2021 йилда иқтисодиёт ва бизнес соҳасида қандай ўзгаришлар режалаштирилган. Асосийлари
"Тараққиёт стратегияси" маркази ва "Юксалиш" умуммиллий ҳаракати томонидан муҳокама учун эълон қилинган Давлат дастури лойиҳасида иқтисодиёт ва тадбиркорликни ривожлантириш бўйича бир қатор чора-тадбирлар таклиф қилинган.
Солиқ имтиёзлари
Коронавирус пандемияси шароитида тадбиркорлик субъектларини қўллаб-қувватлаш чораларини давом эттириш мақсадида қуйидагиларнинг амал қилиш муддати 2021 йил 31 декабрга қадар узайтириш таклиф қилинди:
- туризм, транспорт ва умумий овқатланиш соҳаларига берилган ер ва мол-мулк солиғини тўлаш бўйича имтиёзларга оид 20 мингта тадбиркорлик субъектининг 2020 йил якунига қадар кечиктирилган 400 миллиард сўмни қайтариши;
- Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 19 мартдаги ПФ–5969‑сон Фармонида назарда тутилган мол-мулк солиғи ва ер солиғи бўйича пенялар ҳисобланишини тўхтатиб туриш, шунингдек солиқ қарзини мажбурий ундириш чоралари кўрилишига чеклов
(2020 йил 31 декабрь ҳолатига мавжуд солиқ қарзга нисбатан);
- Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 3 апрелдаги ПФ–5978‑сон Фармонида назарда тутилган микрофирма, кичик корхона ва якка тартибдаги тадбиркорларга маҳаллий давлат ҳокимияти органларига ариза бермасдан туриб солиқ органларини хабардор қилган ҳолда мол-мулк солиғи ва ер солиғи бўйича берилган фоизсиз кечиктириш (бўлиб-бўлиб тўлаш) тартиби;
- “хуфиёна иқтисодиёт” улушини қисқартириш учун солиқ аудити ўтказишда “таҳлика-таҳлил” тизими босқичма-босқич жорий этилган ҳолда солиқларни ва бошқа мажбурий тўловларни ўз вақтида тўлаб келаётган кичик тадбиркорлик субъектларида солиқ аудити ўтказилишига мораторий.
Иқтисодиётни ривожлантириш ва камбағалликни камайтириш
Иқтисодиётни ривожлантириш, шу жумладан камбағалликни қисқартириш ва узоқ муддатли барқарор иқтисодий ўсишнинг пойдеворини яратиш мақсадида қуйидагилар таклиф этилади:
а) ишсиз аъзолари бор оилаларга, жумладан, “Темир дафтар”, “Аёллар дафтари” ва “Ёшлар дафтари”га киритилган оилаларга деҳқончилик билан шуғулланиш имкониятларини кенгайтириш учун 2021 йил 1 июлдан бошлаб:
- деҳқончилик билан шуғулланиш учун янги ўзлаштирилган, лалми, фойдаланилмаётган ер майдонларида 10 сотихдан 1 гектаргача ер ажратилиши;
- ажратилган ер майдонлари суғориш тизими (артезиан қудуқлар, томчилатиб суғориш тизими ва бошқалар) ҳамда электр энергияси билан таъминланиши;
- берилган ерларни ўзлаштириш учун (ер ҳайдаш, уруғ кўчат харид қилиш ва бошқалар) субсидия ажратилиши йўлга қўйилади.
- Қишлоқ хўжалиги вазирлиги Фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгалари кенгаши билан биргаликда 2021 йил 1 апрелга қадар ҳар бир туманнинг имконияти ва ривожланиш йўналишидан келиб чиқиб эҳтиёжманд оилаларга деҳқончилик билан шуғулланиш учун кўмаклашиш тизимини йўлга қўйиш бўйича Ўзбекистон Республикаси Президентининг қарори лойиҳасини киритади;
б) тадбиркорлик ва ўзини ўзи банд қилиш фаолиятини бошламоқчи бўлган ишсиз, шу жумладан “Темир дафтар”, “Аёллар дафтари” ва “Ёшлар дафтари”га киритилган фуқароларга фаолиятини бошлаш учун керак бўлган асбоб-ускуна, меҳнат қуроллари харид қилиш учун 7 миллион сўмгача субсидиялар ажратилиши амалиёти йўлга қўйилади.
- Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги, Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги, Молия вазирлиги ҳамда Маҳалла ва оилани қўллаб-қувватлаш вазирлиги билан биргаликда икки ой муддатда ишсиз аҳолини тадбиркорликка ва ўзини ўзи банд қилиб ишлаш фаолиятига жалб қилишнинг янги механизмлари юзасидан таклиф киритади;
в) 2021 йил 1 мартдан бошлаб заргарлик соҳасида кенг имкониятлар яратиш учун кумушни ишлаб чиқарувчилар томонидан кумушни биржа орқали ундан тайёрланадиган буюмларини ишлаб чиқарувчиларга эркин сотиш тартиби жорий этилади.
