Сўнгги йилларда Ўзбекистонда тадбиркорлик фаолияти даражаси юқори даражада ўзгарувчанлиги ва минтақавий хилма-хиллиги билан ажралиб туради. Мамлакатимизда тадбиркорлик фаолиятини рағбатлантириш ҳозирги юқори иқтисодий ўсиш фонида муҳим аҳамият касб этади.
Шу муносабат билан Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази (ИТИМ) экспертлари ҳар ойда тадбиркорлик фаолияти ҳолати мониторингини вилоят ва туман миқёсида олиб бормоқда.
Мониторинг натижалари шуни кўрсатдики, жорий йилнинг 1 июнидан 31 июнигача бўлган даврда республика солиқ тушумлари ҳажми ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 6,8% га ошди. Шу билан бирга, Қашқадарё (27,1%), Фарғона (13,5%), Сурхондарё (13,4%), Андижон (13,3%), Самарқанд (12,0%) вилоятлари ва Қорақалпоғистон Республикасида (12,7%) солиқ тушумларининг сезиларли даражада ўсиши қайд этилди.
Солиқ тушумларининг кўпайиши тадбиркорлик фаолияти ва кучли иқтисодий ўсиш ҳолатининг яхшиланишини, "яширин иқтисодиёт"нинг қисқариши ва солиқ маъмурчилигининг яхшиланишини кўрсатади. Солиққа тортиш, деярли барча мамлакатларда давлат даромадларининг энг муҳим манбаи ҳисобланади. Қўшимча солиқ тушумлари ҳукуматларга бир вақтнинг ўзида уларнинг рақобатбардошлигини ошириш ва таълим, инфратузилма ва инновацияларга сарф-харажатларни ошириш орқали ижтимоий бирдамликни рағбатлантириш имконини беради.
Таҳлил қилинган даврда божхона тўловлари бўйича тушумлар 7,2% га ошди. Даромаднинг энг катта ўсиши Навоий (43,8%) ва Тошкент (19,4%) вилоятларида, Тошкент (12,6%) ва Қорақалпоғистон Республикасида (20,5%) кузатилди.
Ҳозирги кунда Ўзбекистон ўзининг асосий савдо ҳамкорлари, яъни Хитой, Россия ва Қозоғистон билан савдо алоқаларини яхшилаган. Бинобарин, ташқи савдо айланмасининг кўпайиши ва мамлакат ичида ички талабнинг ортиши божхона даромадларининг ўсишига олиб келди.
Давлат божхона қўмитаси маълумотларига кўра, йил бошидан буён товарлар экспортининг ҳажми 8,4% га ошган. Товарлар экспорти ҳажмининг ўсиши Жиззах (31,5%), Навоий (26,1%), Самарқанд (24,0%), Хоразм (19,6%), Андижон (18,1%) вилоятлари ва Тошкент шаҳрига (18,0%) тўғри келди.
Ўзбекистон экспорт ҳажмининг ошишини экспортбоп маҳсулотлар ишлаб чиқаришнинг ўсиши билан изоҳлаш мумкин.
Ўтган ойда тижорат банклари томонидан берилган кредитлар ҳажми 11,8 фоизга ошди. Берилган кредитлар ҳажмининг энг катта ўсиши Сирдарё (76,0% га), Самарқанд (72,3% га), Сурхондарё (59,1% га), Андижон (52,2% га) вилоятларида кузатилмоқда.
Тижорат банклари томонидан бериладиган кредитлар ҳажмининг ошиши тадбиркорлик тузилмалари фаолиятининг босқичма-босқич такомиллашиб бораётганидан далолат беради.
Таҳлил қилинган даврда 8 210 та янги тадбиркорлик субъектлари ташкил этилиб, уларнинг энг кўпи Самарқанд (1 230), Қашқадарё (990), Тошкент (831), Фарғона (798) вилоятлари ва Тошкент шаҳрида(1 339) рўйхатга олинган.
Таҳлил этилаётган даврда Ўзбекистон республика товар-хомашё биржасида тузилган битимлар ҳажми 9,1% га ошди.
Биржа фаоллигининг сезиларли ўсиши Наманган (45,6%), Сурхондарё (35,1%), Сирдарё (20,7%), Қашқадарё (17,5%) вилоятлари, Тошкент шаҳри (14,8%) ва Қорақалпоғистон Республикасида (26,1%) кузатилмоқда.
Ушбу ҳудудларда битимлар ҳажмининг ўсиши минерал ўғитлар, дизел ёқилғиси, пахта толаси, автомобил бензини, цемент, қора металлар, мис, қанд, техник чигит ва полиэтилен каби товарлар сотувини кўпайтириш орқали таъминланмоқда. Биржада битимлар ҳажмининг ўсиши юридик шахслар фаолиятининг ошишини, жисмоний шахслар даромадининг кўпайишини кўрсатади, бу эса талаб омиллари орқали ишбилармонлик фаолиятининг ўсишига ёрдам беради.
Жорий йил бошидан буён мамлакатимизда иқтисодий фаолликнинг босқичма-босқич ўсиши кузатилмоқда. Бу пандемия билан боғлиқ муаммоларни бартараф этиш бўйича кўрилган чора-тадбирларнинг муваффақиятини кўрсатади. Умуман олганда, иқтисодий ўсишга ижобий таъсир кўрсатувчи хўжалик юритувчи субъектлар миқёсида нисбатан ижобий тенденциялар мавжуд. Бинобарин, корхоналар ва турар-жойларнинг даромадлари даражасининг сезиларли даражада ошиши ва тадбиркорлик фаолияти ҳажмининг ўсиши 2021 йил давомида иқтисодий тикланишнинг доимий моделини кўрсатади.
