Синов тариқасида рўйхатга олиш Тошкент шаҳри ва 3 та вилоятда ўтказилади.
2023 йилда ўтказиладиган аҳолини рўйхатга олиш тадбирига пухта тайёргарлик кўриш мақсадида 2021 йил 1-25 ноябрь кунлари Андижон вилоятининг Хўжаобод тумани, Тошкент вилоятининг Юқори Чирчиқ тумани, Хоразм вилоятининг Хива шаҳри ҳамда Тошкент шаҳрининг Яшнобод туманида синов тариқасида аҳолини рўйхатга олиш тадбири ўтказилади.
Давлат статистика қўмитаси ташаббуси билан Ўзбекистон аҳолисини кенг кўламли рўйхатга олиш тадбирлари олдидан жорий йилнинг 1-5 ноябрь кунлари Интернет тармоғи орқали аҳолини синов тариқасида рўйхатга олиш ўтказилиши режалаштирилган.
Онлайн тадбирда census.stat.uz ҳаволаси орқали Ўзбекистондаги ва хориждаги барча фуқаролар ихтиёрий қатнашиши мумкин.

Перепись проведут в Ходжаабадском районе Андижанской области, Юкоричирчикском районе Ташкентской области, в Хиве Хорезмской области и Яшнабадском районе Ташкента. По сообщению Госкомстата, она пройдет с 1 по 5 ноября.
В онлайн-переписи может принять участие каждый узбекистанец – для этого нужно зарегистрироваться на сайте census.stat.uz и самостоятельно заполнить электронные переписные листы, сообщает пресс-служба Государственного комитета по статистике.
Сообщается, что с 1 по 25 ноября в пилотном режиме проведут учет жителей Ходжаабадского района Андижанской области, Юкоричирчикского района Ташкентской области, Яшнабадского района Ташкента, а также Хивы.
В Узбекистане не проводили перепись с 1989 года. Согласно нормам ООН, сбор демографических данных должен проходить каждые 10 лет. По состоянию на 1 января 2021 года численность постоянного населения РУз составляла 34,6 миллиона человек.