Ijtimoiy tarmoqlarda Shahrisabz, Istiqlol ko‘chalari va Amir Temur shoh ko‘chasi kesishmasida (aholi orasida “UCELL ro‘parasidagi avtoturargoh”) o‘rnida amalga oshirilayotgan loyiha yuzasidan ko‘plab muhokamalar paydo bo‘ldi.
Ushbu maqolamiz muhokamalar mavzusiga, xususan, mazkur loyiha kimning tashabbusi bilan va qaysi maqsadlarda amalga oshirilayotganiga aniqlik kiritishga bag‘ishlangan.
Turkiya Respublikasi Prezidenti Rejep Tayyip Erdog‘anning 2018 yilning bahor mavsumida O‘zbekiston Respublikasiga tashrifi davomida iqtisodiy va investitsion sohalarda qator kelishuvlarga erishilgan.
Tashrif natijalariga ko‘ra, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018 yil 12 maydagi “O‘zbekiston Respublikasi bilan Turkiya Respublikasi o‘rtasida hamkorlikni yanada mustahkamlash va rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ 3717-sonli qarori qabul qilingan.
“Yo‘l xaritasi”ga muvofiq, Turkiyaning "Çalık Enerji"kompaniyasining 400,0 mln. dollar investitsiyasi asosida “Turkiya biznes markazi va zamonaviy mehmonxona tashkil etish” loyihasi amalga oshirilishi ko‘zda tutilgan.
“Yo‘l xaritasi”ni bajarish doirasida qabul qilingan O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2018 yil 5 dekabrdagi “Toshkent shahrining markaziy qismida ko‘p tarmoqli kompleks qurilishini tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 991-sonli qarori bilan loyihaning asosiy parametrlari va amalga oshirish manzili belgilangan.
Loyihaning amalga oshirilishi jarayonida uchta zamonaviy 15 qavatli binoning qurilishi ko‘zda tutilgan. Ular mehmonxona va ikkita biznes markazidir. Ular ostida ikki qavatli yer osti avtoturargohi hamda binolar atrofida sayr qilish uchun yashil hudud barpo etilib, loyiha umumiy 2.5 gektar maydonda, 400 mln. dollar miqdorida kiritilayotgan investitsiya hisobiga amalga oshiriladi.
Mazkur loyihaning amalga oshirilishi natijasida 200 ta yangi ish o‘rni tashkil etiladi.
Ijtimoiy tarmoqlarda bo‘layotgan muhokamalarda, poytaxtliklarni mazkur hudud ostidan o‘tgan metro, u yerda o‘sayotgan daraxtlarning taqdiri, qurilish ishlarini yakunlash muddati va boshqa masalalar xavotirga solmoqda.
Ushbu savollarga aniqlik kiritish maqsadida, hokimlik matbuot xizmatning muxbiri loyiha tashabbuskori vakillari bilan uchrashdi.
Shunday qilib, investor tomonidan taqdim qilingan loyihaga ko‘ra, metro ustida yashil hudud barpo etiladi. Shu bilan birga u daraxtlarni kesish uchun ruxsat berishga nisbatan amal qilayotgan moratoriydan xabardor ekanligini va daraxtlarni ziyonsiz ko‘chirib o‘tkazish masalasi ko‘rib chiqilayotganligini ma’lum qildi. Birlamchi rejaga ko‘ra, loyihani amalga oshirish muddati uch yilni tashkil qilmoqda.
Kelgusida, shahrimiz aholisini internet manbalarida shu kabi xavotirga sabab bo‘layotgan masalalarga oydinlik kiritish hamda birinchi manbadan aniq ma’lumot olish uchun, tuman yoki shahar ma’muriyati yoki boshqa mutasaddi idoralarga murojaat qilishlarini so‘rab qolamiz.

В хокимияте Ташкента прокомментировали закрытие крупнейшей бесплатной автостоянки
Предусмотрена реализация проекта турецкой компанией Çalık Enerji (в проекте представлена дочерняя компания Taşkent Merkez Park Gayrimenkul Yatirim Anonim Şirketi) по созданию современного бизнес центра и гостиницы.
В социальных сетях появилось много обсуждений о реализуемом проекте на пересечении улиц Шахрисабз, Истиклол и проспекта Амира Темура (именуемом в народе, как “стоянка напротив UCELL”).
В хокимияте Ташкента решили внести ясность в эту тему, а именно, по чьей инициативе и в каких целях реализуется данный проект.
Как сообщили в пресс-службе столичной администрации, в ходе визита Президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана в Узбекистан весной 2018 года был достигнут ряд договорённостей в сфере экономического и инвестиционного сотрудничества.
По результатам визита было принято Постановление Президента Республики Узбекистан №ПП-3717 от 12 мая 2018 года “О мерах по дальнейшему укреплению и развитию сотрудничества между Республикой Узбекистан и Республикой Турция” и утверждена соответствующая дорожная карта.
Согласно “Дорожной карте” предусмотрена реализация проекта турецкой компанией “Çalık Enerji” (в проекте представлена дочерняя компания Taşkent Merkez Park Gayrimenkul Yatirim Anonim Şirketi) по созданию в центре города Ташкента современного бизнес центра и гостиницы.
Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан №991 от 5 декабря 2018 года “О мерах по организации строительства многофункционального комплекса в центральной части города Ташкента», принятом в рамках исполнения дорожной карты, определены основные параметры и местоположение реализации проекта.
Реализация проекта предусматривает строительство трёх современных 15-этажных зданий: гостиницы и двух бизнес-центров с двухэтажной подземной парковкой и прогулочной зеленой зоной на общей площади 2,5 гектаров с созданием 200 новых рабочих мест за счёт вносимых прямых иностранных инвестиций в размере 400 млн долларов.
В обсуждениях, которые ведутся в соцсетях, горожан волнуют также вопросы линии метро, проходящей под частью данной территории, судьба деревьев, растущих на ней, сроки завершения строительных работ и др.
Для внесения ясности в указанные вопросы, корреспондент пресс-службы хокимията встретился с представителями инициатора проекта.
Так, согласно проекту, представленному инвестором, над линией метро будет зелёная зона. Он также сообщил, что информирован о действующем моратории на выдачу разрешений на вырубку, в связи с чем изучается вопрос пересадки деревьев надлежащим образом. По первоначальному плану срок реализации проекта три года.
В завершение, при возникновении подобного рода волнующих вопросов в интернет ресурсах, для получения информации от первоисточника, просим горожан обращаться в районную или городскую администрации или соответствующие официальные ведомства.