Сўнгги йилларда Ўзбекистонда иқтисодий фаолиятнинг асосий омиллари сифатида фойдаланилган айрим воситаларнинг жорий этилиши сезиларли даражада кенгайди ва бу борада тегишли стратегия ва ишлар давом эттирилмоқда. Асосий макроиқтисодий кўрсаткичлар глобал пандемия туфайли юзага келган иқтисодий инқироздан кейин сезиларли ижобий тикланишни кўрсатади.
2021 йилда иқтисодиётни босқичма-босқич қайта тиклаш, шунингдек, сеир томонидан ҳар ойда ўтказиладиган Ўзбекистонда бизнес-иқлим ҳолатини баҳолаш бўйича корхоналарнинг сўров натижалари ҳам далолат беради. Тадқиқот мамлакат бўйлаб ишбилармон доираларнинг кайфиятини акс эттиради.

Уровень предпринимательской активности в Узбекистане в последние годы характеризуется высокой волатильностью и региональным разнообразием. Стимулирование предпринимательской активности в нашей стране имеет большое значение на фоне нынешнего высокого роста экономики.
В этой связи, экспертами Центра экономических исследований и реформ (ЦЭИР) осуществляется ежемесячный мониторинг состояния бизнес-активности на региональном и районном уровне.
Результаты мониторинга показали, что объем налоговых поступлений республики в период с 1 июня по 31 июля т.г. вырос на 6,8% по сравнению с аналогичным периодом прошлого месяца. При этом, значительный рост налоговых поступлений отмечен в Кашкадарьинской (на 27,1%), Ферганской (на 13,5%), Сурхандарьинской (на 13,4%), Андижанской (на 13,3%), Самаркандской (на 12,0%) областях и в Республике Каракалпакстан (на 12,7%).
Увеличение налоговых поступлений указывает на улучшение состояния бизнес-активности и сильный экономический рост, сокращение теневой экономики и совершенствование налогового администрирования. Налогообложение, по большому счету, является наиболее важным источником государственных доходов почти во всех странах. Дополнительные налоговые поступления позволяют правительствам одновременно повышать свою конкурентоспособность и способствовать социальной сплоченности за счет увеличения расходов на образование, инфраструктуру и инновации.
Поступления по таможенным платежам за анализируемый период увеличились на 7,2%. Наибольший рост объема поступлений отмечался в Навоийской (на 43,8%) и Ташкентской (на 19,4%) областях, в г. Ташкент (на 12,6%) и в Республике Каракалпакстан (на 20,5%).
В настоящее время Узбекистан улучшил торговые отношения с основными торговыми партнерами, а именно с Китаем, Россией и Казахстаном. Следовательно, увеличение внешнеторгового оборота и увеличение внутреннего спроса внутри страны привели к росту таможенных доходов.
По данным Государственного таможенного комитета объем экспорта товаров увеличился на 8,4%. Рост объемов экспорта товаров составил в Джизакской (на 31,5%), Навоийской (на 26,1%), Самаркандской (на 24,0%), Хорезмской (на 19,6%), Андижанской (на 18,1%) областях и в г. Ташкент (на 18,0%).
Увеличение темпов экспорта Узбекистана можно объяснить увеличением производства продукции, ориентированной на экспорт, и увеличением внешнего спроса на традиционные статьи.
Объем выданных кредитов коммерческих банков за прошлый месяц вырос на 11,8%. Наибольший рост объёмов выданных кредитов наблюдается в Сырдарьинской (на 76,0%), Самаркандской (на 72,3%), Сурхандарьинской (на 59,1%), Андижанской (на 52,2%) областях.
Увеличение объема кредитов, выданных коммерческими банками, свидетельствует о постепенном улучшении деятельности бизнес-структур.
В течение данного периода создано 8 210 новых субъектов предпринимательства, наибольшее количество которых зарегистрировано в Самаркандской (1230), Кашкадарьинской (990), Ташкентской (831), Ферганской (798) областях и в г. Ташкент (1339).
Объем сделок на Узбекской республиканской товарно-сырьевой бирже за анализируемый период вырос на 9,1%.
Значительный рост биржевой активности наблюдается в Наманганской (на 45,6%), Сурхандарьинской (на 35,1%), Сырдарьинской (на 20,7%), Кашкадарьинской (на 17,5%) областях в г. Ташкент (на 14,8%) и в Республике Каракалпакстан (на 26,1%).
Рост объёмов сделок в этих регионах обеспечен за счет увеличения продажи таких товаров как, минеральные удобрения, дизельное топливо, хлопковое волокно, бензин автомобильный, цемент, черные металлый, медь, сахар, технические семена и полиэтилен. Это свидетельство роста активности юридических лиц, увеличения доходов физических лиц, что дает импульс для экономического процесса и деятельности бизнес-структур.
С начала этого года в стране наблюдается постепенный рост экономической активности. Что говорит об успешности принимаемых мер в отношении решения проблем, связанных с пандемией. В целом в масштабах хозяйствующих субъектов наметились относительно позитивные тенденции, которые положительно влияют на рост экономики. Следовательно, заметный рост уровня доходов предприятий и увеличение объема предпринимательской деятельности свидетельствуют о постоянной модели восстановления экономики в течение 2021 года.
В последние годы значительно расширилось внедрение некоторых инструментов, которые использовались в качестве основных факторов экономической деятельности в Узбекистане, и в этом направлении продолжаются соответствующие стратегии и работы. Основные макроэкономические показатели свидетельствуют о значительном положительном восстановлении после значительного экономического спада, произошедшего из-за глобальной пандемии.