- Молия вазирлиги бир ой муддатда кумушнинг ишлаб чиқарувчиларга биржа савдолари орқали сотилиши, биржага қўйиладиган кумуш ҳажмларини шакллантириш ҳамда маҳсулот бошланғич нархини асосли шакллантириш бўйича таклифларини ишлаб чиқиши керак.
Банк соҳаси
Марказий банк бир ой муддатда банклараро валюта бозорини тартибга солишни янада либераллаштириш ва халқаро стандартларга мувофиқлаштириш мақсадида қуйидагиларни назарда тутувчи дастурни тасдиқласин ва йил якунига қадар унда белгиланган чора-тадбирларнинг амалга оширилишини таъминлайди:
- банклараро валюта бозорини “онлайн” платформага ўтказиш;
- тадбиркорларга валютани бевосита банкнинг ўзидан сотиб олиш имкониятини яратиш;
- тижорат банкларининг валюта курсини аниқлашдаги ролини ошириш;
- расмий валюта курсини кунлик эълон қилиб бориш.
Транспорт сектори
Транспорт вазирлиги Молия вазирлиги билан биргаликда ҳудудларнинг ривожланиши учун муҳим омиллардан бири бўлган ҳудудлараро транспорт алоқасини таъминлаш мақсадида, 2021 йил 1 мартдан бошлаб:
- Давлат бюджетидан субсидиялаш тизимини жорий этиш орқали энг йирик шаҳарлар ва туристик марказларга тезда келиб-кетиш имкониятини берадиган мунтазам авиа қатновларини йўлга қўйилади;
- Ўзбекистон Республикаси фуқароларига республика бўйлаб саёҳат қилиш учун авиа чипта нархининг 30 фоизини қайтариш (cash back) тартибини жорий қилинади.
Энергетика соҳаси
Электр энергияси ва табиий газ таъминотида монополияни бекор қилиб, бозор муносабатларини шакллантириш мақсадида:
- 2021 йил 1 мартдан суюлтирилган газ импорти учун белгиланган божхона божи ва уни импорт қилиш учун талаб этиладиган рухсат этиш хусусиятига эга ҳужжатлар бекор қилинади;
- 2021 йил 1 мартга қадар ишлаб чиқарувчи ва импортёрлар учун электр энергияси ва табиий газ билан таъминлаш соҳасига бозор механизмларини жорий этиш орқали улгуржи бозорни шакллантириш “йўл харитаси” ишлаб чиқилади.
- Энергетика вазирлиги “йўл харитаси” ишлаб чиқилишини таъминласин ҳамда биринчи босқичда, 2021 йил 1 августдан бошлаб, йирик корхоналарга электр энергияси ва табиий газни импорт асосида сотиб олиш ҳуқуқи берилади.
Солиқ соҳаси
Давлат солиқ хизматининг фаолиятини “солиқчи-кўмакчи” тамойили асосида ташкил этиш мақсадида кичик тадбиркорлик субъектлари ва фермер хўжаликлари учун молиявий ҳисоботни автоматик тарзда шакллантириб, солиқ органларига юбориш ва мониторинг олиб бориш имконини берувчи электрон тизим 2021 йил 1 июнга қадар жорий этилади.
Белгилансинки, солиқ органлари томонидан мазкур электрон тизимдан фойдаланувчи кичик тадбиркорлик субъектлари ва фермер хўжаликларининг фаолиятида солиқ аудити ўтказилмайди.
Божхона сектори
Божхона назорати тартиб-таомилларини такомиллаштиришда рақамли технологияларни кенг жорий этиш, давлат божхона хизмати органлари фаолияти самарадорлигини ошириш мақсадида 2021 йил 1 июлдан бошлаб божхона назоратини олиб боришнинг қуйидаги тартиби белгиланади:
- тоифадан ташқари мақомидаги “Масофавий электрон декларациялаш божхона постлари”ни синов тариқасида босқичма-босқич ташкил этилади;
- божхона расмийлаштируви жараёнларини масофавий бошқариш, инсон аралашувини кескин қисқартирилади;
- чегараларда ветеринария ва фитосанитария органлари томонидан юк ташувчиларни рўйхатга олиш, ҳужжатларни текшириш, уларга кўрсатилган хизматлар учун тўловлар ундириш жараёнини рақамлаштириш, умумий онлайн назорат амалиёти жорий этилади.

Какие изменения планируются в 2021 году в сфере экономики и бизнеса. Главное
Проектом Госпрограммы, опубликованном для обсуждения Центром «Стратегия развития» и движением «Юксалиш» предлагается ряд мер для развития экономики и предпринимательства.
