Қашқадарё вилоятида аҳоли бандлиги ва камбағалликни қисқартириш масалалари таҳлил қилинди (+видео)
2026 йил юртимизда «Маҳаллани ривожлантириш ва жамиятни юксалтириш йили» деб эълон қилингани Қашқадарё вилояти учун янги имкониятлар эшигини очмоқда. Бунда асосий мақсад — ҳар бир маҳаллани иқтисодий ўсиш нуқтасига айлантириш, аҳоли даромадларини ошириш ва камбағалликни тизимли равишда қисқартиришдан иборат.
2025 йил якунлари
2025 йил якунларига кўра, Қашқадарё вилоятида ялпи ҳудудий маҳсулот ҳажми 98,8 трлн сўмни ташкил этиб, иқтисодий ўсиш суръати 6,8 фоизни қайд этди.
Йил давомида 574 минг нафар аҳолининг даромадли меҳнат билан бандлиги таъминланди. Натижада ишсизлик даражаси 5,9 фоиздан 4,9 фоизга, камбағаллик даражаси эса 9,6 фоиздан 6,5 фоизга пасайди.
2026 йилга мўлжалланган асосий мақсадлар
2026 йилда вилоят иқтисодиётини 7,5 фоизга ошириш режалаштирилган. Шу жумладан:
• саноат ишлаб чиқариш ҳажми — 8,6 фоизга,
• хизматлар соҳаси — 15 фоизга,
• қурилиш ишлари — 11,2 фоизга,
• қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари етиштириш — 4,9 фоизга ўсиши кутилмоқда.
Ижтимоий соҳада ишсизлик даражасини 4,4 фоизга, камбағаллик даражасини эса 3,3 фоизга тушириш мақсад қилинган.
Бу доирада:
• 86 763 нафар аҳолининг доимий бандлиги таъминланади,
• 343 044 нафар аҳолининг даромадлари оширилади,
• 77 736 нафар аҳолининг норасмий бандлиги легаллаштирилади.
Шунингдек, 21 628 та камбағал оилаларга хизматлар кўрсатилиб, шундан 13 722 та оила камбағалликдан чиқарилади.
Тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш
2026 йилда тадбиркорлик фаолиятини қўллаб-қувватлаш мақсадида жами 10,8 трлн сўм кредит маблағлари ажратилди. Бу кўрсаткич 2024 йилга нисбатан қарийб икки баробар кўпдир.
Инвестициялар ва молиялаштириш манбалари
2026 йилда вилоятга барча манбалар ҳисобидан қарийб 15 трлн сўм маблағ йўналтирилади.
Жумладан:
• Инвестиция дастури — 1,1 трлн сўм,
• ташаббусли бюджет — 466 млрд сўм,
• “Зарбдор” тажрибаси асосидаги “Драйвер” лойиҳалар — 150 млрд сўм,
• “Янги Ўзбекистон қиёфаси”даги туман ва маҳаллалар — 270 млрд сўм,
• халқаро молия институтлари маблағлари — 236 млн доллар,
• кредит ресурслари — 9 трлн сўм.
Ушбу маблағлар асосида вилоятдаги барча маҳаллаларга 6 та янги ёндашув асосида комплекс чора-тадбирлар амалга оширилмоқда.
Маҳаллаларни ривожлантиришнинг 6 та йўналиши
1. 366 та қишлоқ маҳаллаларида “Бир маҳалла — бир маҳсулот”, “Бир контур — бир маҳсулот” тамойиллари асосида юқори даромадли қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари етиштириш, эски боғларни янгилаш ва инфратузилмани яхшилаш орқали иш ўринлари яратилади.
2. 159 та шаҳар ва туман маркази маҳаллаларида аҳоли гавжум кўчалар, соҳил бўйи ва истироҳат боғларида савдо ва хизмат кўрсатиш лойиҳалари амалга оширилади.
3. 27 та туристик салоҳияти юқори маҳаллаларда йўл инфратузилмаси яхшиланиб, мастер режалар асосида йирик туризм лойиҳалари ва уй меҳмонхоналари ташкил этилади.
4. 62 та олис ҳудуддаги маҳаллаларда “Агростар” орқали чорвачилик ва деҳқончилик, банк кредитлари ва бандлик жамғармаси ҳисобига кичик лойиҳалар амалга оширилади.
