Ўзбекистон ташқи сиёсати дўстона муносабатларга таянган
Шавкат Мирзиёев давлат раҳбари сифатида фаолият юрита бошлаган илк йилларданоқ, Ўзбекистоннинг халқаро доирадаги нуфузини янада оширишга киришди. Олдимизга қўйилган катта мақсадларни юксак минбарлардан туриб баралла айтди. Ана шу ортга қайтмас ислоҳотлар самарасини бугун ҳар жабҳада ўзгаришларда яққол ҳис этиб, кўриб, билиб турибмиз.
Ўзбекистоннинг ўзига хос сиёсат йўли турли халқаро учрашув ва мулоқотларда ўз аксини топиб боряпти. Президентимиз томонидан юксак минбарларда илгари сурилган ташаббуслар фаол қўллаб-қувватланаётгани ҳам бор гап. Дунёдаги энг йирик тузилма — БМТ Бош Ассамблеясининг 72–75-сессияларида айтилган гаплар асосида махсус дастур ва ҳужжатлар қабул қилингани бунга мисол. Бундай тузилмаларда ўз фикри ва сўзини айта олиш сиёсатимизнинг асосий жиҳатларидан бирига айланмоқда.
Куни кеча Россиянинг Қозон шаҳрида бўлиб ўтган БРИКС бирлашмаси давлатларининг саммити ҳам ана шундай жиҳатлари билан алоҳида ажралиб турди. Яъни давлатимиз раҳбари “БРИКС плюс” форматидаги саммитдаги нутқида ҳозирги дунё олдидаги глобал ва ўткир муаммоларни ўртага ташлади. Уларга ечим топиш бўйича ўз таклиф ва мулоҳазаларини билдирди.
“... Афсуски, бугунги кунда дунё жадал бўлиниб бормоқда. Инсонларга улкан азоб-уқубатлар, оғир изтироб ва ўрнини тўлдириб бўлмайдиган йўқотишлар келтираётган уруш ва можаролар сони ортмоқда.
Жаҳон иқтисодиёти ва савдосининг парчаланиб бораётгани тенгсизлик, технологик узилишлар ва протекционизмни кучайтирмоқда. Мамлакатлар ўртасида янги тўсиқлар вужудга келмоқда”, деди давлатимиз раҳбари ўз нутқида.
Ҳа, бугун дунё беқарор. Қарорлар ўзгарувчан, бозорлар ишончсиз. Бундай шароитда эса муроса энг биринчи дастакдир. Келишиб, муроса қилиб иш қилинмас экан, натижа ҳақида гап-сўз бўлиши мумкин эмас. Эътиборлиси, Ўзбекистон сиёсати, аввал бошданоқ, шунга йўғрилган. Ўзбекистон ҳар бир давлат билан дўстона ҳамкорлик қилишни истайди. Жумладан, БРИКС аъзолари билан ҳам. Бинобарин, ҳозирги кунда тузилмага аъзо тўққиз давлатнинг дунё иқтисодиётидаги ўрни катта. Шу билан бирга, 3,24 миллиард киши БРИКС давлатларида яшайди. Бу дунё аҳолисининг 40 фоизидан кўпроқ, дегани. Таҳлилларга кўра, 2030 йилга бориб, жаҳон ялпи ички маҳсулотининг 50 фоизи ушбу мамлакатлар ҳиссасига тўғри келади. Сўнгги йилларда ташкилотнинг халқаро таъсир доираси кенгайиб, унга кириш истагини билдираётганлар ҳам кўпаймоқда.
Дунё нуфусининг қарийб ярми, ялпи ички маҳсулотининг ярми — бу катта истеъмол бозори, дегани. Дунё бозорида рақобат кучайиб, хомашё нархлари тез-тез ўзгараётган ҳозирги шароитда санаот ва экспортбоп маҳсулотлар ишлаб чиқаришга интилаётган мамлакатимиз учун эса катта имконият. Ўзи, умуман, ички имкониятларни ишга солиш ҳисобига жорий йилнинг тўққиз ойида мамлакатимиз иқтисодиёти 6,6 фоизга ошгани, экспорт қарийб 19 фоиз ўсгани халқаро алоқалар мустаҳкамланишга асос яратади. Чунки барқарор ривожланиш кузатилган иқтисодиётга қизиқиш доим юқори бўлган.
