O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti elektr energiyasi, gaz, qimmatbaho metallar, mineral o‘g‘itlar va transport xizmati kabi bozorlarni monopoliyadan chiqarish muhimligini ta’kidladi. Shuningdek, Davlat rahbari ayni paytda davlat xaridlari jarayonida tadbirkorlarning atigi 4 foizigina qatnashayotganini bildirib o‘tdi.
Ushbu sohalarda erkin bozor munosabatlarini yaratish, shuningdek, xom-ashyo sotib olishda tadbirkorlarga teng sharoitlarni ta’minlash maqsadida Prezident ushbu bozorlarni erkinlashtirishni taklif qildi.
- kelgusi yilda iste’molchilar va davlat hamda xususiy elektr stansiyalari o‘rtasida ulgurji elektr energiyasi bozorini shakllantirish jarayoni boshlanadi;
- tabiiy gaz ta’minoti sohasida monopoliya bekor qilinadi va bozor mexanizmlari joriy etiladi. Tabiiy gazni ishlab chiqaruvchilar va import qiluvchilar uni birja orqali sotish huquqiga ega bo‘lishadi, ulgurji iste’molchilar esa uni sotib olishlari mumkin bo‘ladi. Shu bilan birga, "O‘ztransgaz" kompaniyasi gazni faqat tashish bo‘yicha xizmatlarni taqdim etadi. Benzinni uzluksiz yetkazib berish sohasida amalga oshirilgan chora-tadbirlar bunday siyosatning samaradorligini ko‘rsatdi. Natijada, mamlakatda hozirgi kunda benzin tanqisligi kuzatilmayapti. Ushbu chora-tadbirlarning qabul qilinishi gaz va elektr energiyasi bozorini yanada erkinlashtirishga va umuman, mahsulot tanqisligini bartaraf etishga yordam beradi;
- xususiy sektor ishtirokini kengaytirish maqsadida suyultirilgan gazni olib kirishda davlat bojlari bekor qilinadi;
- kelasi yilning 1 mart sanasidan boshlab kumush ishlab chiqaruvchilari tomonidan, uni birja savdolari orqali erkin sotish tizimi joriy etiladi;
- avtomobilsozlik bozorida raqobatni kuchaytirish maqsadida avtomobillarni ishlab chiqaruvchilar soni ko‘paytiriladi;
- 2021 yildan boshlab oziq-ovqat sanoati, neft va elektrotexnika sohasida 73 turdagi aksiz solig‘i bekor qilinadi;
- 24 ta yirik davlat korxonalari uchun davlat xaridlari tizimida shaffof talablar joriy etiladi. Natijada, mahalliy tadbirkorlar har yili ushbu korxonalarga kamida 10 trillion so‘m qiymatdagi mahsulotlarni sotishlari mumkin bo‘ladi;
- bundan buyon barcha davlat xaridlari jamoatchilik va parlament nazorati ostida bo‘ladi.
Iqtisodiy ta’limotlar tarixi raqobatning jamiyat uchun foydali jihatlari va monopoliyalarning zararlari to‘g‘risida yetarlicha dalolat beradi.
Adam Smit ta’kidlaganidek, raqobat butun jamiyat uchun foydalidir, chunki raqobat resurslarning yanada samarali taqsimlashga va ulardan samarali foydalanishga undaydi.

Президент отметил, в настоящее время в госзакупках принимают участие только 4 процента предпринимателей.
В целях создания свободных рыночных отношений в этих сферах, а также предоставления равных условий предпринимателям в закупке сырьевых ресурсов, Президент предложил либерализировать данные рынки.
В частности:
– в следующем году начнется процесс формирования оптового рынка электроэнергии между потребителями и государственными и частными электростанциями;
– отменяется монополия и вводятся рыночные механизмы в сфере обеспечения природным газом. Таким образом, производители и импортеры природного газа будут наделены правом продавать его через биржу, а оптовые потребители смогут закупить его. При этом, компания «Узтрансгаз» будет только предоставлять услуги по транспортировке газа. Эффективность такой политики показала принятые меры в сфере бесперебойного обеспечения бензина, в результате которого в настоящее время отсутствует дефицит бензина. Принятие данных мер будет способствовать дальнейшей либерализации рынка газа и электроэнергии и в целом устранению дефицита продукции;
– отменяются государственные пошлины на импорт сжиженного газа в целях расширения участия частного сектора на данном рынке;
– с 1 марта следующего года вводится свободная продажа серебра производителям через биржу;
– количество производителей автомобилей будет увеличено с целью усиления конкуренции на автомобильном рынке;
– начиная с 2021 года отменяются 73 акцизные налоги в сфере пищевой промышленности, нефти и электротехники;
– для 24 крупных государственных предприятий будут введены прозрачные требования к госзакупкам. В результате местные предприниматели смогут ежегодно продавать этим предприятиям продукцию на сумму не менее 10 трлн. сум;
– отныне все государственные закупки будут находиться под общественным и Парламентским контролем.
Послание комментирует руководство Центра экономических исследований и реформ.
История экономических учений свидетельствует о выгодах конкуренции обществу и недостатков монополий.
Как Адам Смит впервые установил, что конкуренция является благом для общества в целом, поскольку приводит к более эффективному распределению ресурсов и их использованию.