Льготы по уплате налогов
Для продолжения мер по поддержке бизнеса в условиях пандемии коронавируса предложено продлить срок действия до 31 декабря 2021 года:
- отсрочки по уплате 20 тыс. предпринимателям сферы туризма, транспорта и общественного питания земельного налога и налога на имущество на сумму 400 млрд сумов;
- приостановления начисления пени по налогу на имущество, земельному налогу, а также ограничения на принятие мер принудительного взыскания налоговой задолженности, предусмотренных в указе президента от 19 марта 2020 года (в отношении налоговой задолженности по состоянию на 31 декабря 2020 года);
- предоставления беспроцентной отсрочки по налогу на имущество и земельному налогу для микрофирм, малых предприятий и индивидуальных предпринимателей с уведомлением налоговых органов без обращения в органы местного самоуправления;
- моратория на налоговые проверки субъектов малого предпринимательства, своевременно уплачивающих налоги и другие обязательные платежи, с постепенным внедрением системы «риск-анализа» в налоговых проверках для сокращения доли теневой экономики.
Развитие экономики и сокращение бедности
Для развития экономики, включая сокращение бедности, и создания основы для долгосрочного устойчивого экономического роста предлагается:
- с 1 июля 2021 года расширить возможности семей с безработными членами, в том числе семей, включенных в «Железную книгу», «Женскую тетрадь» и «Молодежную тетрадь», заниматься сельским хозяйством путем:
• выделения от 10 соток до 1 га вновь освоенных, засушливых, неиспользуемых земель для ведения сельского хозяйства;
• выделения земель под ирригационную систему (артезианские скважины, капельное орошение и др.) и электричество;
• выделение субсидии на освоение данных земель (вспашка, закупка семян и т. д.).
- выделения субсидии в размере до 7 млн. сумов на приобретение оборудования и инвентаря для безработных, в том числе включенных в реестр «Железная тетрадь», «Женская тетрадь» и «Молодежная тетрадь», желающих открыть свое дело и заниматься самозанятостью.
Министерству занятости и трудовых отношений совместно с Министерством экономического развития и сокращения бедности, Министерством финансов и Министерством по делам соседства и поддержки семьи поручено в течение двух месяцев внести предложения по новым механизмам привлечения безработных к предпринимательству и самозанятости.
- с марта 2021 года в целях создания широкого спектра возможностей в ювелирной отрасли ввести процедуру свободной продажи серебра производителями через биржу производителям изделий.
Минфину в месячный срок нужно будет разработать предложения по продаже серебра производителям на биржевых торгах, формированию объемов торгуемого серебра и разумному формированию стартовой цены продукта.
Банковская сфера
В целях дальнейшей либерализации регулирования межбанковского валютного рынка и приведения его в соответствие с международными стандартами ЦБ в течение месяца будет утверждена программа, предусматривающая реализацию следующих мер:
- перевода межбанковского валютного рынка на онлайн-площадку;
- создание возможности для предпринимателей покупать валюту напрямую в банке;
- повышение роли банков в определении обменного курса;
- ежедневное объявление официального обменного курса.
Транспортная сфера
В целях обеспечения межрегионального транспортного сообщения и развития регионов с 1 марта 2021 года:
• наладить регулярные рейсы в и из крупных городов и туристических центров за счет введения системы субсидий из госбюджета;
• ввести систему кэшбэка на проезд по стране для граждан республики на проезд в размере 30% от стоимости авиабилетов.
Энергетическая сфера
В целях отмены монополии на поставку электроэнергии и природного газа и формирования рыночных отношений:
- с 1 марта 2021 года отменить таможенную пошлину, установленную на ввоз сжиженного газа, и документы разрешительного характера;
- разработать «дорожную карту» по формированию оптового рынка для производителей и импортеров за счет внедрения рыночных механизмов в сфере поставок электроэнергии и природного газа.
- Минэнерго обеспечить разработку «дорожной карты» и на первом этапе с 1 августа 2021 года предусмотреть право крупных предприятий импортировать электроэнергию и природный газ.
Налоговый сектор
В целях организации деятельности Государственной налоговой службы до 1 июня 2021 года планируется внедрить электронную систему для малых предприятий и фермерских хозяйств, которая будет автоматически формировать финансовые отчеты и отправлять их в налоговые органы для мониторинга.
Следует отметить, что налоговые органы не проводят налоговые проверки субъектов малого бизнеса и фермерских хозяйств с использованием данной электронной системы.
Таможенный сектор
В целях расширения использования цифровых технологий при совершенствовании процедуры таможенного контроля, повышения эффективности государственной таможенной службы с 1 июля 2021 г. планируется установить следующий порядок проведения таможенного контроля:
- поэтапно и в тестовом режиме организовать «Таможенные посты дистанционного электронного декларирования»;
- организовать удаленный контроль таможенного оформления, значительно сократив человеческий фактор;
- цифровизировать проверку документов перевозчиков ветеринарными и фитосанитарными органами на границах, сбор платежей и ввести общий онлайн-контроль.