2021 йил 1-чоракда Ўзбекистондаги энг фаол банклар аниқланди
Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази томонидан Ўзбекистондаги 31 та тижорат банклари учун “Банклар фаоллик индекси” ишлаб чиқилди.
Мазкур индекс асосида ҳар чоракда банклар рейтинги янгилаб борилмоқда.
Индекс қўйидаги кўрсаткичлар бўйича ҳисобланган:
• Молиявий воситачилик
• Молиявий оммабоплик
• Капитал етарлилиги
• Активлар сифати
• Бошқарув самарадорлиги
• Даромад олиш салоҳияти
• Ликвидлилик
Ушбу тадқиқот банк тизими активлари таркибида хусусий сектор улуши ўзгаришлари, шунингдек, банк соҳасидаги ислоҳотлар ва трансформация жараёнлари самарадорлигини доимий равишда баҳолаб бориш учун ўтказилмоқда.
Банкларни трансформация қилиш жараёнлари аҳолининг турли қатламларининг молиявий хизматларга бўлган талабини қондиради, ҳудудларни банк хизматлари билан қамраб олади ва ижтимоий-иқтисодий дастурларни амалга оширишга ҳисса қўшиши кутилмоқда.
Таъкидлаш керакки, 2018 йилда 4 мингдан ортиқ жисмоний шахслар масофавий банк хизматларидан фойдаланган бўлса, 2021 йил 1 январь ҳолатига ушбу хизматлардан фойдаланувчилар сони қарийб 14 мингга етди, бу эса банк секторида рақамли технологиялардан фойдаланиш қамровининг сезиларли даражада ошганлигидан далолат беради.
2021 йил 1 март ҳолатига республика банк тизими активлари 366,2 трлн. сўмни (2020 йил 1 мартга нисбатан ўсиш – 31,3 фоиз), мажбуриятлари – 306,6 трлн. сўмни (ўсиш – 38,3 фоиз), капитал 59,5 трлн. сўмни (ўсиш – 12,4 фоиз) ташкил этди. Ҳозирги кунда банк тизимида 55 мингдан зиёд киши фаолият олиб бормоқда.
Банклар икки гуруҳга ажратилган – йирик банклар ва кичик банклар. Рейтинг ҳар бир гуруҳ учун алоҳида тузилади.
*Кичик банклар гуруҳига Тошкент шаҳрида ёки республиканинг фақат бир ҳудудида фаолият олиб бораётган банклар киритилган.
Йирик банклар фаоллик рейтинги
2021 йил 1 чорак учун
17 та йирик банклар орасида Капиталбанк ўтган йилнинг 2-чорагидан буён 1-ўринни сақлаб қолмоқда. Капитал етарлилиги, даромад олиш салоҳияти ва бошқарув самарадорлиги бўйича юқори натижалар Капиталбанкка умумий рейтингда ўз ўрнини мустаҳкамлашга ёрдам берди.
Хусусан, банкнинг муддатли депозитларининг кредитларига нисбати 78 фоизни ташкил этди. Бошқа банклар ва молия институтларидан олинган маблағлар улуши 3,5 фоизга етди. Ҳукуматдан (Молия вазирлиги ва Ўзбекистон Тикланиш ва тараққиёт жамғармасидан) олинган маблағлар улуши 0,8 фоиз пунктга ошиб, 1,3 фоизни ташкил этганига қарамай, банк мажбуриятлари таркибидаги улуши энг паст кўрсаткичлардан бири бўлиб қолмоқда.
Траст банк умумий рейтингда 2020 йил 4-чоракдаги ўрнидан 2 поғона кўтарилиб, 2-ўринни эгаллади. Мазкур банк капитал етарлилиги, бошқарув самарадорлиги, даромад олиш салоҳияти ҳамда ликвидлилик бўйича етакчи банклардан бирига айланмоқда. Хусусан, ликвидликни қоплаш коэффициенти Марказий банк томонидан белгиланган меъёрдан 5,2 баробар юқори ҳисобланади.
Алоқа банк давлат улуши мавжуд йирик банклардан бири сифатида умумий рейтингда 3-ўринни сақлаб қолди. Ушбу банк молиявий воситачилик, капитал етарлилиги ва активлар сифати бўйича яхши натижаларни кўрсатди.
Банкнинг муддатли депозитларининг кредитларига нисбати 56 фоизни ташкил этди, бу эса давлат улуши мавжуд бошқа банклардаги кўрсаткичдан юқоридир. Бошқа банклар ва молия институтларидан олинган депозитлар ва кредитларнинг жами мажбуриятларидаги улуши 26 фоизга етган бўлса, ҳукуматдан олинган қарзлар улуши эса 11 фоизни ташкил этди. Бу банк тизими ўртача кўрсаткичидан (17 фоиз) кам ҳисобланади.
Жорий йил 1-чоракда Микрокредитбанк ва Ўзсаноатқурилиш банк умумий рейтингда энг юқори кўтарилишга эришди. Ушбу банклар ўтган йилнинг 4-чорагидаги позициясидан 4 поғонага юқорилади.
