Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази томонидан баҳоланаётган Ўзбекистон бизнес муҳити: динамика ва асосий омиллар
Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази (Марказ) республика бўйлаб тадбиркорлар ўртасида ўтказилган сўровлари асосида 2025 йил февраль ойидаги бизнес муҳитини таҳлил қилиш натижаларини тақдим этди. Олинган маълумотлар асосида бизнеснинг жорий ҳолатлари ва уларнинг тахминларини тавсифловчи бизнес муҳити кўрсаткичи шакллантирилди.
Бизнес муҳитининг ўзгариши индекатори IFO институти (Германия) методологиясига асосланган. Сўровлар давомида корхона раҳбарлари ишлаб чиқариш динамикаси, талаб, нархлар ва бошқа кўрсаткичлар асосида тадбиркорлик фаолиятидаги жорий ва кутилаётган ўзгаришларни баҳолайдилар
Февраль ойида умумий бизнес муҳити индекси 2 бандга ошиб, 54 бандни (-100 дан +100 гача бўлган шаклда) ташкил этди ва бу Ўзбекистондаги бизнес муҳитининг ҳолатини ижобий деб баҳолаган.
Сўровнома натижаларига кўра, респондентларнинг 48% бизнеснинг жорий ҳолатини “қониқарли” деб баҳолаган, бу январь ойига нисбатан 5% юқори бўлиб, ишбилармонлик фаолиятини идрок этиш яхшиланганлигини кўрсатмоқда.
Бундан ташқари, сўров иштирокчиларининг 49%и сўнгги уч ой давомида товарлар ва хизматларга бўлган талаб барқарор бўлиб қолганлигини, бу ўтган ойга нисбатан 7%га юқори эканлигини қайд этди.
Ишбилармонлик ишончининг ўсиши тўғрисида ижобий сигнал бизнес муҳитининг яхшиланишини кутаётган тадбиркорлар сонининг кўпайиши бўлди. Умуман олганда, 73% тадбиркорлар ўзларининг бизнес шароитлари ҳақида оптимистик фикрда эканлигини билдирмоқда.
Шу билан бирга, респондентларнинг 6%и нархларнинг пасайишини кутмоқдалар, бу январь ойига нисбатан 2% паст, бу иқтисодий муҳитда барқарорликни кўрсатмоқда.
Февраль ойида, шунингдек, тармоқларда иқтисодий вазият кўрсаткичларининг ўсиши кузатилди. Бизнес муҳити саноатда 8 бандга ўсди ва 65 бандни, қурилишда 7 бандга ўсиб 61 бандни ва хизмат кўрсатиш соҳасида 1 бандга ўсиб, 53 бандни ташкил этди.
Бизнеснинг ҳозирги ҳолати
Жорий бизнес ҳолати индекси бир ой давомида 1 бандга яхшиланди ва 40 бандни ташкил этди. Соҳалар таҳлили саноатда, шунингдек, қурилишда ижобий ўзгаришларни кўрсатмоқда, бунда индекс мос равишда 7 ва 5 бандга кўтарилиб, 51 ва 45 бандга етди.
Шу билан бирга, қишлоқ хўжалиги сектори икки поғонага бир оз пасайиб, 25 бандга етди, хизмат кўрсатиш соҳаси эса 44 бандда сақланиб қолди, бу эса сезиларли ўзгаришларсиз барқарорликдан далолат берган.
Бизнеснинг истиқболдаги кутилмалари
Тадбиркорларнинг бизнес муҳитига нисбатан оптимистик баҳолари анча юқори даражада қолмоқда ва 3 бандга ошиб, 68 бандни ташкил этган.
Индекснинг ўсиши иқтисодиётнинг асосий тармоқларидаги ижобий ўзгаришлар билан боғлиқ. Хусусан, бизнес кутилмалари саноатда 8 бандга, қурилишда 9 бандга ва хизматлар соҳасида 2 бандга ўсиши кузатилган.
Қишлоқ хўжалигида индекснинг бироз пасайишига қарамай, ушбу сектор бўйича кутилмалар анча юқори даражада қолмоқда ва 66 бандни ташкил этган.
Ҳозирги бизнес муаммолари
Февраль ойида бизнесни юритишдаги тўсиқларни камайтириш бўйича ижобий тенденция кузатилди. Сўровнома шуни кўрсатадики, илгари долзарб бўлган кўплаб муаммолар ҳозирги кунда аҳамияти бироз пасайганлиги кузатилмоқда.
