Қирғизистоннинг ЕОИИдаги имтиёзлари Ўзбекистон учун қандай фойда беради?
Ўзбекистон Қирғизистоннинг ЕОИИ имтиёзларидан фойдаланиб, учинчи давлатлар бозорларига биргаликда чиқишни мўлжалламоқда, деди Ўзбекистон Республикаси бош вазирининг ўринбосари, инвестициялар ва ташқи савдо вазири Сардор Умурзоқов.
Тошкентда ўзбек-қирғиз бизнес форуми бўлиб ўтмоқда. Тадбир Қирғизистон президенти Садир Жапаровнинг 11-12 март кунлари Ўзбекистонга ташрифи доирасида ташкил этилди.
"Биз ҳаммамиз биламизки, Қирғизистон - ЖСТ, ЕОИИ аъзоси. Қирғизистон ташқи бозорга чиқишнинг бир қатор афзалликларига эга. Биз ушбу бозорларга биргаликда чиқиш учун кучларни бирлаштиришимиз керак", - деди Умурзоқов ўз нутқида.
"Ҳозир президентлар янги улкан вазифани қўймоқдалар. Биз савдо айланмасини бир миллиардга, ​​сўнгра икки миллиард долларга етказишимиз керак. Ўйлайманки, бу амалга ошириш мумкин бўлган вазифа", - деди Умурзоқов.
Қирғизистон бош вазирининг ўринбосари, молия ва иқтисодиёт вазири Улукбек Кармишаков ўзбекистонлик тадбиркорларга "Қирғизистоннинг ЕОИИга аъзолигидан фойдаланиб, унинг улкан бозорини биргаликда ўзлаштиришни" таклиф қилди.
"Мен устувор йўналишлар - тикув саноати, қишлоқ хўжалигини қайта ишлаш, туризм, машинасозлик ва тиббиётга инвестиция киритиш имкониятини кўриб чиқишга чақираман, бу ерда Ўзбекистон Марказий Осиёда етакчилардан бири ҳисобланади", - деб қўшимча қилди Кармишаков.
Ўзбекистон томонининг маълумотларига кўра, Ўзбекистон ва Қирғизистон ўртасидаги савдо айланмаси 2020 йил охирига келиб 10 фоизга ўсиб, 903,1 миллион долларга етди. Бугунги кунда Ўзбекистонда Қирғизистон капитали иштирокидаги 183та корхона фаолият юритмоқда.
Эслатиб ўтамиз, бугунги кунда ЕОИИ аъзолари - Россия, Арманистон, Беларусь, Қозоғистон ва Қирғизистон.

Узбекистан рассчитывает использовать преференции Кыргызстана в Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС) для совместного выхода на рынки третьих стран, заявил вице-премьер, министр инвестиций и внешней торговли РУз Сардор Умурзаков,
цитирует Спутник.
"Мы все знаем, что Кыргызстан — член ВТО, ЕАЭС. У Кыргызстана целый ряд преимуществ доступа на внешние рынки. Мы должны объединить усилия для совместного выхода на эти рынки", — сказал Умурзаков в ходе своего выступления на форуме.
Вице-премьер Узбекистана отметил, что на фоне падения мировой торговли из-за пандемии коронавируса торговый оборот между двумя странами, напротив, увеличился.
"Сейчас президенты ставят новую амбициозную задачу. Мы должны довести наш торговый оборот до одного миллиарда, а затем до двух миллиардов долларов. Я думаю, это возможная задача", — отметил Умурзаков.
Вице-премьер, министр финансов и экономики КР Улукбек Кармышаков также предложил предпринимателям Узбекистана "воспользоваться преимуществом членства Кыргызстана в ЕАЭС и совместно осваивать его огромный рынок".
"Я призываю вас рассмотреть возможности инвестирования в приоритетные направления — швейная промышленность, переработка сельхозпродукции, туризм, машиностроение и медицина, где Узбекистан является одним из лидеров Центральной Азии", — добавил Кармышаков.
Товарооборот РУз и КР по итогам 2020 года вырос на 10 процентов — до 903,1 миллиона долларов. В Узбекистане сегодня действуют 183 предприятия с кыргызским капиталом.
Напомним, участниками ЕАЭС являются Россия, Армения, Беларусь, Казахстан и Кыргызстан. Наблюдатели — Узбекистан, Молдова и Куба.