ДСҚ: 3500 та компания солиқ тўламаслик учун қасддан банкрот қилинган
Давлат Солиқ қўмитаси солиқ тўлашдан қасддан бўйин товлаш мақсадида банкротлик эълон қилинган 3500 ҳолат аниқланганлигини маълум қилди.
ДСҚ матбуот хизмати берган маълумотларига кўра, тадбиркорлик субъектлари томонидан сунъий равишда умидсиз солиқ қарздорлигини юзага келтириш ҳолатлари кузатилмоқда. Бу жараёнларда асосан корхона таъсисчиси ва раҳбарлари фаол иштирок этаётганлиги қайд этилган.
Хусусан, сўнгги 3 йилда 4 минг нафар таъсисчи ва корхона раҳбари томонидан солиқ тўлашдан қасддан бўйин товлаш мақсадида 3,5 мингта хўжалик субъекти ташкил этилган.
Натижада ушбу тоифадаги корхоналар бюджет олдида 6,7 трлн сўм умидсиз солиқ қарздорлигини ҳосил қилган ҳолда банкротлик асосида тугатилган.
Ҳозирда банкротлик асосида тугатилган корхоналар таъсисчилари томонидан янгидан корхоналар ташкил этилиши давом этмоқда.
«Шу каби ҳолатларнинг олдини олиш мақсадида ДСҚ органлари томонидан мазкур субектлар фаолияти қатъий назоратга олиниб, тегишли тартибда назорат тадбирлари амалга оширилиб борилиши кўзда тутилган», дейилади ДСҚ хабарида.

ГНК подозревает 3500 компаний в преднамеренном банкротстве
Государственный налоговый комитет сообщил о 3500 случаях преднамеренных банкротств для уклонения от уплаты налогов.
По данным пресс-службы ГНК, наблюдаются случаи организации схем по созданию искусственной безнадежной налоговой задолженности со стороны некоторых компаний. В этих схемах преимущественно участвуют учредители и руководители предприятий.
В частности, за последние три года с целью умышленного уклонения от уплаты налогов около 4000 учредителей и руководителей предприятий создали 3500 хозяйствующих субъектов.
В результате образовавшейся безнадежной налоговой задолженности перед бюджетом в размере 6,7 трлн сумов эти предприятия были ликвидированы.
Тем временем учредители ликвидированных в связи с банкротством предприятий вновь открывают новые фирмы.
«В целях предотвращения в дальнейшем подобных случаев деятельность этих субъектов взята под строгий контроль государственных налоговых органов, со стороны которых предпринимаются соответствующие меры координирования», — сообщили в ГНК.