Иқтисодиётнинг жадал ривожланиши шароитида қулай сиёсий-ҳуқуқий муҳит макроиқтисодий барқарорликни амалга ошириш, ҳудудлар ва тармоқларга инвестицияларни жалб этиш, тадбиркорлик фаолиятини юксалтиришнинг зарур шартидир. У муҳим саноат ва ижтимоий лойиҳаларга инвестицияларни рағбатлантиради, инновациялар учун имкониятларни кенгайтиради, иқтисодий ва ижтимоий ривожланиш сифатини яхшилайди.
Шундай қилиб, глобал инвестиция сиёсатининг ҳозирги шароити энг қулай инвестиция муҳитини яратиш орқали ривожланаётган иқтисодиётларга, шу жумладан, Ўзбекистонга инвестицияларни жалб қилиш бўйича катта саъй-ҳаракатларни талаб этмоқда. Шу муносабат билан иқтисодиётнинг турли тармоқларида изчил ислоҳотларни амалга ошириш, бизнес юритиш учун зарур бўлган ички шарт-шароитлар яратиш ва инвестицияларни жалб этиш жараёнини рағбатлантириш қонун ҳужжатларида назарда тутилган бўлиб, бугунги кунда Ўзбекистонда кузатилаётган иқтисодий ютуқларнинг асоси сифатида эътироф этилди.
Мамлакатдаги иқтисодий аҳволни баҳолаш учун Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази мутахассислари вилоят ва туман даражасида тадбиркорлик фаолияти ҳолатининг ойлик мониторингини олиб борадилар.
Мониторинг натижалари шуни кўрсатдики, жорий йилнинг 1 январидан 31 ноябргача бўлган даврда республика солиқ тушумлари ҳажми ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 24,1% га ошди. Шу билан бирга Хоразм (37,6% га), Навоий (37,5% га), Қашқадарё (34,0% га), Тошкент (32,1% га), Самарқанд (31,4% га) вилоятларида ва Тошкент шаҳрида (30,4% га) солиқ тушумларида сезиларли даражада ўсиш қайд этилди.
Солиқ тушумларининг ўсиши солиқ тизимининг такомиллашуви туфайли ишбилармонлик муҳитининг яхшиланиши билан боғлиқ. Мамлакатимизда солиқ сиёсатини такомиллаштириш, солиқ маъмурчилиги самарадорлигини ошириш, солиқ юкини изчил камайтириш, солиқ тизимини соддалаштириш ва солиқ ҳисоботларини тубдан қисқартириш бўйича кенг кўламли чора-тадбирлар амалга оширилмоқда.
Ўзбекистон Республикаси солиқ сиёсатини такомиллаштириш концепциясини амалиётга жорий этиш натижасида меҳнатга ҳақ тўлаш фонида солиқ юки камайтирилди, айланма маблағлардан олинадиган солиқлар оптималлаштирилди, давлат мақсадли жамғармаларига мажбурий ажратмалар бекор қилинди, юридик шахслардан олинадиган даромад солиғи ставкаси пасайтирилди. Ўтган беш йил мобайнида 114 та лицензия ва рухсатномалар бекор қилинди, 33 та фаолият тури бўйича хабарнома тартиби жорий этилди. Рухсатномалар олиш тартиб-таомиллари соддалаштирилиб, уларни бериш муддатлари ўртача 2 баробар қисқартирилди
Таҳлил қилинаётган давр учун божхона тўловлари бўйича тушумлар 38,4% га ошди. Даромаднинг энг юқори ўсиши Жиззах (3,9 марта), Сирдарё (2,3 марта), Хоразм (2,0 марта), Фарғона (70,0%), Самарқанд (64,4%) вилоятларида, Тошкент шаҳри (32,9%) ва Қорақалпоғистон Республикасида (45,1%) кузатилди.
