Тошкентга ИТБ гуруҳининг 46 йиллик йиғилиши бўлиб ўтади
Жорий йилнинг 31 августидан 4 сентябргача Ўзбекистон Республикасининг гўзал пойтахти Тошкент шаҳрида, Тошкент Халқаро конгресс-марказида Ислом тараққиёт банки (ИТБ) Гуруҳи Бошқарувчилар Кенгашининг 2021 йилги Йиллик анжуманини ўтказади. Унда аъзо мамлакатларга оид ривожланиш масалалари ва институционал муаммолар муҳокама қилинади.
Йиллик анжуманда ИТБга аъзо мамлакатларнинг 57 нафар ҳукумат вакиллари, молия, иқтисодиёт, режалаштириш ва халқаро ҳамкорлик вазирлари, марказий банклар раҳбарлари ва бошқа расмийлар, шунингдек, турли кўп томонлама ривожланиш банклари (MDB) ва халқаро ривожланиш ташкилотлари, бизнес сектори, фуқаролик жамияти, илмий доиралар, ОАВ ва бошқа манфаатдор томонлар вакиллари қатнашади. Жами 2000 дан ортиқ иштирокчи қатнашиши кутилмоқда.
Бу йилги Йиллик анжуман жаҳон иқтисодиётнинг пасайишига сабаб бўлган COVID-19 пандемияси фонида бўлиб ўтмоқда. Шуни ҳисобга олган ҳолда, тадбир доирасида аъзо мамлакатларда ва жаҳон миқёсида вакциналарнинг оммабоплигини таъминлаш, пандемия туфайли юзага келган иқтисодий муаммоларни ҳал этиш ҳамда иқтисодиётларнинг комплекс тикланишини рағбатлантириш механизмлари муҳокама қилинади.
Барча санитария-эпидемиология чора-тадбирларига риоя қилинган ҳолда ўтказиладиган учрашувлар муаммоларни муҳокама қилиш ва ИТБга аъзо мамлакатларнинг ривожланиш имкониятларини ўрганиш учун ниҳоятда қўлай платформа ҳисобланади. Бир қатор масалалар Йиллик анжуман доирасида ўтказиладиган алоҳида мавзудаги семинар ва тадбирларда кўриб чиқилади. COVID-19 шароитларида барқарорликни ошириш, глобал иқтисодий тикланишнинг йўли сифатида барқарор қўшилган қиймат занжирларини тиклаш, ёшларни ҳар томонлама ривожлантириш, иш ўринларини яратиш ва бошқа бир қатор қизиқарли мавзулар кўтарилади. Шунингдек, ИБР ҳузуридаги Трансформация жамғармаси томонидан турли соҳаларда “эртанги кун инновациялари” тақдимоти ташкил этилади.
Йиллик анжуман, шунингдек, ИТБ Гуруҳига аъзо бўлган мамлакатларни бирлаштирувчи бошқа тегишли ташкилотларнинг умумий мажлисларини ўтказиш учун платформа ҳисобланади.
Қўшимча маълумот олиш ва тадбирлар дастури билан танишиш учун йиллик анжуманга бағишланган махсус сайтимизга киришингиз мумкин.

46-е Ежегодное собрание ИБР пройдет в Ташкенте
С 31 августа по 4 сентября 2021 года Исламский банк развития (ИБР) проведет 46-е Ежегодное заседание Совета управляющих в столице Республике Узбекистан, городе Ташкент. В Ташкентском международном конгресс-центре страны-члены ИБР обсудят широкий спектр вопросов, касающихся дальнейшего развития, а также институциональные вопросы.
В Ежегодном заседании примут участие 57 Управляющих от стран-членов ИБР – члены правительств и министры, ответственные за сферы финансов, экономики, планирования и международного сотрудничества, руководители центральных банков и другие официальные лица стран-членов, а также высокопоставленные представители многосторонних банков развития (МБР), международных организаций развития, делового сектора, гражданского общества, научных кругов, средств массовой информации и других заинтересованных сторон. Всего ожидается присутствие более 2 000 участников.
В этом году Ежегодное заседание проходит на фоне пандемии COVID-19, ставшей причиной спада мировой экономики. С учетом этого в рамках мероприятия в основном будут обсуждаться мероприятия по обеспечению доступности вакцин от коронавируса, пути решения текущих экономических проблем, вызванных пандемией и механизмы содействия комплексному восстановлению экономики как в странах-членах, так и на глобальном уровне.
Встречи, которые будут проходить с соблюдением всех санитарно-эпидемиологических мер, представляют собой идеальную платформу для обсуждения проблем и изучения возможностей для развития стран-членов Группы ИБР. Ряд вопросов будет рассматриваться в ходе тематических семинаров и мероприятий, проводимых в рамках Ежегодного заседания. Будут раскрыты такие темы, как повышение устойчивости в условиях COVID-19, восстановление устойчивых глобальных цепочек добавленной стоимости как путь к возрождению мировой экономики, всестороннее развитие молодежи, создание рабочих мест и ряд других интересных тем. Также Фондом транформации при ИБР будет организована презентация «инноваций завтрашнего дня» в различных сферах.
Ежегодные заседания также являются платформой для проведений Генеральных Ассамблей других профильных организаций, объединяющих страны, которые являются членами Группы ИБР.
Для получения более подробной информации и ознакомления с программой мероприятий, пожалуйста, посетите наш специальный веб-сайт, посвященный Ежегодному заседанию.