Дастлаб беш мамлакатни бирлаштирган мазкур тузилма таркиби йил сайин кенгайиб, ҳудуд, аҳоли ва ЯИМ кўрсаткичи бўйича сайёра миқёсида йирик уюшмага айланиб боряпти. Унинг фаолияти эса изчил, фаол, прагматик, очиқ ва шаффоф мулоқот, ҳамкорликни ривожлантиришга қаратилган.
БРИКСнинг навбатдаги саммитида Қозон декларациясини қабул қилинди. Ҳужжатда умумий манфаатлар асосида стратегик шериклик алоқаларини янада ривожлантириш қайд этилди. Глобал жараёнларга кам ривожланаётган мамлакатлар, хусусан, Африка давлатларини кенгроқ иштирок этишга чақирилди. Украина урушини мулоқот орқали тинч йўл билан ҳал қилиш бўйича воситачилик таклифлари келтирилди. Иқлим ўзгаришига қарши курашиш каби масалалар акс эттирилди.
Давлатимиз раҳбари ўз нутқида геосиёсий рақобат, миллий эгоизм ва мафкуравий қолпилардан холи бўлган конструктив мулоқот йўли билан глобал муросага эришиш бўйича билдирилган даъватларни қўллаб-қувватлашини билдирди. Ўзбекистон бундан буён ҳам БРИКС давлатлари билан шериклик алоқаларини фаол ривожлантириш ниятида эканлиги, ушбу бирлашма доирасида очилаётган янги имкониятлардан самарали фойдаланиши айтилди.
“Биз, шунингдек, инновация, рақамли иқтисодиёт, “яшил” тараққиёт ва энергетика, тўсиқларсиз электрон тижорат каби соҳаларда ҳамкорликни кенгайтиришдан манфаатдормиз”, — деди давлатимиз раҳбари ўз нутқида.
Статистика идораси маълумотларига кўра, жорий йилнинг саккиз ойида Ўзбекистон 188 мамлакат билан савдо алоқаларини амалга оширган. Ташқи савдо айланмаси ҳажми 42,7 миллиард долларига етган.
Саммит доирасида давлатимиз раҳбари Туркия, Хитой, Миср, Ҳиндистон, Вьетнам каби давлатлар етакчилари, шунингдек, Янги тараққиёт банки, “Сбербанк” сингари молиявий ташкилотлар раҳбарлари билан билан учрашиб, музокаралар ўтказгани бу борадаги кўрсаткичлар янада ортишига замин яратади.
Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг Татаристон Республикаси давлат мукофоти — "Дўстлик" ордени билан тақдирланиши эса Ўзбекистон ва Татаристон ўртасидаги муносабатлар нечоғлик юқори чўққига чиққанлигини англатади.
Умуман олганда, бугунги кунда Ўзбекистон юритаётган сиёсат мазмун-моҳияти ҳамкорликни ривожлантириш орқали халқлар фаровонлигини таъминлаш, дўстликни мустакамлашга қаратилгани билан аҳамиятлидир.

Это является практическим результатом, плодом и достижением политики, проводимой Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым.
С первых лет своего руководства государством Шавкат Мирзиёев приступил к повышению авторитета Узбекистана на международной арене. Он громко заявил о поставленных перед нами больших целях с высоких трибун. Сегодня мы явно ощущаем, видим и осознаем результаты этих необратимых реформ в изменениях во всех сферах.
Особый путь внешней политики Узбекистана находит отражение на различных международных встречах и переговорах. Инициативы, выдвигаемые нашим Президентом на высоких трибунах, активно поддерживаются. Это подтверждает факт принятия специальных программ и документов на основе выступлений на 72–75 сессиях Генеральной Ассамблеи ООН - крупнейшей международной организации в мире. Способность Узбекистана высказывать свои идеи и озвучивать свое мнение на таких платформах становится одной из ключевых сторон нашей внешней политики.
