Мониторинг натижалари шуни кўрсатдики, жорий йилнинг февраль ойида республика солиқ тушумлари ҳажми ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 10,9%га ошган.
Жумладан, Жиззах (39,5%), Тошкент (25,7%), Навоий (23,4%), Самарқанд (22,3) ва Андижон (19,4%) вилоятларида, Қорақалпоғистон Республикаси (21%) ва Тошкент шаҳрида (26,9%) солиқ тушумларининг сезиларли ўсиши қайд этилди.
Солиқ тушумлари манбалари кесимида ҚҚС 15%га, даромад солиғи тушумлари 24%га, мол-мулк солиғи 31%га ва ер солиғи 18%га ошди, бу эса ой охиригача ўсишни сақлаб қолди.
Таҳлил қилинаётган даврда божхона тўловлари бўйича тушумлар 2022 йилнинг шу даврига нисбатан 22,4%га ошди. Божхона тушумларининг энг кўп ўсиши Сурхондарё (47,3%), Самарқанд (39,0%), Тошкент (25,9%), Фарғона (19,2) ва Жиззах (16,0%) вилоятларида, Қорақалпоғистон Республикаси (67,4%) ва Тошкент (45,0%) шаҳрида кузатилди.
Божхона тушумларининг ўсиши асосан товарлар турлари бўйича импорт ҳажмининг ўтган йилнинг шу даврига нисбатан қарийб 26%га ошгани, шу жумладан, транспорт ускуналари ва унинг бутловчи қисмлари, техник асбоб-ускуналари, электротехника ва унинг бутловчи қисмлари, шунингдек, озиқ-овқат маҳсулотлари билан боғлиқ.
Давлат божхона қўмитаси маълумотларига кўра, жорий йил бошидан 28 февралга қадар товарлар экспорти ҳажми ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 3,1%га ошган. Экспортнинг ўсиши Навоий (129,0%), Андижон (46,9%), Сирдарё (43,9%), Хоразм (38,0%) ва Қашқадарё (10,4%) вилоятларида ва Тошкент шаҳрида (3,5%) кузатилди.
Ўзбекистон экспорт ҳажмининг ўсиши озиқ-овқат маҳсулотлари, саноат товарлари, кимёвий моддалар ва қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари экспортининг ўсиш суръатлари билан изоҳланади.
Экспортнинг қисқариши Фарғона (24,2%), Бухоро (20,3%), Тошкент (16,2%), Жиззах (12,9%), Самарқанд (7,9%), Сурхондарё (7,4%) ва Наманган (4,4) вилоятлари ҳамда Қорақалпоғистон Республикасида (14,9%) қайд этилди.
Экспорт ҳажмининг камайиши Бухоро вилоятида – пахта толасининг ички бозорга йўналтирилиши ва нефт ва нефт маҳсулотлари экспортининг қисқариши, Фарғона, Жиззах ва Наманган вилоятларида – ип-калава экспортининг қисқариши, Тошкент вилоятида – металл ва ундан тайёрланган маҳсулотлар экспортининг қисқариши, Самарқанд вилоятида – мева-сабзавот маҳсулотлари ва ип-калава экспортини қисқариши, Сурхондарё вилоятида – ип-калава ва озиқ-овқат маҳсулотлари экспортини қисқариши, Қорақалпоғистон Республикасида эса – пластмасса ва ундан тайёрланган маҳсулотлар ҳамда ип-калава экспорти қисқариши билан боғлиқ.
Жорий йилнинг 1 январидан 28 февралигача бўлган даврда тижорат банклари томонидан берилган кредитлар ҳажми ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 41,3%га ошди.
Кредитлар бериш ҳажми Жиззах (122,6%), Сирдарё (50,7%), Хоразм (45,9%), Қашқадарё (38,5%) вилоятларида ва Тошкент шаҳрида (74,9%) сезиларли сезиларли даражада ошгани қайд этилди.
Таҳлил қилинаётган даврда Ўзбекистон Республика товар-хомашё биржасида тузилган битимлар ҳажми 20,1%га ўсди. Биржа фаолиятининг сезиларли ўсиши Сирдарё (102,0%), Қашқадарё (72,4%), Самарқанд (55,1%) ва Сурхондарё (46,8%) вилоятларида, Қорақалпоғистон Республикаси (51,4%) ва Тошкент (6,9%) вилоятларида кузатилди.
Ушбу ҳудудларда тузилган битимлар ҳажмининг ўсиши пахта толаси, буғдой уни, буғдой, суюлтирилган газ, минерал ўғит, техник чигит, автомобил бензини, дизел ёқилғиси, қурилиш ва маиший материаллар, шакар, қора ва рангли металлар прокати, полиэтилен ва бошқа маҳсулотлар савдосини кўпайтириш ҳисобига таъминланмоқда.