5. 107 та халқаро йўл бўйи маҳаллаларида сервис марказлари, хизмат кўрсатиш поинтлари ва логистика лойиҳалари йўлга қўйилади.
6. 55 та саноатга ихтисослашган маҳаллаларда эркин иқтисодий ва кичик саноат зоналарида янги лойиҳалар ҳамда саноат микромарказлари ташкил этилади.
“Оғир” ҳудудлар бўйича манзилли ёндашув
Деҳқонобод, Касби ва Нишон туманлари “оғир” ҳудудлар сифатида белгиланиб, уларнинг солиштирма устунликлари асосида алоҳида лойиҳалар шакллантирилди.
Хусусан, Деҳқонобод туманида саноат соҳасида йирик калий заводи мавжуд бўлиб, Россиянинг “Asian Chemical Group” компанияси билан ҳамкорликда қиймати 150 млн долларлик модернизация лойиҳаси амалга оширилмоқда ва 200 та иш ўрни яратилади. Шунингдек, ҳудудда 4,7 млн тонна доломит, 4,4 млн тонна бентонит ва 498 минг куб метр қум-шағал захиралари мавжуд.
Қишлоқ хўжалигида 2 минг гектар суғориш имкониятига эга лалми ерлар мавжуд бўлиб, 21 та маҳалла коврак етиштиришга ихтисослашган.
Хизмат кўрсатиш соҳасида 57 км узунликдаги халқаро аҳамиятга эга М39 автомобиль йўли бўйида Янги Ўзбекистон массиви, экобозор, тиббиёт бирлашмаси ва маданият саройи қурилиши бошланган.
Камбағал маҳаллаларни қўллаб-қувватлаш
Камбағаллик даражаси 8 фоиздан юқори бўлган 122 та маҳаллада камбағалликни камида икки баробарга тушириш режалаштирилган.
Бу маҳаллаларда:
• 4 761 та микролойиҳалар амалга оширилади,
• 1 230 та хонадонга “лойиҳа пакетлари” тақдим этилади,
• 300 кВт қувватга эга кичик фотоэлектр станциялари ўрнатилиб, ҳар бир маҳалла бюджетига йилига 400 млн сўм даромад келтирилади.
Шунингдек, I-гуруҳ ногиронлиги бўлган ва меҳнатга лаёқатли аъзоси бўлмаган 749 та камбағал оилалар хонадонларида энергия самарадорлиги оширилиб, қуёш панеллари ва гелиоколлекторлар ўрнатилади.
Жамоатчилик фикри
Ўтказилган сўровнома натижаларига кўра, маҳаллаларнинг 8 фоизи маҳсулот ишлаб чиқариш ёки хизматлар кўрсатишга чуқур ихтисослашган.
Маҳаллаларнинг 91 фоиз аҳолиси ижтимоий-иқтисодий ҳолатни қониқарли деб баҳолаган, 85 фоизи сўнгги 3 йилда ҳаёт сифати яхшиланганини, 95 фоизи эса маҳалла муаммоларини ҳал қилишда фаол иштирок этишга тайёрлигини билдирган.

В Кашкадарьинской области планируется снижение уровня бедности и безработицы
Объявление 2026 года в нашей стране Годом развития махалли и всего общества открывает новые возможности для Кашкадарьинской области. Ключевая задача — превратить каждую махаллю в точку экономического роста, обеспечить рост доходов населения и системное сокращение бедности.
Итоги 2025 года
По итогам 2025 года объём валового регионального продукта Кашкадарьинской области составил 98,8 трлн сумов, темпы экономического роста достигли 6,8%.
В течение года обеспечена доходная занятость 574 тыс. человек. В результате уровень безработицы снизился с 5,9% до 4,9%, а уровень бедности с 9,6% до 6,5%.
Основные цели на 2026 год
В 2026 году планируется обеспечить рост экономики области на 7,5%. В том числе ожидается:
• рост промышленного производства на 8,6%,
• рост сферы услуг на 15%,
• рост объёма строительных работ на 11,2%,
• рост производства сельскохозяйственной продукции на 4,9%.
