Озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш доирасида кундалик эҳтиёжни қоплайдиган асосий озиқ-овқат маҳсулотлари нархлари барқарорлигини сақлаш давлатнинг асосий вазифаларидан бири ҳисобланади. Бу борадаги ишлар бугунги кунда жуда долзарб бўлиб, зарур ҳаётий аҳамият касб этмоқда.
Глобал инқироз шароитида, озиқ-овқат маҳсулотлари учун жаҳон нархларининг кескин ўзгарувчанлиги шароитида ички бозорнинг нарх-наво сакрашларига нисбатан барқарорлигини таъминлаш айниқса жуда муҳимдир.
Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази (CERR) ички бозорда нархлар бўйича доимий мониторинг олиб бормоқда. Хусусан, 2021 йил 28 апрелдан 5 майга қадар Ўзбекистонда асосий озиқ-овқат маҳсулотларига бўлган нархларнинг вилоятлар, туманлар ва шаҳарлар бўйича ўзгариши таҳлили амалга оширилди.
Сўнгги пайтларда ўсимлик ёғининг нархлари конъюктураси ҳукумат ва жамоатчилик диққат марказида бўлиб келмоқда. Ташқи бозорда ушбу маҳсулотга бўлган талабнинг ортиши ва натижада тадбиркорларнинг нархлар фарқидан фойдаланган ҳолда юқори фойда олишга интилиши оқибатида нархларнинг кўтарилиши давлат томонидан бозорни барқарорлаштирувчи чора-тадбирларнинг жорий этилишига олиб келди. Мониторинг шуни кўрсатмоқдаки, амалга оширилган ишлар ўз самарасини бермоқда.
Ўзбекистон Республикаси Давлат статистика қўмитасининг маълумотларига кўра, ҳафта охирига келиб республикада бир литр ўсимлик ёғининг ўртача нарх 0,5% га пасайиб, 19 104 сўмни ташкил этди. Ўртача нархлар диапазони Андижон вилоятида бир литр учун 17 218 сўм, Тошкент шаҳрида 20 596 сўмгача бўлган оралиқда ўзгариб борди.
9 та вилоятда ўсимлик ёғи нархларининг пасайиши кузатилмоқда, энг юқориси Навоий (2,4% га) ва Самарқанд (2,2% га) вилоятларида қайд этилди.
Туманлар таркибида ўсимлик ёғи нархининг бир литри учун энг катта пасайиш Вобкент (8,3%), Тўрткўл (6,3%), Жомбой (5,5%), Элликқалъа (5,4%), Пахтачи (5,1%), Мирзачўл (5%) туманларида кузатилди.
Ҳафта давомида нархлар фақат 5 та вилоятда ошди, улардан энг баланди Сирдарё (1,6% га), Тошкент вилоятлари ва Тошкент шаҳрига (0,7% га) тўғри келади.
Қуйида мол гўшти, сут, тухум, картошка, гуруч, буғдой уни, шакар нархларининг ўзгариши келтирилган.
Кўриб чиқилаётган давр мобайнида республикада ўртача нархларнинг ўсиши мол гўшти (0,4%га, килоси 61 минг сўмгача), картошка (1,6%га, килоси 4,655 сўмгача), тухум (0,1 %га, ўнтаси 10,761 сўмгача), буғдой уни (0,1%га, килоси 4,839 сўмгача), шакар (0,5 %га, килоси 8,309 сўмгача) учун қайд этилди.
- мол гўшти Навоий (1,7%) ва Сурхондарё (1,8%) вилоятларида;
- сут Тошкент шаҳрида (0,8%);
- тухум Тошкент вилояти (1,1%) ва Қорақалпоғистонда (0,8%);
- картошка Хоразм (7,9%), Тошкент (6,1%), Самарқанд (4,2%) вилоятларида;
- гуруч Сирдарё (0,9%) ва Тошкент (0,8%) вилоятларида;
- буғдой уни Андижон (3,5%) ва Хоразм (1,4%) вилоятларида;
- шакар Сурхондарё вилоятида (3,3%), Тошкент шаҳрида (1,8%) кузатилди.
Республикада ҳафта давомида ўртача нархларнинг пасайиши сут (0,2%га, литрига 6 102 сўмгача), гуруч (0,1% га, килоси га 10 169 гача), ўсимлик ёғи (0,5% га, литрига 19 104 сўмгача) учун қайд этилган.