Импорт ҳажмининг ошгани ички талаб ва давлат божхона органларининг замонавий ахборот-коммуникация технологияларидан фойдаланган ҳолда самарадорлигини оширишга қаратилган изчил ислоҳотлар ўсиб бораётганидан далолат беради. Мавжуд инвестицион муҳитни ҳисобга олган ҳолда, импортнинг аксарияти ишлаб чиқариш объектларини яратиш ва модернизация қилиш учун ишлатиладиган машина ва ускуналардан иборат бўлиб, узоқ муддатда иқтисодий ўсишга, шу жумладан, тайёр маҳсулот экспортини оширишга ёрдам беради. Бундан ташқари, 2020 йил 1 октябрдан бошлаб эркин иқтисодий зона иштирокчилари учун божхона тўловларидан озод қилишнинг 10/2016 йилдаги ПФ-4853-сон фармонига мувофиқ бекор қилиниши божхона тўловларидан тушумларнинг кўпайишига олиб келди.
Давлат божхона қўмитаси маълумотларига кўра, товарлар экспорти ҳажми йил бошидан буён ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 38,1 фоизга ошди. Товарлар экспорти ҳажмининг ўсиши Андижон (50,2%), Самарқанд (59,7%), Сирдарё (43,7%), Жиззах (54,4%), Фарғона (38,5%) вилоятларида, Тошкент шаҳри (54,1%) ва Қорақалпоғистон Республикасида (19,4%) таъминланди.
Экспорт бўйича йўриқномалар халқаро иқтисодий ташкилотлар билан ҳамкорлик қилиш зарурлигини кўрсатади. Шундай қилиб, Ўзбекистон экспорти суръатларининг ошиши давлатнинг ташқи савдо интеграциясида иштироки даражасини кўрсатади. Яқинда мамлакатимизда саноат маҳсулотлари, озиқ-овқат маҳсулотлари, кимёвий моддалар ва қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини экспорт қилишга қаратилган тадбиркорлик фаолиятини рағбатлантиришнинг янги усуллари жорий этилди. Лекин, шунга қарамай, ҳозирги вақтда Ўзбекистон товар экспортининг ярмидан кўпини (хизматлардан ташқари) хом-ашёни (олтин, табиий газ, рангли металлар, пахта толаси ва бошқалар) ташкил этади, бу иқтисодиётнинг хом ашёга боғлиқлигини кўрсатади, бу эса иқтисодий ўсишга салбий таъсир кўрсатиши мумкин.
Таҳлил этилаётган даврда тижорат банклари томонидан берилган кредитлар ҳажми 28,6% га ошди. Берилган кредитлар ҳажмининг энг юқори ўсиши Тошкент (38,4%), Бухоро (39,2%), Наманган (28,7%), Сурхондарё (23,9%), Самарқанд (22,4%) вилоятларида ва Қорақалпоғистон Республикасида (8,9%) кузатилмоқда.
Тижорат банклари томонидан бериладиган кредитлар ҳажмининг ошиши инвестиция муҳити ва тадбиркорлик тузилмалари фаолиятининг босқичма-босқич такомиллашиб бораётганидан далолат беради. Бу ўзгаришлар узлуксиз фаолият билан шуғулланувчи тадбиркорлар сонининг кўпайиши ва тадбиркорларга берилган кредитлар бўйича фоиз тўловларини қоплашни кўпайтиришни ўз ичига олади.
Бу даврда 89 886 та янги тадбиркорлик субъектлари ташкил этилиб, уларнинг энг кўпи Қашқадарё (8 601 та), Самарқанд (9 895 та), Фарғона (8 343 та), Тошкент (7 260 та) вилоятларида ва Тошкент шаҳрида (15 057 та) рўйхатга олинган.
Таҳлил қилинаётган даврда Ўзбекистон Республика товар-хом ашё биржасида тузилган битимлар ҳажми 61,6% га ошди. Биржа фаоллигининг сезиларли даражада ўсиши Бухоро (95,9%), Тошкент (73,6%), Наманган (64,2%) вилоятларида ва Тошкент шаҳрида (2,2 баробар) кузатилмоқда.
