Ko‘chmas mulk bozori tahlili shuni ko‘rsatdiki, bir oy ichida O‘zbekistonda uy-joy savdosi 30%ga oshgan. Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi mutaxassislari buni joriy yilning avgust oyida ipoteka kreditlash hajmining keskin o‘sishi bilan izohlashmoqda, bu esa o‘z navbatida barcha hududlarda sotuvlarning ijobiy dinamikasiga ta’sir ko‘rsatdi.
Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi (Markaz) tomonidan O‘zbekistonda ko‘chmas mulk bozoridagi talab o‘zgarishlari doimiy ravishda tahlil qilib kelinmoqda.
2022 yil avgust oyida O‘zbekistonda ko‘chmas mulk oldi-sotdi shartnomalari soni 26,5 mingtani tashkil etdi, bu joriy yilning iyul oyiga (20,3 ming) nisbatan 30%ga (+6,2 ming) ko‘p.
Yil boshidan buyon uy-joy savdosining o‘sishi 8,5%ni (172,7 ming) tashkil etdi.
1-rasm. Ko‘chmas mulk oldi-sotdisi bo‘yicha rasmiylashtirilgan shartnomalar soni o‘zgarishi
Avgust oyida ipoteka kreditlash hajmining iyul oyiga nisbatan 37%ga keskin o‘sishi (1,1 trln. so‘mdan 1,5 trln. so‘mgacha) barcha hududlarda savdo hajmining ijobiy dinamikasiga ta’sir ko‘rsatdi.
Qoraqalpog‘istonda 2,3 barobar, Samarqand 75% va Jizzax viloyatlarida 41% yuqori o‘sish sur’atlari qayd etildi.
2021 yil avgust oyi bilan taqqoslaganda ko‘chmas mulk oldi-sotdi bo‘yicha shartnomalar soni 22%ga (4,7 mingta) oshdi .
Ikkilamchi uy-joy bozorida narxlarning o‘zgarishi
Hisob-kitoblarga ko‘ra, joriy yil avgust oyida ikkilamchi bozorda uy-joy o‘rtacha narxlari o‘sishi oyiga 0,5%ni tashkil etdi (iyun oyida – 2,7%, iyul oyida-2,5%).
Uy-joy narxining sezilarli o‘sishi Xorazm – 6,1%, Qashqadaryo – 1,9% va Farg‘ona -1,8% viloyatlarida kuzatilmoqda.
2-rasm. Toshkent shahri va viloyat administrativ markazlarida ikkilamchi uy-joy bozoridagi narxlar o‘zgarishi (1 kv metr uchun AQSh dollarida)
Uy-joy narxining pasayishi Surxondaryo – 5,3%, Andijon – 2,1%, Sirdaryo - 1,2% va Navoiy -1,1% viloyatlarida qayd etildi.
Toshkent shahrida ikkilamchi ko‘chmas mulk bozorida narxlar o‘sishi biroz sekinlashdi va 1,4%ni tashkil etdi (iyun oyida 2,4%, iyul oyida 2,9%). Uy-joy narxining eng katta o‘sishi Chilonzor, Olmazor va Shayxontohur tumanlarida qayd etildi. Sergeli tumanida narxlarning pasayishi kuzatildi.
3-rasm. Toshkent shahri va Toshkent viloyatida ko‘chmas mulk oldi-sotdisi bo‘yicha tuzilgan shartnomalar soni
Shu bilan birga, yil boshidan buyon poytaxtda uy-joy o‘rtacha narxlari 13%ga (respublika bo‘yicha 7%) oshdi, bu uy-joyga bo‘lgan talabning, shu jumladan, chet el fuqarolarining kirib kelishi ortib borayotganidan dalolat beradi.

Анализ рынка недвижимости показал, что за месяц продажи жилья в Узбекистане выросли на 30%.
Эксперты ЦЭИР объясняют это резким увеличением объемов ипотечного кредитования в августе т.г., что в свою очередь повлияло на положительную динамику купли-продаж во всех регионах.
Центром экономических исследований и реформ (ЦЭИР) регулярно проводится анализ изменений спроса на рынке недвижимости в Узбекистане.
В августе 2022 г. количество зарегистрированных сделок купли-продажи недвижимости в Узбекистане составило 26,5 тыс., что на 30% больше (+6,2 тыс.), чем в июле (20,3 тыс.).
С начала года рост продаж жилья составил 8,5% (172,7 тыс.).
Резкое увеличение объемов ипотечного кредитования в августе на 37% по сравнению с июлем (с 1,1 трлн. сум до 1,5 трлн. сум) повлияло на положительную динамику купли-продаж во всех регионах.
Высокие темпы роста отмечены в Каракалпакстане в 2,3 раза, Самаркандской – 75% и Джизакской областях – 41% .
По сравнению с августом 2021 года, количество сделок купли-продажи недвижимости увеличилось на 22% (+4,7 тыс.).
Изменения цен на вторичном рынке
Согласно расчётам, рост средней стоимости жилья на вторичном рынке в августе т.г. составил 0,5% за месяц (в июне – 2,7%, в июле – 2,5%).
Значительный рост стоимости жилья наблюдается в Хорезмской – 6,1%, Кашкадарьинской – 1,9% и Ферганской областях – 1,8%.
Рис.2. Изменения цен на вторичное жилье в Ташкенте и административных центрах регионов (в долларах США за 1 кв метр)
Снижение цен на жилье зафиксировано в Сурхандарьинской – 5,3%, Андижанской – 2,1%, Сырдарьинской – 1,2% и в Навоийской областях – 1,1%.
На вторичном рынке недвижимости г.Ташкента рост цен немного замедлился и составил 1,4% (в июне 2,4%, в июле 2,9%). Наибольший рост цен на жилье отмечен в Чиланзарском, Алмазарском и Шайхонтохурском районах. В Сергелийском районе зафиксировано снижение цен.
Рис.3. Количество заключенных договоров купли-продажи недвижимости в г.Ташкенте и Ташкентской области
При этом, с начала года средние цены в столице выросли на 13% (по республике 7%), что свидетельствует о росте спроса на жилье, в том числе в результате притока иностранных граждан.