Молиялаштириш масаласи асосий муаммо бўлиб қолганига қарамай, уни асосий қийинчилик деб билдирган респондентларнинг улуши январдаги 9%дан февралда 8%гача тушган. Шу билан бирга, юқори солиқ ставкалари ҳақидаги хавотирлар 4%дан 6%га кўтарилган бўлса, солиқ маъмуриятчилиги билан боғлиқ муаммолар эса 5%дан 4%гача қисқарган.
Электр таъминоти билан боғлиқ вазият барқарор ва респондентларнинг 4 фоизини ташвишга солмоқда. Шунингдек, респондентларнинг 9% бизнесдаги бошқа муаммоларни асосий тўсиқлар сифатида кўрсатишган. Хусусан, маҳаллий ҳокимиятдаги бюрократия, рухсатнома ёки лицензия беришдаги кечикишлар, рақобат ҳамда монополиялар, кредит фоизларининг юқорилиги ва ноқонуний бузишлар каби муаммоларни таъкидлашган.

Бизнес-климат Узбекистана в оценках ЦЭИР: динамика и ключевые факторы
Центр экономических исследований и реформ (ЦЭИР) представил результаты анализа бизнес-климата за февраль 2025 года, основанный на опросах предпринимателей по всей республике. На основе полученных данных был сформирован индикатор бизнес-климата, который характеризует текущие оценки состояния бизнеса и их ожидания.
В феврале сводный индикатор бизнес-климата увеличился на 2 пункта, составив 54 пункта (в диапазоне от -100 до +100), что свидетельствует о положительном состоянии деловой среды в Узбекистане.
Согласно результатам опроса, 48% респондентов оценили текущее состояние бизнес-климата как «удовлетворительное», что на 5% выше, чем в январе, что свидетельствует об улучшении восприятия деловой активности.
Кроме того, 49% участников опроса отметили, что спрос на товары и услуги за последние три месяца остался стабильным, что на 7% выше по сравнению с прошлым месяцем.
Позитивным сигналом о росте уверенности бизнеса стало увеличение числа предпринимателей, ожидающих улучшения бизнес-климата. В целом, 73% предпринимателей выражают оптимизм относительно своих деловых условий.
В то же время, 6% опрошенных ожидают снижения цен, что на 2% ниже, чем в январе, что указывает на стабильность в экономической среде.
В феврале также отмечен рост показателей экономической конъюнктуры в отраслях. Бизнес-климат вырос на 8 пунктов в промышленности и составил 65 пунктов, строительстве на 7 пунктов до 61 пункта и сфере услуг на 1 пункт до 53.
Текущее состояние бизнеса
Индекс текущего состояния бизнеса улучшился за месяц на 1 пункт и составил 40 пунктов. Секторный анализ показывает положительные изменения в промышленности, а также в строительстве, где индекс вырос на 7 и 5 пунктов до 51 и 45 пунктов соответственно.
Тем не менее, в аграрном секторе наблюдается небольшое снижение на два пункта до 25 пунктов, тогда как сектор услуг остался на уровне 44 пунктов, что указывает на стабильность, без значительных изменений.
Ожидания бизнеса
Оптимистичные оценки бизнеса остаются на достаточно высоком уровне, ожидания предпринимателей относительно деловой среды выросли на 3 пункта и составили 68 пунктов.
Увеличение индекса связано с положительными изменениями в ключевых секторах экономики. В частности, в промышленности, строительстве и секторе услуг ожидания бизнеса показали рост и находились в коридоре от 62 до 79 пунктов.
Несмотря на некоторое снижение индекса в сельском хозяйстве, ожидания в этом секторе остаются на достаточно высоком уровне, составив 66 пункта.
В феврале наблюдается позитивный тренд в снижении препятствий для ведения бизнеса. Опрос показывает, что многие ранее актуальные проблемы становятся менее значительными.
Проблема финансирования остается важной, однако доля респондентов, указывающих на нее как на основную трудность, снизилась с 9% в январе до 8% в феврале. В то же время, обеспокоенность высокими налоговыми ставками возросла с 4% до 6%, тогда как проблемы с налоговым администрированием немного снизились с 5% до 4%.
Ситуация с обеспечением электроэнергией стабильна и вызывает опасения у 4% респондентов. Тем не менее, 9% компаний отметили наличие других препятствий в ведении бизнеса, в том числе бюрократия, задержки в получении разрешений и лицензий, высокие кредитные ставки, незаконный снос, проблемы с честной конкуренцией и монополиями.