Инфографика: 2018-2020 йилларда Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси
Бугунги кунда биз иқтисодиётни пандемия билан боғлиқ оқибатлардан изчил тикланишини кўрмоқдамиз, бу эса корхоналарни ўз вақтида қабул қилинган қўллаб-қувватлаш чоралари ва сўнгги йилларда тадбиркорлик фаолияти шароитларини яхшилаш ва қулай ишбилармонлик муҳитини шакллантириш соҳасида амалга оширилаётган ўзгаришлар билан боғлиқ.
Ўзбекистонда сўнгги бир неча йил давомида ишбилармонлик муҳитини яхшилаш, хорижий инвестицияларни жалб қилиш, мулкий ҳуқуқларни мустаҳкамлаш, коррупцияга қарши курашишга қаратилган ислоҳотлар амалга оширилмоқда. Сўнгги йилларда бу йўналишда кўпгина ишлар қилинди:
2017 йил 1 январдан бошлаб тадбиркорлик субъектлари фаолиятини режадан ташқари текширишларнинг барча турлари, шунингдек қарши текширишлар, шу жумладан жиноий ишларда, тадбиркорларнинг қонуний ҳуқуқлари ва манфаатларини чеклаш бекор қилинди.
2018 йил январь ойидан бошлаб коронавирус пандемияси инқирози туфайли 2020 йилда узайтирилган тадбиркорлик субъектларининг молиявий-хўжалик фаолиятини текширишга икки йиллик мораторий эълон қилинди.
2018 йил 1 июндан бошлаб тадбиркорлик фаолияти соҳасидаги 6 турдаги лицензиялар ва рухсатномалар бекор қилинди, шу жумладан 17 та 38 та лицензия ва рухсатномаларни бирлаштириб, 15 та лицензия ва 10 та рухсатномани бериш муддати қисқартирилди.
Янги рўйхатдан ўтган якка тартибдаги тадбиркорлар ва оилавий тадбиркорларга юридик шахс ташкил қилмасдан микрокредитлар ажратиш механизми соддалаштирилди.
Тадбиркорлик субъектларига молиявий ёрдам кўрсатадиган Тадбиркорликни ривожлантиришни қўллаб-қувватлаш давлат жамғармаси ташкил этилди.
Тадбиркорлик субъектларига нисбатан тадбиркорлик фаолияти билан шуғулланиш ҳуқуқидан маҳрум қилиш шаклида жиноий жазони қўллаш тақиқланган. Шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги тадбиркорлик субъектларининг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш бўйича вакил бўлган мустақил институт ташкил этилди.
ТПП в поддержке предпринимателей
Бу эса, сўнгги йилларда ишбилармонлик муҳитини яхшилаш борасида амалга оширилаётган улкан ишлар иқтисодиётни пандемия билан боғлиқ оқибатлардан изчил тикланишига ёрдам берди.
2018-2020 йилларда Ўзбекистон Савдо-саноат палатасининг асосий фаолият кўрсаткичлари
2018-2020 йилларда Ўзбекистон Республикаси Савдо-саноат палатаси:
▪️ 948 тадбиркор 356 million АҚШ доллари қийматидаги маҳсулот экспорт қилмоқда.
▪ умумий устав капитали 791 миллион АҚШ долларига тенг бўлган 988 та қўшма корхона ташкил этишда.
2018-2020 учун:
Ўзбекистон Республикаси Cавдо-саноат палатасининг аъзолари номидан судларга 226,661 даъво аризалари киритилди.
▪️ 4,530 ҳолатда хўжалик юритувчи субъектлар ўртасидаги низолар воситачилик йўли билан ҳал қилинди.
▪️ 4,222 норматив-ҳуқуқий ҳужжатларнинг жамоатчилик кўриклари уларнинг тадбиркорлик фаолиятига таъсирини аниқлаш мақсадида ўтказилди.

Сегодня мы наблюдаем последовательное восстановление экономики от последствий, связанных с пандемией коронавируса, что обусловлено своевременно принятыми со стороны правительства мерами поддержки предприятий и проводимыми в последние годы реформами в сфере улучшения условий предпринимательской деятельности и формировании благоприятного делового климата.
Последние несколько лет в Узбекистане проводятся масштабные преобразования, нацеленные на улучшение делового климата, привлечение иностранных инвестиций, укрепление прав собственности, борьбу с коррупцией. В этом направлении многое было сделано:
С января 2017 года были отменены все виды внеплановых проверок деятельности субъектов предпринимательства, а также встречных проверок, в том числе по уголовным делам, ограничивающих законные права и интересы предпринимателей.
С января 2018 года объявлен мораторий на два года на проведение проверок финансово-хозяйственной деятельности субъектов предпринимательства, который в 2020 году был продлен в связи с кризисом, вызванным пандемией коронавируса.
С 1 июня 2018 года отменены 6 видов лицензий и разрешительных документов в сфере предпринимательской деятельности, в том числе путем объединения 38 лицензий и разрешений в 17, сократились сроки оформления 15 лицензий и 10 документов разрешительного характера.
Упрощен механизм выделения микрокредитов вновь зарегистрированным индивидуальным предпринимателям и субъектам семейного предпринимательства без образования юридического лица.
Создан Государственный фонд поддержки развития предпринимательской деятельности, обеспечивающий оказание финансового содействия субъектам предпринимательства.
Установлен запрет на применение в отношении субъектов предпринимательства уголовного наказания в виде лишения права на занятие предпринимательской деятельностью. Также учрежден независимый институт — Уполномоченный при Президенте Республики Узбекистан по защите прав и законных интересов субъектов предпринимательства.
И именно проведенная в течении последних лет большая работа по улучшению условий деятельности для бизнеса способствовала последовательному восстановлению экономики от последствий, связанных с пандемией.
Основные показатели деятельности Торгово-промышленной палаты Узбекистана за 2018-2020 годы представлены в нашей инфографике.
В 2018-2020 годах ТПП РУз содействовало:
▪️ 948 предпринимателям в экспорте продукции на 356 млн. долларов США.
▪️ в создании 988 совместных предприятий с общим уставным капиталом 791 млн. долларов США.
За 2018-2020 годы:
▪️ в суды подано 226 661 исковых заявлений в интересах членов ТПП РУз.
▪️ в 4 530 случаях споры между хозяйствующими субъектами были разрешены посредством проведения медиации.
▪️ проведено 4 222 общественных экспертиз нормативно-правовых актов на предмет их влияния на предпринимательскую деятельность.