Кичик банклар фаоллик рейтинги
2021 йил 1-чорак
Жорий йилнинг 1-чорагида Ўзбекистоннинг 14 та кичик банклар учун фаоллик рейтингида учта етакчи банклар (Давр банк, Зираат банк ва Универсал банк) 2020 йил 4-чорагига нисбатан ўзгаришсиз қолди.
Давр банк ва Универсал банк молиявий оммабоплик бўйича энг юқори натижаларни намойиш этди. Зираат банк капитал етарлилиги ва бошқарув самарадорлиги бўйича етакчи банклардан бири бўлиб қолмоқда.
*Батафсил таҳлил «Экономическое обозрение» журналининг навбатдаги сонида чоп этилади.
*Тадқиқот методологияси ва батафсил маълумотларни ўз ичига олган тўлиқ ҳисобот Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар марказига сўров бўйича тақдим этилади.

Центром экономических исследований и реформ (ЦЭИР) разработан «Индекс активности банков» для 31 коммерческого банка Узбекистана.
На основе Индекса ЦЭИР ежеквартально обновляет рейтинг банков.
Индекс рассчитан по следующим показателям:
- Финансовое посредничество
- Финансовая доступность
- Достаточность капитала
- Качество активов
- Эффективность управления
- Доходность
- Ликвидность
Исследование проводится с целью регулярной оценки изменений доли частного сектора в банковских активах, а также эффективности реформ и трансформационных процессов в банковском секторе.
Ожидается, что процесс трансформации банков позволит удовлетворить спрос различных слоев населения на финансовые услуги, обеспечить территориальный охват банковскими услугами и способствует реализации социально-экономических программ.
Следует отметить, что в 2018 году дистанционными банковскими услугами воспользовались свыше 4 тыс. физических лиц, а по состоянию на 1 января 2021 года их число достигло почти 14 тыс., что говорит о значительном увеличении охвата использования цифровыми технологиями в банковской сфере.
По состоянию на 1 марта 2021 года активы банковской системы республики составили 366,2 трлн. сумов (рост по сравнению с 1 марта 2020 г. составил 31,3%), обязательств – 306,6 трлн. сумов (рост 38,3%), капитала – 59,5 трлн. сумов (рост 12,4%). В настоящее время в банковской системе работает свыше 55 тыс. человек.
Банки были разделены на две группы — крупные и малые банки. Рейтинг составлен отдельно для каждой из групп.
*В группу малых банков вошли банки, работающие в г. Ташкенте или только в одном из регионов страны.
Рейтинг активности крупных банков за 1 квартал 2021 года
Среди 17 крупных банков по прежнему лидерство за собой сохраняет «Капиталбанк», удерживая его с 2-го квартала прошлого года.
Высокие результаты по достаточности капитала, доходности и качеству управления позволили «Капиталбанку» прочно закрепить свои позиции в общем рейтинге.
В частности, соотношение срочных депозитов банка к общей сумме кредитов составили 78%. Доля средств, полученных от других банков и финансовых институтов составила – 3,5%. Несмотря на то, что доля средств, полученных от государства (*прим. Министрество финансов, Фонд реконструкции и развития Узбекистана) выросла на 0,8п.п. по сравнению с 4 кварталом 2020г. и составила 1,3%, в структуре обязательств банка, она подолжает оставаться одной из самых низких показателей.
«Трастбанк» поднялся на 2 позиции в общем рейтинге по сравнению с 4 кварталом 2020 года и занял 2-ое место в рейтинге. Таким образом, этот банк становится одним из ведущих банков по достаточности капитала, качеству управления, доходности и ликвидности. В частности, коэффициент покрытия ликвидности в 5,2 раза превышает норму, установленную ЦБУ.
«Алокабанк» сохранил за собой 3-е место в общем рейтинге, как один из крупнейших банков с государственной долей. Этот банк показал хорошие результаты по финансовому посредничеству, достаточности капитала и качеству активов.
Доля срочных депозитов банка в общем объеме кредитов составила 56%, что выше, чем у других банков с участием государственной доли . При этом доля депозитов и кредитов от других банков и финансовых учреждений в общих обязательствах «Алокабанка» составила 26%, а доля заимствований от государства –11%, что ниже, чем средние показатели (17%) банковской системы.
В общем рейтинге наибольший рост в 1-ом квартале т.г. показали «Микрокредитбанк» и «Промстройбанк» улучшив свои показатели на 4 пункта по сравнению с 4 кварталом прошлого года.
Рейтинг активности малых банков 1 квартал 2021 года
Тройка лидеров в общем рейтинге активности 14 малых банков Узбекистана в первом квартале т.г. осталась без изменения по сравнению с 4 кварталом 2020г. Индекс возглавили «Даврбанк», «Зираатбанк» и «Универсалбанк» соответственно.
По финансовой доступности «Даврбанк» и «Универсалбанк» банк продемонстрировали наиболее высокие результаты. «Зираатбанк» стал одним из лидеров по достаточности капитала и качеству управления.
*Детальный анализ будет опубликован следующем номере журнала «Экономическое обозрение».
*Получить полный отчет, который содержит методологию и детальную информацию об исследовании можно по запросу в Центр экономических исследований и реформ.