Бу ҳудудларда тузилган битимлар ҳажмининг ўсиши минерал ўғитлар, пахта толаси, дизел ёқилғиси, цемент, бензин, катодли мис, қора металлар, техник пахта чигити ва шакар каби товарлар савдосини кўпайтириш орқали таъминланмоқда. Фонд биржасидаги битимлар ҳажмининг ошиши юридик шахслар фаоллиги ва жисмоний шахсларнинг даромадлари ортиб бораётганини кўрсатади, бу эса талаб омиллари ҳисобига тадбиркорлик фаоллигининг ошишига ёрдам беради.
Сўнгги йилларда мамлакатимизда хўжалик юритишнинг асосий омиллари сифатида қўлланилаётган айрим воситаларнинг жорий этилиши сезиларли даражада кенгайди ва бу йўналишда тегишли стратегия ва ишлар давом эттирилмоқда. Асосий макроиқтисодий кўрсаткичлар глобал пандемия туфайли муҳим иқтисодий инқироздан кейин сезиларли ижобий тикланишни кўрсатади. Мухтасар қилиб айтганда, хўжалик юритувчи субъектларни ривожлантириш, жисмоний шахсларни қўллаб-қувватлаш ва бизнес юритиш учун қулай шарт-шароитлар яратиш борасида амалга оширилган чора-тадбирлар натижасида ижобий тенденциялар аниқланди.
2021 йилда иқтисодиётнинг босқичма-босқич тикланаётганини Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази томонидан ҳар ойда ўтказилаётган Ўзбекистондаги ишбилармонлик муҳитининг ҳолатини баҳолаш бўйича корхоналар сўрови натижалари орқали кўриш мумкин. Тадқиқот мамлакат бўйлаб ишбилармон доираларнинг кайфиятини акс эттиради.

В условиях быстрого развития экономики благоприятная политическая и правовая среда является необходимым условием для осуществления макроэкономического стабильность, привлечения инвестиций в регионы и отрасли, активизации предпринимательской деятельности. Он способствует инвестициям в важные производственные и социальные проекты, расширяет возможности осуществления инноваций, повышает качество экономического и социального развития.
Таким образом, современные условия мировой инвестиционной политики требуют значительных усилий по привлечению инвестиций в развивающиеся экономики, в том числе в Узбекистан, путем создания наиболее благоприятного инвестиционного климата. В этом отношении осуществление последовательных реформ в различных секторах экономики, стимулирующих процесс создания внутренних условий, необходимых для ведения бизнеса и привлечения инвестиций, были признано основой экономических достижений, которые в настоящее время наблюдаются в Узбекистане.
Для оценки экономической ситуации в стране, специалисты Центра экономических исследований и реформ (ЦЭИР) проводят ежемесячный мониторинг состояния деловой активности на региональном и районном уровнях.
Результаты мониторинга показали, что объем налоговых поступлений республики в период с 1 января по 31 ноября т.г. вырос на 24,1% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. При этом, значительный рост налоговых поступлений отмечено в Хорезмской (на 37,6%), Навоийской (на 37,5%), Кашкадарьинской (на 34,0%), Ташкентской (на 32,1%), Самаркандской (на 31,4%) областях и в г. Ташкент (на 30,4%).
Увеличение налоговых поступлений связано с улучшением деловой среды за счет усовершенствования налоговой системы. В стране проводятся комплексные меры по совершенствованию налоговой политики, повышению эффективности налогового администрирования, последовательному снижению налогового бремени, упрощению налоговой системы и коренному сокращению налоговых отчетов.
В результате внедрения в практику Концепции совершенствования налоговой политики Республики Узбекистан, снижена налоговая нагрузка на фонд оплаты труда, оптимизированы налоги, получаемые с оборотных средств, отменены обязательные отчисления в государственные целевые фонды, снижена ставка налога на прибыль юридических лиц. За последние пять лет были отменены 114 лицензий и разрешений, по 33 видам деятельности внедрен уведомительный порядок. Упрощены процедуры получения разрешений и в среднем в 2 раза сокращены сроки их выдачи.
Поступления по таможенным платежам за анализируемый период увеличились на 38,4%. Наибольший рост объема поступлений отмечался в Джизакской (в 3,9 раз), Сырдарьинской (в 2,3 раз), Хорезмской (в 2,0 раз), Ферганской (на 70,0%), Самаркандской (на 64,4%) областях, в г. Ташкент (на 32,9%) и в Республике Каракалпакстан (на 45,1%).