- мол гўшти – Тошкент шаҳрида (0,5%), Қорақалпоғистонда (0,2%);
- сут – Бухоро (2,4%), Самарқанд (2,2%) вилоятларида, Қорақалпоғистонда (2,3%);
- тухум – Жиззах (1,4%), Андижон (0,7%), Самарқанд (0,5%) вилоятларида;
- картошка – Андижонда (2,7% га), Бухорода (2,2% га) вилоятларида;
- гуруч – Андижон (1,2%), Навоий (0,4%) вилоятларида, Тошкент шаҳрида (0,8%);
- буғдой уни – Наманган (3,1%), Навоий (0,8%) вилоятларида;
- шакар – Самарқанд (2,3%), Хоразм (0,8%), Навоий (0,5%) вилоятларида);
Шундай қилиб, Ўзбекистонда кўриб чиқилаётган ҳафта давомида асосий истеъмол товарлари учун нарх муҳити нисбатан паст даражада ўзгарувчанлиги билан ажралиб туради.

Обеспечение стабильности цен на продукты питания рассматривается как одна из основных функций государства в рамках обеспечения продовольственной безопасности. Работа в данном направлении в настоящее время является особенно актуальной, и, можно сказать, жизненно-необходимой.
В условиях глобального кризиса, сильной волатильности мировых цен на продовольственные продукты крайне важным является устойчивость внутреннего рынка перед ценовыми шоками.
Центром экономических исследований и реформ (ЦЭИР) ведется непрерывный мониторинг за ценами на внутреннем рынке. В частности, проведен анализ изменения цен в Узбекистане на основные продовольственные продукты за период с 28 апреля по 5 мая 2021 г. в разрезе областей районов и городов.
Ценовая конъюнктура растительного масла в последнее время находится под пристальным вниманием общественности и правительства страны. Недавний всплеск цен, вызванный повышенным спросом на данный продукт на внешнем рынке и, как следствие, желанием предпринимателей получить сверхвысокую прибыль привел к вводу стабилизирующих рынок мер со стороны государства. Как показывает мониторинг, предпринятые действия уже дают свой результат.
Согласно оперативным данным Госкомстата РУз, средняя цена по республике по итогам недели за литр растительного масла снизилась на 0,5% до 19 104 сум. Уровень средних цен сложился в диапазоне от 17 218 сум за литр в Андижанской области до 20 596 сум в Ташкенте.
В 9 областях наблюдается снижение цен на растительное масло, наибольшее зафиксировано в Навоийской (на 2,4%) и Самаркандской (на 2,2%) областях.
В разрезе районов наибольшее снижение цены за литр растительного масла отмечается в Вабкентском (на 8,3%), Турткульском (на 6,3%), Джамбайском (на 5,5%), Эликалинском (на 5,4%), Пахтачийском (на 5,1%), Мирзачульском (на 5%) районах.
Цены за неделю подросли только в 5 регионах, из них наибольше в Сырдарьинской (на1,6%), Ташкентской областях и Ташкенте (на 0,7%).
Ниже представлены изменения цен на говядину, молоко, яйца, картошку, рис, пшеничную муку, сахар.
За рассматриваемые период рост средних цен по республике зафиксирован на говядину (на 0,4% до 61 тыс. сум за кг), картошку (на 1,6% до 4 655 сум за кг), яйца (на 0,1% до 10 761 сум за десяток), пшеничную муку (на 0,1% до 4 839 сум за кг), сахар (на 0,5% до 8 309 сум за кг).
- говядину в Навоийской (на 1,7%) и Сурхандарьинской (на 1,8%) областях;
- молоко в Ташкенте (на 0,8%);
- яйца в Ташкентской области (на 1,1%), Каракалпакстане (на 0,8%);
- картошку в Хорезмской (на 7,9%), Ташкентской (на 6,1%), Самаркандской (на 4,2%) областях;
- рис в Сырдарьинской (на 0,9%) и Ташкентской (на 0,8%) областях;
- пшеничную муку в Андижанской (на 3,5%) и Хорезмская (на 1,4%) областях;
- сахар в Сурхандарьинской области (на 3,3%), Ташкенте (на 1,8%);
Снижение средних цен за неделю по республике отмечается на молоко (на 0,2% до 6 102 сум за литр), рис (на 0,1% до 10 169 за кг), масло растительное (на 0,5% до 19 104 сум за литр).
- говядину в Ташкенте (на 0,5%), Каракалпакстане (на 0,2%);
- молоко в Бухарской (на 2,4%), Самаркандской (на 2,2%) областях, Каракалпакстане (на 2,3%);
- яйца в Джизакской (на 1,4%), Андижанской (на 0,7%), Самаркандской (на 0,5%)
- картошку в Андижанской (на 2,7%), Бухарской (на 2,2%);
- рис в Андижанской (на 1,2%), Навоийской (на 0,4%) областях, Ташкенте (на 0,8%);
- пшеничную муку в Наманганской (на 3,1%), Навоийской (на 0,8%) областях;
- сахар в Самаркандской (на 2,3%), Хорезмской (на 0,8%), Навоийской (на 0,5% областях);
Таким образом, в Узбекистане за рассматриваемую неделю ценовая конъюнктура на основные потребительские товары характеризуется относительной низкой волатильностью.