Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази (CERR) ички бозордаги нархлар бўйича доимий мониторинг олиб бормоқда.
Хусусан, 2021 йил 12 майидан 19 майига қадар Ўзбекистонда асосий озиқ-овқат маҳсулотларига бўлган нархларнинг вилоятлар, туманлар ва шаҳарлар бўйича ўзгариши таҳлили амалга оширилди.
Сўнгги пайтларда ўсимлик ёғининг нархлари конъюктураси ҳукумат ва жамоатчилик диққат марказида бўлиб келмоқда. Ташқи бозорда ушбу маҳсулотга бўлган талабнинг ортиши давлат томонидан бозорни барқарорлаштирувчи чора-тадбирларнинг жорий этилишига олиб келди. Мониторинг шуни кўрсатмоқдаки, амалга оширилган ишлар ўз самарасини бермоқда.
Ўзбекистон Республикаси Давлат статистика қўмитасининг маълумотларига кўра, ҳафта охирига келиб республикада бир литр ўсимлик ёғининг ўртача нарх 0,5% га пасайиб, 18 945 сўмни ташкил этди. Ўртача нархлар диапазони Андижон вилоятида бир литр учун 17 045 сўм, Тошкент шаҳрида 20 331 сўмгача бўлган оралиқда ўзгариб борди.
12 та вилоятда ўсимлик ёғи нархларининг пасайиши кузатилмоқда, энг юқориси Навоий (2,2%), Тошкент (0,9%), Қашқадарё (0,8%) ва Бухоро (0,8%) вилоятларида қайд этилди.
Туманлар кесимида ўсимлик ёғи нархининг бир литри учун энг катта пасайиш Навбаҳор (8,7%), Ўртачирчиқ (7%), Чуст (6,4%), Қўрғонтепа (4,9%), Шўрчи (4,1%), Кармана (3,5%) туманларида кузатилди.
Ҳафта давомида нархлар фақат 2 та вилоятда: Хоразм (0,4%) ва Жиззах (0,1%)да ошди.
3 ҳафта давомида 28 апрелдан 19 майгача республикада ўсимлик ёғининг ўртача нархи 1,3% га пасайди.
Қуйида 12 майдан 19 майгача мол гўшти, сут, буғдой уни, шакар, тухум, картошка, гуруч нархларининг ўзгариши келтирилган.
Кўриб чиқилаётган давр мобайнида республикада ўртача нархларнинг ўсиши мол гўшти (0,2 %га, килоси 61 266 минг сўм), сут (0,1 %га, литри 6 095 минг сўм), буғдой уни (0,02 %га, килоси 4 880 сўм), шакар (0,2 %га, килоси 8 393 сўм) учун қайд этилди.
- мол гўшти Сирдарё (0,7%) ва Навоий (0,6%) вилоятларида;
- сут Тошкент (2,5%), Қашқадарё (0,4%) вилоятларида;
- тухум Тошкент ва Фарғона (0,4%) вилоятларида;
- картошка Наманган (1,9%), Фарғона (1,1%) вилоятларида;
- гуруч Қашқадарё (0,8%) вилоятларида;
- буғдой уни Жиззах (0,8%), Фарғона (0,2%) вилоятларида;
- шакар Сирдарё (1,2%), Жиззах (0,4%) вилоятларида, Тошкент (0,4%) шаҳрида кузатилди.
Республикада ҳафта давомида ўртача нархларнинг пасайиши тухум (0,5 %га, ўнтаси 10 722 сўм), картошка (3,3 %га, илоси 4 519 сўм), гуруч (0,2 %га, килоси 10 141 сўм), ўсимлик ёғи (0,5 %га, литрига 18 945 сўм).
- мол гўшти – Андижон вилоятида (0,3%);
- сут – Қорақалпоғистон Республикасида (2,6%), Жиззах (1,3%) ва Самарқанд (1,2%) вилоятларида;
- тухум – Жиззах (3,1%), Қашқадарё (2,5%), Навоий (0,9) вилоятларида;
- картошка – Қашқадарё (9%), Самарқанд (5,4%) вилоятларида ва Тошкент (7,4%) шаҳрида;
- гуруч – Андижон (1,4%), Тошкент (0,8%), Фарғона (0,4%) вилоятларида,
- буғдой уни – Наманган ва Тошкент (0,1%), вилоятларида;
- шакар – Хоразм (0,7%), Андижон (0,4%) вилоятларида;
Ўзбекистонда кўриб чиқилаётган ҳафта давомида асосий истеъмол товарлари учун нарх муҳити нисбатан паст даражада ўзгарувчанлиги билан ажралиб туради. Ўтган ҳафтага нисбатан (5 майдан 12 майгача) мол гўшти нархининг ўсиш суръати сақланиб қолди, тухум ва картошка нархи пасайиб кетди, ун ва шакар нархларининг ўсиши динамикаси сезиларли даражада секинлашди.

