Ҳоким ёрдамчилари - халқ орасида ("Арабхона" маҳалласи)
Мамлакатимизда илк бор “маҳаллабай” тизими ҳамда ҳоким ёрдамчиси лавозими жорий этилди. Сиз учун бу лавозимнинг мазмун-моҳияти нимада, уни қандай тушунасиз?
— Ҳоким ёрдамчилари давлатимиз раҳбари ташаббуслари билан жорий қилинган “маҳаллабай” ишлаш тизимининг илк қалдирғочлари бўлди, десам адашмайман. Ҳоким ёрдамчисининг бор сайъ-ҳаракати маҳалла аҳолисининг бандлигини таъминлаш, тадбиркорликни ривожлантириш орқали маҳалла иқтисодиётини ривожлантириш ва камбағалликни қисқартиришдан иборат. Умуман айтганда эса ҳоким ёрдамчиларининг асосий вазифаси қуйи бўғинда фуқароларнинг муаммолари билан бевосита шуғулланиш, пировардида халқнинг турмуш даражасини яхшилашни мақсад қилади.
Ўзингиз ҳақингизда батафсилроқ гапириб беринг. Аёл эканлигингиз сизга қўйилган вазифаларни бажаришда қийинчилик туғдирмаяптими?
— Мен Жўраева Лола Олимовна, 1985 йил 21 март куни Когон шаҳар Беруний маҳалласида зиёлилар оиласида туғилганман. Дастлаб қишлоқ хўжалиги касб-ҳунар коллежи, сўнг Бухоро давлат университетида иқтисодиёт йўналиши бўйича ўқишни тамомладим. Меҳнат фаолиятимни Когон шаҳар халқ таълими бўлимида бошлаб, кейинчалик Когон туман ҳокимлигида бош ҳисобчи лавозимида ишлаганман. Бундан ташқари, иқтисодиёт фани бўйича умумтаълим мактаблари ўқувчилари ҳамда касб-ҳунар коллежлари талабаларига сабоқ берганман.
Бугун ҳоким ёрдамчиси лавозимининг машаққатини нафақат эркаклар, балки аёллар ҳам бирдек ҳис этмоқда. Албатта, ҳоким ёрдамчиси лавозими аёл киши учун бироз машаққатли. Мен мазкур лавозимнинг масъулият ва заҳматини тўлиқ ҳис этган ҳолда қабул қилдим. Ўйлайманки, ўзимга тақдим этилган мана шу имконият туфайли халқимни қийнаётган муаммоларга ечим топишга, уларнинг фаровон турмуш кечиришига ўз ҳиссамни қўшаман.
Ишни нимадан бошладингиз? Маҳаллангизнинг “ижтимоий портрети”ни рақам ва мисоллар орқали қайд этиб ўтсангиз.
— Ҳоким ёрдамчиси сифатидаги фаолиятимни маҳалладаги иқтисодий ҳолатни аниқлашдан бошлаганман. Фуқароларнинг гендер таркиби, хоҳиш-истаклари, ихтисослашувини ўрганиб, маҳалла иқтисодиётини кўтариш бўйича ўз режамни ишлаб чиққанман.
Менга бириктирилган маҳалла 50 та кўп қаватли уйлардан иборат. Унда 946 та хонадон, 949 та оила мавжуд бўлиб, 2 518 нафар аҳоли истиқомат қилади. Умумий хотин-қизлар сони 1 841 нафарни, ёшлар эса 878 нафарни ташкил этади. Маҳалламизнинг драйвер йўналиши – хизмат кўрсатиш соҳаси. Бугунги кунда маҳалла худудида 30 дан ортиқ хизмат кўрсатиш йўналишлари мавжуд. Лидер тадбиркорларимиз “Зафар Омад” МЧЖга тегишли умумий овқатланиш, шунингдек, “Биллур сервис Бухара” хусусий корхонасига тегишли хизмат кўрсатиш шохобчаларидир. Бундан ташқари, маҳалламиз ҳудудида ҳунарманд аёллар ҳам кўп. Ҳудудда томорқа ерлар мавжуд бўлмаганлиги сабабли аҳоли, асосан, ёлланма ишчи кучи сифатида даромад топади. Маҳалла ҳудудида йирик саноат корхоналари мавжуд эмас.
