Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази прогнози: 2024 йилда Ўзбекистон ЯИМ 6,5%ни ташкил этади
Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази Ўзбекистоннинг 2024 йилги ЯИМ прогнозини эълон қилди. Тадқиқотга кўра, иқтисодий ўсиш 6,5%га етиши кутилмоқда. Прогноз кенг қамровли маълумотлар, жорий иқтисодий тенденциялар ва асосий тармоқларнинг ривожланиши бўйича маълумотлар таҳлилига асосланган.
2024 йилнинг учинчи чораги якуни бўйича Ўзбекистон иқтисодиёти барқарор ўсиш суръатларини кўрсатмоқда. Статистика агентлиги маълумотларига кўра, 2024 йилнинг дастлабки тўққиз ойида мамлакат иқтисодиёти 6,6% ўсишни кўрсатди.
Жорий йилнинг октябрь ойида Марказ томонидан ҳисобланган ишбилармонлик фаоллиги индекси (ИФИ) ўтган ойга нисбатан 17,7% ва ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 33,8% га сезиларли ўсишни кўрсатди. Ноябр ойида ИФИнинг ўтган йилга нисбатан ўсиши 23,9% билан юқори суръатларда қолмоқда.
Маълумотларни таҳлили ва ҳозирги иқтисодий тенденциялар
Google Trends маълумотлари таҳлилига кўра, жорий йилнинг IV чорагида фаоллик сезиларли даражада ошди. “Автотранспорт воситалари” каби тоифалар бўйича сўровлар 6,1%га, “бизнес ва саноат” – 10,0%га, “харидлар” – 12,8%га ошди. Ушбу кўрсаткичлар истеъмолчиларнинг қизиқиши ва фаоллиги сезиларли даражада ошганлигини кўрсатади.
Умуман олганда, жорий иқтисодий тенденцияларни чуқур таҳлил қилиш, шунингдек, юқорида қайд этилган омилларни ҳисобга олган ҳолда, Ўзбекистон ЯИМнинг 2024 йилда кутилаётган ўсиши 6,5%ни, диапазони 6,3–6,7%ни ташкил этади.
Иқтисодиётнинг барқарор ўсиши бир неча асосий омилларга боғлиқ. Биринчидан, саноатнинг жадал ривожланиши, бу ишлаб чиқариш ҳажмининг ошиши ва инфратузилмани модернизация қилишда намоён бўлмоқда.
Иккинчидан, асосий капиталга инвестицияларнинг ўсиши, янги иш ўринлари яратиш ва ишбилармонлик муҳитини яхшилашга ёрдам бермоқда. Учинчидан, муҳим фаоллик ва таклифларнинг хилма-хиллигини намойиш этадиган хизмат кўрсатиш соҳаси жадал ривожланмоқда.
Юқоридаги омиллар йил якунида барқарор иқтисодий ўсиш учун мустаҳкам асосни шакллантиради ва ижобий кутилмаларни (шу жумладан, халқаро ташкилотлар томонидан) ҳосил килади.
Хусусан, Халқаро валюта жамғармаси (ХВЖ) ЯИМнинг 5,6% ўсишини кутмоқда, Жаҳон банки (ЖБ) 6,0% ва Осиё тараққиёт банки (ОТБ) ҳам 6,0% ўсишни прогноз қилмоқда. Бу ҳисоб-китобларнинг барчаси фаол инвестиция фаолияти ва давом этаётган таркибий ислоҳотларга асосланган.
2024-йил учун Ўзбекистон ЯИМнинг ҳафталик ўсиши прогнози
Маълумот учун: Прогноз иккита ёндашувдан фойдаланган ҳолда амалга оширилди: жуда батафсил маълумотлар оқимига асосланган "Ноукастинг" ва макроиқтисодий секторларнинг (реал, фискал, ташқи иқтисодий ва пул-кредит) асосий хусусиятларини ўрганувчи ва уларнинг иқтисодиётнинг бошқа тармоқлари билан алоқасини тушунтирувчи "Молиявий дастурлаш ва сиёсат" (FPP).

Центр экономических исследований и реформ выпустил прогноз ВВП Узбекистана на 2024 год. Согласно исследованию, экономический рост ожидается на уровне 6,5%. Прогноз основан на анализе обширных данных, текущих экономических тенденциях и данных о развитии ключевых секторов.
По состоянию на конец третьего квартала 2024 года, экономика Узбекистана демонстрирует стабильные темпы роста. По данным Агентства статистики, за первые девять месяцев 2024 года экономика страны продемонстрировала рост на 6,6%.
Индекс деловой активности (ИДА), рассчитываемый ЦЭИР, в октябре т.г. показал значительный рост на 17,7% по сравнению с предыдущим месяцем и на 33,8% относительно аналогичного периода прошлого года. В ноябре рост ИДА по сравнению с прошлым годом остается впечатляющим — 23,9%.
Согласно анализу данных Google Trends, наблюдается заметное увеличение активности в IV квартале текущего года. Запросы по таким категориям как «автотранспортные средства» увеличились на 6,1%, «бизнес и промышленность» – на 10,0%, а «покупки» – на 12,8%. Эти показатели указывают о значительном росте интереса и активности потребителей.
В целом, на основе глубокого анализа текущих экономических тенденций, а также учитывая вышеупомянутые факторы, прогнозируемый рост ВВП Узбекистана на 2024 год составит 6,5%, с коридором 6,3–6,7%.
Устойчивый рост экономики обусловлен несколькими ключевыми факторами. Во-первых, динамичное развитие промышленности, которое проявляется в увеличении объемов производства и модернизации инфраструктуры.
Во-вторых, рост инвестиций в основной капитал, что способствует созданию новых рабочих мест и улучшению деловой среды. В-третьих, укрепление сектора услуг, который демонстрирует значительную активность и разнообразие предложений.
Вышеуказанные факторы формируют прочную основу для стабильного экономического роста в конце года и создают оптимистичные ожидания, в том числе со стороны международных организаций.
В частности, Международный валютный фонд (МВФ) ожидает рост ВВП на уровне 5,6%, Всемирный банк (ВБ) — 6,0%, а Азиатский банк развития (АБР) также прогнозирует рост на 6,0%. Все эти оценки основаны на активной инвестиционной деятельности и продолжении структурных реформ.
Прогнозируемый недельный рост ВВП Узбекистана на 2024 год
Справочно: Прогнозы осуществлены с использованием двух подходов «Ноукастинг», основанный на чрезвычайно подробных потоках обширных данных и «Финансовое программирование и политика» (FPP), который рассматривает основные характеристики макроэкономических секторов (реального, налогово- бюджетного, внешнеэкономического и денежно-кредитного) и объясняет их взаимосвязь с другими секторами экономики.