Центром экономических исследований и реформ (ЦЭИР) ведется непрерывный мониторинг за ценами на внутреннем рынке.
В частности, проведен анализ изменения цен в Узбекистане на основные продовольственные продукты за период с 12 по 19 мая 2021 г. в разрезе областей районов и городов.
Ценовая конъюнктура растительного масла в последнее время находится под пристальным вниманием общественности правительства страны. Недавний всплеск цен привел к вводу стабилизирующих рынок мер со стороны государства. Как показывает мониторинг, предпринятые действия уже дают свой результат.
Согласно оперативным данным Госкомстата РУз, средняя цена по республике по итогам недели за литр растительного масла снизилась на 0,5% до 18 945 сум.
Уровень средних цен сложился в диапазоне от 17 045 сум за литр в Андижанской области до 20 331 сум в Ташкенте.
В 12 областях наблюдается снижение цен на растительное масло, наибольшее зафиксировано в Навоийской (на 2,2%), Ташкентской (на 0,9%), Кашкадарьинский (на 0,8%) и Бухарской (на 0,8%) областях.
В разрезе районов наибольшее снижение цены за литр растительного масла отмечается в Навбахорском (на 8,7%), Уртачирчикском (на 7%), Чустском (на 6,4%), Кургантепинском (на 4,9%), Шурчинском (на 4,1%), Карманинском (на 3,5%) районах.
Цены за неделю подросли только в 2 регионах: в Хорезмской (на 0,4%) и Джизакской (на 0,1%) областях.
За 3 недели, с 28 апреля по 19 мая средние цены на растительное масло по республике снизились на 1,3%.
Ниже представлены изменения цен на говядину, молоко, яйца, картошку, рис, пшеничную муку, сахар с 12 по 19 мая.
За рассматриваемые период рост средних цен по республике зафиксирован на говядину (на 0,2% до 61 266 сум за кг), молоко (на 0,1% до 6 095 за литр), пшеничную муку (на 0,02% до 4 880 сум за кг), сахар (на 0,2% до 8 393 сум за кг).
- говядину в Сырдарьинской (на 0,7%), Навоийской (на 0,6%), Ферганской (на 0,5%), Кашкадарьинской (на 0,5%) областях;
- молоко в Ташкентской (на 2,5%), Кашкадарьинской (на 0,4%) областях;
- яйца в Ташкентской и Ферганской (на 0,4%) областях;
- картошку в Наманганской (на 1,9%) и Ферганской (на 1,1%) областях;
- рис в Кашкадарьинской (на 0,8%) области;
- пшеничную муку в Джизакской (на 0,8%), Ферганской (на 0,2%) областях;
- сахар в Сырдарьинской (на 1,2%), Джизакской (на 0,4%) областях и г. Ташкенте (на 0,4%);
Снижение средних цен за неделю по республике отмечается на яйца (на 0,5% до 10 722 сум за десяток), картошку (на 3,3% до 4 519 сум за кг), рис (на 0,2% до 10 141 за кг), масло растительное (на 0,5% до 18 945 сум за литр).
- говядину в Андижанской области (на 0,3%);
- молоко в Республике Каракалпакстан (на 2,6%), Джизакской (на 1,3%), Самаркандской (на 1,2%) областях;
- яйца в Джизакской (на 3,1%), Кашкадарьинской (на 2,5%), Навоийской (на 0,9%) областях;
- картошку в Кашкадарьинской (на 9%), Самаркандской (на 5,4%) областях, г. Ташкенте (на 7,4%);
- рис в Андижанской (на 1,4%), Ташкентской (на 0,8%), Ферганской (на 0,4%) областях;
- пшеничную муку в Наманганской, Ташкентской (на 0,1%) областях;
- сахар в Хорезмской (на 0,7%), Андижанской (на 0,4%) областях;
В Узбекистане за рассматриваемую неделю ценовая конъюнктура на основные потребительские товары характеризуется относительной низкой волатильностью. В сравнении с неделей ранее (с 5 по 12 мая) темпы прироста цен на говядину остались теми же, цены на яйца и картошку пошли на снижение, а динамика роста цен на муку и сахар значительно замедлилась.