Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази тадқиқотлари шуни кўрсатадики, минтақавий савдо шартномаларида иштирок этиш Ўзбекистон экспортини 140 фоизга ошириши мумкин
2021 йил 8 апрелда Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази директорининг ўринбосари Умид Aбидхаджаев "Марказий Осиё: минтақавий ўзаро ҳамкорликдан қўшма барқарор ўсишга" мавзусидаги Халқаро мунозара клубида иштирок этди.
Ўзбекистоннинг таҳлил маркази директори ўринбосарининг сўзларига кўра, дунё савдосининг 2/3 қисми глобал ва минтақавий қиймат занжирлари доирасида содир бўлади. Бу борада Ўзбекистон Марказий Осиё (МО) мамлакатлари билан иқтисодий алоқаларни ўрнатиш ва мустаҳкамлашга, шу жумладан, учинчи мамлакатларга экспорт қилиш учун қўшма корхоналар яратишга алоҳида эътибор қаратиш лозим.
Экспорт ташқи савдода муҳим кўрсаткич бўлиб, Ўзбекистон учун экспорт бозорларининг аҳамиятини кўрсатади. 2020 йилда Ўзбекистоннинг умумий экспортида Марказий Осиё давлатларининг улуши 14,5% ни ташкил этди. Шу билан бирга, Марказий Осиё давлатлари орасида Қозоғистон ва Қирғизистон экспортнинг энг катта ҳажми, мос равишда 6,0% ва 5,0% ни ташкил этди
Умид Aбидхаджаев рақамлар ҳақида гапирар экан, 2017-2019 йилларда Ўзбекистоннинг Марказий Осиё мамлакатлари билан товар айланмаси деярли икки бараварга 2,7 миллиард доллардан 5,2 миллиард долларгача ошганини қайд этди.
Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази директорининг ўринбосари ўз нутқида иқтисодиётдаги қиёсий устунликлар ва Ўзбекистон Республикасининг экспорт салоҳиятини ўсиш истиқболларини дастлабки таҳлилини тақдим этди.
Хусусан, Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази тадқиқотининг бир қисми сифатида амалга оширилган ташқи савдо гравитацион модели (Gravity Model) ёрдамида экспорт ва импорт оқимларига Минтақавий Савдо Шартномалари (МСШ) тузилишининг таъсирини баҳолаш шуни кўрсатдики, МСШда қатнашиш Ўзбекистоннинг икки томонлама экспорт ва импорт ҳажмини икки баравар ошириши мумкин.
Олинган эластиклик коэффициентлари бир қатор муҳим хулосалар чиқаришга имкон беради.
Савдо ҳажмига таъсири: олинган коэффициентлар шуни кўрсатадики, Минтақавий Савдо Шартномаларида (МСШ) иштирок этиш, қолган барча шартлар тенг бўлган ҳолда, Ўзбекистон экспортининг ўртача 140,4% га ошишига олиб келади, бу эса адабиётда мавжуд ҳисоб-китобларга яқин [Baier and Bergstrand, 2007; Anderson and Yotov, 2016]. Масалан, Baier and Bergstrand (2007) савдо шартномаси икки савдо шерикларининг ўртача 10 йил давомида ўзаро савдосини қарийб икки баравар оширганлигини ҳужжатлаштирган.
Тарифларнинг таъсири: импорт қилувчи мамлакатларда ўзбек товарларига божларнинг жорий этилиши Ўзбекистон экспортига салбий таъсир кўрсатмоқда. Қолган барча шартлар тенг бўлган ҳолда, савдо шериклари бўлган мамлакатларда ўзбек товарлари учун тарифларнинг жорий этилиши билан Ўзбекистон экспортининг ўртача эквивалент пасайиши 16% ни ташкил этади.
Бундан келиб чиқадики, Ўзбекистоннинг Минтақавий Савдо Шартномаларида иштирок этиши ўзаро экспорт ва импорт ҳажмини икки бараваридан кўпроқ ошириши мумкин. Шу билан бирга, экспорт кўпроқ даражада ошиши мумкин. Шунингдек, савдо шериклари бўлган мамлакатларда тарифларнинг жорий этилиши Ўзбекистоннинг ушбу мамлакатларга экспортини сезиларли даражада камайтириши мумкин.