Аҳоли билан қай тарзда мулоқот қиляпсиз, мурожаатлар кўпми? Улар асосан қандай масалалар юзасидан мурожаат қиляпти? Муаммолар қай тартибда ҳал этиляпти?
— Таъкидлаб ўтиш жоизки, маҳалладаги ҳар бир оила ўзгача олам. Унинг ўзига хос дунёқараши, урф-одатлари, менталитети мавжуд. Шуларни инобатга олган ҳолда ҳар бир фуқаро билан алоҳида ёндашув асосида мулоқот қилишга тўғри келади. Юзага келган муаммоларни маҳалладаги бошқа масъуллар билан биргаликда бартараф этиш йўлларини аниқлаб, зарур чораларни кўрамиз. Вилоят ва республика даражасида кўриб чиқиладиган мурожаатларнинг аксариятини “online-mahalla.uz” платформасига жойлаштириб бораман. Фуқароларнинг ҳамда ҳудудда фаолият олиб бораётган тадбиркорларнинг муаммоларига манзилли ва сифатли ечим топиш учун мазкур платформада жисмоний ва юридик шахслар номидан мурожаатлар тегишлилиги бўйича масъул ташкилотларга тўғридан-тўғри юбориш имконияти мавжуд. Аҳолимиз томонидан ижтимоий инфратузилма борасида мавжуд муаммоларни ҳал этиш бўйича юборилган мурожаатларининг аксарияти бугунги кунда ўз ечимини топган. Ўз меҳнат фаолиятини бошлаш истагида бўлган фуқароларимиз ҳам кўп. Уларнинг эҳтиёжларидан келиб чиққан ҳолда субсидиялар ёхуд имтиёзли кредитлар ажратиш ишлари маҳалланинг ўзидан чиқмай, ҳоким ёрдамчисининг кўмаги асосида “онлайн” тарзда амалга оширилиб келинмоқда. Мавжуд бўш иш ўринларига жойлашмоқчи бўлган фуқароларимиз бандлигини таъминлаш мақсадида шаҳар бандликка кўмаклашиш маркази билан ҳамкорликда вакансиялари мавжуд корхона ва ташкилотлар тўғрисида маълумотларни эълон қилиш орқали ҳудудий меҳнат ярмаркалари ташкил этиляпти.
Маҳалла аҳолисининг, айниқса, хотин-қизларнинг бандлигини таъминлаш борасидаги ишларингиз ҳақида гапириб берсангиз.
— Маҳаллада ишсизлар билан доимий мулоқот йўлга қўйилиб, уларни ишга жойлаштириш чоралари кўриляпти. Маълумотларга кўра, ишсиз эркакларга нисбатан ишсиз аёллар кўпчиликни ташкил этади, бизнинг маҳалламизда ҳам шундай. Ишсиз аёлларни иш билан, тадбиркорлик фаолияти билан банд қилиш жараёнларини олиб боришда ўзимнинг ҳам аёл киши бўлганим анча қўл келди. Аёлларга дардкаш бўлиб, уларнинг оилавий ҳолатини яқиндан ўрганиб, имкониятларини инобатга олган ҳолда керакли тавсия ва йўналишларни бермоқдаман.