В социальной сфере поставлена задача снизить уровень безработицы до 4,4%, а уровень бедности до 3,3%.
В этих целях:
• будет обеспечена постоянная занятость 86 763 человек,
• повышены доходы 343 044 человек,
• легализована неформальная занятость 77 736 человек.
Кроме того, услуги будут оказаны 21 628 малообеспеченным семьям, из которых 13 722 семьи планируется вывести из бедности.
Поддержка предпринимательства
В 2026 году на поддержку предпринимательской деятельности будет направлено в общей сложности 10,8 трлн сумов кредитных средств, что почти вдвое больше по сравнению с 2024 годом.
Инвестиции и источники финансирования
В 2026 году в экономику области за счёт всех источников планируется направить около 15 трлн сумов.
В том числе:
• по Инвестиционной программе — 1,1 трлн сумов,
• в рамках инициативного бюджета — 466 млрд сумов,
• по драйверным проектам на основе опыта «Зарбдор» — 150 млрд сумов,
• в рамках программ «Облик Нового Узбекистана» в районах и махаллях — 270 млрд сумов,
• средства международных финансовых институтов — $236 млн,
• кредитные ресурсы — 9 трлн сумов.
На основе этих средств во всех махаллях области реализуются комплексные меры по шести новым направлениям.
Шесть направлений развития махаллей
В 366 сельских махаллях в рамках принципов «Одна махалля — один продукт» и «Один контур — один продукт» будет налажено производство высокодоходной сельхозпродукции, обновлены старые сады и улучшена инфраструктура с созданием новых рабочих мест.
В 159 махаллях городов и районных центров на оживлённых улицах, набережных и в зонах отдыха будут реализованы проекты торговли и сервиса.
В 27 махаллях с высоким туристическим потенциалом улучшат дорожную инфраструктуру, на основе мастер-планов будут реализованы крупные туристические проекты и созданы гостевые дома.
В 62 отдалённых махаллях через систему «Агростар» будут развиваться животноводство и дехканские хозяйства, а также малые проекты за счёт банковских кредитов и средств фондов занятости.
В 107 махаллях, расположенных вдоль международных автотрасс, будут созданы сервисные центры, точки обслуживания и логистические проекты.
В 55 индустриально специализированных махаллях в свободных экономических и малых промышленных зонах будут реализованы новые проекты и созданы промышленные микромаркази.
Адресный подход по «сложным» территориям
Дехканабадский, Касбинский и Нишанский районы определены как «сложные» территории, по которым сформированы отдельные проекты на основе их сравнительных преимуществ.
В частности, в Дехканабадском районе действует крупный калийный завод. Совместно с российской компанией Asian Chemical Group реализуется проект модернизации стоимостью $150 млн с созданием 200 рабочих мест. Кроме того, в районе имеются запасы 4,7 млн тонн доломита, 4,4 млн тонн бентонита и 498 тыс. кубометров песчано-гравийной смеси.
В сельском хозяйстве имеется 2 тыс. гектаров богарных земель с возможностью орошения, 21 махалля специализируется на выращивании коврака.
В сфере услуг вдоль международной автодороги М-39 протяжённостью 57 км начато строительство массива «Янги Узбекистон», экобазара, медицинского объединения и дворца культуры.
Поддержка малообеспеченных махаллей
В 122 махаллях с уровнем бедности выше 8% планируется сократить бедность как минимум вдвое.
В этих махаллях:
• будет реализовано 4 761 микропроект,
• 1 230 домохозяйствам будут предоставлены «пакеты проектов»,
• установлены малые фотоэлектрические станции мощностью 300 кВт, что обеспечит поступление в бюджет каждой махалли до 400 млн сумов ежегодно.
Кроме того, в домохозяйствах 749 малообеспеченных семей, где имеются инвалиды I группы и отсутствуют трудоспособные члены, будут повышены показатели энергоэффективности за счёт установки солнечных панелей и гелиоколлекторов.
Общественное мнение
По итогам проведённого опроса, 8% махаллей имеют глубокую специализацию в производстве продукции или оказании услуг.
91% жителей махаллей оценили социально-экономическую ситуацию как удовлетворительную, 85% отметили улучшение качества жизни за последние три года, а 95% выразили готовность активно участвовать в решении проблем своей махалли.