* Бинар-ўзгарувчи "МСШда иштирок этиш"да Ўзбекистоннинг 1992-2018 йиллардаги икки томонлама ва кўп томонлама имзоланган барча савдо шартномалари ҳисобга олинган. "МСШда иштирок этиш" ўзгарувчиси учун коэффициентлар, Ўзбекистоннинг минтақавий даражада ва глобал миқёсда иштирок этиши Ўзбекистоннинг экспортини камида 140 фоизга ошириши мумкинлигини аниқлаш имконини беради.
Марказий Осиё мамлакатлари томонидан ички бозорларга ўзаро киришни кенгайтириш асосан тайёр маҳсулотлар экспортини кўпайтириш бўйича улар томонидан қўйилган вазифаларни ҳал қилишга ёрдам бериши мумкин, чунки бу мамлакатлар рақобатчилар эмас, балки бирламчи бўлмаган товарлар учун ўзаро савдо бўйича шериклардир.
Хусусан, товар ишлаб чиқарувчиларнинг экспорт имкониятларини ошириш МО минтақасида минтақавий қиймат занжирларини, шу жумладан, саноат ва қишлоқ хўжалиги кластерларини яратишга ҳисса қўшиши мумкин, бу эса транзакция харажатларини камайтиришда компенсацион таъсир кўрсатади.
Шу билан бирга, Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази директорининг ўринбосари таъкидлаганидек, рақамли иқтисодиёт ва Марказий Осиё учун рақамли савдо майдончаларини яратишга эътибор қаратиш лозим.
Эксперт Марказий Осиё мамлакатларида инфратузилма лойиҳаларига сармоя киритиш ўрта муддатли истиқболда ривожланишнинг муҳим шарти эканлигини таъкидлади.
- Осиё тараққиёт банкининг "Meeting Asia's Infrastructure Needs" маълумотига кўра, Осиё 2030 йилгача ҳозирги иқтисодий ўсишни сақлаб қолиш учун тахминан 22 триллион долларга яқин инфраструктура сармояси керак бўлади. Бундай инвестициялар шу билан аҳамиятлики, уларнинг ижобий билвосита таъсири (spillover effect) давлат чегараларида тўхтаб қолмайди, яъни бу кўп томонлама наф келтиради", - дея таъкидлади У. Aбидхаджаев.
8 апрель куни ташкил этилган тадбирда Олий Мажлис Сенати Раисининг биринчи ўринбосари Содиқ Сафоев, Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти директори Элдор Aрипов, Тараққиёт стратегияси директори Элдор Туляков, Россия ташқи ишлар вазирлиги Москва давлат халқаро муносабатлар институти Евроосиё тадқиқотлари маркази директори Иван Сафранчук, Жонс Хопкинс (AҚШ) университети Марказий Осиё ва Кавказ институти раҳбари Фредерик Стар, Қозоғистон Президенти ҳузуридаги Қозоғистон стратегик тадқиқотлар институти директори ўринбосари Санъат Кушкумбаев, машҳур немис халқаро журналисти Aлександр Рар иштирок этишди.

8 апреля 2021 г. заместитель директора Центра экономических исследований и реформ (ЦЭИР) Умид Абидхаджаев принял участие в Международном дискуссионном клубе на тему «Центральная Азия: от регионального взаимодействия к совместному устойчивому росту».
По мнению заместителя директора мозгового центра Узбекистана, 2/3 мировой торговли происходит в рамках глобальных и региональных цепочек добавленной стоимости. В связи с этим Узбекистан должен уделить особое внимание налаживанию и укреплению экономических связей со странами Центральной Азии (ЦА), в том числе по созданию совместных предприятий для экспорта в третьи страны.
Экспорт является важным показателем во внешней торговле и показывает важность для Узбекистана экспортных рынков. В 2020 году доля стран ЦА в общем экспорте Узбекистана составила 14,5%. При этом среди стран ЦА наибольший объем экспорта пришелся на Казахстан и Кыргызстан 6,0% и 5,0% соответственно.
Говоря о цифрах, Умид Абидхаджаев отметил, что в период 2017-2019 гг. товарооборот Узбекистана со странами ЦА вырос почти в 2 раза с 2,7 млрд.долл. до 5,2 млрд. долл.