Кам таъминланган, ижтимоий ҳимояга муҳтож “Аёллар дафтари”, “Темир дафтар”, “Ёшлар дафтари”да турувчи фуқароларимизга мавжуд молиявий кўмак инструментларидан самарали фойдаланган ҳолда ёрдам бериш орқали уларни даромадли меҳнат фаолияти билан банд қилиш борасида қатор ишлар амалга оширилмоқда. Хусусан, ҳозирги кунда маҳаллада 77 нафар ишсиз фуқароларнинг бандлиги таъминланган, 89 нафар фуқаро ўзини ўзи банд қилган фуқаро сифатида давлат солиқ инспекциясидан рўйхатдан ўтказилган. 43 нафар фуқарога касб-ҳунар ва тадбиркорлик йўналишида ўқишга тавсия берилди. Уларнинг аксарияти бугунги кунда махсус сертификатларга эга бўлиб, шу орқали бандлиги таъминланди.
Фуқароларимизни доимий иш жойларига жойлаштириш механизмида ҳам ўзига хослик мавжуд. Бўш иш ўрни мавжуд бўлган давлат ва хусусий сектор ташкилотларига аввал ўзим бориб, ишнинг мазмуни, талаблари, мавжуд шароитларни ўрганиб чиқаман, кейинчалик йўналишлар асосида ишлаш истаги борларни мазкур корхоналарга экскурсияга олиб бораман. Фуқаролар жойида меҳнат шароитларини, иш кўламини ва бошқа масалаларни ўрганган ҳолда берилаётган таклиф маъқул бўлган тақдирда, иш берувчи билан меҳнат шартномаси ишбай ёхуд вақтбай тарзда имзоланади. Ишни бошлагандан сўнг ҳам фуқароларимизнинг ишда қўнимлилигини назорат қилиб бораяпман.
Тавсияларим асосида 21 та оилавий тадбиркорлик лойиҳасини амалга ошириш учун 730 млн сўм имтиёзли кредит ажратилди. “Аёллар дафтари” ва “Ёшлар дафтари”да турувчи 16 нафар аёлга тикувчилик, қандолатчилик, ҳунармандчилик йўналишида фаолият олиб боришлари учун зарур бўлган асбоб-ускуна, меҳнат қуролларини харид қилиш юзасидан субсидияга тавсиялар берилди.
Маҳалламиз ҳудудида фаолият кўрсатган 12 нафар ҳунарманд аёл бугунги кунга келиб 13 нафарга кўпайди ва ҳозирда жами 25 нафарни ташкил этяпти. Бир нафар лидер ҳунарманд аёл Башорат Нажимова ҳисобот даври ичида 5 нафар ишсиз хотин-қизларни ҳунарга ўргатди, яна 6 нафарини ҳозирги пайтда касб-ҳунарга ўргатиб келяпти. Мазкур ҳунарманд аёлимиз миллий либослар тайёрлаш йўналиши бўйича фаолият олиб боради. Тадбиркорга 2022 йил 11 майдаги Вазирлар Маҳкамасининг 252-сонли қарорига асосан “Устоз-шогирд” тизими бўйича субсидия ажратилган. Башорат Нажимованинг собиқ шогирдлари бугунги кунда мустақил ҳунарманд сифатида давлат рўйхатидан ўтказилган ва ўз фаолиятини бошлаб, оиласига қўшимча даромад олиб келяпти.
Жумладан, Халқлар Дўстлиги кўчаси 7-уйда истиқомат қилувчи фуқаро Дилноза Исломова миллий либослар тайёрлаш йўналишида ҳунар эгаллаганидан сўнг, Бухоро шаҳар марказий бозорида савдо фаолияти билан шуғулланувчи тадбиркорлар билан келишув асосида аёллар миллий либосларини тайёрлаб, сотиб келмоқда. Ушбу фаолият мазкур фуқарога ҳар ой ўртача бир неча млн сўм даромад келтирмоқда.
Шунингдек, фуқаро Муқаддас Ҳасанова зардўзлик буюмларини тайёрлаш йўналишида ўз фаолиятини бошлади, унинг ҳам даромади ёмон эмас.
