2021 йилдан хорижда ўқиш квоталари 5 маротаба оширилади
Республикада талаб юқори бўлган касблар бўйича иқтидорли мутахассисларни нуфузли хорижий таълим, илмий ва бошқа муассасаларда тайёрлашнинг самарадорлигини тубдан ошириш мақсадида 2021 йил 1 апрелдан бошлаб:
“Эл-юрт умиди” жамғармаси орқали нуфузли хорижий олийгоҳларнинг магистратура ва докторантурасида ўқишга юбориладиган ёшлар сони 5 баробарга оширилсин;
“Эл-юрт умиди” жамғармаси ҳисобидан хорижда бакалавриат таълим дастурлари бўйича ўқитиш тизими жорий этилиб, 2021 йилда 100 нафар ёшларнинг хорижга таълим олиш учун юборилиши таъминлансин;
“Эл-юрт умиди” жамғармаси таълим дастурлари бўйича номзодларни саралашни очиқ стипендия танлови асосида Ўзбекистон Республикасининг барча фуқаролари учун уларнинг республикадаги иш ва ўқиш жойидан қатъи назар мунтазам равишда ўтказиш амалиёти йўлга қўйилсин;
бакалавриат, магистратура ва докторантурада ўқиш дастурлари учун стипендия танловини нуфузли хорижий таълим, илмий ёки бошқа муассасадан ўқишга қабул қилиш тўғрисидаги таклифнома асосида ўтказиш тартиби йўлга қўйилсин.
“Эл-юрт умиди” жамғармаси бир ой муддатда давлат хизматчилари ва мутахассисларни хорижда тайёрлаш тизимини тубдан такомиллаштириш бўйича аниқ чоралар кўрсин.

Об этом говорится в проекте указа президента о Государственной программе 2021 года.
В целях кардинального повышения эффективности подготовки талантливых специалистов в престижных зарубежных образовательных, научных и других учреждениях страны с 1 апреля 2021 года планируется:
в 5 раз увеличить количество молодых людей, направляемых на обучение в магистратуру и докторантуру престижных зарубежных вузов через Фонд «Эл-юрт умиди»;
ввести систему обучения по программам бакалавриата за рубежом за счет средств Фонда «Эл-юрт умиди» и обеспечить в 2021 году направление на обучение за границу 100 молодых людей;
установить практику регулярного отбора кандидатов на образовательные программы Фонда «Эл-юрт умиди» на основе открытых стипендиальных конкурсов для всех граждан Республики Узбекистан, независимо от места их работы и учебы в стране;
установить порядок проведения конкурсов на получение стипендий для программ бакалавриата, магистратуры и докторантуры на основании приглашений на поступление от престижного зарубежного образовательного, научного или иного учреждения.
в течение месяца Фонду «Эл-юрт умиди» необходимо принять конкретные меры по кардинальному совершенствованию системы подготовки государственных служащих и специалистов за рубежом.