В своем выступлении заместитель директора ЦЭИР представил предварительный анализ сравнительных преимуществ в экономике и перспектив роста экспортного потенциала Республики Узбекистан.
В частности, оценка эффектов заключения региональных торговых соглашений (РТС) на потоки экспорта и импорта с применением гравитационной модели внешней торговли (Gravity Model), проведенная в рамках исследования ЦЭИР, показала, что, при прочих равных условиях, участие в РТС может удвоить объемы двустороннего экспорта и импорта Узбекистана.
Полученные коэффициенты эластичности гравитационной модели, были использованы для оценки эффекта объёмов торговли и эффекта тарифов.
Эффект объемов торговли: полученные коэффициенты предполагают, что при прочих равных условиях, участие в региональных торговых соглашениях (РТС) приводит к увеличению экспорта Узбекистана в среднем на 140,4%, что близко к существующим оценкам в литературе [Baier and Bergstrand, 2007; Anderson and Yotov, 2016]. Например, в работе Baier and Bergstrand (2007) было задокументировано, что соглашение о свободной торговле примерно удваивает двустороннюю торговлю двух членов торговых партнеров в среднем за 10 лет.
Эффект тарифов: введение тарифов в странах-импортерах на узбекские товары негативно отражается на экспорте Узбекистана. При прочих равных условиях, при введении тарифов в странах-торговых партнерах на узбекские товары среднее эквивалентное снижение экспорта Узбекистана составляет 16%.
Из этого следует, что участие Узбекистана в региональных торговых соглашениях более чем вдвое может увеличить объемы двустороннего экспорта и импорта. При этом экспорт может увеличиться в большей степени. В то же время введение тарифов в странах – торговых партнерах может значительно сократить экспорт Узбекистана в эти страны.
* Дамми-переменная «участие в РТС» учитывала все торговые соглашения Узбекистана, подписанные за период 1992-2018 гг. как на двустороннем так и на многостороннем уровне. Полученные коэффициенты для переменной «участие в РТС» позволяют судить о том, что, при прочих равных условиях, будущее участие Узбекистана в РТС как на региональном уровне так и на глобальном уровне способно увеличить экспорт Узбекистана как минимум на 140%.
Ожидается, что расширение странами ЦА взаимного доступа на внутренние рынки, во многом может содействовать решению поставленных ими задач по наращиванию экспорта готовой продукции, так как во взаимной торговле по большинству несырьевых товаров данные страны являются не конкурентами, а партнерами.
В частности, повышение экспортных возможностей товаропроизводителей может способствовать созданию в регионе ЦА региональных цепочек добавленной стоимости, в том числе промышленных и сельскохозяйственных кластеров, которые могут дать компенсаторный эффект в деле сокращения транзакционных издержек.
Вместе с тем, как подчеркнул заместитель директора ЦЭИР, необходимо обратить внимание на цифровую экономику и создание цифровых торговых площадок для ЦА.
Эксперт отметил, что инвестирование в инфраструктурные проекты стран ЦА является важным условием развития в среднесрочной перспективе.
- Согласно докладу АБР "Meeting Asia's Infrastructure Needs", Азии для поддержания текущих темпов экономического роста потребуется около 22 трлн. долларов инфраструктурных инвестиций до 2030 г. Такие инвестиции хороши тем что дают сопутствующий эффект (spillover effect), то есть их позитивный косвенный эффект выходит за рамки государственных границ и в конечном итоге это игра с ненулевой суммой, - подчеркнул У. Абидхаджаев.
В мероприятии, организованном 8 апреля, приняли участие первый заместитель председателя Сената Олий Мажлиса Содик Сафоев, Директор Института стратегических и межрегиональных исследований при Президенте РУз Эльдор Арипов, директор Центра «Стратегия развития» Эльдор Туляков, директор Центра евроазиатских исследований ИМИ Московского государственного института международных отношений МИД России Иван Сафранчук, руководитель Института Центральной Азии и Кавказа Университета Джона Хопкинса (США) Фредерик Стар, заместитель директора Казахстанского института стратегических исследований при Президенте Казахстана Санат Кушкумбаев, известный немецкий журналист-международник Александр Рар.