Бундан ташқари, аёлларимизга қулайлик яратиш мақсадида қўшни маҳалладан кондитер маҳсулотларини ишлаб чиқарувчи лидер тадбиркорни бўш турган объектга қулай жойлашув таклифи асосида жалб қилдим. Ҳозирги пайтда мазкур тадбиркор томонидан “Асалари” номли кондитер цехи очилиб, 4 нафар ишсиз хотин-қизларимиз иш билан таъминланди ва 6 нафарига бепул асосда ҳунар ўргатиб келинмоқда. Жорий йилнинг декабрь ойида мазкур цехни кенгайтириш ҳисобига ҳудудда янги тадбиркорлик субъекти ташкил этилиб, ишчи ўринлари кўпайди.
Маҳалладаги камбағалликка олиб келаётган асосий муаммолар ва сабаблар нимада? Муаммоларни ҳал этиш учун, сизнингча, яна нималар қилиш керак?
— Камбағалликни қисқартиришнинг энг самарали йўли мавжуд имкониятлардан ва ресурслардан самарали фойдалана олиш деб биламан. Камбағаллик даражасини ўлчаш методлари ва нисбатлари турлича. Фуқароларимизнинг турмуш даражасини ошириш, уларнинг ижтимоий-иқтисодий ҳимоясини таъминлаш борасида маҳалладаги масъуллар билан биргаликда фаолият олиб борамиз. Авваламбор, камбағалликнинг сабабини ўрганиш ва уни бартараф этиш чоралари кўрилади. Кейинчалик эса камбағалликдан олиб чиқиш бўйича чора-тадбирлар белгиланади. Бугунги кунгача бўлган мониторинг маълумотларига асосан, камбағалликка дучор бўлган оилаларнинг аксарияти – ногиронлиги мавжуд шахслар, нафақахўрлар ва бола парвариши билан шуғулланувчи аёллар мавжуд оилалар эканлиги маълум бўлди. Камбағалликни қисқартириш борасида давлатимиз томонидан олиб борилаётган ислоҳотларнинг негизида “Инсон қадри” ётади. Ишсиз ва эҳтиёжманд фуқаролар учун ажратиладиган субсидиялар, моддий ёрдамлар, имтиёзли кредитлар бунга яққол мисол бўлиши мумкин. Ишсиз фуқароларни бепул асосда меҳнат бозорида катта талабга эга бўлган касб-ҳунар турларига ўқитиш тизимининг мавжудлиги ҳам аҳолининг бандлиги ва шу билан бир қаторда, даромадини оширишга қаратилган ҳаракатдир.
2023 йилга мўлжаллаган режалар ва янги лойиҳаларингиз тўғрисида қисқача маълумот берсангиз.
— Келгуси фаолиятим давомида маҳалламиз “драйвери”, яъни хизмат кўрсатиш соҳасини ривожлантиришни режалаштирганмиз. Бунинг учун маҳаллада мавжуд имкониятлар ва ресурслардан фойдаланган ҳолда замонавий (инновацион) хизмат кўрсатиш турларини, мисол учун, клининг хизматлари, онлайн музей, фото студиялар, психологик кабинетлар, янги туристик хизматлар кабиларни жорий қилиш орқали маҳалламиз иқтисодиётини ривожлантириб, янги иш ўринларини ташкил этиш бўйича ишлаб чиқилган концепцияни ҳаётга татбиқ этишни мақсад қилиб қўйганман.
— Коррупциянинг ҳар қандай кўринишларига қарши жиддий курашиш зарур. Шу билан бирга, коррупцияга йўл қўймаслик учун фуқаролар ва масъуллар орасида ошкоралик ва очиқлик бўлиши керак. Амалга оширилаётган барча ишлар ва чора-тадбирлар ҳақида маҳалла фаоллари, умуман, аҳоли олдида ҳисоботлар бериб борилади. Шунингдек, маҳалладаги сектор раҳбари, Халқ қабулхонаси, ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари вакиллари билан бирга сайёр қабуллар ўтказилади. Бу ишлар ҳам аҳолининг ҳуқуқий онгини юксалтиришга ва пировардида коррупция ҳолатларининг олдини олишга хизмат қилади.