Таҳлил қилинаётган даврда 15 404 та янги хўжалик юритувчи субъект ташкил этилди, уларнинг энг кўпи Самарқанд (1391), Қашқадарё (1346), Фарғона (1340), Тошкент (1167), Хоразм (1059), вилоятлари ва Тошкент (3012) шаҳарида рўйхатга олинган.

Какие регионы Узбекистана проявили наибольшую бизнес-активность в феврале 2023 года (+инфографика)
Результаты мониторинга показали, что объем налоговых поступлений республики в феврале т.г. вырос на 10,9% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
При этом, значительный рост налоговых поступлений отмечен в Джизакской (+39,5%), Ташкентской (+25,7%), Навоийской (+23,4%), Самаркандской (+22,3%) и Андижанской (+19,4%) областях, в Республике Каракалпакстан (+21,1%) и в г. Ташкенте (+26,9%).
В разрезе источников поступления налогов НДС вырос на 15%, подоходный налог - на 24%, налог на имущество - на 31% и земельный налог - на 18%, сохраняя рост до конца месяца.
Поступления по таможенным платежам за анализируемый период увеличились на 22,4% по сравнению с аналогичным периодом 2022 года. Наибольший рост таможенных поступлений наблюдался в Сурхандарьинской (+47,3%), Самаркандской (+39,0%), Ташкентской (+25,9%), Ферганской (+19,2) и Джизакской (+16,0%) областях, в Республике Каракалпакстан (+67,4%) и г. Ташкенте (+45,0%).
Увеличение таможенных поступлений в основном связано с ростом объемов импорта по видам товаров почти на 26% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, включая транспортное оборудование и его компоненты, техническое оборудование, электротехника и ее компоненты, а также продукты питания.
По данным Государственного таможенного комитета объем экспорта товаров с начала текущего года по 28 февраля вырос на 3,1% по сравнению с аналогичном периодом прошлого года. Рост экспорта наблюдался в Навоийской (+129,0%), Андижанской (+46,9%), Сырдарьинской (+43,9%), Хорезмской (+38,0%) и Кашкадарьинской (+10,4%) областях, и в г. Ташкенте (+3,5%).
Сокращение экспорта происходило Ферганской (-24,2%), Бухарской (-20,3%), Ташкентской (-16,2%), Джизакской (-12,9%), Самаркандской (-7,9%), Сурхандарьинской (-7,4%) и Наманганской (-4,4) областях, в Республике Каракалпакстан (-14,9%).
Снижение объема экспорта в Бухарской области связано с направлением хлопкового волокна на внутренний рынок и сокращением экспорта нефти и нефтепродуктов, в Ферганской, Джизакской и Наманганской областях – сокращением экспорта пряжи, в Ташкентской области – сокращением экспорта металлов и изделий из них, в Самаркандской области – сокращением экспорта плодоовощной продукции и пряжи, в Сурхандарьинской области – сокращением экспорта пряжи и продукции продуктов питания, а в Республике Каракалпакстан – сокращением экспорта пластмасс и изделия из них и пряжи.
Объем выданных кредитов коммерческими банками в период c 1 января по 28 февраля т.г. вырос на 41,3% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Значительный рост выдачи кредитов отмечен в Джизакской (+122,6%), Сырдарьинской (+50,7%), Хорезмской (+45,9%), Кашкадарьинской (+38,5%) областях, и в г.Ташкенте (+74,9%).
Объем сделок на Узбекской республиканской товарно-сырьевой бирже за анализируемый период вырос на 20,1%. Значительный рост биржевой активности наблюдается в Сырдарьинской (+102,0%), Кашкадарьинской (+72,4%), Самаркандской (+55,1%) и Сурхандарьинской (+46,8%) областях, а в Республике Каракалпакстан (+51,4%) и г.Ташкенте (+6,9%).
Рост объемов сделок в этих регионах обеспечен за счет увеличения продажи таких товаров, как хлопковое волокно, пшеничная мука, пшеница, сжиженный газ, минеральные удобрения, технические семена, бензин автомобильный, дизельное топливо, строительные и хозяйственные материаллы, сахар, прокат черных и цветных металлов, полиэтилен и т.п.
В течение анализируемого периода создано 15 404 новых хозяйствующих субъектов, наибольшее количество которых зарегистрировано в Самаркандской (1 391), Кашкадарьинской (1 346), Ферганской (1 340), Ташкентской (1 167), Хорезмской (1 059), областях и в г. Ташкент (3 012).