O‘zbekistonda bug‘doy va un narxlarining barqarorligi ta’minlanadi
Bugun “O‘zbekiston Respublika tovar-xom ashyo birjasi” (O‘zRTXB) aksiyadorlik jamiyatining markaziy ofisida ommaviy axborot vositalari uchun “Un va g‘alla mahsulotlarini sotish bo‘yicha ochiq birja savdolarini o‘tkazish amaliyoti” mavzusida press-tur o‘tkazildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “G‘allani yetishtirish va sotishda bozor tamoyilini joriy etishning qo‘shimcha chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qaroriga muvofiq un mahsulotlari joriy yil 1 iyundan, g‘alla mahsulotlari esa 1 iyuldan boshlab ochiq birja savdolariga qo‘yilishi belgilandi.
G‘allachilikda bozor mexanizmlarini joriy etilishidan ko‘zlangan asosiy maqsad bug‘doy va un uchun narxlarning barqarorligini ta’minlashdan iboratdir. O‘z navbatida mahsulotlar uchun narxlar barqarorligiga erishishning eng samarali usuli bu talab va taklif mutanosibligini ta’minlash hisoblanadi. Shaffof birja savdolari esa mana shunday imkoniyatlarni taqdim etadi.
Mazkur vazifalarni ijro etish doirasida O‘zbekiston Respublika tovar-xom ashyo birjasida zarur shart-sharoitlar yaratilgan. Xususan, bug‘doy mahsulotlarini birja orqali sotishda fermerlar belgilangan birja komission to‘lovlari va garov mablag‘larini kiritishdan ozod etiladi.
Bug‘doyni birja orqali tumanlarda samarali sotilishini yo‘lga qo‘yish maqsadida 20 mingdan ziyod fermerlar o‘qitildi, hamda birjada elektron raqamli imzo orqali soddalashtirilgan tartibda ro‘yxatdan o‘tkazilib, brokerlik idoralariga biriktirildi.
Shuningdek, O‘zbekiston respublika tovar-xom ashyo birjasida faoliyat yuritayotgan brokerlar sonini ko‘paytirish maqsadida birja mutaxassislari tomonidan O‘zbekiston Savdo sanoat palatasining qariyb 200 ta xodimlari va fermerlarning 500 dan ziyod buxgalterlari brokerlikka o‘qitildi va birjada broker sifatida ro‘yxatdan o‘tkazildi.
Ma’lumki, koronavirus pandemiyasi sharoitida 2020 yil 16 apreldan, un mahsulotini birja savdolarisiz to‘g‘ridan-to‘g‘ri shartnomalar asosida yetkazib berish bo‘yicha vaqtinchalik tartib o‘rnatilgan edi. Biroq ushbu tizim shaffof bo‘lmaganligi sababli joriy yilning may oyida arzonlashtirilgan unning bir qopi 140-145 ming so‘m atrofida sotilishi tavsiya etilganligiga qaramasdan mazkur un mamlakatimizning turli hududlarida o‘rtacha 270-290 ming so‘m atrofida sotilib kelingan.
Shu munosabat bilan, joriy yil 1 iyundan boshlab 1-navli un mahsuloti “O‘zdonmahsulot” AJ korxonalari tomonidan ochiq birja savdolariga qo‘yilishi va sotilishi boshlandi. Bunda, avvalgi tizimdan farqli ravishda birja savdolari shaffoflik va bozor tamoyillari asosida o‘tkazilmoqda.
O‘z navbatida, un mahsulotlarining birja orqali sotilishi, ushbu mahsulotlar uchun haqiqiy bozor narxlarining shakllanishi, ularning harakatlanishi va soliq tushumlarining shaffofligini ta’minlaydi.
Shuningdek, savdolarning shaffofligini ta’minlash maqsadida un mahsulotlarini kunma-kun birja savdolariga qo‘yilish hajmlari va uning kotirovkalari ya’ni narxlari birjaning rasmiy vebsayti, ijtimoiy tarmoq va ommaviy axborot vositalarida muntazam ravishda e’lon qilinib borilmoqda. Xususan, bundan avval mamlakatimizda iste’mol uchun chiqarilgan unning oylik hajmi 140 ming tonnani tashkil etgan bo‘lsa, iyun oyida birja savdolariga 170 ming tonna un mahsulotlari qo‘yilishi kutilmoqda.
Bundan tashqari, 2020 yilda o‘tkazilgan birja savdolariga o‘rtacha 6,9 ming tonna un mahsulotlari qo‘yilgan bo‘lsa, bugungi kunda ushbu ko‘rsatkich 10 ming tonnani tashkil qilmoqda. Ya’ni mamlakatimizda un zahiralari yetarli bo‘lganligi sababli birja savdolariga ko‘proq miqdorda un chiqarilmoqda va un bozorlarida taklif darajasi oshmoqda.
1-6 iyun kunlari O‘zbekiston respublika tovar-xom ashyo birjasida 1-navli un bo‘yicha dastlabki birja savdolari o‘tkazildi. Bozorni un mahsuloti bilan tezkor to‘ldirish maqsadida 4 iyun shanba kunida ham qo‘shimcha birja savdolari o‘tkazilgan.
O‘tgan davrda “O‘zdonmahsulot” AJ tarkibidagi 44 ta korxonalar tomonidan birja savdolariga 45,0 ming tonna 1-navli un qo‘yildi va ulardan 43,8 ming tonnasi, ya’ni 97% sotildi. Birja savdolarida sotilmagan qoldiq un hajmi 1,2 ming tonnani tashkil qildi.