Недавно в Казани, Россия, состоялся саммит стран объединения БРИКС, который также выделялся именно этими аспектами. На саммите в формате «БРИКС плюс» наш глава государства в своем выступлении поднял вопросы глобальных и острых проблем, стоящих перед современным миром. Он выразил свои предложения и мнения по их решению.
«... К сожалению, сегодня мир стремительно разделяется. Увеличивается количество войн и конфликтов, приносящих людям большие страдания, тяжёлые испытания и невосполнимые потери.
Фрагментация мировой экономики и торговли усиливает неравенство, технологический разрыв и протекционизм. Появляются новые барьеры между странами», - отметил наш глава государства в своем выступлении.
Да, сегодня мир нестабилен. Решения переменчивы, а рынки ненадежны. В таких условиях компромисс является первоочередным инструментом. Без согласия и сотрудничества говорить о результатах не приходится. Примечательно, что политика Узбекистана с самого начала ориентирована именно на это. Узбекистан стремится к дружескому сотрудничеству с каждой страной, включая страны БРИКС. К тому же сегодня девять государств, входящих в объединение, занимают значительное место в мировой экономике. Более того, 3,24 миллиарда человек проживают в странах БРИКС, что составляет более 40 процентов населения мира. По прогнозам, к 2030 году 50 процентов мирового ВВП будет приходиться на долю этих стран. В последние годы международное влияние организации расширяется, и растет число желающих присоединиться к ней.
Почти половина населения и половина мирового ВВП — это огромный потребительский рынок. В условиях, когда конкуренция на мировом рынке усиливается, а цены на сырье часто меняются, для нашей страны, стремящейся к производству промышленных и экспортно ориентированных товаров, это представляет большую возможность. В целом, за счет использования внутренних возможностей экономика нашей страны за девять месяцев текущего года выросла на 6,6 процента, а экспорт увеличился почти на 19 процентов, что создает основу для укрепления международных связей. Ведь интерес к экономике, в которой наблюдается устойчивое развитие, всегда высок.
Первоначально объединявшее пять стран, это объединение год за годом расширяется, становясь крупнейшей ассоциацией на планете по показателям территории, численности населения и ВВП. Его деятельность нацелена на последовательный, активный, прагматичный, открытый и прозрачный диалог и развитие сотрудничества.
На очередном саммите БРИКС была принята Казанская декларация. В документе отмечено дальнейшее развитие стратегических партнерских связей на основе общих интересов. Было сделано обращение к более широкому участию в глобальных процессах менее развитых стран, особенно государств Африки. Были предложены посреднические усилия по мирному урегулированию конфликта на Украине через диалог. Затронуты также вопросы борьбы с изменением климата.
В своем выступлении глава нашего государства выразил поддержку призывам к глобальному компромиссу через конструктивный диалог, свободный от геополитического соперничества, национального эгоизма и идеологических предубеждений. Было отмечено, что Узбекистан и дальше намерен активно развивать партнерские связи со странами БРИКС и эффективно использовать новые возможности, открывающиеся в рамках этого объединения.
«Мы также заинтересованы в расширении сотрудничества в таких областях, как инновации, цифровая экономика, "зеленое" развитие и энергетика, а также беспрепятственная электронная торговля», - сказал в своем выступлении наш глава государства.
Согласно данным Статистического агентства, за восемь месяцев текущего года Узбекистан осуществил торговые отношения со 188 странами. Объем внешнеторгового оборота достиг 42,7 миллиарда долларов.
В рамках саммита наш глава государства провел встречи и переговоры с лидерами таких стран, как Турция, Китай, Египет, Индия, Вьетнам, а также с руководителями финансовых организаций, таких как Банк нового развития и "Сбербанк", что создаст дополнительные возможности для увеличения этих показателей.
Награждение нашего Президента Шавката Мирзиёева государственной наградой Республики Татарстан - орденом "Дружбы" - свидетельствует о высоком уровне отношений между Узбекистаном и Татарстаном.
В целом, суть проводимой сегодня Узбекистаном политики заключается в развитии сотрудничества для обеспечения благосостояния народов и укрепления дружбы, что придает ей особое значение.