Маҳаллангизда сиз қилаётган ишингизга муносабат қандай? Фаолиятингизни янада самаралироқ давом эттиришингиз учун қандай кўмакка эҳтиёж сезяпсиз?
— Ўз устимда янада кўпроқ ишлаш, янги йўналишларда илм олиш, тадбиркорлик борасида кўпроқ тажриба алмашиш эҳтиёжини сезаман. Тез фурсатларда ривожланаётган замонда юртбошимиз томонидан қўйилган вазифаларни бажариш учун тинимсиз меҳнат қилишни ўз бурчим деб биламан. Яқинда аёлларнинг муаммоларини ҳал этишда олиб борган ишларимиз сабабли республика миқёсида ҳоким ёрдамчилари ичида барчага намуна кўрсатган, дея “Энг яхши ҳоким ёрдамчиси” номинациясига лойиқ кўрилдим ва “Президент совғаси” – янги автомобиль эгаси бўлдим. Бу мен учун катта рағбатдир. Бугун эришаётган яхши натижаларим ва ютуқларим биргина меники эмас. Маҳалламиз аҳлининг менга билдираётган ишончи, қилаётган дуоларининг самараси деб биламан. Маҳалламиз аҳолисининг қўллаб-қувватлаши, самимий, илиқ тилаклари, хурсандчилигини кўриб ўзимни бахтиёр ҳис этдим. Халққа наф келтириш – олий бахт!

— В нашей стране впервые были введены система работы «махаллабай» и должность помощника хокима. В чем для Вас суть этой должности, как Вы ее понимаете?
— Не ошибусь, если скажу, что помощники хокимов были первыми ласточками системы работы «махаллабай», введенной по инициативе главы нашего государства. Все усилия помощника хокима направлены на обеспечение занятости жителей махалли, развитие экономики махалли за счет успешного продвижения предпринимательства, сокращение бедности. В целом, основная задача помощников хокима состоит из непосредственного решения проблем граждан на низовом уровне и, в конечном счете, улучшения уровня жизни дюдей.
— Расскажите подробнее о себе. Учитывая что Вы женщина, не возникают ли трудности при выполнении возложенных задач?
— Я Жураева Лола Олимовна, родилась 21 марта 1985 года в махалле «Беруни» города Когон в интеллигентной семье. Сначала я окончила сельскохозяйственный профессиональный колледж, а затем Бухарский государственный университет в направлении экономики. Трудовую деятельность начала в отделе народного образования города Когон, позже работала главным бухгалтером в хокимияте Когонского района. Кроме того, я давала уроки экономики учащимся общеобразовательных школ и профессиональных колледжей.
Сегодня тяготы должности помощника хокима несут не только мужчины, но и женщины. Конечно, должность помощника хокима для женщины немного сложна. Я приняла эту должность, полностью осознавая всю ответственность и трудности. Думаю, что, благодаря предоставленной мне возможности, я внесу свой вклад в решение проблем, которые мучают наших жителей, и помогу им улучшить жизнь.
— С чего Вы начали работу? Опишите нам «социальный портрет» вашей махалли с помощью цифр и примеров.
— Свою деятельность в качестве помощника хокима я начала с определения экономического состояния махалли. Изучила гендерный состав, пожелания и специализацию граждан, после чего разработала свой план по улучшению экономики махалли.
В нашей махалле расположены 50 многоэтажных домов. В них имеются 946 квартир, где живут 2518 жителей в 949 семьях. Всего женщин — 1841 человек, молодежи — 878. Драйвером нашей махалли является сфера услуг. Сегодня на территории махалли насчитывается более 30 направлений услуг. Места общепита ООО «Зафар Омад», а также точки обслуживания, принадлежащие частному предприятию «Биллур сервис Бухара», считаются лидерами в этом направлении. Кроме того, в нашей махалле много женщин-ремесленниц. Из-за отсутствия приусадебных участков в регионе население зарабатывает, в основном, наемным трудом. На территории махалли нет крупных промышленных предприятий.