O‘tkazilgan birja savdo natijalariga ko‘ra 1-navli unning o‘rtacha narxi mahsulotning bir tonnasi uchun 4 549,3 ming so‘mni tashkil qildi. Bunda erkin un bozori yangi sharoitlarda o‘zining barqaror muvozanatini izlamoqda.
Unning ochiq birja savdolariga o‘tkazilishi, un hajmlari va bozordagi taklif darajasini oshishi natijasida ayni paytda unning bir qopi birjadan tashqari bozorlarda o‘rtacha 240-260 ming so‘m atrofida sotilmoqda.
Shu bilan birga, unni hududlar kesimida xarid qilish qamrovi birjada xaridorlar sonining ko‘payishi hisobiga kengayib bormoqda. Xususan o‘tkazilgan birja savdolarida ishtirok etgan xaridorlarning soni 2 822 nafardan 4 518 nafargacha ko‘paygan.

Узбекистан намерен сбалансировать спрос и предложение на рынке мучной и зерновой продукции
Сегодня в центральном офисе Узбекской республиканской товарно-сырьевой биржи (УзРТСБ) проведен пресс-тур для средств массовых информаций (СМИ) на тему «Практика проведения открытых биржевых торгов по реализации мучной и зерновой продукции» с целью ознакомления общественности с условиями, созданными на бирже для реализации мучной и зерновой продукции на открытых биржевых торгах.
Напомним, что в соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан «О дополнительных мерах по внедрению рыночного принципа при выращивании и реализации зерна», установлено, что мука выставляется на открытые биржевые торги с 1 июня, а зерно – с 1 июля текущего года.
Основной целью внедрения рыночных механизмов в зерноводстве является обеспечение стабильности цен на пшеницу и муку. В свою очередь, наиболее эффективным способом достижения стабильности цен на товары является обеспечение сбалансированности спроса и предложения. Прозрачная биржевая торговля предоставляет такую возможность.
В рамках реализации данных задач на Узбекской республиканской товарно-сырьевой бирже созданы все необходимые условия. В частности, при реализации зерновой продукции через биржу фермеры освобождаются от уплаты биржевых комиссионных сборов и внесения залоговых средств.
Для эффективной организации в каждом районе республики биржевых торгов по реализации зерна, более 20 тыс. фермеров прошли специальное обучение и зарегистрированы на бирже в упрощенном порядке с помощью электронной цифровой подписи, а также прикреплены к брокерским конторам.
Кроме того, в целях увеличения количества брокеров на Узбекской республиканской товарно-сырьевой бирже, специалисты биржи обучили около 200 сотрудников Торгово-промышленной палаты Узбекистана и свыше 500 бухгалтеров фермеров, которые также были зарегистрированы в качестве брокеров.
Как известно, с 16 апреля 2020 года в условиях пандемии коронавируса в стране был установлен временный порядок поставок муки на договорной основе без биржевых торгов. Однако вследствие отсутствия прозрачности в данной системе в мае текущего года удешевлённая мука реализовывалась в регионах страны в среднем по 270-290 тыс. сумов за мешок, несмотря на рекомендованную цену в размере 140-145 тыс. сумов.
В этой связи, с 1 июня текущего года предприятия АО «Уздонмахсулот» начали реализовывать муку без ограничений на открытых биржевых торгах. При этом, в отличие от старой системы биржевые торги проводятся прозрачно на основе рыночных принципов.
В свою очередь, реализация мучных изделий через биржевые торги способствуют формированию реальных рыночных цен на эти продукты, обеспечивают прозрачность движения этих продуктов и налоговых поступлений.
Также, в целях обеспечения прозрачности торгов информация о ежедневных объемах выставления мучной продукции, а также котировки (цены) регулярно публикуются на официальном вебсайте биржи, в социальных сетях и средствах массовой информации. В частности, если ранее ежемесячный объем потребляемой муки в стране составлял 140 тыс. тонн, то в июне ожидается выставление на биржевые торги 170 тыс. тонн муки.
Кроме того, если в 2020 году на биржевые торги выставлялось в среднем около 6,9 тыс. тонн мучных изделий, то сегодня данный показатель составляет 10 тыс. тонн. Иными словами, благодаря наличию достаточного резерва муки, на биржевые торги выставляется больше муки, а также увеличивается уровень предложения на рынке.
С 1 по 6 июня на Узбекской республиканской товарно-сырьевой бирже состоялись первые биржевые торги по муке 1-сорта. В целях оперативного наполнения рынков мучными изделиями в субботу, 4 июня, также проведены дополнительные биржевые торги.
За прошедший период 44 предприятия АО «Уздонмахсулот» выставили на биржевые торги 45,0 тыс. тонн муки 1-сорта, из которых реализовано 43,8 тыс. тонн или 97%. Объем нереализованного остатка муки на биржевых торгах составил 1,2 тыс. тонн.
По итогам биржевых торгов, средняя цена муки 1-сорта составила 4 549,3 тыс. сумов за тонну. При этом, свободный рынок муки ищет стабильное равновесие в новых условиях.
В результате выхода муки на биржевые торги, увеличения его объема и предложения на рынке, в настоящее время мешок муки на внебиржевом рынке продается в среднем по 240-260 тыс. сумов.
Вместе с тем, приобретение муки в разрезе регионов расширяется за счёт увеличения на бирже количества его покупателей. Так, за прошедший период количество покупателей, принявших участие на биржевых торгах по муке выросло с 2 822до 4 518 участника.