестиционной компании», средства которых будут использоваться для реализации совместных инвестиционных проектов.
На узбекско-казахской границе в районе пункта пропуска «Гишт куприк» начато строительство Международного центра торгово-экономического сотрудничества «Центральная Азия», который станет крупной промышленной и торгово-логистической площадкой для реализации совместных инвестиционных проектов Казахстана и Узбекистана. Центр разместится на площади 400 га, его пропускная способность составил 35 тысяч человек и 5 тысяч грузовых автомобилей в сутки в обоих направлениях.
Новое развитие получило сотрудничество стран ЦА в транспортной сфере, в том числе по созданию в регионе международных транспортных коридоров и международной транспортной инфраструктуры, которая будет способствовать снижению транспортных издержек при поставках экспортной продукции стран ЦА на мировые рынки.
Для Узбекистана вопрос налаживания надежных и безопасных транспортных маршрутов является чрезвычайно важным в силу того, что для доставки грузов к открытым морским портам нашим грузоперевозчикам необходимо пересекать территорию как минимум двух стран в любом направлении.
Во время своего первого визита в Туркменистан Президент Узбекистана принял участие в открытии железнодорожного и автомобильного мостов «Туркменабад-Фараб» через реку Амударья, которые позволят увеличить объем грузоперевозок в 2,5 раза и являются важным участком транспортно-транзитного маршрута «Узбекистан-Туркменистан-Иран-Оман».
Важным проектом для Узбекистана является также строительство совместно с Кыргызстаном и Китаем железной дороги «Китай – Кыргызстан – Узбекистан», которая по сравнению с действующими маршрутами может сократить расстояние на 900 км, а время доставки грузов на 7–8 дней.
Перспективным направлением сотрудничества с Казахстаном в транспортной сфере является формирование сквозных, в том числе мультимодальных, транспортных маршрутов в направлении север-юг и обратно с единой тарифной политикой, что повысит транзитный потенциал двух стран.
Географическое расположение Узбекистана в центре Центральной Азии дает возможность в рамках внутрирегиональной торговли осуществлять прямые поставки товаров на рынки соседних стран по коротким маршрутам и минимизировать транспортные расходы, что будет положительно влиять на конкурентоспособность отечественных товаров и создаст хорошие перспективы для наращивания объемов экспорта.
В заключении следует отметить, что проводимая Узбекистаном политика открытости и взаимовыгодного сотрудничества находит поддержку в странах Центральной Азии, которые дают высокую оценку нашим усилиям, направленным на создание в регионе атмосферы доверия и добрососедства, и выражают готовность сообща превратить регион в пространство стабильности, безопасности, устойчивого развития и совместного процветания, что несомненно будет способствовать ускоренному развитию экономик стран региона.