— Как Вы организовываете диалог с населением, много ли обращений? По каким вопросам они, в основном, обращаются? В каком порядке решаются проблемы?
— Следует отметить, что все семьи в махалле разные. У всех у них своеобразные мировоззрения, традиции, менталитет. Учитывая это, общение с каждым жителем требует индивидуального подхода. Вместе с другими должностными лицами махалли определяем пути устранения проблем и принимаем необходимые меры. Большинство обращений, рассматриваемых на областном и республиканском уровнях, я размещаю на платформе online-mahalla.uz. В целях адресного и качественного решения проблем граждан и предпринимателей на данной платформе предусмотрена возможность направления обращений от имени физических и юридических лиц напрямую в соответствующие организации. Большинство обращений жителей, касающихся проблем социальной инфраструктуры, на сегодняшний день уже нашли свое решение. Есть также много граждан, которые хотят начать собственное дело. Исходя из их потребностей, работа по выделению субсидий или льготных кредитов ведется в режиме онлайн при поддержке помощника хокима в пределах махалли. С целью обеспечения трудоустройства граждан, желающих устроиться на имеющиеся вакансии, совместно с городским центром содействия занятости организуются региональные ярмарки труда путем публикации информации о предприятиях и организациях с вакансиями.
— Расскажите о работе по обеспечению занятости жителей махалли, особенно женщин.
— В махалле налажен постоянный диалог с безработными и благодаря этому принимаются меры по их трудоустройству. Безработных женщин больше, чем безработных мужчин, и в нашей махалле также. Тот факт, что я тоже женщина, очень помог мне в ведении процессов трудоустройства безработных женщин, налаживании их предпринимательской деятельности. Я стараюсь заботиться о женщинах, внимательно изучаю их семейное положение, даю необходимые рекомендации и указания с учетом их возможностей.
Для вовлечения в прибыльную деятельность малообеспеченных и нуждающихся в социальной защите граждан, состоящих в «Женской тетради», «Железной тетради» и «Молодежной тетради», осуществляется ряд мероприятий по оказанию им помощи путем эффективного использования имеющихся инструментов финансовой поддержки. В частности, сегодня в махалле обеспечена занятость 77 безработных жителей, 89 жителей зарегистрированы Государственной налоговой инспекцией в качестве самозанятых граждан. 43 жителям даны рекомендации по обучению профессии и предпринимательству. Большинство из них сегодня имеют специальные сертификаты, и это обеспечило их занятость.
Механизм трудоустройства граждан тоже своеобразен. Сначала я посещаю организации государственного и частного секторов, где есть вакансии, изучаю форму работы, требования, имеющиеся условия, а затем беру желающих работать жителей на экскурсию по этим предприятиям. В случае приемлемости предложения после изучения условий труда, объема работ и других вопросов трудовой договор с работодателем заключается на разовой или временной основе. Даже после того, как они приступят к работе, я продолжаю следить за удовлетворенностью наших граждан работой.
По моим рекомендациям на реализацию 21 проекта семейного предпринимательства выделены льготные кредиты на сумму 730 млн. сумов. 16 женщинам, зарегистрированным в «Женской теради» и «Молодежной тетради», были даны рекомендации для получения субсидии на приобретение оборудования и рабочих инструментов, необходимых для швейной, кондитерской, ремесленнической деятельности.
На сегодняшний день число женщин-ремесленниц, ведущих деятельность на территории махалли, увеличилось на 13, и теперь их стало 25. Ведущая ремесленница Башорат Нажимова уже обучила ремеслу 5 безработных женщин, а в настоящее время обучает еще 6. Эта ремесленница изготовливает национальные костюмы. На основании Постановления Кабинета Министров № 252 от 11 мая 2022 года ей выделена субсидия по системе «Мастер—ученик». Бывшие ученицы Башорат Нажимовой в настоящее время зарегистрированы в качестве независимых ремесленников и открыли собственное дело, принося дополнительный доход своим семьям.
