Prezident Shavkat Mirziyoyev 25 yanvar kuni sanoat va logistika sohalariga oid investitsiya loyihalari taqdimoti bilan tanishdi.
Ulardan biri – Toshkent shahrida oqartirilgan tunika ishlab chiqarish loyihasi. Buning uchun 280 million yevro yo‘naltiriladi. Uning yillik quvvati 120 ming tonna bo‘lishi, 750 ta ish o‘rni yaratilishi rejalashtirilgan.
Jizzax viloyatida yuqori markali sement ishlab chiqarish loyihasi ham istiqbolli. Qiymati 2 trillion so‘mdan ziyod bo‘lgan ushbu loyiha samarasida yiliga 1 million 300 ming tonna sement tayyorlash, shundan 200 ming tonnasini eksport qilish quvvati paydo bo‘ladi.
735 milliard so‘mlik yana bir loyiha muzlatgich, sovutgich va konditsionerlar uchun germetik kompressor ishlab chiqarishga qaratilgan. Uning yillik quvvati 3 million dona bo‘lib, shundan 500 ming donasi eksportga yo‘naltirilishi, 300 ta ish o‘rni yaratilishi mo‘ljallangan.
Shuningdek, elektron suv hisoblagichlar, temir-beton va keramika mahsulotlariga oid loyihalar ko‘rsatildi.
Toshkent shahri va viloyatlarda logistika markazlari tashkil etish loyihalariga alohida ahamiyat qaratildi. Bu markazlar oziq-ovqat va nooziq-ovqat omborlarini o‘z ichiga oladi, kargo, kurerlik va elektron tijorat xizmatlari ko‘rsatadigan bo‘ladi. 5 mingdan ziyod ish o‘rni yaratiladi.
Davlatimiz rahbari loyihalarni sifatli amalga oshirish uchun ularni ekspertizadan o‘tkazish bo‘yicha topshiriq berdi. Bu tizimni tarmoqlar va hududlar kesimida ham tatbiq etib, investitsiya loyihalarining tayyorlanishi va bajarilishini baholab borish, quyi bo‘g‘indagi mutaxassislarga ko‘maklashish zarurligini ta’kidladi.

Президент Шавкат Мирзиёев 25 января ознакомился с презентацией инвестиционных проектов в сферах промышленности и логистики.
Один из проектов - организация производства белой жести в Ташкенте, стоимость которого оценивается в 280 миллионов евро. Планируется, что производственная мощность предприятия составит 120 тысяч тонн в год, будет создано 750 рабочих мест.
Перспективным является и проект по производству цемента высокой марки в Джизакской области. Проект стоимостью более 2 триллионов сумов позволит производить 1,3 миллиона тонн цемента материалов в год, из которых 200 тысяч тонн пойдут на экспорт.
Стоимость проекта по выпуску герметичных компрессоров для холодильников, морозильников и кондиционеров - 735 миллиардов сумов. Его годовая мощность составит 3 миллиона единиц, 500 тысяч единиц продукции планируется поставлять за рубеж. Будет создано 300 рабочих мест.
Также были представлены проекты по производству электронных приборов учета воды, железобетонных и керамических изделий.
Особое внимание уделено проектам по созданию логистических центров в Ташкенте и областях. Эти центры будут включать склады продовольственных и непродовольственных товаров, предоставлять услуги грузовых перевозок, курьерской доставки и электронной коммерции. Будет создано более 5 тысяч рабочих мест.
Глава государства поручил провести экспертизу проектов для обеспечения их качественной реализации. Он отметил, что необходимо внедрить аналогичную систему в разрезе отраслей и регионов, проводить оценку подготовки и реализации инвестиционных проектов, содействовать специалистам нижнего звена.