Увеличенный объем импорта свидетельствует о растущем внутреннем спросе и последовательных реформах, направленных на повышение эффективности деятельности государственного таможенного органа. Учитывая текущую инвестиционную среду, большая часть импорта состоит из машин и оборудования, которые используются для создания и модернизации производственных мощностей, что в долгосрочной перспективе будет способствовать экономическому росту, в том числе увеличению экспорта готовой продукции. Кроме того, отмена освобождения от таможенных пошлин для участников свободной экономической зоны с 1 октября 2020 года в соответствии с Постановлением № ПФ-4853 от 10/2016 привела к увеличению поступлений от таможенных сборов.
По данным Государственного таможенного комитета объем экспорта товаров с начала года увеличился на 38,1% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Рост объемов экспорта товаров обеспечен в Андижанской (на 50,2%), Самаркандской (на 59,7%), Сырдарьинской (на 43,7%), Джизакской (на 54,4%), Ферганской (38,5%) областях, в г. Ташкент (на 54,1%) и в Республике Каракалпакстан (на 19,4%).
Экспортные ориентиры указывают на необходимость взаимодействия с международными экономическими организациями. Таким образом, увеличение темпов экспорта Узбекистана указывает на степень участия государства во внешнеторговой интеграции. В последнее время страна инициировала новые способы стимулирования бизнес активностей направленных на экспорт промышленных товаров, пищевых продуктов, химических веществ и агропродовольственных товаров. Но, несмотря на это, в настоящее время более половины товарного экспорта (без учета услуг) Узбекистана составляют сырьевые продукты (золото, природный газ, цветные металлы, хлопок-волокно и др.), что говорит о сырьевой зависимости экономики, которая может негативно отражаться на экономическом росте.
Объем выданных кредитов коммерческих банков за анализируемый период вырос на 28,6%. Наибольший рост объёмов выданных кредитов наблюдается в Ташкентской (на 38,4%), Бухарской (на 39,2%), Наманганской (на 28,7%), Сурхандарьинской (на 23,9%), Самаркандской (на 22,4%) областях и в Республике Каракалпакстан (на 8,9%).
Увеличение объема кредитов, выданных коммерческими банками, свидетельствует о постепенном улучшении инвестиционной среды и деятельности бизнес-структур. Эти изменения включают увеличение количества предпринимателей, осуществляющих непрерывную деятельность и увеличение компенсации процентных выплат по кредитам предпринимателям.
В течение данного периода создано 89 886 новых субъектов предпринимательства, наибольшее количество которых зарегистрировано в Кашкадарьинской (8 601), Самаркандской (9 895), Ферганской (8 343), Ташкентской (7 260) областях и в г. Ташкент (15 057).
Объем сделок на Узбекской республиканской товарно-сырьевой бирже за анализируемый период вырос на 61,6%. Значительный рост биржевой активности наблюдается в Бухарской (на 95,9%), Ташкентской (на 73,6%), Наманганской (на 64,2%) областях и в г. Ташкент (в 2,2 раз).
Рост объемов сделок в этих регионах обеспечен за счет увеличения продажи таких товаров, как минеральные удобрения, хлопковое волокно, дизель, цемент, бензин, медь катодная, черные металлы, техническая семена хлопчатника и сахар. Увеличение объема сделок на бирже свидельствует о росте активности юридических лиц и увеличении доходов физических лиц, что способствует повышению деловой активности через спросовые факторы.
В последние годы значительно расширилось внедрение некоторых инструментов, которые использовались в качестве основных факторов экономической деятельности в нашей стране, и в этом направлении продолжаются соответствующие стратегии и работы. Основные макроэкономические показатели свидетельствуют о значительном положительном восстановлении после экономического спада, произошедшего из-за глобальной пандемии. Одним словом, положительные тенденции были выявлены в результате принятых мер по развитию хозяйствующих субъектов, поддержке физических лиц и созданию благоприятных условий для ведения бизнеса.