Бакалавриат таълим йўналишлари бўйича табақалаштирилган тўлов-контрактнинг («суперконтракт») минимал миқдорлари тасдиқланди (PDF), дея хабар қилди Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги матбуот хизмати.
«Суперконтракт»нинг минимал миқдорлари 2021/2022-ўқув йили қабулида бакалавриат таълим йўналишларига кириш имтиҳонлари натижаларига кўра тўплаган баллари тасдиқланган тўлов-контракт доирасидаги қабул параметрлари чегарасига 4,05 баллдан ортиқ етмаган, 56,7 баллдан кам бўлмаган ҳолда, қўшимча равишда ўқиш истагини билдирган абитуриентларнинг биринчи ўқув йили учун амалда белгиланган базавий тўлов-контракт миқдорларига нисбатан олинган.
Шунингдек, «суперконтракт»ларнинг минимал миқдорларини ҳисоблашда 2021/2022 ўқув йили учун амалда белгиланган бакалавриат таълим йўналишлари бўйича битта талабани тўлов-контракт шаклида стипендиясиз базавий тўлов-контракт бўйича ўқитиш қиймати қўлланилиши ва коронавирус инфекциясига қарши эмланган (вакцина олган) абитуриентларга белгиланган табақалаштирилган тўлов-контрактнинг минимал миқдорига 10 фоизли чегирма берилиши белгиланди.

Министерство высшего и среднего специального образования опубликовало информацию о минимальных размерах суперконтрактов.
Как говорится в сообщении министерство, утверждены минимальные размеры суперконтрактов для абитуриентов, которым не хватило до 4,05 баллов для поступления в вуз, а также тем, кто набрал не меньше 56,7 баллов.
Стало также известно, что студентам, которые добровольно сделают прививку от COVID-19 до 1 ноября, предоставят 10-процентную скидку при оплате суперконтракта за текущий учебный год.
По размерам дифференцированной оплаты за контракт, самый большой контракт составил 25-кратный размер по направлению юриспруденция. На втором месте идёт медицинское направление – 17-кратный размер контракта. По остальным направлениям супер-контракт установлен в среднем в 8 и 10-кратных размерах.