O‘zbekiston Prezidentining 2019 yil 13 avgustdagi turizm sohasini jadal rivojlantirishga doir 5781-sonli farmoni ijrosini ta’minlash maqsadida Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi hamda “Uzbekistan Airports” AJ tomonidan xorijiy aviakompaniyalar bilan bir qator ko‘lamli ishlar olib borilmoqda.
Bugun, 31-oktyabr kuni erta tongda Turkiyaning «Atlasglobal Airlines» aviakompaniyasiga qarashli “Airbus-321” samolyoti Istanbul-Buxoro yo‘nalishidagi ilk charter reysni amalga oshirdi.
Turkiyaning « Atlasglobal Airlines» aviakompaniyasi tomonidan O‘zbekistonning «Grand Atlas Discovery» kompaniyasi ko‘magida yo‘lga qo‘yilgan Istanbul-Buxoro birinchi charter reysi Buxoro xalqaro aeroportida viloyat hokimligining qator mutasaddi tashkilotlari vakillari tomonidan tantanali ravishda kutib olindi.
Charter reysning ilk yo‘lovchilari turkiyalik jurnalist, bloger, turistik firmalar rahbarlari va xodimlari, shuningdek, qator din arboblari va olimlarini o‘zida jamlagan.
“Qardosh O‘zbekistonga kelganimizdan juda baxtiyormiz. Turkiyadan qariyb 25 nafar turoperator va 100 ga yaqin mehmon bilan Istanbul-Buxoro birinchi charter reysida parvozni amalga oshirdik. Turkiyada O‘zbekistonning tarixi, madaniyati, ma’naviyatini ko‘rib bahramand bo‘lish uchun bu yerga kelishni istaydigan insonlar juda ko‘p. Charter reys masalasi hal bo‘lganida 100 – 110 nafar yo‘lovchi ro‘yxatimizga qo‘shilish istagini bildirdi. Biz bugun ularni Buxoroi sharifga olib keldik. Bizni tantanali kutib olishganidan boshimiz ko‘kka yetdi. Tarixiy merosga to‘la Buxoroni qardosh turk xalqi kelib ko‘rishi juda muhim ahamiyatga ega. Biz turoperator sifatida O‘zbekistonga keladigan sayyohlar soni oshirish masalasida qo‘limizdan kelgan barcha ishlarni qilishga tayyormiz. Sayohat xarajatlari muhim omillardan biridir, u hamyonbop bo‘lgani sayin turistlar soni ortib boraveradi. Yurtingizdagi bunday islohotlardan juda xursandmiz”, - dedi “Uchbey” turistik kompaniyasi rahbari Muhammad Gulseren.
Ma’lumot uchun: “Uchbey” turistik firmasi idorasi Anqarada joylashgan bo‘lib, u Turkiya Madaniyat va turizm vazirligi hamda “TÜRSAB” Turkiya sayohatlar agentliklari birlashmasining ruxsati asosida ish olib boradi. Turkiyada 11 mingga yaqin turagent faoliyat yuritadi, ularning bir qismi “A” toifasidagi agentliklar bo‘lib, xorijiy sayohatlarni uyushtirish huquqiga egadir. “Uchbey” turistik firmasi ham mana shunday huquqqa ega. Tashkilot 1998 yildan beri O‘zbekistonga sayohatlarni tashkillashtirib keladi.
Ayni damda, turkiyalik mehmonlar Buxoro viloyatining qadimiy hamda diqqatga sazovor maskanlari bo‘ylab sayohat qilishmoqda.

31 октября самолет Airbus A321 авиакомпании Atlasglobal Airlines совершил первый чартерный рейс по направлению Стамбул–Бухара при поддержке узбекской компании Grand Atlas Discovery, сообщается на сайте Узбектуризма.
Первых гостей чартерного рейса из Стамбула в Международном аэропорту Бухары торжественно встретили ряд ответственных организаций во главе с хокимиятом Бухарской области. Самолёт "Airbus-321" турецкой авиакомпании «Atlasglobal Airlines» при поддержке узбекской компании «Grand Atlas Discovery», следовавший по маршруту Стамбул-Бухара, и завершившего свой первый рейс в Международном аэропорту Бухары, был торжественно встречен с самыми тёплыми приветствиями.
Первыми пассажирами чартерного рейса стали турецкие журналисты, блогеры, руководители и сотрудники туристических фирм, а также ряд религиозных деятелей и ученых.
«Мы очень рады, что приехали в гостеприимный Узбекистан. С 25 турецкими туроператорами и сотней гостей мы совершили первый чартерный рейс из Стамбула в Бухару. Мы ждали этого в течение нескольких лет, потому что в Турции очень много людей, которые хотят приехать сюда, чтобы насладиться историей, культурой и традициями этой уникальной страны. После положительного решения, со стороны Узбекистана, вопроса о чартерном рейсе, более 100 пассажиров выразили желание присоединиться к нашей поездке. Сегодня мы привезли их в Священную Бухару. Мы в восторге от такого торжественного приема. Для нас очень важно, чтобы Бухару, центр богатого исторического наследия, посетил дружественный турецкий народ. В качестве туроператора мы готовы сделать все возможное для увеличения количества туристов, прибывающих в Узбекистан. Стоимость поездки является одним из немаловажных факторов, поскольку количество туристов растет с каждым годом. Мы очень положительно относимся к новым реформам, проводимым в вашей стране», - отметил руководитель туристической компании «Учбей» Мухаммад Гулсерен.“, - отметил руководитель туристической компании” Учбей" Мухаммад Гулсерен.
Офис туристической компании "Учбей “ находится в Анкаре, и работает на основании разрешения Министерства культуры и туризма Турции и объединения турецких туристических агентств TÜRSAB. В Турции действует около 11 тысяч турагентов, часть из которых являются агентствами категории “А” и имеют право организовывать зарубежные поездки. Такую категорию имеет и туристическая компания "Учбей". С 1998 года компания организует поездки в Узбекистан.