В частности, Дилноза Исламова, освоив ремесло пошива национальных костюмов, изготавливает и закупает женские национальные костюмы на основе договора с предпринимателями, осуществляющими торговую деятельность на центральном рынке Бухары, что приносит ей ежемесячный доход в несколько миллионов сумов. Также жительница Мукаддас Хасанова начала свою деятельность в направлении изготовления златошвейных изделий, благодаря чему получает хороший доход.
Для создания удобств женщинам, я привлекла на пустующий объект ведущего предпринимателя, производящего кондитерские изделия в соседней махалле. В настоящее время этот предприниматель открыл кондитерский цех под названием «Асалари», где обеспечена занятость 4 безработных женщин, а 6 — обучаются ремеслу бесплатно. В декабре 2022 года, в связи с расширением данного цеха, на территории был создан новый субъект предпринимательства, увеличилось количество рабочих мест.
— Каковы основные проблемы и причины бедности в махалле? Как Вы думаете, что еще нужно сделать, чтобы решить проблемы?
— Я считаю, что умение эффективно использовать имеющиеся возможности и ресурсы является самым действенным способом сокращения бедности. Мы совместно с ответственными лицами махалли ведем надлежащую работу по повышению уровня жизни граждан, обеспечению их социальной и экономической защиты. В первую очередь, изучается причина бедности. Затем определяются меры по выведению жителей из бедности. На сегодняшний день, согласно данным мониторинга, установлено, что в большинстве бедных семей членами являются лица с инвалидностью, пенсионеры и женщины, занимающиеся уходом за детьми.
Реформы, проводимые нашим государством по сокращению бедности, в основном, предусматривают интересы человека. Ярким примером могут служить субсидии, материальная помощь, льготные кредиты, выделяемые для безработных и малообеспеченных граждан. Наличие системы обучения безработных граждан востребованным на рынке труда профессиям на бесплатной основе также является действием, направленным на повышение занятости населения и одновременно его доходов.
— Расскажите вкратце о Ваших планах и новых проектах на 2023 год.
— В ходе дальнейшей деятельности планируем развивать драйвер нашей махалли, то есть сферу услуг. Для этого предусматриваю внедрить концепцию, разработанную по развитию экономики махалли и созданию новых рабочих мест за счет внедрения современных (инновационных) видов услуг, например, клининговых услуг, онлайн-музея, фотостудий, психологических кабинетов, новых туристических сервисов, используя имеющиеся в махалле возможности и ресурсы.
— Сегодня в нашей стране идет жесткая борьба с любыми формами коррупции. Что Вы делаете для предотвращения подобных случаев в своей деятельности?
— Должна быть прозрачность и открытость среди граждан и должностных лиц, чтобы избежать коррупции. Активистам махалли и, в целом, населению будут предоставляться отчеты по осуществленной работе и принятым мерам. Также будут проведены выездные приемы с участием начальника сектора в махалле, народной приемной и представителей правоохранительных органов. Все эти мероприятия также послужат повышению правовой грамотности населения и, в конечном счете, предупреждению коррупции.
— Как к Вашей деятельности относятся в махалле? Какая помощь Вам нужна, чтобы продолжить работу более эффективно?
— Я чувствую потребность больше работать над собой, обогащать знания в новых направлениях, делиться опытом предпринимательства. Считаю своим долгом неустанно трудиться на пути выполнения задач, поставленных главой нашего государства в стремительно развивающуюся эпоху. Недавно, благодаря работе по решению женских проблем, я была номинирована как «Лучший помощник хокима» и получила «подарок Президента» — новый автомобиль. Это большой стимул для меня. Все положительные результаты и достижения в нашей деятельности не только моя заслуга. Я считаю это результатом веры жителей махалли в меня и их благословений. Мне было приятно видеть поддержку, искренние, теплые пожелания и радость жителей нашей махалли. Приносить пользу людям — великое счастье!